Bevordering van de huisvesting voor kleine boeren en landarbeiders in West-Duitsland. Vanwaar komt de Kopziekte Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 7 JUNI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1824 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. II. Uit de eerste bijdrage over dit onderwerp, die verscheen in ons vorig nummer, vernamen wij dat de jonge voorjaarsweide een be langrijk aandeel kan hebben in het optreden van de kopziekte. Naar alle waarschijnlijkheid dient de reden hiervan gezocht in een gestoorde mineralenstofwisse- ling en voornamelijk in één of meer faktoren die het dalen van het magnesiumgehalte in het bloed in de hand werken. Daar het gehalte en de verhou ding waarin deze mineralen in het voorjaarsgras voorkomen in sterke mate afhangen van de toegedien de bemesting, heeft men gepoogd, aan de hand van proeven, uit te maken welke rol deze bemesting kan spelen bij het optreden van kopziekte en speciaal het vraag stuk bestudeerd van de bijdrage daarin van de potas en de stikstof. De invloed van de potasbemesting. Uitgaande van de vaststelling dat kopzieke dieren steeds een verminderd gehalte aan magne sium in het bloed vertonen (volgens de diergeneeskundigen is een ge halte van 2 tot 3 mgr in 100 cc bij 400 kg bloedserum als normaal te beschou wen) heeft men de invloed van een abnormaal hoge potasbemesting hierop willen nagaan. In de loop van 1956 werd een beweidingsproef uitgevoerd op een proefveld van 6,5 ha, met 16 melk koeien, waarvan 8 dieren op een perceel werden gestoken dat een normale potasbemesting kreeg (40 kg K2O per ha), en de andere 8 op een perceel dat zeer zwaar met potas werd bemest (400kg K20 per ha). De stikstofgifte was voor bei de percelen gelijk en bedroeg 230 kg N per ha. Aanvankelijk werden 2 bloed stalen per week genomen, later slechts één. Op 8 mei werden de dieren in de weide gebracht, ter wijl de twee groepen zodanig wer den samengesteld dat ze allebei in totaal berekend een gelijk mag nesiumgehalte in het bloedserum vertoonden. Geen enkel van de 16 dieren had reeds kopziekte mee gemaakt. De cijfers, bekomen door de ont leding van de bloedstalen, wijzen een duidelijke weerslag aan van de zware potasbemesting. Wij ge ven hier alleen de cijfers van de bloedstalen, genomen in de maand mei. 2O/ha40 kg K2Q/ha Om de landvlucht te keer te gaan en aan de landbouw de ver eiste arbeidskrachten te verzeke ren heeft de Duitse regering se dert enkele tijd een politiek inge zet die voor doel heeft aan de klei ne boeren en landarbeiders een gezonde en confortabele woning gepaard gaande met klein land bouwbedrijf te bezorgen. Hierdoor wordt tevers betracht de landbouwvoortbrengst op peil te houden en de bestaansvoor waarden op het platte land te ver beteren. Bedoelde politiek ontstaan in het kader van het Groene Plan behelst een reeks maatre gelen die voor doel hebben ten behoeve van de kleine boeren en de landarbeiders op de grond hun toebehorende een hoeve of wo ning te bouwen die hun eigendom zal worden, de landbouwarbeiders in de nabijheid van hun werk te huisvesten, en de landelijke wonin gen betrokken door gezinnen die vreemd zijn aan het landbouwbe drijf en dus van hun bestemming werden afgewend vrij te maken en ter beschikking te stellen van per sonen die bedrijvig zijn in de land en tuinbouw. De raming van het aantal wo ningen dat vereist is voor de land arbeiders bedraagt van 200.000 tot 250.000 in de huidige omstandig heden. Men houdt hierbij rekening met de wijziging die zich heeft voorgedaan in de aard van de ar beid in het landbouwbedrijf en meer bijzonder met het feit, dat de niet gehuwde landarbeiders meer en meer worden vervangen door gehuwde arbeiders die voor hen en hun gezin een ruimere en beter ingerichte huisvesting vragen, en die bijzonder belang hechten aan de uitbating van een kleine land- bouwwinning en aan een woning welke zij in eigendom willen ver werven. Een toenemend aantal kleine hofsteden voor landarbeiders wordt dan ook gebouwd. Het be treft niet alleen nieuwe landelijke woningen, doch ook bestaande hofsteden die worden aangekocht en gemoderniseerd en geschikt zijn als bijkomende landbouwwinning voor landarbeiders. De behoefte aan kleine landbouwwinningen is nog aanzienlijk in West Duitsland, zodat de regering beslist heeft be langrijke sommen aan te wenden voor de aankoop van de hiervoor nodige gronden. Tot heden heeft de West Duitse Staat alleen voor de vestiging van de uit het Oosten ingeweken Duit sers 2G0 miljoen D.M. besteed voor de aanschaffing van landelijke woningen. Ook stelt hij financiële middelen ter beschikking van de landarbeiders en kleine boeren die een klein hofstede willen verwer ven. HetGroene Plan alleen voor ziet in de uitgave van 10 miljoen D.M. voor de definitieve huisves ting van landbouwarbeiders. De bouw van woningen voor landbouwarbeiders wordt, als maatregel van sociale aard, aan gemoedigd door belangrijke toe lagen door de openbare instellin gen. Bij de toekenning ervan wordt prioriteit verleend aan de land bouwarbeiders die tengevolge van hun vrij gering inkomen ge dwongen zijn een woongelegen heid te zoeken tegen matige prijs. Bovendien hebben landbouwar beiders met talrijke kinderen aan spraak op een bijkomende toelage voor gezinslasten bij toepassing van een tweede wet op de bouw van volkswoningen. Zij genieten inzonderheid een vermindering van 4 t.h. op de intrestvoet toege past op de hypotheeklening in eer ste rang voor de bouw of de aan werving van een landelijke wo ning. De lasten hoofdens de bouw of de aankoop van een landelijke woning door de landbouwarbei ders wordt op deze wijze merkelijk verlicht. Niettegenstaande deze steun van overheidswege zijn de werke lijke behoeften aan landelijke wo ningen nog niet voldaan en blijken de lasten voortspruitende uit de bouw van woningen voor sommige landbouwarbeiders nog te hoog in verhouding tot hun loon. Vandaar dat nieuwe maatregelen door de overheid worden in het vooruit zicht gesteld om aan deze leemte te verhelpen. Wat de uitslagen van de hier besproken huisvestingspolitiek be treft, wijzen de statistieken uit dat, sedert de monetaire hervorming tot 1955, ongeveer 45.000 woningen of kleine hofsteden voor landbouw arbeiders werden opgericht waar van het grootste aantal met open bare toelagen werden gefinan cierd. Hiervan werden van 1945 tot 1955 ongeveer 13.000 woningen ge bouwd voor landbouw- en bos- bouwarbeiders en 3.000 in 1956. (Zie vervolg 2' bladz. 4' kolom.) Op stal 2,5 In de weide 2,5 2,0 1,5 1.3 1.4 1,7 1,9 2,3 Wanneer wij nu weten dat een gehalte van 2 tot 3 mgr normaal is en geen kopziekte te zien geeft, dan stellen wij op het perceel met zijn zware potasbemesting vast dat dit gehalte vrij vlug onder de 2 mgr daalt. Het gemiddelde van de maand mei was 1,8 mgr tegenover 2,1 mgr voor het normaal bemest perceel. Opvallend is gedurende deze proef het feit geweest dat het bloedgehalte aan magnesium bij beide proefgroepen terug naar el kaar toeging van het ogenblik dat de dieren alle op hetzelfde perceel werden bijeengezet. Uit deze proef blijkt wel vol doende dat een te zware potasbe mesting van grasland een merk bare invloed kan hebben op het magnesiumgehalte van het bloed en dus ook op het optreden van kopziekte. Deze vaststelling komt trouwens overeen met de gege vens, die men in Nederland langs een andere weg had verkregen 2,5 2,5 2,1 2,1 1.8 1.9 1,9 2,4 2,4 op percelen met een ontoereiken de potastoestand kreeg slechts 0,5 °/0 van de weidende dieren de kopziekte. Dat hier toch kopziekte optrad wijst in de richting, dat po tas niet alleen verantwoordelijk is. Op percelen met een normale po tasbemesting bedroeg het aantal gevallen 0,9 terwijl op de zwaar met potas voorziene weiden 5,2 °/0 gevallen werden gesignaleerd. Hieruit nu besluiten dat de po tasbemesting van het grasland moet verminderd worden is mis schien wel voorbarig. Want wan neer onze veehouders lezen over potasbemesting dan denken zij na tuurlijk aan het toedienen van scheikundige meststoffen, dus van potaszouten. Nu is het zeer waar schijnlijk dat de potasfouten in verband met de kopziekte, niet zo zeer te wijten zijn aan de schei kundige potasmesten, maar veeleer aan een overdadig toedienen van potas onder vorm van ale, gier, enz. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Zie vervolg 2de bladzijde le kolom.)

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1