De internationale markt van dierlijke voortbrengselen. Ademhalingsziekten bij hennen» Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Chronische Ademhalingsziekte. Rechtskundige Dienst AALST 17 MEI 1958 Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1821 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Uit de inlichtingen en gegevens die ons worden verstrekt door de economische pers blijkt dat niet al leen in België doch ook in de mees te landen de prijzen van de zuivel- voortbrengselen en over het alge meen van de dierlijke produkten zich hebben ontwikkeld in ongun stige zin voor de voortbrenger. In het Landbouwtijdschrift van december 11 vinden wij een be langwekkende studie gewijd aan de internationale markt van som mige landbouwprodukten. Alhoe wel deze studie betrekking heeft op de toestanden tijdens het jaar 1957 verdient zij onze aandacht, daar sindsdien de tendens der markt geen grondige wijzigingen heeft ondergaan, althans wat be treft de dierlijke voortbrengselen. Wij nemen dan ook uit bedoelde studie sommige gegevens over wat aangaat de dierlijke produkten die voor onze Vlaamse landbouw van essentieel belang zijn. De zuivelvoortbrengselen. Volgende tabel geeft, berekend in Belgische fr. het gemiddeld prijs peil voor boter en kaas tijdens de maand november 1957. Boter- en kaasprijzen in B. fr per kg in november 1957. Landen Boter Kaas Denemarken 39,75 24,15 Zweden 61,40 41,90 Nederland 52,25 36,35 Frankrijk 85,70 57,95 West Duitsland 75,15 37,35 Gedurende de maand november 1957 stonden de West-Europese markten onder de druk van de Brit se botermarkt, waar het aanbod merkelijk de vraag overtrof De landen van het Brits Geme nebest gaven het sein en werden op de voet gevolgd door de uit voerders van Zweedse, Finse en Oost Duitse boter. Denemarken trachte aanvanke lijk zijn stellingen op de Britse markt te behouden doch moest spoedig inzien dat in de gegeven omstandigheden er geen mogelijk heid meer bestond de afzet te be waren door toekenning enkel van kwaliteitspremiën. Boternoteringen te Londen in B fr per kg Datum Nieuw- Austra- Deense Zeelandse 7-11-57 14 11-57 24-11-57 28-11-57 38,60 37,25 37,25 35,85 lische 38,45 37,05 37,05 35,70 44,15 45,25 43,89 43,85 De melkproduktie blijft in de West-Europese uitvoerlanden aan zienlijk boven het peil van vorig jaar, wat van zelfsprekend de voort - brengst van boter beïnvloedt. De prijzenevolutie op de Engelse botermarkt heeft Denemarken ver plicht zijn exportprijzen aan te pas sen. Begin november 1957 bedroegen deze nog 40,80 fr. het kg, terwijl ze begin december waren gedaald tot 39,50 fr. Het verschil met de uit- voerprijzen van het overeenstem mend tijdperk van vorig jaar be reikte van 12,25 fr. tot 22,60 fr. het kilo. Deze evolutie heeft tevens de beschikbaarheden van het Deense boterfonds sterk aangetast. Op 1 oktober 1956 beschikte dit Fonds nog over 100 miljoen kronenop 1 januari 1957 was het batig saldo gestegen tot 107 miljoen kronen. Einde november 1957 beschikte het Fonds maar over 94 miljoen kronen, waarvan evenwel ruim 60 miljoen in botervoorraden was belegd. In de Deense voortbrengerskrin gen bestaat het streven om de bin nenlandse prijzen los te maken van de wereldprijzen. Men vreest ech ter dat een dergelijke politiek het binnenlandse verbruik zou doen af nemen ten bate van de margarine en het uitvoervraagstuk in dit ge val nog meer zöu bemoeilijken. In Nieuw-Zeeland is men ook ten zeerste bekommerd om de on gunstige ontwikkeling van de En gelse zuivelmarkten haar nadelige terugslag op de ekonomie van het land en op het Zuivelfonds. De uitvoer van zuivelvoortbreng selen naar Groot-B ittannië slorpt 85 °/o op van de Nieuw Zeelandse melkvoortbrengst, terwijl de export van boter en kaas 25 van de to tale uitvoer van Nieuw Zeeland vertegenwoordigt. In deze omstan digheden is het duidelijk dat de uit- voerprijzen van boter en kaas een aanzienlijke invloed hebben op het nationaal inkomen. De New-Zealand Dairy Pro ducts Marketing Commission heeft het monopolie van de bin nenlandse en buitenlandse handel in zuivelvoortbrengselen. Zij koopt dezelve op tegen gewaarborgde prijzen die bij de aanvang van elk seizoen worden bepaald in ver houding tot de voortbrengstkosten (i 50 fr. voor boter en 30 fr. voor kaas). (Zie vervolg 6e bladz. 1' kolom.1 (Vervolg en Slot) Deze ziekte, die in Amerika Chronic respiratory disease wordt genoemd (afkorting C.R.D.) wordt ook wel eens verkeerdelijk lucht zakziekte geheten (airsackdisease). Ze werd voor het eerst als afzon derlijke ziekte onderscheiden om- treeks 1943. Zij kan dieren van alle ouderdom aantasten, hoewel oudere dieren gevoeliger schijnen te zijn dan jon gere. De schade richt zich bij de mestkuikens hoofdzakelijk op de verminderde groei en slachthoe- danigheid, bij de jonge legkuikens op verminderde groei en bij de leg hennen op het aanzienlijk verlies aan eieren. Ziekteverwekker. Tot nu toe is niet absoluut vast gesteld welke de eigenlijke ziekte verwekker van de chronische ademhalingsziekte is. Sommigen menen dat het een virus is, andere schrijven het ontstaan van de ziek te toe aan zekere elementaire lichaampjes, die dezelfde zouden zijn als deze die sinusitis bij kalkoe nen veroorzaken en die zouden be horen tot de groep van de "pleuro- pneumonialike organisme .1 Wat wel vast schijnt te staan is dat het beeld van het ziekteverloop mer kelijk kan gewijzigd worden door nevenbesmettingen, die dan ver oorzaakt worden door andere, bij komende ziekteverwekkers. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 18 mei tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbioem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbioem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbioem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. D e besmettingsmogelijkheden zijn, zoals bij de meeste ademha lingsziekten, zeer groot. De ver spreiding van de ziekte heeft plaats door rechtstreeks contact met zieke dieren, vooral door het slijm uit de longpijp en onrechtstreeks door de verzorgers, gereedschap, voeder, drinkwater, enz. Waarmee men steeds rekening moet houden is dat de ziekte zich zeer lang opeen be drijf kan handhaven, waaruit moet afgeleid worden dat de genezing van een bepaald koppel nog geen waarborg is dat de ziekte van het bedrijf geweicen is. Om die reden zijn er die aanraden hennen die C R.D. hebben gekregen maar met een op te ruimen. In vele gevallen hebben ze het trouwens bij het rechte eind. Zoals de pulloruminfectie kan ook C.R.D. langs de eieren op de kuikens worden overgebracht, zo dat reeds besmetting van in de broedkast mogelijk is, wat niet noodzakelijk meebrengt dat de ziekte onmiddellijk aan de dag treedt De mogelijkheid bestaat, trouwens ook bij latere besmetting, dat de ziekte pas losbreekt op het ogenblik dat de besmette dieren een ongunstige of moeilijke perio de doormaken, dus bij tijdelijke verzwakking. De immuniteit (onvatbaarheid) die na het doormaken van de ziek te wordt verkregen is niet bij machte een latere herbesmetting te beletten. Genezen dieren kun nen dus hervallen. In tegenstelling met laryngo-tra- cheitis, die alleen bij hennen en fazanten wordt aangetroffen, is C.R.D. niet specifief aan een be paalde soort gebonden, maar tast ook duiven, patrijzen en kalkoe nen aan. Ziekteverschijnselen. De inkubatie duurt van 6 tot 17 dagen, maar het verloop van de ziekte kan tamelijk lang aanslepen. Er zijn gevallen bekend van meer dan twee maand. Het ziektebeeld is iets verschillend naargelang de ouderdom van de dieren. Bij kuikens van zekere ouderdom (6 weken) zien wij lichte neusvloei- ing en ietwat reutelende ademha ling. Zoals bij vele ademhalings ziekten ook opvallende verminde ring van de eetlust. Gevolg daar van is natuurlijk vertraging van de groei. De sterfte is niet zo belang rijk en bereikt als hoogste cijfer 20 °/o. Bij tijdig ingrijpen ligt dit cij fer echter veel lager en er zijn ge noeg gevallen waar geen enkele dode viel. Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbioem UUft Abonnementsprijs 72 fx- 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1