Ademhalingsziekten bij hennen. Het Landbouwsalon Toekomst in Kongo GERST DE KOORNBLOEM 3 mei 1958 (Vervolg van le bladzijde). de gemiddelde oppervlakte van de landbouwuitbating in het betrok ken land overschrijden. 2) Politiek om de boerendochters in het landbouwbedrijf te houden Terwijl de Duitse hofsteden ieder jaar meer en meer voordeel trek ken uit de vooruitgang van de landbouwtechniek en naar een toenemende doelmatiger uitbating gaan dank zij de gevolgen van de ruilverkaveling, daagt een niet te onderschatten moeilijkheid op voor de jonge Duitse boeren namelijk het feit dat de boerendochters meer en meer het landbouwbedrijf vaarwel zeggen. De vrije uren waarvan zij genie ten de zaterdag en de zondag in de industrie trekken de meisjes van de buiten natuurlijk aan, zij verkie zen dan ook te trouwen met jonge arbeiders en vakmannen en zich te vestigen in de steden of hun on middellijke omgeving. Tot wat die nen in dit geval de modernisatie en de rationele inrichting van de hoe ve indien de boerendochters er de brui aangeven verder de werk zaamheden in het landbouwbedrijf te verrichten welke de vrouw toe komen Aldus ontstaat een van de bijzonderste oorzaken der land vlucht. Zonder boerin is het land bouwbedrijf niet renderend en zelfs niet mogelijk. Tijdens de oorlog stelde men een grote uitwijking vast uit de steden naar de landelijke gemeenten, om dat de gevaren van bombardemen ten er veel minder waren en de bevoorradingbeter. Meerdere klei ne gemeenten zagen het aantal hunner inwoners verdubbelen. Men stelt ook na de oorlog een toene mende industrialisatie vast van de landelijke gemeenten. Meerdere gemeentebesturen bevorderen de ze nijverheidsvestigingen omdat zij daarin een middel zagen tot op voering van hunne fiscale inkom sten en de mogelijkheid om hun in woners, door werkgelegenheid ter plaatse, in hun gemeente te behou den. Doch de schaduwzijde was dat de landbouwgronden geleidelijk door de nijverheid werden inge- men en dus voor de landbouwex ploitatie verloren gingen. Ook werd de landbouwmentaliteit bij de jeugd geleidelijk verdrongen door de industriementaliteit, dit vooral bij de boerenmeisjes. De Duitse Minister van Landbouw en de gewestelijke overheden, bij gestaan door de Centra voor land bouwvoorlichting, hebben dan ook een uitgebreide actie ingezet om de belangstelling en de bekwaam heden van de boerendochters voor het landbouwbedrijf te ontwikke len. Men tracht hen te overtuigen van de aanzienlijke voordelen van het leven van zelfstandige boerin, hun de kundigheden van een goe de keuken aan te leren, hen in te wijden in de naad en konfektie, hun de beginselen van hygiëne en ziekenverzorging aan te leren, te zorgen voor gelegenheden van ontwikkeling en vermaak. Zal deze werking met sukses wor den bekroond? Het is nog te vroeg om het te kunnen bevestigen. Alles zins zou het van groot belang zijn voor het welzijn van de jonge Duitse boeren en op lange termijn gezien voor de toekomst van de uitse landbouw. (Vervolg van Worden deze dan niet door de ba sisimmuniteit van het bloed (li chaamsimmuniteit) vernietigd, dan dringen zij door tot in de eileiders, met de later zo schadelijke gevol gen. De weefselimmuniteit ontstaat vrij vlug, maar verdwijnt ook zeer snel. De lichaamsimmuniteit ont staat langzamer, maar handhaaft zich ook langer. Diagnose. Het stellen van een juiste diag nose is het werk van een gespecia liseerd laboratorium. Enkele aan wijzingen, die de kweker wellicht de weg kunnen wijzen zijn doet zich een ademhalingsziekte voor, die zich vlug verspreid en een snel verloop heeft, en is bovendien uit gemaakt dat het niet gaat om de pseudo-vogelpest stelt men bo vendien typische veranderingen vast bij de eieren, dan kan men re kening houden met een mogelijke aantasting door besmettelijke bron chitis Bij post mortem onderzoek (on derzoek op dode dieren) vindt men een catarrachtige ontsteking van longpijp en longpijptakken en een luchtzakontsteking met lichte af wijkingen in de luchtzakvliezen. Bij dodelijke gevallen vindt men wel eens kaasachtige proppen in de primaire en secondaire bronchien. Verzwakte dooiers bij leggende hennen en dooiers, eventueel met schelpen in de buikholte, wijzen in dezelfde richting. Maar hoezeer de waargenomen verschijnselen ook zouden wijzen op besmettelijke bronchitis, toch raden wij steeds een laboratoriumonderzoek aan. De ziekte is te ernstig dat men zich alleen op veronderstellingen zou baseren. Behandeling Voorbehoedend hier gelden al de voorzorgen, die wij bij de aanvang hebben aangeraden. De mogelijkheden tot verspreiding van de ziekte zijn echter zo menigvul dig dat, ingeval in de omgeving de ziekte gesignaleerd is, het beste voorbehoedsmiddel de enting is. Hiervoor zijn verschillende metho des uitgewerkt. Tegenwoordig be paalt men zich uitsluitend tot het enten langs het drinkwater. Sommige laboratoria leveren ent stof die tegelijkertijd tegen pseudo- vogelpest werkzaam is. Het zou ons te ver leiden hier uitvoerig de entmethode te bespreken. Dat is trouwens overbodig daar bij de entstof steeds een uitgebreide ge bruiksaanwijzing is toegevoegd. Alleen willen wij er op wijzen dat een entstof zeer specifiek is. Dwz. dat de gebruikte entstof alleen maar de immuniteit geeft ten overstaan van die wel bepaalde ziekte, waar tegen de entstof werd bereid. Zo zal de entstof tegen besmettelijke bronchitis, niet de minste invloed hebben op het optreden van bv. coryza, cronische ademhalings ziekte, of welke andere ademha lingsaandoening ook. Zelf na een enting blijft waakzaamheid dus geboden. Genezendingeval besmetting is vastgesteld bij zeer jonge kuikens, bestemd voor de leg, zijn sommi gen van oordeel dat opruimen nog de beste oplossing is. Ze gaan uit van het standpunt dat uit derqelij ke kuikens toch nooit volwaardige hennen kunnen groeien. Alles wordt dan gereinigd en ontsmet (broedmachines. kunstmoeders, le bladzijde) hokken, gereedschappen, enz.) Ontsmetting met formaline, drie maal met één dag tussenruimte. Oudere kuikens, waar het weer standsvermogen reeds groter is, of wel mestkuikens, waar beschadi ging aan de eieistok van geen be lang is verbeteren doorgaans wan neer men ze iets warmer houdt en daarbij licht verteerbaar voedsel geeft. Leghennen zullen zelden hun vroegere produktie bereiken. Zwaar zieke dieren ruimt men best op, terwijl de eetlust van de zieke dieren moet aangewakkerd wor den. Toch blijven de eieren dikwijls van mindere hoedanigheid. Scher pe se ectie is noodzakelijk. De geneesmiddelen, die op doel treffende manier het verkoop van de ziekte kunnen beinvloeden of verkorten, zijn niet zo talrijk. Ener zijds gebruikt men middelen ter ontlasting van de dieren. Deze mid delen hebben dan een slijmoplos- send vermogen, zodat de ademha lingswegen van de dieren vrij ge maakt worden. Dergelijke midde len worden gegeven langs het drinkwater of ook wel boven de dieren verstoven. Goede resultaten worden ver meld bij het gebruik van terramy cine-preparaat, dat in water wordt opgelost. Er zouden gevallen ge meld zijn waar de ziekte na 4 da gen overwonnen was Bij leggende hennen zou de kans dan groot zijn dat de leg op peil blijft. In de prak tijk echter valt het niet altijd zo mee. Ligt dat misschien aan het feit dat doorgaans laattijdig met de behandeling wordt begonnen? Eveneens aan te raden is het ge bruik van aureomycine. Zo lang de dieren nog vlot eten kan men dit middel toedienen langs de voeder, is de voederopname te laag ge worden, dan geve men het liefst langs het drinkwater. Beide ge noemde antibiotica hebben een zeer goede invloed op de eetlust. van BRUSSEL is wereldbekend en geniet van de grote gunst der industriëlen, tech nici en landbouwers omdat zij er steeds een volledige gamma van de nieuwste types van landbouw machines kunnen bezichtigen De deelnemers waarderen ten zeer ste zijn voortreffelijke inrichting. EEN UITZONDERLIJKE ATTRAKTIE! zal dit jaar de vermaardheid van het Salon nog bekrachtigen. Voor de Eerste maal in de Geschiedenis van de Landbouw motorisatie zullen twee helicopters, van Sud Aviation volledig uitgerust voor landbouwwerken, deelnemen aan de 38® Expositie, gehouden van 4 tot 11 mei op het Militair Oefen plein, Elsene Brussel. Een van deze apparaten nl. de DJINNzal vanaf de opening van de Expositie tentoongesteld worden, het andere apparaat de «ALOUETTE zal demonstraties doen op vrijdag 9 mei. (Medegedeeld door het Secreta riaat Generaal van de Expositie, 29, Spastraat, Brussel 4. - Tel 18.42.85.) STICHTING-LODEWIJK de RAET STUDIEDAG te Brugge, op 18 mei 1958 Deze studiedag wordt hopelijk de vijftiende koloniale voorlichting van de Stichting Lodewijk de Raet. Meer en meer oefenen koloniale loopbanen een grote aantrekkings kracht uit op de jongeren van het oud Europa. Ook in Vlaanderen denken velen aan Kongo of aan uitwijking. Als Vlamingen hebben wij de plicht in Afrika onze cultuur te be waren voor onszelf, voor ons land en ze uit te stralen in het nieuwe land. Met deze studiedag wensen wij een algemene oriëntatie te ver schaffen. Aspirant kolonialen wor den gewoonlijk tegengehouden door gebrek aan contact en aan betrouwbare inlichtingen. Vaak ook weten zij niet of zij met hun ge schiktheden en middelen werkelijk kans hebben op succes Wij wensen op deze studiedag ook leraars, jeugdleiders en socia le werkers die in verschillende om standigheden aan jonge mensen raad moeten kunnen bezorgen, uit te nodigen Daar vooraanstaande kolonialen en oud kolonialen ons hun mede werking verlenen, zal deze studie dag, evenals de vorige, ongetwij feld goede vruchten afwerpen en succes kennen. De studiedag heeft plaats in de Rijksnormaalschool, St. Jorisstraat 71, Brugge. PROGRAMMA Kolonisatiep litiek G. DERKINDEREN, hoofd van de Kolonisatiedienst van het Ministe rie van Koloniën, lid van de Alge mene Raad. Carrières in dienst van maatschappijen H. BREMS, ir. Inspecteur Gene raal van de Bamboli Cultuur maatschappij k (St. Mariaburg). Sociale vraagstukken en maatschappe lijk Dienstbetoon in Belgisch-Afrika Mej. J. VAN DEN BRUEL, bestuur ster van het Instituut voor Kolonia le en Sociale Vorming (Brussel). Loopbanen in Dienst van de Staat E. VAN WAMBEKE, secretaris van administratie Dienst Personeel Ministerie van Koloniën (De Pinte). Vertoning van films over Kongo. Begin10 uur. Einde: Omstreeks 17 uur. Bijdrage60 fr (inbegrepen warm middagmaal dat de deelnemers wordt aangeboden). InschrijvingMen geeft zich zo spoedig mogelijk op en zeker vóór 14 mei e.k. door overschrijving of storting van 60 fr op p.r. 833.14 van Stich+ing Lodewijk de Raet, Brus sel. In het kader van de studiedag Toekomst in Kongo Brugge, 18 mei 1958 Wordt een Consultatie Bureau ingericht voor allen die persoon lijk inlichtingen wensen te vragen. Ambtenaren van het Departe ment Koloniën houden zich ter be schikking van de deelnemers. Speciaal voor duiven. We hebben in magazijn een kleine partij prachtige gerst spe ciaal voor de duiven. i ujum l". yjn>ji.ULuy WUUÜUJUUÜÜ

De Koornbloem | 1958 | | pagina 2