Land- en Tuinbouwvoortbrengselen Weekblad Ademhalingsziekten bij hennen. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers 37ste JAARGANG Nr 1818 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. III. In onze vorige bijdrage, waar wij het hadden over het snot (coryza) bij de hennen, wezen wij op het ge vaar dat het stellen van een ver keerde diagnose met zich brengt. En dat gevaar is zeker niet denk beeldig. In het aanvangsstadium kan de ziekte gemakkelijk verward worden met andere ademhalings ziekten, waarop dan vanzelfspre kend een verkeerde behandeling kan volgen met al de schadelijke gevo gen van dien. Wij menen daarom dat bij de eerste verdachte tekens, die de kweker in verband met een adem halingsaandoening opmerkt, het verstandig is onmiddellijk een des kundige te raadplegen. Daardoor voorkomt men een verkeerde diag nose en heeft men kans dat tijdig op doelmatige wijze kan ingegre pen worden. Want zowel bij snot, als bij de verschillende andere ademhalingsziekten hangt van een tijdig ingrijpen veel, zoniet alles af. Hoeveel eieren er al verloren zijn gegaan door een verkeerde of te late behandeling zal wel niet te schatten zijn. Behandeling. Wat wij hoger zegden ter voor koming van de ademhalingsziek ten in 't algemeen, geldt hier voor coryza in 't bijzonder. Een goede vi tamine-voorziening langs het voe der is hier zeker van groot beiang. Inenten tegen snot kan uitge voerd worden door een inspuiting in de aders (methode De Blieck), maar dit vraagt een zo grote tech nische handigheid dat wij ze in de praktijk zelden of nooit zien toege past. Ter genezing zijn tal van mid delen bekend. De oude behande lingsmethodes, die er zich hoofd zakelijk toe bepaalden de dieren verlichting te schenken en het drinkwater te ontsmetten zijn te genwoordig wel geheel verlaten. Wij herinneren in dit verband aan het gebruik van boorzuur, kalium permanganaat, jodium, in 't drink water, het verdampen van scheeps teer, enz. enz. Alle middelen, die op een of an dere manier de eetlust aanwakke ren zijn reeds daarom waardevol, daar bij de ziekte de voederopna me en dan ook de conditie van de dieren en natuurlijk dan ook de voortbrengst snel achteruit kan gaan. Daar zieke dieren, zelfs al eten ze niet meer, toch nog altijd drinken, geven wij de voorkeur aan het toedienen van de geneesmid delen langs het drinkwater. De meest gebruikte middelen zijn tegenwoordig chinosol, sulfame thazine, sulfathiazol, streptomycine, dihydro-streptopycine, erythromi- cine, e. a. Welke hiervan de beste resultaten geven valt niet op voor hand te zeggen, daar veel afhangt van de aard van de ziekte, terwijl eventuele neveninfecties (met an dere ziekteverwekkers) het gene zingproces kunnen beïnvloeden. Persoonlijk kregen wij opmerke lijk goede resultaten met sulfathia zol, zodat wij bij het optreden van snot dit geneesmiddel zeker dur ven aanbevelen (als sodium sulfa thiazol, dus oplosbaar in water). In sommige gevallen werkt een intra musculaire inspuiting van streptomycine in de bostspier prachtig en zien wij op enkele da gen een volledig herstel. Toch zijn er gevallen waar genezing uitblijft. Misschien is dit te verklaren door het feit dat verschillende vormen van coryza niet met hetzelfde mid del te bestrijden vallen Zo zou men in andere gevallen goede uitsla gen verkregen hebben met sulfa methazine. Dihydro-strepthomycine wordt wel eens aangewend om boven de dieren te verstuiven In de praktijk krijgt men daarmee wel eens wis selende reultaten. Denkelijk is dat hier aan te wijten dat het moeilijk te regelen is dat alle dieren vol doende van het middel binnen krij gen, terwijl er ook wel eens ge vreesd wordt voor oogaandoenin gen. Talrijke middelen, die op basis van een of ander van bovenge noemde produkten zijn bereid, zijn in de handel te bekomen. Bij het gebruik hiervan wordt niet altijd rekening gehouden met het feit dat er verschillende vormen van coryza bestaan. Dat is dan ook wel eens oorzaak dat niet alle middelen even gunstig werken of dat een bepaald middel de ene keer beter werkt dan een andere keer. Dat men dus een min der resultaat bekomt is niet nood zakelijk te wijten aan het gebruikte middel, „dat op zichzelf wel goed kan zijn. Ten slotte wensen wij te waar schuwen tegen de talrijke middel tjes, die in zwang zijn om het drink water te ontsmetten. Hoewel als ontsmettingsmiddel (of ook wel ad- stringerend) heel verdienstelijk,zijn ze daarom nog geen geneesmid del. Bovendien kunnen ze het na deel hebben dat de kweker er zich te veel op betrouwt, zodat er intus sen kostbare tijd verloren gaat, ter wijl het succes van de behande ling juist afhankelijk is van de snel heid waarmee ze wordt toegepast. De bevoorrading van de buitenlandse markt aan gedurende de wereldtentoonstelling. Onze boeren weten bij onder vinding dat de openbare overheid zich met veelmeer ijver bezig houdt met de prijzen der land- en tuin- bouwprodukten wegens hun terug slag op het indexcijfer der klein handelsprijzen waaraan de lonen gekoppeld zijn, dan wegens hun invloed op het inkomen der land bouwers Dit heeft voor gevolg dat de regeringsmaatregelen veel vlug ger genomen worden om de prij zen van bedoelde produkten te doen dalen, dan om ze te doen stij gen wanneer zij op een verliesla tend peil voor de voortbrenger zijn gevallen, wat heilaas de laatste tijd veel het geval was. De grote toeloop van bezoekers die op de wereldtentoonstelling worden ver wacht heeft de officiële diensten en inzonderheid de prijzencommis- sie bezig gehouden met het vraag stuk welke maatrege en dienen ge troffen voor het geval de toene ming van het verbruik tengevolge van de wereldtentoonstelling de prijzen van de land- en tuinbouw- produkten zou doen stijgen. Na tuurlijk werd in verband hiermede reeds aangedrongen op een ver soepeling en verruiming van het invoerregime voor bepaalde land en tuinbouwprodukten. Een speciale studiedienst heeft dit vraagstuk grondig onderzocht en komt tot het besluit dat de voortbrengst ruimschoots zal vol staan om de bevoorrading van de binnenlandse markt tijdens de ten toonstelling te verzekeren, zodat de verruiming van het invoerstel- sel voor land- en tuinbouwproduk ten geenszins verantwoord zou zijn. Terecht doet hij opmerken dat er een onderscheid dient gemaakt tussen de binnenlandse en buiten landse bezoekers van de tentoon stelling. Voor de eerst genoemden heeft er geen verhoging plaats van het verbruik doch enkel een ver plaatsing van het verbruikscen- trum en misschien in zekere mate van de verbruiksgewoonten. Van belang voor de verhoging van het verbruik zijn dan ook enkel het aantal vreemde bezoekers aan de tentoonstelling en de duur van hun verblijf in het land. De cijfers voor opgezet door de diensten van de Wereldtentoonstelling als basis ne mend zijn genoemde studiediensten tot de vaststelling gekomen dat de vreemde bezoekers gemiddeld 4 tot 5 dagen in België zullen verblij ven. Zulks zou leiden tot een verhoging van de vraag met 1 t.h. Vervolgens wordt de stand der produktie en de onmiddellijke evo lutie ervan in de verschillende sec toren van de land- en tuinbouw on derzocht. A) Groenten In deze tak is het voortbrengst- vermogen tijdens de laatste jaren aanzienlijk toegenomen, vooral bij de fijne groenten. Aldus werden in 1957 25 t.h. meer serretomaten, 20 t.h. meer snijbonen en 33 t.h. meer princessebonen aangeboden dan in 1956. Op de Mechelse tuinbouw veiling te St Kathelijke Waver wer den 2.500.000 kroppen sla meer aan gevoerd. Tegenover de periode 1953 56 bedroeg op deze veiling de aanvoerverhoging voor komkom mers 75 t.h., voor sla 50 t.h., voor bloemkolen 15 t.h Deze cijfers, die als zeer representatief kunnen be schouwd worden wegens het be lang en de diversiteit van de aan voer op de Mechelse tuinbouwvei ling, zijn nog sprekender door het feit dat de weersomstandigheden in 1957 ongunstig waren, De voort gebrachte hoeveelheden overtrof fen niettemin steeds de binnenland se vraag en het uitblijven van een uitvoermogelijkheid veroorzaakte dikwijls het bederf van goed ver handelbare produkten. Bij hun teeltplan voor 1958 blij ken daarenboven de meeste kwe kers rekening te houden met de hogere behoeften voortkomend uit de toeneming der aanvraag ver oorzaakt door de wereldtentoon stelling, b.v. wat sla betreft. Boven dien kan Nederland steeds vrij in voeren wanneer de minimumprij zen worden overschreden. B) Fruit. Normaal is er in ons land een fruitvoortbrengst van ongeveer 700.000 ton. Ook hier wordt een sterke toeneming van de voort brengst van fijne fruitsoorten vast gesteld. Bij de telling van 15 mei 1957 noteerde men een vermeerde ring der oppervlakte beplant met laagstammige boomgaarden met 305 ha. Verleden jaar was de oogst ge ring door de slechte weersomstan digheden. Hierdoor waren de prij zen natuurlijk vrij hoog, niet alleen op de Belgische, doch ook op de internationale fruitmarkt. Deze ho gere prijzen zullen echter weinig of geen invloed hebben op de pe riode der wereldtentoonstelling, vermits wij reeds einde mei over fruitsoorten beschikken die aan de (Zie vervolg\ 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1