Te veel Boter op de Markt ZADEN Keukenrijst Vee- en Varkensmarkten Eiermarkt 27 mei 1958 Mededelingen Ministerie van Landbouw Internationale Melkdag Stamboekvee DE KOORNBLOEM 31 mei 1958 Sinds verschillende weken is de markt van de boter in ons land to taal gedesorganiseerd omwille van een overproduktie, die eerst en vooral geleid heeft tot de stijging der voorraden in de frigo s tot een gevaarlijke hoogte op een be paald ogenblik was er 6.000 ton in voorraad - en vervolgens tot een ineenstorting van de prijzen op de markten, waar de prijs tot 70 fr. daalde, een peil waarop de prijs voor de boer op verre na niet ren derend meer is. Voor bepaalde personen kan zulke gevoelige daling van de bo- terprijs gelukkig genoemd worden, vooral wanneer men enkel reke ning houdt met de koopkracht van vele huisgezinnen, maar dat is niet meer het geval wanneer daardoor de levensstandaard van de boer nog verder naar omlaag gedreven wordt. Wanneer onze boeren het hoofd niet meer boven water kun nen houden, dan zal gans de natie er mee de gevolgen van dragen. De toestand van onze landbou wers was reeds verre van schitte rend, vóór hen de ramp van de bo ter over het hoofd neerdaalde. Zij waren verplicht zeer hard te wer ken om weinig te verdienen. De boerenstand is de enige stand van onze bevolking die geen aandeel heeft gehad in de algemene stij ging van de levensstandaard. Onze boeren vertegenwoordigen 12 van de aktieve bevolking van het land de waarde van hun bedrij ven omvat 12,5 °/o van ons natio naal patrimonium de inkomsten van de boerenbevolking zouden dan normaal ook 12 °/0 moeten be- dragen van het nationale inkomen, maar in feite bedragen zij slechts 6 °/o. Met andere woorden het gaat niet goed voor onze boeren De in eenstorting van de boterprijzen kwam deze toestand nog vererge ren. De melk- en botervoortbrengst bedraagt ongeveer een derde van de waarde der landbouwvoort- brengst, of een vierde indien men er de tuinbouw bijneemt. Hieruit blijkt duidelijk de weerslag die de ineenstorting van de boterprijzen moet hebben op de levensstan daard der boeren. De oorzaken van deze katastro- fale toestand, en voor de boeren, en voor het land - vóór een paar weken werden 2.000 ton boter uit de frigo's te Londen verkocht te gen 21 fr. het kg !- zijn veelvuldig. Er was eerst en vooral een betrek kelijk zachte winter die de voort- brengst abnormaal hoog hield, en er is vervolgens de voortdurende stijging van onze veestapel, vooral dan van de melkkoeien, die in 1957 alleen met 50.000 stuks aangroei den, zodat hun globaal aantal op dit ogenblik rond het miljoen lig gen moet. Met de melkvoortbrengst van voor de oorlog 3.200 liter per koe en per jaar-zouzulk een aan tal melkkoeien niet overdreven ge weest zijn, maar met de huidige melkvoortbrengst onzer koeien - rond de 4.000 liter per jaar-komen we tot een teveel aanmelkproduk- tie dat niet meer kan verzet wor den. De toestand wordt dan nog ver ergerd door het feit dat het boter- verbruik bij de bevolking niet ge stegen is in verhouding met de stijging van de levensstandaard sinds verschillende jaren blijft het verbruik ongeveer op hetzelfde peil, met een lichte neiging om te verminderen. Dit is een gevolg van de steeds sterker wordende kon- kurrentie van de margarine. Wan neer de boter zeer duur was heeft men in vele families heil gezocht bij de margarine, en men is er bij gebleven. Anderzijds zijn er een aantal mensen die, terecht of te onrecht, de margarine als gezon der beschouwen dan de boter. Al deze faktoren hebben naar een overproduktie geleid, met als gevolg een ineenstorting van de prijzen. Toch is er in heel deze ge schiedenis iets wat niet normaal is. Waarom heeft men onze landbou wers niet op de hoogte gebracht van het gevaar der overproduktie waar ze naartoe gingen Bij een voortdurend stijgen van de veesta pel had de regering, die op de hoogte moest zijn van deze toe stand en zijn mogelijke gevolgen, de landbouwers moeten waarschu wen tegen de gevaren daaraan verbonden. Dat is niet gebeurd, en hier treft zeker in de eerste plaats de regering schuld. Een der rede nen van bestaan voor een Mi iste- rie van Landbouw is toch de boe ren te helpen en voor te lichten door studies en onderzoeken tot dewelke iedere landbouwer afzon derlijk niet in staat is. Ofwel werd dit marktonderzoek niet gedaan, en dan bleef men schromelijk in gebreke, ofwel werd het wel gedaan maar heeft men de landbouwers niet ingelicht over de uitslagen, wat een onverschoon bare nalatigheid was. In beide ge vallen waren onze boeren de slachtoffers. Moge deze gebeurtenissen dan ook een les zijn, niet zozeer voor de boeren, danwel voor de verant woordelijke instanties bij het Minis terie van Landbouw, om in de toe komst aan onze landbouwers bete re en nauwkeuriger leiding en voorlichting te geven. Dat men be ginne met aan onze mensen te zeg gen wat ze doen moeten met het oog op hun te grote veestapel, en hoe ze daar best kunnen aan ver helpen, zonder al te grote verlie zen te lijden. Het is wel mogelijk dat de meeste kwekers zich niet zullen storen in de wenken welke van hogerhand worden gegeven en in dit verband blijft enkel de reglementering die onder meer in Holland bestaat en waarbij iedere boer weet wat hij wel en wat hij niet mag doen op zijn bedrijf. Indien men wil orde brengen in de Europese markt zal men naar ons oordeel tenslotte tot een zeker staatsinmenging moeten komen. in magazijn beschikbaar Beetzaad Groenkraag. Lokers klaverzaad van prima herkomst. Graszaden onze gekende mengeling voor blijvende weiden. Alle afzonderlijke graszaden zo als: Italiaans en Engels Raygras, Westerwolds enz. Steenklaver. Al onze zaden zijn gewaar borgd voor kiemkracht en her komst. te Anderlecht voor deze week. Varkens Niettegenstaande de meeraant voer van 250 dieren was de mark- zeer goed gestemd voor de vlees varkens terwijl de zware en vette zoals altijd minder goed werden verkocht. Duitsland en Italië hebben wat varkensvlees gekocht, terwijl Frank rijk als koper wegbleef. Het ver bruik is normaal en voor zwijnen van goede hoedanigheid mag men op een lichte prijsverhoging reke nen met de komende weken. De kwekers dienen er nogmaals op gewezen dat zware vette zwij nen slechte prijzen maken en dat zij er alle belang bij hebben zich te schikken naar de wens van de verbruikers die vooral op mager vlees gestemd zijn. Prijs per kg levend gewicht extra vleesvarkens 24 30 fr. ma gere 21 23 fr. half-vette 19,5 20,5 fr. vette of buiten gewicht 18 tot 19 fr. Hoornvee. Het aantal ter markt gebrachte dieren was ongewoon hoog. Men noteerde 3972 koppen. De verkoop ging evenwel zeer vlot en de prijzen waren niettegen staande het groot aanbod vast te noemen. Ossen dikbii 42-48 fr,- goed ge vormde 37-39 fr.,- 60 t.h. opbrengst 30-36 fr. 55 t.h. opbrengst 23-27 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst 19-25 fr 50 t.h. opbrengst15 17 fr. Vaarzen dikbil 42-48 fr. ,- goed gevormd.37-39fr.60t.h. opbrengst: 30 36 fr. 55 t.h. opbrengst 23 28 fr. Stieren 60 t.h. opbrengst 24 27 fr. 55 t.h. opbrengst 19-23 fr. zware 19 21 fr.worstdieren 9-13 fr. Kalvermarkt Op de kalvermarkt waren geen noemenswaardige veranderingen in de prijzen waar te nemen. De telling gaf een minder aanvoer aan van 114 dieren tegen het aantal van verleden week. Prijs per kg. levend gewichtdik bil 66 tot 77 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren :45tot 50 fr.; goed gevormde33 tot 40 fr; gewone 21 tot26fr: minderwaardige 18 tot 20 fr. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt Grote: 1,30-1,35 fr. Poeljeneieren 0,70- 1,00 fr. Prijs op tournée Gemiddelde prijs van 1,25 fr. Poeljeneieren 0,60- 1,00 fr. Marktbeschouwingen: Zeer flau we markt en kritieke toestand. De huidige prijzen blijven ver bene den de kostprijs aan de voortbren ger. Buiten dit kunnen de over schotten NIET uitgevoerd worden, wat de toestand nog verergert. Aangevoerde hoeveelheden 1.010.000 eieren. BROEDEIERVEILING Aangevoerd 50 9.0 Verkocht 50.900 (2,00 a 3,70 fr.) Botermarkt 1.491 kg. 67 a 68 fr. Tendens van de markt onver anderd. Zwijnen 21 —22 fr. Biggen 22 —25 fr. Kalveren 20 30 fr. van het De Heer Minister van Landbouw vraagt ons mee te delen op 6 juni 1958. De Internationale Zuivelbond (F.I.L.) waarbij België is aangeslo ten, organiseert op 6 juni e.k voor de eerste maal een internationale melkdag Op gestelde datum zullen elf lan den uit verschillende werelddelen, bij monde van gezaghebbende personen, openlijk erkennen dat de melk het voornaamste voedsel is voor de gezondheid der volkeren, welke ook hun graad van ontwik keling en van beschaving weze. Deze vreedzame en hoogst mens lievende manifestatie zal ieder jaar worden hernieuwd met de mede werking van een steeds groter aan tal landen. Het doel van deze dag is erop te wijzen dat de melk een voorname plaats zou moeten inne men in de rationele voeding van ieder mens en in het bijzonder van de jeugd en van de arbeiders. Het is van belang de nationale campagnes voor een hoger melk- verbruik te steunen door geregel de melk bedelingen in te richten, hetzij voorde leerlingen inde scho len, hetzij voor het personeel van fabrieken en werkhuizen. De Minister, LEFEVRE. 13e Prijskamp voor TE GENTBRUGGE op maandag 16 juni 1958 te 9,30 uur (Kon. Albertplaats) Tot de prijskampen worden toegela ten de dieren ingeschreven in het Oost- Vlaams stamboek of geboorteboeken. KATEGORIEEN. 1. Vaarzen met erkende afstamming (niet noodzakelijk ingeschreven in het stamboek) geboren na 15-2-1956. 8 prijzen 250-200-150-125-125-100-100 2. Vaarzen met erkende afstamming en ingeschreven in het stamboek, gebo ren tussen 15-6-1956 en 14-12-1956. 10 prijzen 300-250-200 150 150- 125 125 100 100 100 3. Vaarzen geboren tussen 15-10-55 en 14-6-56 met erkende afstammingen ingeschreven in het stamboek. 11 prijzen 350-300 250 200-150- 150-150-125-125-100 100 4. Gekontroleerde melkkoeien, inge schreven in het stamboek, doch niet noodza elijk met erkende afstamming, met minimum produktie 4000 lit., 30°, 150 kg botervet. 600Ü fr. prijzen voor exterieur en produktie. Voor iedere ka'egorie 3 medalies. Bekers voor kampioenschap koeien en vaarzen. Inschrijvingen bij Marcel Ongenae, Leo Tertzweiilaan, 53, Gentbrugge, ten laatste op 8 juni 19s8 met opgave >an naam en volledig adres van de eigenaar, naam en stamboeknummer of geboorte nummer van het ingeschreven dier Prachtige partij in magazijn beschikbaar

De Koornbloem | 1958 | | pagina 4