Vanwaar komt de Kopziekte Polen likwideert zi ii staatsboerderijen Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt wawM—— AALST 31 MEI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1823 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Ter gelegenheid van de eerste gevallen van kopziekte, die zich verleden jaar hebben voorgedaan, hebben wij uitvoerig in ons blad een beschrijving gegeven van de kopziekte en daarbij de nadruk ge legd op het feit dat bij het eerste vermoeden van kopziekte de vee arts diende gewaarschuwd. Deze keer zullen wij hierover niet ver der uitweiden. Vorig jaar konden sommigen nog de zoete hoop koesteren dat die kopziektegevallen maar een voorbijgaande kwaal zouden blij ken te zijn, maar nu dat ook dit jaar zich weer verschillende ge vallen hebben voorgedaan zal het wel duidelijk worden wat wij ver leden jaar schreven in geval geen afdoende voorzorgsmaatregelen genomen worden zal de kwaal zich nog van jaar tot jaar uitbreiden. Iedereen houde er in de toekomst dus voorzichtigheidshalve reke ning mee dat ook hij onder de slachtoffers kan zijn. Het is zeker te vrezen dat wij hier in ons land dezelfde ontwikkelingsgang zullen meemaken als men in Nederland heeft gezien van jaar tot jaar steeds meer gevallen. Eén voor deel hebben wij nochtans op Ne derland wij zullen kunnen profi teren van de onderzoekingen die sindsdien werden gedaan, zodat wij nu reeds over betere wapens beschikken. Wat is de oorzaak van die stel selmatige uitbreiding van de ziek te Hierop is voor 't ogenblik nog moeilijk te antwoorden, daar men nog geen voldoende duidelijk beeld heeft over het wezen van de ziekte. Wel kent men reeds ver schillende omstandigheden die meewerken om het optreden van de ziekte te bevorderen. En het is nu langs de studie van die omstan digheden dat men hoopt ten slotte een helder inzicht te verkrijgen. In de omstandigheden, die kop ziekte kunnen te voorschijn roepen, kunnen wij enerzijds onderschei den, deze die in het dier zelf te vinden zijn en anderzijds, deze die buiten het dier liggen en gebon den zijn aan het midden waarin het dier komt te leven. Innerlijke omstandigheden. Zoals bij verschillende andere ziekten zijn het hoofdzakelijk de meest produktieve dieren en ook de dieren, die door een of andere oorzaak uit hun normale doen zijn geraakt, die het gevoeligste zijn voor de kopziekte. Dat is trouwens gemakkelijk te begrijpen De prestaties die tegenwoordig aan onze dieren worden gevraagd. zijn van die aard dat het organis me zich abnormaal sterk moet in spannen en dan ook veel gemak keiijker uit zijn evenwicht geraakt. Wij zeggen van een dergelijk or ganisme dat het in een labiele toe stand verkeert. Wij zouden van der gelijke koeien kunnen zeggen dat ze op de snee van een mes lopen. De minste ongewone of nadelige invloed vols aat om zulke labiele dieren uit hun evenwicht te krij gen een schijnbaar gezond dier wordt dan plots ziek. Veel verbeelding vraagt het ze ker niet om in te zien dat de over gang van de stal naar de weide een voldoende aanleiding kan zijn om dit reeds zo wankel evenwicht te breken. Vooral bij dieren, die gedurende de winter een onvol doende en wellicht ook oneven wichtig rantsoen hebben gekre gen is het gevaar voor kopziekte dan ook aanzienlijk groter dan bij dieren die in hun voeding een vol doende vergoeding hebben gekre gen voor de inspanningen die een hoge melkgifte en misschien de dracht van een kalf hebben geëist. Een der voornaamste aanleidin gen tot de kopziekte is dan ook de gebrekkige stalvoeding (wel eens een gevolg van een te groot aan tal dieren en dus van te weinig voeder) vooral op het einde van de winter, Het gaat dan ook niet op zich hiervoor tevreden te stellen met de dieren te geven wat toeval lig voorhanden is. Dat het samen stellen van een goed rantsoen niet gemakkelijk is en een zekere vak bekwaamheid vraagt van de vee houders weten wij best. Wij zou den wel wensen dat de veehouders zelf daar evenzeer van overtuigd waren Het zal bovendien niet volstaan een of ander wondermiddel te ge bruiken om de tekorten van een onvolledige wintervoeding op te heffen. Velen troosten zich met het geven van een of ander handels preparaat dat dan zogezegd alles bevat wat de dieren nodig hebben, terwijl het toch een uitgemaakte zaak is dat alleen een vakkundig samengesteld voeder de tekorten op het bedrijf op voordelige wijze kan aanvullen. De voeding moet een goed overwogen en bestudeerd geheel vormen en pas dan kunnen wij er op rekenen dat zelfs de hoogste produktie de dieren niet uitmergelt, terwijl ook het weer standsvermogen, niet alleen tegen over kopziekte, maar evenzeer te genover allerlei andere ziekten, merkelijk groter zal zijn. (Zie vervolg 2' bladz. 2' kolom.) Het landbouwcollectivisme, dat in de communistische landen met hardnekkigheid door de bewind voerders met de meest hatelijke dwangmethoden werd ingevoerd, blijkt overal geleidelijk tot misluk king gedoemd, omdat het strijdig is met de natuurlijke drang van de mens naar eigen bezit en omdat het de natuurlijke wet negeert dat eigen belang de motor is van de vooruitgang. In al deze landen zijn de gezagvoerders dan ook door het verloop der gebeurtenissen ge dwongen het privé landbouwbezit in een of andere vorm te herstellen. Polen levert daarvan het meest treffend voorbeeld. Nadat de Communisten er aan de macht waren gekomen was een van hun eerste daden een stelsel van staatsboerderijen en kolcho zen (gedwongen coöperatieve land bouwbedrijven) op te richten naar het Russisch Sovjetmodel. Dit stel sel werd ingevoerd ondanks het verzet van de boeren en zonder re kening te houden met de vereisten ener redelijke landbouweconomie. Tengevolge van de aanzienlijke daling van de landbouwvoort- brengst en de hieruit voortsprui tende moeilijkheden voor de be voorrading der bevolking, heeft de Communistische regering thans besloten een miljoen hectaren land bouwgronden onteigend door de staat aan de individuële boeren te verkopen. De noodzaak van deze nieuwe aanpak, welke een grove inbreuk is op de politiek van de Communistische partij, werd tref fend samengevat in het blad No wa Kultura van 16 februari 1958 als volgtEen beschaafd land moet ermede ophouden een Utopia te zijn en een werkelijkheid wor den. De nieuwe landbouwpolitiek zal het platteland redden uit het moeras waarin het zolang heeft geploeterd. In een bijdrage over de nieuwe landbouwrichting geschreven door de heer David Laidlaw vinden wij betreffende de verkoop van de ge nationaliseerde landbouwgronden aan de Poolse boeren interessante gegevens waarvan wij de bijzon derste samenvatten ten behoeve onzer lezers. Sedert 1945 heeft het aantal staatsboerderijen in Polen ge schommeld tussen 6.000 en 6.500. Zij werden opgericht met het bij zonder doel als landelijke uitstal ling te dienen overeenkomstig de communistische leer dat de staats boerderijen de hoogste vorm zijn van het socialisme in de landbouw. De na oorlogse toestand in Polen gaf de communistische plannen makers vrij spel. Een kenmerk van de bv. aan Polen gehechte Oost- Duitse gebieden was de talrijke grote landbouwgoederen die vóór de oorlog aan rijke Duitse grond bezitters hadden toebehoord. De meeste werden door de Poolse communisten in beslag genomen om de kern te vormen van het net van staatsboerderijen dat heel Po len omvatte. Men hoopte dat der gelijke boerderijen een voorbeeld zouden stellen op gebied van hoge voortbrengst en de staat onafhan kelijk zouden maken van het voed sel dat werd voortgebracht door de kleine landeigenaars die het verzet vormden tegen de collecti visering van het land. De functie of het doel van de staatsboerderijen was aldus in de eerste plaats politiek. De bedoeling was van de kleine grondbezitters en zelfstandige boeren loontrek kende landbouwarbeiders te ma ken. Meer dan tien jaar lang kre gen de staatsboerderijen een uit gebreide voorkeurbehandeling. Zij ontvingen een dubbele hoeveel heid meststoffen en het grootste gedeelte van de beschikbare ma chines en landbouwuitrusting. Maar ondanks deze voordelen, was de opbrengst per ha steeds lager dan die van de zelfstandige boeren. Er heerste dan ook over hethele land een bittere wrok om dat herhaaldelijk miljoenen zlotys door de schatkist moesten worden bijgepast om de verliezen van de staatsboerderijen te dekken. Radio Warschau verklaarde op 18 maart 1958 dat slechts 20 t.h. van de staatsboerderijen renderend wa ren. De noodzaak om eindelijk reke ning te houden met de werkelijk heid bracht de Poolse regering er toe een groot deel van de doctri naire en theoretische hulpmidde len voor de landbouwvoortbrengst te herzien en te verwerpen. De hui dige politiek bepaalt dat de staats boerderijen niet volledig zullen worden afgeschaft, doch dat hun aantal sterk zal verminderen en dat de investeringen in de overblij vende zal verhoogd worden meer bijzonder wat betreft de investerin gen die snel vruchten opleveren. Op 12 maart 1958 verklaarde Edward Ochab, Pools Minister van Landbouw, in het parlement Voor de volledige investering in de staatsboerderijen van gans het land hebben wij tientallen miljoe nen zlotys nodig. Er is echter tegen woordig gebrek aan hulpbronnen voor investeringen en het zal nog vele jaren zo blijven. De beperkte hulpbronnen die in de komende jaren zullen besteed worden aan staatsboerderijen zullen moeten geconcentreerd worden op boer- De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 'b jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom.)

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1