Ademhalingsziekten bij hennen. Twee belangrijke vraagstukken voor West-Duitsland. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Besmettelijke Bronchitis. AALST 3 MEI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1819 Seheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. IV. In onze artikelenreeks bespra ken wij reeds een der ademhalings ziekten nl. Coiyza of snot. Aange zien deze ziekte nog al gemakke lijk verward wordt met andere ademhalingsziekten, vooral in het beginstadium, als de verschijnse len nog niet uitgesproken zijn, zul len wij in onze volgende bijdragen juist die ziekten behandelen, die enerzijds met elkaar veel overeen komst vertonen en anderzijds van aard zijn grote schade te veroor zaken. Besmettelijke bronchitis is een akute, snel om zich heen grijpende virusinfectie, doorgaans van korte duur, die vooral optreedt bij mest- kuikens, hoewel leghennen ook niet gespaard blijven. Ziekteverwekker. De verwekker is een filtreerbare virus, die voor zover bekend alleen de hoendersoort aantast. In alle ge val zijn bij andere vogels nog geen infecties waargenomen. De virus verspreidt zich zeer vlug en langs alle denkbare wegen Zelfs over brenging langs de lucht schijnt mo gelijk, wa' dan een verklaring zou zijn voor het feit dat in mestbatte- rijen de voorschrijding van de be smetting moeilijk tegen te houden is. Ofschoon de virus werd aange toond in eieren, die werden gelegd in het akute stadium van de ziekte, toch waren de kuikens, die uit der gelijke eieren geboren werden, niet besmet. Kuikens afkomstig van im mune ouderdieren waren in het be zit van parentale antilichaampjes tegen de ziekte Maar deze lichaampjes verdwenen vrij spoe dig, zodat de kuikens normaal konden besmet worden. Ziekteverschijnselen. Door de aktiviteit van de virus ontstaat een heftige ontsteking van het slijmvlies dat de binnenzijde van de luchtpijptakken en de fijne re vertakkingen ervan in de lon gen bekleedt. Door die ontsteking gaat dit slijmvlies zwellen en ont- stekingsprodukten ontstaan, zodat de doorgang van de lucht alras sterk belemmerd wordt. Het gevolg daarvan is dat de dieren het be nauwd beginnen te krijgen en bij uitbreiding van de ontsteking naar adem gaan snakken, Door de moei lijke doorgang van de lucht ont staat door de ontstekingsprodukten een rochelend en piepend geluid (grollen Het einde is veelal dat de dieren stikken, omdat de lucht wegen geheel met ontstekingspro dukten verstopt geraken. Het hoesten en rochelen treedt op tussen de 18 48 uren na de be smetting (inkubatie). Een lichte neusvloeiing is slechts bij jonge dieren waar te nemen. Het over zetten van de ene hen naar de an dere in hetzelfde hok heeft plaats in 24 48 uren. De ademhalingsbe- zwaren houden doorgaans op tus sen de 3 4 weken. Het verloop van de ziekte geeft een ander beeld naargelang de ouderdom van de aangetaste die ren - Bij kuikens van minder dan 3 weken is de sterfte over 't alge meen zeer groot (tot 50 60 °/0). Zijn de diertjes echter 5-6 weken oud geworden dan is de sterfte al vrij lager, maar men heeft ondervon den dat dieren, die de besmetting hebben doorgemaakt, zelden goe de legsters worden. Doorgaans gaan ze later aan de leg en leggen minder. De volwassen hennen verto nen een groter weerstandsvermo gen dan de jonge en zelden is de sterfte van belang. Opvallend zijn echter de daling van het voeder- verbruik en van de voortbrengst. Niet zelden vermindert de leg tot meer dan de helft en bovendien treft men veel misvormde, dun- schalige eieren aan van minder waardige hoedanigheid. Soms wor den in de buikholte dooiers en eie ren met schelpen aangetroffen. Dit alles wijst er op dat ook het appa raat voor de leg aangetast is. In zonderheid de eierstokken. Het verloop van besmettelijke bronchitis toont ons niet altijd het zelfde beeld. Zo lean men gevallen aantreffen waar de hennen vrij goed in de leg blijven. Misschien gaat het hier om een ziekteverwek ker, die minder virulent is gewor den of misschien ook betreft het hier een geval waar de hennen vroeger reeds een milde besmet ting hebben doorgemaakt zodat ze reeds een zekere immuniteit hebben verworven, waardoor een volqende besmetting minder vat heeft. Kwestie van immuniteit, dient er een onderscheid gemaakt tussen weefselimmuniteit en lichaamsim muniteit. De eerste ontstaat ter plaats waar de smetstof is binnen gedrongen als een verweer fvan het aangetaste weefsel. Deze vorm van immuniteit is specifiek, d.w.z. blijft aan dit bepaald weefsel ge bonden. Terwijl deze weefselimmu niteit nog in volle wording is kun nen echter reeds ziektekiemen tot het bloed zijn doorgedrongen. (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom. 1) De opneming in de landbouw van de ingeweken boeren. Onder de miljoenen Duitsers uit midden- en oost-Europa die door de oorlog en het kommunistisch bewind uit hun haardstede wer den verdreven bevonden zich 400.000 zelfstandige boeren. Hunne aankomst in West-Duitsland stelde zeer moeilijke vraagstukken, daar dit land reeds dicht bevolkt is en het aantal bewoners sterk was ge stegen door de toevloed van mil joenen uitgeweken Duitsers hoger vermeld, bovendien onderging de landbouweconomie er grondige structuurwijzigingen tengevolge van het verloren gaan van uitge strekte landbouwgebieden na de jongste wereldoorlog. Trots deze zeer zware opgave togen de Duitse overheden en landbouworganisaties aan 't werk en bereikten uitslagen die bewon dering afdwingen. Op het grondgebied van de Bondsrepubliek werden tussen 1 juli 1949 en 30 juni 1957 88.260 land bouwbedrijven met een totale op pervlakte van 442.104 ha ter be schikking gesteld van de uitgedre ven of uitgeweken boeren. Van deze bedrijven zijn 48 nieuwe uitbatingen, 17,7 °/0 werden in huur genomen voor lange termijn, 27,9 °/o Oppervlakte 0,5 tot 2 ha 2 tot 5 ha 5 tot 10 ha 10 tot 20 ha meer dan 20 ha Totaal Terwijl 32,9 van alle land bouwondernemingen van West- Duitsland dienen gerangschikt in de kategorie tussen 0,5 en 2 ha en dienen beschouwd als bron van bijkomend inkomen, is deze ver houding ongeveer 42 voor de landbouwexploitaties van de inge- wekenen. Bij de landbouwbedrijven tussen 2 en 10 ha vinden wij 47,8 van al de landbouwondernemingen uit West-Duitsland en enkel 29 °/0 der landbouwbedrijven der ingewe- kenen. Ten slotte hebben 29 °/0 van al de landbouwbedrijven van West- Duitsland, een oppervlakte boven 10 ha, terwijl 29 °/0 der landbouw- werden aangekocht en in 6,4 °/0 er van is de ingeweken landbouwer door huwelijk getreden. Door deze 88.260 opnemingen of integraties in de West Duitse land bouw heeft men niet minder dan 435.315 uitgedreven of uitgeweken personen opnieuw een bestaan verzekerd in de landbouw. Hieraan werden 2,1 miljard mark besteed waarvan 1,6 miljard door de Staat en 0,5 miljard door de Lander (lan den deeluitmakendevande Bonds republiek). Wat het belang betreft van de integratie der uitgedreven en uit geweken boeren is het nuttig een vergelijking te maken van de op pervlakte der hun toegewezen be drijven met de gemiddelde opper vlakte van de landbouwonderne mingen in de West-Duitse Bonds republiek. Onder de 88.260 vestigingen toe gewezen aan de ingewekenen kunnen 34 658 buiten beschouwing gelaten worden bij deze vergelij king, doordat hun geringe opper vlakte van 0,1 tot 0,5 ha hen rang schikt onder een gewone huisves ting op de buiten. Wat betreft de 53.c02 andere vestigingen met een oppervlakte van meer dan 0,5 ha, wordt hun verdeling inzake opper vlakte ten opzichte van de opper vlakte van de 1.978.090 landbouw- uitbatingen in West Duitsland uit gewezen door onderstaande tabel ondernemingen der ingewekenen in deze kategorie dienen onderge bracht. Uit deze oppervlakkige vergelij king mag men afleiden dat de ten dens bestaat om de landbouwbe drijven der ingeweken landbou wers te doen opnemen in de kate gorie van bedrijven die de voorde len verstrekt door de overheid ge nieten in verband met de verbete ring van de landbouwstructuur. Er dient bijgevoegd dat in bepaalde streken de bestuurlijke en consulta tieve diensten tot reïntegratie der ingewekenen erin geslaagd zijn aan deze laatsten grotere land bouwbedrijven te verschaffen die (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). Totaal der West-Duitse landbouwbedrijven aantal procent 650.630 32,9 °/o 543.854 27,5 °/o 400.674 20,3 °/o 254.803 12,9 °/o 128.129 6,4 °/o 1.978.090 100,0 °/o Landbouwuitbatingen der ingewekenen aantal procent 22.726 42,0 °/o 7.173 14,0 °/o 8.291 15,0 °/o 10.401 19,5 °/o 5.011 9,5 °/o 53.602 100,0 De Koornbloem Abonnementsprijs 73 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1