LANDBOUW BERICHTEN de landbouwers we brachten de welstand voor iedereen, maar vergat ÉïïS BINNENLAND Verrichtingen van het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet. Het verslag der Senaatscommis sie van Landbouw over de begro ting van het Ministerie van Land bouw voor het dienstjaar 1958 be vat desbetreffende volgende in lichtingen Tijdens het dienstjaar 1957 heeft het N.I.L.K. zijn bewerkingen van krediet op korte, middelmatige en lange termijn voortgezet ten voor dele van de landbouwers. Boven dien heeft het speciale kredieten toegekend tegen een gunstige ren tevoet om de land- en tuinbouwers te helpen in bijzondere omstandig heden. Gelet op de beperkingen die op gelegd werden tijdens het jaar 1957 aan de kredietpolitiek, heeft het instituut strengere regels moeten toepassen voor het toekennen van kredieten en heeft namelijk de reJ1" tevoet moeten verhogen voor de bewerkingen die tot op dat ogen blik gedaan werden tegen vermin derde rentevoet. Daar het boeken voor het dienst jaar 1957 nog niet geëindigd is, is het niet mogelijk de cijfers te ver" strekken betreffende het bedrag der leningen toegekend tijdens ai laatste jaar. Het bedrag der leningen toege kend tijdens de jaren 1952 tot 1956 is het volgende 1952 238.919.973 fr. 1953 307.888.688 fr. 1954 397.332.256 fr. 1955 511.278.988 fr. 1956 -.531 642.310 fr BUITENLAND. GROOT BRITTANNIË. Belangrijke aankopen van vlees. Groot-Brittannië vermeerdert zijn invoer van vlees. Het heeft in het buitenland 1 mil joen 400 000 ton vlees aangekocht, hetzij 4 °/o meer dan verleden jaar. Het neemt 70 °/o af van de vleesim porten over de wereld. De invoer van varkensvlees vertegenwoor digt een groot aandeel in deze vermeerdering. Een aanzienlijk slachten van var kens in Europa tijdens het tweede semester van 1957 heeft de uitvoer naar de Engelse markt merkelijk opgevoerd gedurende de laatste maanden van 1957. De slachting is insgelijks toegenomen in Engeland waar de prijzen zijn gedaald net spek van Wilshire is in prijs ge daald met 15 "loten opzichte van de gemiddelde prijs in december 1956, het Deens spek daalde in prijs met 17 °lo de prijs van het Hollands spek daalde met 21 en deze van het Pools spek met 22 /o. Volgens de telling van net vee in Engeland en het land van Wales in 1957, moest de binnenlandse voort- brengst van varkensvlees toene men in 1958, daar het aantal var kens met 8 was gestegen en dit van de zeugen met 17 °lo. De toeneming bij de invoer van rundvlees was minder belangrijk en er werd een vermindering vast gesteld bij de invoer van schaaps vlees en vlees van lammeren. De voortbrengst van voedingsmiddelen voor honden en katten een belangrijke industrie. Ieder jaar verbruiken 9 miljoen katten en honden voor 70 miljoen dollar aan voedingsvoortbrengse len in Groot-Brittannië. De geconserveerde voedings voortbrengselen voor huisdieren zijn tijdens de 10 jongste jaren een belangrijk artikel geworden in de handel en voedingswaren. Men heeft onlangs met sukses diepgekoelde voedingsvoortbreng selen voor huisdieren op de markt gebracht welke Australië in toe nemende hoeveelheden uitvoert. De Eerste Minister Van Acker zegde De 5,2 miljoen katten en de 3,7 miljoen honden verbruiken onge veer de gehele invoer van walvis- senvlees, grote hoeveelheden vis en al de tarwe en de rundslever gekochi in Ierland en Nieuw-Zee- land. Een Britse fabriek van voedings- konserven voor katten en honden produceert niet minder dan een miljoen dozen per week. Het grootste gedeelte hiervan is be stemd voor de katten. IERLAND. Nieuw prijzenstelsel voor de tarwe. Ierland heeft voor de tarwe een nieuw stelsel van opgelegde prij zen ingevoerd gesteund door toe lagen. De prijs betaald aan de voort brenger voor tarwe met standaard kwaliteit is de zelfde als in 1957, hetzij 62 cent per hectoliter. Deze prijs wordt toegepast wanneer de oogst 304.000 ton niet overschrijdt. Daarentegen wordt hij verminderd wanneer de voortbrengst deze grens overtreft. In Ierland moeten de landbou wers hun tarwe verkopen aan tus senpersonen erkend door de rege ringsdiensten. Het nieuw prijzenstelsel heeft voor doel de voortbrengst te be houden op 300.000 ton. De regering is van oordeel dat de inlandse tar we om goed brood te maken dit maximum niet mag overschrijden. De oogst van 1957 heeft echter 370.000 ton tarwe voor broodmeel opgebracht. CANADA. De zuivelnijverheid verhoopt een gunstig resultaat in 1958. Volgens de vooruitzichten van het Canadees Ministerie van Land bouw zal 1958 een gunstig jaar zijn voor de melkproducenten. De voortbrengst een weinig ho ger dan deze van 1957 zou 9.960.000 ton bedragen. Bovendien zullen de prijzen dezelfe, ja zelfs een weinig hoger zijn dan in 1957. Daling van de voorraden 1$ aan voedergranen. Voor 1957-1958 worden de be schikbare hoeveelheden voeder- granen in Canada geschat op 22 miljoen ton, wat een vermindering uitmaakt van 5 "L ten opzichte van het hoogste peil van verleden jaar. Evenwel ligt dit cijferI25°/0 hoger dan het gemiddelde van de tien laatste jaren. De vastgestelde da ling is hoofdzakelijk te wijten aan een vermindering van de oogsten van haver en gerst. CHILI. Verhoogde invoer van afgeroomde melkpoeder. Op iniatief van de Nationale Ge zondheidsdienst heeft de Minister van Landbouw tot zijn collega van financiën het verzoek gericht de invoer toe te staan van 500.000 kg afgeroomde melkpoeder ten be hoeve van de kindervoeding van overheidswege. De één-meivieringen verliepen bij een zonnig weertje en tal van sprekers hielden de gewone gele genheidstoespraken. Ik zat op de avond van 1 mei rond 22 uur 20 zo knusjes de radio uitzending te beluisteren en onder meer de wederuitzending van de rede van de heer Van Acker die in de frankrijkse taal voor duizende feestvierders van Brussel de wel daden verkondigde van zijn rege ring Hoger lonen en pensioenen voor de werknemers, beter sociale voordelen, beter levensvoorwaar den zowel voor de werklieden als voor de patroons en de midden standers. Alle klassen zonder uit zondering kregen hun deel van de algemene welstand. Die laatste woorden deden mijn oren tuiten en verplichtten me voor ik naar bed ging naar de pen te grijpen, en in een scherp protest de woorden van onze eerste minister tegen te spreken. Alle klassen genoten van de gro te welstand, zegde de heer minis ter, maar zoals het in Brussel al te veel gebeurt onze brave Van Ac ker vergat de boeren Dat de kerklieden goed worden betaald weet iedereen en dat is maar zoals het moet, dat gepen- sionneerden, en ook strijders en weerstanders verdiende en onver diende toelagen krijgen uit de kas van Jan en alleman is geen geheim, en ook geen kunst, dat enkele gro te aannemers van openbare wer ken en de aanverwante nijverhe den de miljoenen op een niet al te zware manier hebben binnenge trokken en de grote profiteurs zijn is zeker. Maar dat de middenstand het zo goed heeft zullen we erg be twijfelen, en dat de patroons zo zeer vooruit gingen is verre van zeker als we weten hoeveel fabrie ken er leeg staan of verdwenen. Maar wat we met alle zekerheid kunnen zeggenvoor de boeren gaat het de laatste jaren zeer slecht en tot ons spijt moeten we hier protest aantekenen tegen de woorden van de Eerste Minister wanneer hij verklaart dat alle klas sen van de grote weldaden der re gering en van de algemenen wel stand hebben genoten. In zijn grote ijver om aan de werknemers en één-meivierders van Brussel te wijzen op de welda den van zijn regering heeft de heer Van Acker vergeten dat er in ons land ook landbouwers wonen, an ders had hij deze verklaringen niet met klem durven afleggen. Dat de landbouwers en tuiniers door onze regeringen vergeten of verwaarloosd worden is geen ge heim. In Brussel weet men alleen dat er boeren zijn ten tijde van oorlog. Verders wordt er vooral ge zorgd dat de land- en tuinbouw- voortbrengselen goedkoop blijven, want de werknemers moeten veel verdienen, moeten van alle moge lijke sociale voordelen kunnen ge nieten, maar de index moet ten koste van de boer laag worden gehouden. Het spijt me de heer Van Acker te moeten tegenspreken. Liever had ik me aangesloten bij zijn rede en gelukkig geweest dat het zo goed ging maar nu het zo slecht gaat voor de boeren kan ik niet nalaten te protesteren tegen hoger genoemde uitlatingen. De dag dat ook onze land- en tuinbouwers als rechthebbenden op een redelijk bestaan zullen wor den aanzien zullen we met genoe gen de lof verkondigen van deze die het wonder zullen hebben tot stand gebracht of mogelijk ge maakt.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 5