Een Minister van Landbouw voor Wallonië OPFOK VAN BIGGEN. Weekblad Voor en door de Landbouwers Het doelmatig gebruik van viggenmeel. Arbeid adelt AALST 5 APRIL 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1815 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. In december 1.1. besliste de Mi nister van Landbouw door tussen komst van het Landbouwfonds bij voorrang een steun te verlenen aan de éénteeltgewesten. Deze steun had een dubbel karakter nl: rechtstreekse en onrechtstreekse hulp. A) rechtstreekse steun Deze omvat volgende maatrege len 1) bestrijding van de rundertu- berculose door het behoud voor voormelde gewesten van de ver goeding voor afslachting der reagerende dieren op haar peil van vóór 1 oktober 1957 Deze maatregel welke een meerbedrag aan vergoeding van 1.CC0 fr per af slacht dier vertegenwoordigt werd onlangs voor een korte periode uitgebreid tot gans het land 2) Inzake veeveredeling, tussen komst voor een bedrag van 100 fr in de kosten der kunstmatige inse minatie 3) Met het oog op de opvoering van de opbrengsten toelagen voor de aankoop van de kalk voor be mesting en van Thomasslakken. Voor de kalk werd de toelage voorzien op 3.000 kg per ha en op basis van de prijs per ton geleverd tot aan de weide. De toelage werd bepaald op 50 t.h. der kalkwaarde en kon bekomen worden voor 30 t.h. van de totale oppervlakte der landbouwuitbating. Wat het fos- foorzuur betreft werd de toelage berekend op 600 kg Thomasslak ken per ha en op basis van een prijs geleverd tot het dichstbijgele- gen station. Hiervoor werd 345 fr per ha uitgetrokken en kon voor 100 t.h. der oppervlakte bekomen worden. Deze twee toelagen zijn voorbe houden aan de landbouwuitbatin- gen van 3 tot 15 ha die minstens 80 t.h. weide omvatten. 4) Teneinde de veevoeding ge durende de winter op meer econo mische wijze te verzekeren, werd voor zelfde uitbatingen een toelage voorzien van 4.000 fr per ha voor het scheuren van weiden en hun aanwending voor de teelt van groenvoedergewassen. Een bijko mende toelage van 40 fr wordt toe gekend per fruitboom die moet verwijderd worden tengevolge van het scheuren der weide. B) Onrechtstreekse steun. Teneinde moderne teeltmetho des te bevorderen en kenbaar te maken aan de landbouwers van bedoelde streken, zal het Ministe rie van Landbouw in deze laatste volgende proefnemingen en de monstraties geldelijk steunen 1) Voor de verbetering der wei den door proeven uitgevoerd na omploegen en herzaaiing, werd een bedrag van 792.000 fr. uitge trokken of 4.000 fr per ha in 192 ge meenten; 2) Voor proeven van dagelijkse rantsoenering of perceelsgewijze begrazing op basis van 2 per ge meente werd 1.980.000 fr voorzien. 3) Voor proeven op inkuiling van groenvoeder, op basis van 2 per gemeente waarvan 1 na hakselen en 1 zonder hakselen, werd 594.000 fr. voorzien 4) Voor het opruimen van slech te boomgaarden werd 800.000 fr voorzien, met als proefneming voor het geheel der streken: een eerste rooiing van 20.000 bomen; 5) Voor proeven op de vetmes ting van kalveren werd 100.0C0 fr. uitgetrokken; 6) Voor proefnemingen op de ra tionele voeding van het melkvee werden ook toelagen voorzien waarvan het bedrag nog niet be kend is. Alleen voor de zo genaamde on rechtstreekse steun werd reeds een totaal van 4.266.000 fr. vastgelegd. Welke gewesten bekomen deze uitzonderlijke staatssteun De éénteeltgewesten welke deze bijzondere staatssteun genieten lig gen uitsluitend in Wallonië De Mi nister verstaat hieronder: 1)de weidestreek der provincie Luik, inbegrepen het kanton Viel salm en de provincie Luxemburg 2) de hoge Ardennen; 3) de weidegemeenien van de Veenstreek, gelegen in de provin cies Henegouwen en Namen. De andere gewesten, zelfs al zijn zij voor 80 of 1C0 t.h. éénteeltge westen, komen niet in aanmerking. Wij vinden het werkelijk kras. Het is trouwens niet de eerste maal dat de Minister aan de Waalse boeren een gunstbehandeling toe staat. Bij de toekenning van de premies voor voedergranen had de Minister aanvankelijk deze premies voorbehouden aan wat hij noemde de minst vruchtbare landbouwstre ken. Deze lagen als bij toeval ook uitsluitend in het Waals landsge deelte. Wij hebben destijds met klem protest aangetekend tegen deze ministeriële willekeur. Zie vervolg 2' bladz. 2e kolom.I Aan al onze lezers en lezeressen wensen we een Zalig en Gelukkig PAASFEEST. Het is zo klaar als de dag dat een voorspoedige groei en ontwik keling van de varkens, of ze nu be stemd zijn voor de slacht of voor de kweek, in grote mate afhangt van een goed geslaagde opfok van de biggen. Die goede opfok hangt enerzijds af van het ras en de goede verzor ging (en dit ligt in de bevoegdheid van de kweker) en anderzijds van een aangepaste voeding (en dit is de taak van de voederfabrikant). Het is dus verkeerd te menen dat alles wel op wieltjes zal lopen als msn biggenmeel van goede hoe danigheid voedert. Een goede af stamming en de gepaste verzor ging en huisvesting zijn even be langrijk. Voeding van de biggen vóór de geboorte. Over 't algemeen denkt de kwe ker maar aan het welzijn van de biggen vanaf 't ogenblik dat ze op de wereld zijn. Toch zou hij moe ten rekening houden met het feit dat de biggen reeds een tijd voor dien in het lichaam van het moe derdier aan 't groeien zijn. Er moet dus ook gezorgd worden voor een aangepaste voeding van de onge boren vruchten, wat don ook hoge eisen stelt aan de voeding van de zeug. Het feit dat zovele biggen dood of achterlijk worden geboren, of nadien door zwakte komen weg te vallen of althans in groei achter blijven, is veelal te wijten aan een minderwaardige voeding van de vrucht gedurende de dracht, of wat op hetzelfde neerkomt, aan een verkeerde voeding en verzor ging van de zeug. De eerste voorwaarde voor ge zonde en levenskrachtige biggen is dus een passende verzorging en voeding van het moederdier (zie hiervoor ons vlugschrift over de voeding van de zeugen). De geboorte. Wanneer men weet dat reeds vele ziekten hun oorsprong vinden in de biggenstal dan ziet men on middellijk de noodzakelijkheid van een grondig gereinigd en ontsmet hok. Kokend water en sodawater bewijzen hier goede diensten Men denke er echter aan dat de ziekte kiemen en eieren van parasieten ook in de kleinste spleetjes huizen. Hoe grondiger de ontsmetting dus hoe beter. In een grondig gereinigd en ont smet hok, dat bovendien droog en luchtig en voldoende warm is, wordt de zeug een 10-tal dagen voor het werpen overgebracht, zo dat ze aan haar hok kan wennen, wat onrust bij de geboorte voor komt. Benevens de beveiliging der big gen tegen doodliggen, dient ge zorgd voor een behoorlijke laag strooisel en voor een voldoende temperatuur, vooral in de winter. Een infra roodlamp zou bij geen enkele biggenkweker mogen ont breken. De voeding. Het meest aangepaste voedsel voor de biggen is de zeugenmelk. Vooral de biestmelk is onvervang baar. Hier dient vermeld dat van een goede voeding van de zeug ook de hoeveelheid en de samen stelling van de melk afhangt. Is de biestmelk niet te vervangen toch is de wetenschap er in gelukt de zeugenmelk kunstmatig te berei den. De Koramelk B bv. geeft bij zonder goede uitslagen waar de zeug te weinig of helemaal geen melk geeft of ook wanneer abnor maal grote nesten moeten opge bracht worden, waarbij de zeug niet in staat is alle viggen behoor lijk te onderhouden. Heeft de zeugenmelk een grote waarde voor de groei en de ge zondheid van de biggen, toch zal ze na zekere tijd niet meer volstaan en is bijvoedering gewenst. En hier dient een biggenmeel van hoge hoedanigheid bij gevoederd te worden. Reeds na de eerste week raden wij de kwekers aan een bakje big genmeel in het biggenhok te plaat sen. Hoewel ze niet onmiddellijk daarvan gaan eten zullen zij er toch aan gaan snuffelen en men staat verbaasd als men ziet hoe vlug er van zal geeten worden. Dit vroege gebruik van biggen meel heeft twee belangrijke voor delen 1) De zeug wordt op die manier merkelijk ontlast, vooral bij grote nesten. Hoe meer biggenmeel er wordt geeten hoe minder de zeug zal afgezogen zijn, zodat ze be ter in staat zal blijven en vlugger opnieuw kan gedekt worden. 2) De biggen worden minder afhankelijk van de zeugenmelk en zijn dan ook niet zo gevoelig voor afwijkingen in die melk. Zulk een afwijking treedt vrij dikwijls op rond de derde week, wanneer het (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1