De ontwikkeling van de Nederlandse landbouwcoöperatie. Nog dc kostprijs van de Varkens. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst I AALST 21 JUNI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1825 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De Nederlandse landbouw bezit in zijn sterk ontwikkeld net van coöperatieven een degelijk instru ment tot opvoering van zijn inko men en tot beveiliging van zijn toekomst in het kader van de na kende Gemeenschappelijke Euro pese markt. Zonder in het minst de coöpera tieve verwezenlijkingen te onder schatten van de Belgische land bouw, vooral in het Vlaams lands gedeelte, menen wij te mogen zeg gen dat wij ten opzichte van onze noorderburen nog een achterstand hebben in te halen vooral op het gebied van de samenwerking bij de afzet van de land en tuinbouw- produkten. Het is dan ook niet van belang ontbloot nader kennis te nemen van de stand der ontwikke ling van de landbouwcoöperatie ven bij onze Benelux deelgenoot. Ontstaan der Nederlandse landbouwcoöperatie. De landbouwcoöperatie in Ne derland, evenals trouwens ook in ons land, vond haar ontstaan in en als hulp tegen de landbouwcrisis die omstreeks 1880 een aanvang nam en die leidde tot een structu rele wijziging \an de Nederlandse landbouw. Voor het tot dan toe in hoofd zaak nog sterk individueel en afge zonderd boerenbedrijf, dat zijn overschotten aan plaatselijke win keliers of op de naburige markt verkocht, rees de dwingende nood zaak van samenwerking tot rich ting van het bedrijf naar nieuwe voortbrengsten, vermindering van de voortbrengstkosten en verkoop der produkten tegen renderende prijzen. Ten huidige dage blijft deze sa menbundeling van krachten en belangen door de coöperatie een onmisbare factor ter bevordering van de welstand van de landbouw in een samenleving, die geken merkt is door een uitgebreide groepsvorming door de verschil- lenae standen ter verdediging van hun economische en sociale be langen. Enkel door samenwerking met zijn bedrijfsgenoten kan de land bouwer een voldoende tegenwicht vormen tegen de concentratie van ondernemers (handelaars en nijve- raars) die hij op de markt tegen over zich vindt. Alhoewel de sa menwerking in plaatselijke of ge westelijke coöperatieven grote diensten aan de Nederlandse land bouwers bewees, werd het hun na enkele tijd duidelijk dat een bun deling van deze locale verenigin gen in centrale coöperaties vereist was om met sukses de mededin ging met de grote partikuliere on dernemingen ook op het terrein van de in- en uitvoer aan te binden. Deze centrale coöperaties verzor gen ten behoeve van hun leden de in- en uitvoer alsook de binnen landse groothandel, terwijl een deel ervan ook een belangrijke in dustriële bedrijvigheid uitoefent. Meerdere van deze coöperaties zijn op hun gebied de grootste handelsondernemingin Nederland. Ziehier dan een beknopt over zicht van de organisatie en bete kenis van de meest belangrijke takken van de landbouwcoöpera tie in Nederland. I) Landbouwbedrijfsbenodigdheden en akkerbouwprodukten. Nederland telt ongeveer 1.000 aan- en verkoopcoöperaties. De belangrijkste artikelen die coöpe ratief worden aangekocht zijn kunstmest en veevoeder. Daarnaast houden deze coöperatieven zich bezig met de aankoop van kolen, olie, benzine, zaaigoed, pootgoed, landbouwwerktuigen en bestrij dingsmiddelen. (Zie vervolg 2e bladz. 3' kolom.) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 22 juni tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aang?rekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Nieuwe opvattingen bij de bouw van varkenshokken. In onze vroegere bijdragen over de kostprijsberekening bij de var kens hebben wij vooral de nadruk gelegd op de rol die de aankoop van de viggens bij de kostprijs speelt, evenals op de prijzen van de voeders. Deze twee faktoren springen natuurlijk het meest in 't oog en hebben ook de grootste in vloed. Toen ik echter in het vorig num mer van ons blad het artikel las over de mogelijkheid van een nog hogere produktie bij de hennen, dank' zij een andere methode van verlichttng, heb ik onmiddellijk aan de varkenshouderij gedacht en aan de mogelijkheden om ook daar misschien, door een of ande re verbetering op het bedrijf, de kansen op winst te verhogen. En hoe meer men daarover gaat nadenken, hoe meer mogelijkhe den zich voordoen. Men komt ten slotte tot de vaststelling dat de menselijke geest, daar waar hij ten minste aan 't werk wordt gezet, nergens voor stilstaat. Wat ik deze keer even met u wil bespreken is de mogelijkheid door een aanpassing en een doelmati ger inrichten van de hokken nog meer kansen op winst te scheppen. Want de hokken spelen in de var kenshouderij niet alleen een rol om wille van hun eigen kostprijs (bij het bouwen ervan), maar hebben tevens een verregaande invloed op de gezondheid van de dieren, dus op de snelheid van hun groei, op de arbeid die er mee gemoeid is, enz. Dus uiteindelijk oos op de winst. En ik zie de zaak als volgt: Vooreerst meen ik dat het moge lijk is goedkoper hokken te bou wen dan deze die wij nu aanzien als de moderne en de goede hokken. Modern lijken ze mij wel en goed misschien ook. Maar ik heb vaak de indruk dat ze te duur hebben gekost. Vervolgens meen ik ook dat de hokken zelf, mits een andere op vatting, nog gezonder te maken zijn dan ze nu zijn en dat door het mest en de gier uit de hokken ver wijderd te houden. In een Nederlandse publikatie, die ik onlangs onder ogen kreeg was er spraak van een oplossing, die beide oogmerken in eens vere nigde. In 't algemeen komt de op lossing hier op neer: alleen die ruimte, waar de dieren normaal ko men liggen om te rusten en te sla pen (de ligruimte) komt onder dak, terwijl de rest van het hok, dat nu gebruikt wordt als mestplaats, bui ten in openlucht komt te liggen Die openluchtmestplaats kan dan tegelijkertijd dienen voor een be perkte uitloop. Onmiddellijk springt hier in t oog dat op die wijze de hokken merkelijk kleiner kunnen gebouwd worden, wat uiteraard zijn weerslag zal hebben op de kostprijs. Bovendien zal uit ons ver dere uiteenzetting blijken dat der gelijke hokkken ook veel gezonder zijn. Laat ons die'oplossing eens van dichtbij bezien! Bekijken wij eerst de tegenwoor dige varkenshokken En hieronder verstaan wij de goede hokken, die hun naam waardig zijn en niet die donkere spelonken, zoals wij die nog op verschillende bedrijven aantreffen. Bij het model varkenshok, waar de mestgang tussen twee rijen hok ken ligt, of waar de mestang ach teraan de hokken komt en de voe dergang dus in 't midden, moet men voor een varken een bodem oppervlakte van ongeveer 1 m2 re kenen, met een stalinhoud van ten minste 3 m3 per dier. Is in deze hokken een voldoende isolatie aangebracht dan is er wel een redelijke kans dat men daarin een behoorlijke temperatuur en luchtvochtigheid kan behouden, waar de dieren wel bij varen. De voortdurende aanwezigheid echter van gier en mest in het hok zelf overlaadt de lucht vrij gemakkelijk met overtollig vocht en dikwijls ook met ammoniakdampen, twee zaken die een slechte invloed heb ben op de gezondheid van de die ren. Bij doelmatig ingerichte hokken kan hieraan wel enigszins worden verholpen als er ten minste een goed verluchtingssysteem in aan gebracht is. Maar de hoeveelhe den lucht die dan moeten afge voerd worden, maken het langs de andere kant weer moeilijk een re gelmatige temperatuur te behou den. Trouwens in de praktijk zien wij te dikwijls dat zelf in die zoge naamde moderne hokken toch nog te veel vocht voorkomt. Bovendien worden veel stallen te weinig uit gemest, heeft de gier geen al te beste afloop, en gaat het reinigen nog met een extra hoeveelheid wa ter gepaard zodat wij zelden een goed droog hok aantreffen. Wat de bouwkosten van de hui dige hokken betreft, iemand die er zich aan gewaagd heeft, die weet er wel van mee te praten Heel dik wijls wordt er groots aangezet, maar als men gedurende de bouw (Zie vervolg 2* bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1