Algemene Vergadering Ook de afzet van slachtvee baart zorgen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Verslag van de Jaarlijkse voor de aandeelhouders van de Sam. Maat. Redt U Zeiven. AALST 29 MAART 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1814 beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Orgaan van de lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De vergadering ging door cp zondag 23 maart te 3 uur namiddag in het lokaal De Koornbloem Grote markt, te Aalst, eigendom van de vennootschap. De opkomst der leden was niet schitterend. Denkelijk waren de gure noorderwind en de koude hiervan de oorzaak. Aan de bestuurstafel ontbraken, de heren Emile Baeten, voorzitter, en René Moens.lid van de beheer raad. Beide heren lieten zich om rede van ziekte verontschuldigen. In naam van de voorzitter werd de zitting geopend door de heer O. Caudron, bestuurder, die de aan wezigen welkom heette en het woord verleende aan de heer Frans Wijnant, beheerder afgevaardigde. De heer Wijnant behandelde het eerste punt van de dagorde door lezing te geven van het jaarlijks verslag van de beheerraad welke we verder zullen vinden. De heer Gerard Van de Velde, lid van de toezichtsraad las vervol gens het verslag van de kommis- sarissen en gaf lezing van de ba lans, van de winst- en verliesreke ningen en van de voorgestelde winstverdeling. De heer Caudron bestuurder, gaf uitleg over de voornaamste posten van de rekeningen waarna de algemene vergadering met al gemene stemmen haar goedkeu ring gaf aan de balans, de winst en verlies rekeningen en de winst verdeling, zoals deze door de be heerraad werden voorgesteld. Met algemeenheid van stemmen werd ontlasting gegeven aan be heerders en toezieners. Met algemene stemmen werden de heren Emile Baeten, Frans Wij nant, Robert D'Hondt en René Moens als beheerders herkozen, de heren Jozef van Bockstael en Jo zef Kiekens werden herkozen als toezieners. Hiermede was het officieel ge deelte van de algemene Vergade ring afgelopen en werd een korte toespraak gehouden door de heer O. Caudron, stichter en bestuurder der Vennootschap De heer bestuurder wees op de regelmatigheid en stevigheid in de zakengang van Redt U Zeiven en op de grote waarde van het bezit, aan eigendommen en roerend ver mogen dat jaarlijks wordt vermeer derd en verbeterd en dat daaren boven bijna totaal is afgeschreven. Hij schetste een beeld van de vele verrassingen die voorkwamen in het afgelopen jaar bij de aan kopen, ingevolge de gedurige in zinkingen van de prijzen der voe ders. Hij wees op de moeilijkheden welke de landbouwers ondervon den om de twee eindjes van 't jaar aaneen te krijgen en de gevaren die onze zuivelnijverheid en vee kweek bedreigen. De regering en vooral de Minis ter van Landbouw, die we graag de eer geven welke hen toekomt en waarvan we in ons verslag mel ding maken voor het goede inzake premiën voor eier uitvoer, zullen we niet sparen waar ze aan hun plicht zouden te kort komen en onze vee- en varkenskwekers aan hun lot overlaten. Spreker handelde eer het ge brek aan doorzicht en over de noodzakelijkheid in ons land in het belang van de natie een ge zonde en redelijke landbouwpoli tiek te voeren, verwijzende naar het verslag van de beheerraad waar deze punten uitvoerig wor den besproken. De leden en vooral de aandeel houders werden gewezen op hun plicht als Redt U Zeivers. Het gaat niet op de eigen vereniging in de steek te laten en anderen te be- voordeligen. Vooral de aandeelhouders moe ten niet alleen alles bij hun bond bestellen maar moeten daarenbo ven onze beste propagandisten en helpers zijn in geval moeilijkheden zouden voorkomen bij sommige verhandelingen. Na deze tussenkomst kwam de verdeling der winsten als laatste en voor vele het aangenaamste punt van de dagorde. Hierna volgt het Verslag van de Beheerraad Beste Aandeelhouders, Het is met genoegen dat we ver slag uitbrengen over her 39e boek jaar van onze vennootschap. Wij willen vooreerst ons gedacht zeggen over de toestand van de landbouw in het wereldgebeuren om vervolgens over het wel en het wee van de landbouw in ons land te handelen. Op het wereldvlak zien we een eigenaardig verschijnsel, namelijk dat zeer vele landen verplicht zijn door kunstmatige middelen het be- (Zie vervolg onderaan hierneven) Naar wij vernemen is de officië le prijzencommissie bekommerd om de terugslag van de wereldten toonstelling op het indexcijfer der kleinhandelsprijzen. Ze vreest na melijk, dat de toeneming van het verbruik veroorzaakt door het ver blijf in ons land van talrijke vreem delingen gepaard gaande met een zekere speculatiegeest van sommi ge middens die van de gelegen heid willen profiteren, de prijzen zal opvoeren met het gevolg dat de index der kleinhandelsprijzen zal stijgen en meteen ook de lonen die aan het indexcijfer gekoppeld zijn. Doch in plaats dat bij de te treffen maatregelen tegen niet ver antwoorde stijgingen der prijzen vooreerst zou gedacht worden aan de distributie welke meestal aan de basis ligt van niet verantwoor de prijsverhogingen, wordt in de eerste plaats gedacht aan de prij zen van bepaalde landbouwpro- staan van de landbouw te verzeke ren. Zowel de staten van Amerika als de landen van West-Europa zit ten verlegen met hun landbouw overschotten en moeten met aller lei premies en toelagen de land bouw in stand houden. Wanneer we dat alles overwe gen voelen we dat iets niet in orde is in de samenleving. Vooreerst horen we nog dage lijks het geroep van meer voort brengen zowel op nijverheids als op landbouwgebied. Meer voortbrengen moet gevolgd worden door meer afzet en verkoop met winst. Voor de landbouwers van het overgroot deel van wat wij noe men de beschaafde wereld is er reeds lang een overvloed en geen voldoende afzetmogelijkheid. Iedereen weet dat de Verenig de Staten en Canada en voor een groot deel ook Zuid Amerika met overvloedige voorraden zitten, vooral van graan, die geen ko pers vinden. De regering van de Verenigde Staten steunde destijds de boeren ommeer voort te bren gen. Voor 't ogenblik worden grote premies uitbetaald om de velden te laten braak liggen omdat de rege ring versmacht onder de voorra den die ze verplicht was van de boeren aan een redelijke prijs te kopen en op te slaan. Denemarken en Holland moeten alles in 't werk stellen om met steun en soms met gezochte com binaties een deel van hun dierlijke voortbrengselen uit te voeren. (Zit vervolg 2' bladz. 1' kolom). dukten bij de voortbrenger inzon- heid aan de prijzen van het slacht vee. De commissie denkt eraan de invoer van slachtvee met staats- toelagen toe te laten en de uitvoer van inlands slachtvee te verhinde ren ingeval de richtprijzen zouden worden overschreden Ook zou de invoer met staatstoelagen bevor derd worden van uitgesneden stuk ken van de beste kwaliteiten indien de prijs de vastgestelde richtprijs zou overschrijden. Deze regeling zou automatisch worden toegepast. Dergelijke regeling biedt voor onze veehouders zware nadelen. Het melk- en zuivelbedrijf ver keert alreeds in een ernstige krisis tengevolge van de recente instor ting van de prijzen. Ook de voort- brengst welke het complement is van de zuivelproduktie kent sedert ruime tijd een prijzenontwikkeling welke niet als gunstig kan worden bestempeld. De vooruitzichten voor deze bedrijfstak zijn bovendien verre van rooskleurig. Zoals wij meedeelden in onze vorige bijdra ge heeft de landbouwtelling van 1 januari 1958 uitgewezen dat onze rundveestapel toegenomen is met 113.0C0 stuks of 5 p h. Hierbij komt dat de toestand in de zuivelsector menig veehouder zal aanzetten minder productieve dieren naar de slachtbank te verwijzen, terwijl de veralgemeende bestrijding der rundertuberculose ook van aard zal zijn het aanbod van slachtvee te vergroten. Verleden jaar bleef de binnen landse produktie van rund- en var kensvlees samen zowat 18.000 ton beneden de binnenlandse behoef ten die op ongeveer 410.000 ton vlees mogen worden geschat. Ook kan binnen kort een ver hoogde aanvoer van slachtvarkens worden verwacht, daar uit de tel ling van 1 januari 1.1. blijkt dat het aantal zeugen 8.000 hoger ligt dan één jaar geleden. Wanneer men nagaat dat de ont brekende hoeveelheid vlees (18.000 ton) kan geleverd worden hetzij door 60.000 runderen, terwijl de veestapel er 113.C00 meer telt dan vorig jaar hetzij door 225.000 var kens en het verschil in aanbod 240.000 varkens bedroeg tussen 1956 en 1957, mag men besluiten dat elk der betrokken diersoorten ruimschoots zal volstaan om te voorzien in de bevoorrading der binnenlandse bevolking en van de vreemde bezoekers der internatio nale tentoonstelling. (Zie vervolg 3' bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postchcckr. S. M. Redt U Ze'.ven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1