LANDBOUW BERICHTEN Ademhalingsziekten bij hennen* DE KOORNBLOEM 12 april 1958 3 (Vervolg van le bladzijde). BINNENLAND Bijzonder vergunningstaks op de invoer van jonge en volwassen ossen. De Centrale Dienst voor Contin genten en Vergunningen deelt mede dat van 1 januari 1958 af het bijzonder vergunningsrecht dat ge heven wordt bij de afgifte van ver gunningen voor de invoer van vol wassen en jonge ossen dient ge stort te worden op de p.c.r. 263.013 van de Centrale Dienst voor Con tingenten en Vergunningen-Ver gunningstaks. Dit recht werd vastgesteld als volgt 3 fr. per kg op voet voor jonge ossen wegende meer dan 350 kg en minder dan 500 kg 10 fr. per kg op voet voor jonge ossen wegende 500 kg en meer. Hierbij valt op te merken dat als ossen worden beschouwd de die ren die minstens vier brede tanden hebben, ongeacht hun gewicht. Het indexcijfer der kleinhan delsprijzen voor maart 1958. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede in het Staatsblad van 3 april 1.1. dat het indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor de maand maart 1958, 108 punten be draagt tegenover 108,31 punten in februari 1.1. Deze wijziging van het indexcij fer vindt voornamelijk haar oor zaak in de daling van de prijs van de boter, de melk, de eieren, het vlees en de olie, enerzijds, en in de stijging van de prijs van de zuider vruchten en van zekere textielarti kelen, anderzijds. De index van de voedingspro dukten bedroeg in maart 11 107,5 tegenover 108,1 in februarideze van de niet-eetbare produkten be droeg in maart 106,0 tegenover 105,9 in februari. Het indexcijfer van de diensten bereikte in maart 114,0 tegenover 113,6 in februari 1.1. Als vergelijkingsbasis geldt het jaar 1953 uitgedrukt door het cijfer 100. Inmenging van inlandse tarwe. Volgens een bericht van het Mi nisterie van Economische Zaken in het Staatsblad van 6 april 1.1. be draagt de verplichte inmenging van inlandse tarwe in het brood- meel óOt.h. vanaf maandag 7 april 1958. BUITENLAND. NEDERLAND. De uitvoer van bloembollen. Ter gelegenheid van de opening van het bloembollenseizoen 1958 deelde de heer von Fisenne, bur gemeester van Warmond, onder meer mede, dat Nederland in het afgelopen jaar 64 miljoen kg bloem bollen ter waarde van 192.704.000 gulden uitvoerde tegen circa 63,5 miljoen kg met een waarde van 187.194.000 gulden in het vooraf gaande jaar. West Duitsland was met 14,8 miljoen kg de grootste af nemer, gevolgd door Groot-Brittan- nië, de Verenigde-Staten en Zwe den met respectievelijk 13,8 13,6 en 6 miljoen kg. ZWITSERLAND. Moeilijkheden in de zuivelsector. De Zwitserse melkproduktie is in de jongste maanden aanzienlijk toegenomen. Dit heeft tot gevolg dat moeilijkheden ontstaan zijn bij de afzet van melk, boter en kaas. De overheden overwegen thans de zuivelkrisis op te lossen door het toekennen van belangrijke toela gen. In totaal zouden meer dan 50 mil joen Zwitserse frank aan toelagen worden verleend (ongeveer 575 miljoen Belg. fr) voor een tijdperk van 18 maanden. Men hoopt hier mede een billijke vergoeding te kunnen toekennen aan de produ cent, de kleinhandelsprijs van de zuivelprodukten te stabiliseren en de uitvoerprijzen op een gunstig peil te houden. UNIE van ZUID-AFRIKA. De katoenvoortbrengst. De katoenproduktie in de Unie is thans ongeveer 13 maal groter dan tien jaar geleden. In 1947/48 beliep de produktie iets meer dan 10 mil joen lbs, terwijl de opbrengst in het afgelopen jaar 140 miljoen lbs bedroeg. Hoewel een groot deel van de katoenproduktie voor de plaatselijke fabrikanten is bestemd, bestaat het streven uitvoermarkten voor Zuidafrikaanse katoen op te bouwen. EGYPTE. Aankoop van tarwe. Egypte zal dit jaar ongeveer éen miljoen ton tarwe aankopen 72 t.h. van deze hoeveelheid werd reeds in Frankrijk besteld als ruil met ka toen door Frankrijk aangekocht in Egypte. Er wordt ook gemeld dat Egypte met Italië onderhandelt over de aankoop van belangrijke hoeveelheden tarwe. MAROKKO. De uitvoer van citrusvruchten. Begin oktober jl. heeft het Co mité des Agrumes de la zone franc te Parijs zijn werkzaamheden be ëindigd het hoofddoel daarvan was geweest afzetmogelijkheden te vinden voor de groeiende pro- auktie van citrusvruchten. Gelet op het belang dat deze uitvoer in het kader van het inter nationaal handelsverkeer voor Marokko heeft, achten wij het nut tig hieronder een overzicht te ge ven van de vooruitzichten voor de campagne 1957-1958 welke zopas is begonnen. Volgens de op het congres naar voren gebrachte cijfers, zou de aanstaande uitvoer betrekking kunnen hebben op 2.000 ton man darijnen, 17.000 ton clementines en 2d0x0ü ton sinaasappelen. Van dit totaal van 260.000 ton voor de uit voer beschikbare sinaasappelen mogen 150.000 ton tolvrij in Frank rijk worden ingevoerd. Er blijft dus nog een overschot van 110.000 ton welke buiten de frankzone moeten worden verkocht, terwijl voor de campagne 56 57 slechts 65.000 ton voor de uitvoer buiten die zone be schikbaar was, nl. 40.000 ton naar landen behorende tot de Europese Betalingsunie en 25.000 ton naar andere landen welke niet tot deze Betalingsunie zijn toegetreden. Het comité is er echter van over tuigd dat van de betrokken 100.000 ton gemakkelijk 60.C00 ton zal kun nen worden opgenomen door de markten van de E.B.U.-landen en dat het overschot zal kunnen wor den gekocht door andere landen niet-leden van de E.B.U., in hoofd zaak de U S.S.R., en de landen van Oost Europa. De produktiestijging welke ver wacht wordt voor de nieuwe oogst, doet de vraag rijzen hoe de afzet van de produktie van de volgen- (Zie vervolg onderaan hier neven.) Bij een normaal weerstandsver mogen zullen de dieren vrij dik wijls met ziektekiemen in aanra king komen zonder dat ze daarom ziek worden. Waaruit af te leiden valt dat het weerstandsvermogen sterk genoeg is om de ziekte af te weren. Komt door een of andere oor zaak dit weerstandsvermogen te verzwakken, dan krijgt de ziekte verwekker de bovenhand en de dieren worden ziek. Het weerstandsvermogen bij de dieren hangt af van uitwendige en inwendige faktoren. De inwendige faktoren han gen doorgaans nauw samen met de voedselvoorziening van de die ren en met de hoogte van hun pro duktie. Dieren met hoge leg zijn over 't algemeen veel vatbaarder voor allerlei besmettingen; omdat een groot deel van de lichaams krachten, naar de voortgebrachte eieren gaat, terwijl de voeding al te dikwijls gericht is op de leg, maar minder op het behoud van een goede conditie van het dier. Een hoge produktie stelt bijzonder grote eisen aan het lichaam en in vele gevallen is de voeding daar mee niet in overeenstemming. Hennen, waarvan de voeding ook maar het minste tekort ver toont en waarvan een sterke leg wordt gevraagd, kunnen dit op de duur niet uithouden en benevens het feit dat dergelijke dieren vlug ger de leg staken, meer uitval gaan vertonen, vroeger in de rui vallen, enz. kan men er staat op maken dat ook zij het meest bevatte lijk zullen zijn als er een of andere ziekte in de buurt ronddwaalt. Een der voornaamste maatrege len ter voorkoming van ademha lingsaandoeningen is zonder twij fel een voeding, die voldoende rijk is aan vitamine A. De zucht bij sommige kwekers en voederleve ranciers om het met een goedko per voeder te doen heeft dikwijls tot gevolg dat de vitaminenvoor- ziening in 't algemeen en deze van vitamine A in 't bijzonder te gering wordt. En men late zich daarbij niet verblinden door het feit dat men met een dergelijk goedkoop voeder reeds goede uitslagen heeft bekomen. Als alle omstan digheden mee willen kan men met een dergelijk voeder wel eens goed uitvallen. Trouwens vele kwekers, die op de kostprijs van het voeder willen uitsparen zien wij naderhand aller lei dingen bijgeven. Wij vermelden alleen maar: levertraan (bijna al tijd gekocht zonder de minste waar borg cp de inhoud aan vitamine A en D), luzernemeel, extra groen- voeder, wortelen, enz. Wat men gan uitgespaard het ft op de aan koop van het legmeel wordt ach teraf dan dubbel en dik uitgege ven om de gebreken van dit leg meel weer goed te maken. Worden de omstandigheden ech ter ongunstiger dan zien wij bij voeders van mindere hoedanig heid de dieren vrij vlug verzwak ken en wanneer het om goede leg- sters gaat, die een hoge leg heb ben gehad moet er al heel weinig gebeuren om de zaak te doen mis lopen. In de gunstigste gevallen zal vroegtijdige daling van de leg optreden, maar bij aanwezigheid van virulente ziektekiemen breekt al vlug een of andere ziekte uit. Het eerste middel ter voorko ming is dus een voeder dat volle dig in overeenstemming is met de behoeften van de dieren en met hun hoge produktie. Hiermede is een der voorwaarden voor de in wendige weerstandsverhoging te gen ziekten verzekerd. Toch valt het voor dat zelfs bij zeer goede voedingstoestand een besmetting doorbreekt. Wij denken hier bv. aan de uitbraak van de pseudo-vogelpest enkele jaren ge leden, waar weinig bedrijven aan ontsnapt zijn. Hier ging het om een geval waar de smetstof zeer virulent was, zodat de afweer krachten van het lichaam er niet tegen opgewassen waren. In zulke gevallen zoekt men dan naar een middel om langs kunst matige weg het weerstandsvermo gen van de dieren te verhogen, bv. door inenting. Hierbij wordt de ziekteverwek ker in verzwakte of gedode vorm op het dier overgebracht (ingeent) in wel bepaalde hoeveelheid dat er geen ziekte door optreedt. Soms ziet men wel enige reactie (zoals bv. bij de vaccinatie tegen pseudo- vogelpest en besmettelijke bron chitis) wat dan een aanduiding is dat de entstof het organisme ge alarmeerd heeft en dat het zich te gen de indringers aan 't verzetten is. Dit verzet bestaat in het vormen van afweer- of antistoffen, die de ziektekiemen zullen vernietigen, wanneer ze binnendringen. Die antistoffen blijven min of meer lan ge tijd in het bloed, zodat ingeënte dieren voor een bepaalde periode tegen het uitbreken van de ziekte gevrijwaard zijn. de oogsten, voornamelijk van 1958- 1959 af, zal kunnen worden bevor derd. Fiet comité heeft het dan ook absoluut noodzakelijk geacht van nu af aan de propaganda ten gun ste van de citrusvruchten op de Europese markten te intensiveren, te beginnen met die van Groot- Brittannië en van West-Duitsland. Deze propaganda kost echter geld, en daarom is besloten gewor den van 1 oktober 1958 af de hef fing ten bate van de propaganda te verhogen. Deze heffing, die se dert 3 jaar bepaald is op 0,15 Mar. fr. per kg, zal van toekomend jaar af 0,25 Mar. fr bedragen. Het comité heeft bovendien besloten niets onverlet te laten om het ver bruik aan te moedigen door prijzen die voor de verbruiker aantrekke- en tevens voor de producenten en de exporteurs lonend zijn. Men verwacht dat de Franse markt de te koop geboden hoe veelheden des te gemakkelijker zal opnemen, daar het fruit er gro te vorstschade heeft geleden. Uit de statistieken blijkt de voort schrijding van de Marokkaanse sinaasappelenexport. De globale waarde van de gezamenlijke uit voer van citrusvruchten (sinaasap pelen, mandarijntjes en clementi nes) bedraagt ongeveer 6,5 miljard Marokkaanse frank (1 Marokkaan se frank=l Franse frank). De uit voer naar de B.L.E. U is zeer aanzien lijk, maar die naar Nederland is tien maal groter. Het opvoeren van onze invoer van citrusvruchten uit Ma rokko kan dan ook een middel zijn om het handelsverkeer met dit land in een meer evenwichtige toe stand te brengen. trStUJWUSHHMRUUHE* II M« Uil Hi—« I IIII mil I

De Koornbloem | 1958 | | pagina 3