Nog eens de kostprijsberekening van de varkens. De internationale markt van dierlijke voortbrengselen. H Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers i AALST 24 MEI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1822 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De ineenstorting van de varkens- prijzen de laatste weken is voor vele, zoniet voor alle varkenskwe kers een echte teleurstelling ge worden. Te meer daar ze toch op ietwat lonerder prijzen hadden ge regend door het hoger verbruik dat de wereldtentoonstelling met zich zou meebrengen. Maar voor de zoveelste keer is de speculatie verkeerd uitgevallen en blijft er voor de varkensmesters weinig of geen winst meer over. De verontwaardiging over deze ont wikkeling krijgen wij dagelijks van de varkenhouders te horen en ge voegd bij de algemene slechte toe stand op de boerderijen, en de in zinking van de zuivelprijzen, is de ze daling van de varkensprijzen ze ker een zware slag te meer. Deze week kwam op de redac tie van ons blad een schrijven bin nen van een vooraanstaand var kensmester, waarin hij op krachti ge wijze lucht gaf aan zijn onte vredenheid. De kern van zijn be toog kwam hierop neerterwijl de varkens afslaan, stijgen de prij zen van de voeders. Hoe wilt ge dan, zo zegt onze gelegenheids- corresp ondent, dat er aan de varkens nog iets zou te verdienen zijn. Wij begrijpen de verontwaardi ging van deze kweker en zeer ze ker zal hij naar het hart van zijn beroepsgenoten hebben gesproken Wat moet daarop geantwoord wor den? Wanneer wij dergelijke vraag stukken bespreken, vraagstukken die toch van verstrekkende bete kenis zijn voor de opbrengsten op de boerderijen, dan mogen wij ons niet laten verleiden door opwellin gen van het eerste ogenblik. Wij moeten heel het vraagstuk in zijn gansheid bekijken en zien waar de zwakke kanten zitten, zodat wij dan ook weten waar kan verhol pen worden. Reeds meermaals hebben wij geschreven dat de winst, die bij het varkensmesten wordt gemaakt afhankelijk isenerzijds van de ver koopprijs van de afgemeste var kens en anderzijds van de kostprijs van de varkens, dwz de prijs die het afgemeste varken aan de boer kost. Het verschil tussen die twee is immers de bruto winst. Nu wordt de kostprijs van het varken bepaald door twee wel te onderscheiden elementen; de kost prijs van de viggens en de kostprijs van de voeders. Onze briefschrij ver heeft het in hoofdzaak over de kostprijs van de voeders en het verwondert ons grotelijks dat hij geen rekening houdt van deze van de aangekochte viggens, daar die toch ook een zeer belangrijke rol speelt. Maar laten wij het eerst hebben over de kostprijs van de voeders Het is inderdaad juist dat de prij zen van de voeders de laatste tijd opgeslagen zijn, wat toch normaal is, aangezien wij de laatste maan den een stelselmatige opslag heb ben gezien van de voedergranen. Nochtans is de opslag van de var kensmeien, ten minste toch bij Redt U Zeiven, toch niet zo belangrijk geweest. Er is 10 fr per 100 kg bij gekomen, wat voor een varken, waar 100 kg gewicht wordt bijge- kweekt, een totale kostprijsverho ging meebrengt van ongeveer 35 tot 40 fr per stuk. Wij kunnen moei lijk aannemen dat die prijsverho ging zo'n grote rol speelt. Van veel groter invloed is echter de kostprijs van de granen, die bij de fabrikatie van de varkensmeien worden gekruikt en die voor 't ogenblik nog altijd bezwaard is door die speciale heffing, die op iedere 100 kg ingevoerd graan wordt toegepast. Het is niet de eerste keer dat wij in ons blad hiertegen protesteren. Want deze speciale heffing, die zo gezegd bestemd is om de inlandse graanproduktie te beschermen, is in werkelijkheid hier op neergeko men dat al degenen, (en wie maakt daar uitzondering op in onze streek die granen, of voeders waarin granen verwerkt zijn moe ten aankopen, gemiddeld 30 tot 50 frmeer moeten betalen dan eigen lijk, volgens de wereldmarkt, nodig is. Dat het geld, afkomstig van de ze invoerheffingen, via het Land bouwfonds besteed wordt om de Waalse boeren te bevoordeligen, heeft iedereen al ingezien. Wij gaan dus met onze corres pondent akkoord tegenwoordig moeten wij onze voeders duurder betalen dan het nodig is. En dat is een dubbele schade nu de prijzen van de varkens en ook van de eie ren bijzonder laag zijn. Was men men hier in Belgie werkelijk be kommerd om de belangen van de kleine bedrijven, dan zou men in de huidige omstandigheden onmid dellijk die heffingen afschaffen. Desnoods maar tijdelijk, zolang de varkens- en hennenhouders zo met moeilijkheden te kampen hebben. Een deel van de winst gaat dus naar die heffingen. Maar is dat al les Ligt daar de enige oorzaak van het feit dat er momenteel aan de varkens niets wordt verdiend? (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom.) (2de bijdrage) In ons vorig artikel hebben wij aan de hand van een belangwek kende studie gepubliceerd door het Landbouwtijdschrift van de cember 1.1. enkele beschouwingen gewijd aan de toestand en de ont wikkeling der internationale zuivel - markt op het einde van 1957. In de ze bijdrage zullen wij het hebben over de beweging der veeprijzen (slachtvee) op hetzelfde tijdstip in enkele landen waarover wij inlich tingen bezitten. Prijzen van het slachtvee in B. fr in november 1957. Landen Denemarken Zweden Nederland Frankrijk Engeland Duitsland Ossen 18,55 40,80 (X) 21,55 16,55 24,05 Koeien 14,30 40,80 (X) 37 (X) 21 9,50 19,05 Stieren 18,45 36,55 (X) 37,25 (X) 21,20 Varkens 22,60 (X) 38,30 (X) 20,45 32,60 18,30 26,45 N.B. Het betreft hier prijzen per kg op voet behoudens voor de pos ten aangeduid door een teken waar de prijzen zijn aangegeven per kg geslacht. Alle Europese veemarkten ble ken tijdens de maand november 1.1. vast gestemd, terwijl meer bijzon der de noteringen op de Engelse baconmarkt naar gelang van de herkomst stegen met 2,80 fr tot 4,2 fr het kg. Dit was het gevolg van de be perking van het aanbod door de grote uitvoerlanden, terwijl ander zijds de vraag toenam in het voor uitzicht van de Kerstmisbevoorra ding Nadien is de baconmarkt enigermate gedaald. Denemarken maakte in elk geval van bedoelde tijdelijke verbetering der baconmarkt gebruik om zijn uitvoerprijzen op te voeren en o.m. voor bacon van eerste kwaliteit de prijs met 3,16 tot 3,32 Deense kro nen te verhogen per kg. Volgers de telling van 16 no vember 1.1. is de uitbreiding van de Deense varkensstapel eindelijk tot stilstand gekomen, zodat een geleidelijke afname van het aan bod kan worden verwacht. Engeland had het tijdens de maand november zeer druk met meerdere onderhandelingen be treffende zijn vleesbevoorrading. De «Joint Bacon Council», waar aan nu ook vertegenwoordigers van Zweden en Ierland zijn toege voegd, onderzochten de vraagstuk ken in verband met de eindejaars- bevoorrading van de Engelse markt. De Engelse-Argentijnse vleesbe sprekingen werden geopend en de Argentijnse afvaardiging hoopt haar exportmogelijkheden naar Groot Brittannië te verruimen, trots het verzet der landen van het Brits Gemenebest. Een Australische zending kwam de verhoging van het vrije markt- kwota voor vlees van 15 op 25 C00 ton bepleiten. Met Nieuw-Zeeland werden be sprekingen gevoerd voor de her nieuwing van het handelsakkoord. De Engelse voortbrengings en handelspolitiek voor zuivelproduk- ten en vlees kwamen hierbij ter sprake. Met Polen werden onderhande lingen gevoerd voorde vaststelling van het Pools baconcontingent voor 1958. De officiële Engels Deense ba- conbesprekingen werden besloten De eindmededeling is te terughou dend en te beknopt om de Denen voldoening te verschaffen. Het luidde Er werd openhartig van gedachten gewisseld aangaande de mogelijke maatregelen om aan de huidige markttoestand te ver helpen. De heer Pinstrug, voorzitter van de Deense landbouwraad, geeft echter zijn pogingen niet op om de baconmarkt te stabiliseren en dringt aan op een nauwere samen werking tussen landbouwmiddens en privé uitvoerders om de kost prijzen te drukken. In West-Duitsland schept de voortdurende toeneming Van de varkensstapel moeilijke vraagstuk ken. De rekordaardappeloogst van 1957 heeft de varkenskweek sterk in de hand gewerkt, zodat de var kensstapel in één jaar tijds met 1,5 miljoen stuks is toegenomen. De Minister van Handel heeft een bij zondere commissie ingesteld welke alle aspecten van de varkensvlees markt zal moeten onderzoeken. Deze commissie is tot het besluit gekomen dat in de eerst volgende maanden het verbruik van var kensvlees met 15 °/0 zou moeten toenemen om het voortbrengst- overschot op te nemen en een ster ke prijsdaling te voorkomen. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de Dostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1