De ruilverkaveling schiet maar traag op. Nog hoger voortbrengst bij de Leghennen Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1825 Beheer s Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Wanneer men zo met een hen- nenhouder spreekt over de moge lijkheden die de hennenkweek nog biedt, dan stelt men vast dat er te genwoordig een uitgesproken neer slachtige stemming heerst. Dat daarvoor wel een grondige reden bestaat zal wel niemand betwijfe len. Langs de ene kant heeft men nog weinig hoop dat de prijzen van de eieren hun vroegere hoogte zullen bereiken, terwijl men langs de an dere kant de mening is toegedaan dat de produktie van de hennen nog moeilijk verder kan opgedre ven worden. Moest dit laatste nog wel mogelijk zijn, dan zou er een redelijke kans bestaan de algeme ne onkosten te verlagen, waardoor er toch weer iets meer gelegenheid tot winst zou ontstaan. Dat de lage prijs van de eieren zwaar op de hennenhouderij drukt spreekt van zelf. En om, in de hui dige omstandigheden, een behoor lijke winst te halen mag er niets, maar helemaal niets meer mislo pen. Men dient hiervoor te be schikken over doelmatige en ge zonde hokken, de dieren moeten extra verzorgd worden, een hoog waardig voeder moet gegeven worden en ziekte mag niet optre den of de leg verloopt niet naar wens, met andere woorden de winst is in gevaar. Voegen wij daarbij de periodiek optredende besmettelijke ziekten, die van aard zijn een gedeelte van het hennen- bestand duchtig te teisteren. In dit verband denken wij aan de pseu do vogelpest van vóór enkele ja ren, en aan de besmettelijke bron chitis en de chronische ademha lingsziekte, die tegenwoordig hun tol van de kwekers eisen. Dat men echter nooit mag wan hopen blijkt nu weer uit een mede deling, die wij enkele tijd geleden van Amerikaanse zijde ontvingen. Zoals bekend wordt de leg van de hennen door het licht (natuur lijk of kunstmatig) beinvloed. En waar men tot nu toe meende dat alleen het aantal uren licht van be lang was, blijkt nu dat ook de ma nier waarop dit licht wordt gege ven een rol speelt. Op het proefstation Alabama werd een nieuwe metode van ver lichting geprobeerd, die de naam ontving stimulighting en die zeer bemoedigende resultaten te zien gaf. Deze metode werd welis waar alleen toegepast op batterij- hennen, die zich hiertoe gemakke lijker zouden lenen, maar wij zien geen principieel verschil ten over staan van de lc slopende hennen, zodat het niet uitgesloten is dat een gelijkaardige metode ook voor de vrijlopende hennen wordt uitge werkt. Ziehier waarin die metode be staat Tot aan de leg kregen een be paalde groep kuikens (op batterij) gedurende gans de opfok slechts gedurende 6 uur licht per dag. Na deze periode, die eindigde op 't ogenblik dat de jonge dieren aan de leg gingen, werd de verlichtings- duur iedere volgende week met 18 minuten per dag verlengd, zodat de hennen, na een legperiode van 12 maanden 21 uur en 36 minuten licht kregen per dag. Dat deze werkwijze aanzienlijk afwijkt van onze huidige opvattingen, waar een verlichting van 13 tot '4 uur als wenselijk wordt geacht, vraagt geen betoog. Om nu het effekt van deze ma nier van verlichten te kunnen be oordelen werd als vergelijking een groep kuikens opgezet, die gedu rende de opfok 12 uur licht kregen per dag, terwijl ze vanaf de leg re gelmatig 14 uur kregen. De resultaten bij deze twee ver schillende belichte groepen ver schilden aanzienlijk de eerste groep legde over de 12 maanden 270 eieren, wat 55 stuks meer was dan bij de tweede groep, die nor maal was verlicht. Bij deze proef werd bovendien vastgesteld dat praktisch geen en kel dier wegens onvoldoende leg moest verwijderd worden, terwijl er eveneens een eigenaardig ver schijnsel aan 't licht kwam waar de controledieren hun hoogste leg bereikten na 3 maand, nl. 77 0/o om nadien regelmatig te dalen tot 43 °/0, daar bereikte de proefgroep de hoogste leg in de 5de maand, nl. tot 84 °/0 om dan af te zakken tot 68 °/0. Volgende tabel geeft een over zicht van het verloop van de leg juli 48 53 65 augustus 75 75 75 september 77 71 61 oktober 68 79 87 november 61 80 88 december 59 79 74 januari 59 78 83 februari 57 72 80 maart 57 75 75 april 54 77 74 mei 47 65 71 juni 43 64 72 (Zie vervolg 2' bladz. 2' kolom.) Een der grote hinderpalen voor de vermindering van de bedrijfs kosten en hierdoor tevens voor de opvoering van de opbrengst in on ze landbouw is ongetwijfeld de sterke versnippering van de lan derijen en hunne dikwerf aanzien lijke verwijdering van de bedrijfs zetel. Een doorslaand bewijs hier van wordt ons gegeven door de landbouwtelling van 1950 waaruit blijkt dat onze totale oppervlakte aan landbouwgronden ten bedra ge van 1.713 934 hektoren verdeeld is over 1.589 670 percelen, wat ge middeld 1 ha 08 per perceel uit maakt. Het betreft hier dan maar een algemeen gemiddelde of een algemeen beeld, er zijn immers meerdere gemeenten waar de ge middelde oppervlakte der percelen amper 25 a bedraagt. De nadelen, aan deze ver snippering verbonden zijn veelvul dig; wij hebben ze meermaals in dit blad aangetoond. Wij kunnen ze als volgt samenvatten: 1) aanzienlijk tijdverlies bij het vervoer van grondstoffen en vruch ten en bij het bewerken van de ak kers voor mensen en dieren; 2) verhoogde en niet verant woorde slijtage van het materieel en de gespannen; 3) merkelijk grondverlies aan los wegen, grachten, hagen, afsluitin gen en afpalingen; 4) herhaalde geschillen betref fende loswegen en afpalingen van de percelen; 5) ernstige moeilijkheden bij de uitvoering van kultuurtechnische werken tot verbetering der gron den, zoals afwatering en draine ring, bevloeiing enz tengevolge van de kleine oppervlakte en de onregelmatige vorm der percelen; 6) onmogelijkheid voor of onvol doende rendement bij het gebruik van landbouwmachines met als gevolg, de onmogelijkheid tot be sparing van arbeidskrachten. Een doelmatige ruilverkaveling, welke leidt tot een hergroepering van de percelen op de kortst moge lijke afstand van de hoeve en tot de vorming van grotere en regel matige kavels met rechtstreekse uitweg op de openbare weg. ruimt deze nadelen weg en verhoogt op aanzienlijke wijze de productivi teit van het bedrijf, omdat de voort- brengstkosten zullen dalen en de bruto opbrengst zal stijgen door grondwinst, grondverbetering en betere bewerking der gronden. De moeilijke toestand waarin on ze landbouw verkeert, de toene ming van de mededinging waar aan onze landbouw het hoofd zal te bieden hebben in het kader van de nakende economische Unie met Nederland en van de Europese ge meenschappelijke markt stellen de dwingende eis dat wij het op brengstvermogen van onze land bouw tot een optimum peil opvoe ren. Een doeltreffende en ruim opge vatte ruilverkaveling is hiertoe een factor van uitzonderlijke beteke nis Men mag niet vergeten dat wij een aanzienlijke achterstand op dit gebied hebben in te lopen ten opzichte van onze buurlanden. Duitsland begon reeds met de ruil verkaveling sedert 1872, Frankrijk sinds 1918 en Nederland in 1924. Vooral sinds de jongste wereld oorlog werd de ruilverkaveling op brede schaal doorgezet, de wetge vingen werden aangepast en aan zienlijke verbeteringen werden ge bracht aan hunne uitvoering. Naar blijkt uit recente inlichtin gen zijn thans in West-Duitsland ruim 4 miljoen ha herkaveld, in Frankrijk 4,5 miljoen ha, in Neder land zijn 1,1 miljoen ha herkaveld of zijn de herkavelingsverrichtin- gen in uitvoering, in Zwitserland bedraagt dit aantal 1 miljoen ha. Waar staan wij in België 1 Men heeft tot 1949 gewacht om een noemenswaardige poging te doen tot bevordering der ruilver kaveling. Toen werd inderdaad de wet van 4 mei 1949 gestemd op de vrijwillige ruilverkaveling Deze wet gaf weinig uitslagen. Dit was oot te verwachten omdat de be houdsgezindheid en het individua lisme van talrijke grondeigenaars en boeren werd onderschat. Een ingewikkelde bewerking als de ruilverkaveling, waar aanzienlijke persoonlijke belangen op het spel staan en welke tengevolge van de aanzienlijke verspreiding der per celen om een behoorlijke hergroe pering rond de bedrijfszetel toe te laten een vrij grote oppervlakte dient te omvatten, kon practisch niet ten uitvoer worden gebracht met de vrijwillige instemming van al de betrokkenen. Men heeft door deze niet rende rende wet echter zeven jaren ver loren tot eindelijk de wet van 25 juni 1956 werd goedgekeurd waar bij tot de ruilverkaveling wordt overgegaan indien deze beslist wordt door de meerderheid van de betrokken eigenaars en pachters. Deze meerderheid moet dubbel zijn, dit beduidt dat zij tot uiting moet komen niet alleen in het aan tal der betrokkenen doch ook inde oppervlakte der betrokken gron den hun toebehorende of door hen gebruikt. De ruilverkaveling heeft plaats mits een uitgebreide en ingewik- (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Leg in procenten Toom met normale Twee tomen met Maand verlichting Stimulighting

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1