Nieuw model Varkenshok. De ontreddering van de botermarkt. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 28 JUNI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1827 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Als gevolg van het artikel dat vorige week in de Koornbloem verscheen over het nieuwe type dat zoveel voordelen zou bieden tegenover het ons bekende type, kregen wij vrij vlug een schrijven van een varkenshouder, die ener zijds niet volkomen eens was met onze zienswijze, maar die ander zijds toch voldoende geïnteres seerd was, daar hij ons nadere ge gevens vroeg over de afmetingen van zulk een hok. Als voornaamste bezwaren voert hij aan: 1) Dat men moeilijk het bestaan de hok zo maar kan gaan vervan gen omdat er toevallig een beter zou gevonden zijn. 2) Hij meent ergens eens gelezen te hebben dat dit type al vroeger eens geprobeerd werd, maar niet de gewenste resultaten gaf. Op de eerste opwerping wil ik hier antwoorden dat het helemaal niet in mijn bedoeling ligt de be staande varkenshokken te doen opruimen. Als ik het voortdurend heb over een verlaging van de kostprijs in de varkenshouderij, dan zou 't van mijnentwege zeker niet logisch zijn onverantwoord op nieuwbouw aan te sturen. Nieuw bouw zou dan nog 15 tot 20 °/0 goed koper mogen uitvallen voor het be sproken hoktype toch zal het altijd nog stukken duurder komen als men daarvoor een bestaande hok moet gaan afbreken. Moest dit bestaande hok echter van die aard zijn dat het absoluut niet beantwoordt aan de elemen tairste regels van de hygiene, dan zou ik toch niet op die kosten zien, want al gauw zou blijken dat de winst die beter groeiende dieren in dit nieuwe hok geven heel wat ho ger komt te liggen dan in die oude hokken. Het zou mij niet verwon deren dat de meeropbrengst in en kele jaren reeds de kostprijs van het hok zou hebben opgebracht. Bovendien moet ik eerlijk beken nen dat ik zelf dit type van hok nog niet zou willen doordrijven, omdat er nog enkele punten een oplossing vragen. Alleen lag het in mijn bedoeling een gedacht te geven van een andere oplossing dan deze, die wij nu hebben. Voor al met de bedoeling eens te meer de hygiënische principes naar voor te brengen die bij het varkenshou- den te pas komen. Ik herhaal ze even: reine ligging van dieren, la ge luchtvochtigheid en afwezig heid van mestgeuren, behoud van weldoende temperatuur geduren de het koude seizoen, gemakkelij ke ventilatie. Ik geef graag toe, dat met een beetje moeite dit alles in de be staande hokken te verbeteren is. Maar dan moet men het ook doen. Was het daarom eens niet nodig daar de aandacht op te trekken Wat aangaat de minder goede resultaten die dit nieuwe type van hok zou hebben gegeven, ik heb daarover ook wel een en ander vernomen. Maar hier kan onmid dellijk de vraag gesteld worden waren de hokken, die men destijds probeerde wel degelijk in orde. Ook tegenwoordig hebbeu wij hier in onze streek prachtige varkens stallen, misschien wel een beetje duur, maar alleszins toch goed. Maar wanneer de boer niet vol doende rekening houdt met de hy giënische principes, bv. de dieren niet tijdig uitmest, of de verluchting niet naar behoren regelt, enz. ook in dit geval zullen die goede stal lingen geen bevredigend resultaat geven. Het principe kan wel goed zijn, maar daarom is de uitwerking ervan dit nog niet. Wat nu betreft de gevraagde af metingen: het doet mij plezier dat hier naar gevraagd wordt, wat wel een bewijs is dat er belangstelling is. Alleen zou ik willen aanraden niet te vlug van stapel te lopen. Wellicht krijgen wij binnenkort nog meer gegevens beschikbaar en ik houd er niets van over ijs van één nacht te lopen. Naar mijn goesting iets te dun Voor de belangstellenden heb ik een plannetje op schaal ter inzage liggen. Wensen ze dit te zien dan kunnen ze dit altijd eens aanvra gen. Trouwens, wanneer men zijn vraaq richt tot de technische dienst van Redt U Zeiven, dan zal deze u met veel plezier een bezoek bren gen om het geval eens te bespre ken. Hier volgen nu de maten, voor zover wij die zonder tekening aan onze lezers duidelijk kunnen ma ken. De maten zijn bedoeld voor een stal met twee rijen hokken, met daartussen de voeder gang. Maten op het grondplan breedt voedergang: 1 m. Hierop volgende dan de halve gres buizen als voederbakken 35 cm. Diepte van het lighok: 1,70 m. Diepte van het loophok, dus buiten het ge bouw 2,70 m. Breedte van de hokken: deze hangt af van het aantal en de ou derdom van de dieren die men er wil insteken: voor lopers bv. 2 m Wij krijgen dan een lighok van 2 m X 1,70 m= 3,4 m2. Dit zou vol doende moeten zijn voor een acht tal lopers. Zwaardere dieren krij gen een iets ruimer hok bv met een diepte van 2,10 en een breed te van 2,50. (Zie vervolg onderaan hierneven) Nog steeds geen oplossing in het verschiet. In onze landbouwberichten van 7 juni 1.1. hebben wij onze lezers kennis gegeven van de pessimis tische verklaringen afgelegd door de heer, directeur-generaal van de Handelsdienst voor Ravitaillering op een onlangs gehouden zuivel- dag voor Waalse boeren door L' Alliance Agricole betreffende de afzetmogelijkheden voor de aanzienlijke voorraden boter die in de koelinrichtingen zijn opge stapeld. Volgens recente gegevens waarover wij kunnen beschikken schijnt de toestand inmiddens niet verbeterd. Inmiddens, volgens de medeling van de heer Jurion, be droeg onze boterstock op 1 april 1.1. 4.000 tonop 30 april was hij toe genomen tot 4.807 ton, op 15 mei 1.1. tot 5.423 ton en op 31 mei 1.1. tot 7.071 ton. De voorraad op 31 mei 1.1. was sa mengesteld als volgt Inlandse boter 6.461 ton; Luxemburgse boter 609 ton Nederlandse boter 1 ton: Totaal: 7.071 ton Op 31 mei van vorig jaar bedroeg de bctervoorraad maar 2.432 ton zodat wij dit jaar op het einde van vorige maand 4.639 ton boter meer in stock hadden. Naar het oordeel van zuiveldeskundigen is een bo tervoorraad van 6.000 ton ruim vol doende om de aanstaande winter- produktie aan te vullen, hoeveel heid die zoals hoger vermeld op 31 mei 11. reeds merkelijk werd over schreden. En dan zijn de zomer maanden, maanden van overvloe dige voortbrenging, nog in aan tocht. Men verwacht voor elk der maanden juni en juli een produk- tieoverschot van 1500 ton, voor au gustus 1.000 ton en een zelfde hoe veelheid voor september, zodat voor deze vier maanden een to taal boteroverschot zou worden bereikt van 5.000 ton. Nemen wij aan dat deze schat ting wat te hoog ligt, alleszins zal het boteroverschot wel niet onder 4.000 ton dalen. Maten in zijzichtde hoogte van het dak in de vorst is onge veer 2,70 m. De hoogte van de mu ren onder het dak, hoeft niet ho ger te zijn dan 1,35 m. Aan de hand van een uitgewerkt plannetje, zouden deze maten na tuurlijk meer zeggen, maar in alle geval kunt u zich aan de hand van wat vooraf gaat toch al een ge dacht vormen Maar laten wij afsprekenniet te vlug van wal steken. Eerst rijp be raden. Zoals de heer Jurion het ver klaarde op voormelde vergade ring, komt deze hoeveelheid over een met deze waarvan de invoer werd toegestaan tijdens het jaar 1957 en welke sindsdien op onze botermarkt is blijven drukken. De heer Rey, vorig Minister van Economische Zaken en de heer Le- febre, Minister van Landbouw, hebben door deze niet verant woorde invoer grote schuld aan de ontreddering van onze botermarkt. Eens te meer heeft de vrees voor de stijging van het indexcijfer, die bij onze regeringen een ziekelijke manie is welke reeds veel onheil heeft veroorzaakt aan het rende ment van onze landbouwbedrijven, enorm nadeel veroorzaakt aan de veeteelt, belangrijkste tak van on ze Vlaamse landbouw. Om deze overgeeflijke fout goed te maken meende Minister Lefebre, tegen de waarschuwing van bevoegde personen, de richtprijzen van de melk voor de wintermaanden aan zienlijk te moeten opvoeren. Hier door werden echter ook de boter- prijzen derwijze opgedreven dat het verbruik op abnormale wijze daalde. Het was de tweede kapitale fout begaan door de Minister. De derde fout was dat de Minis ter al te lang heeft gewacht om een afzet te zoeken voor de door zijn verkeerde politiek te aanzien lijk opgevoerde boterstock. De prij zen op de Europese botermarkt zijn immers intussen verder gedaald. Wij willen hierbij bepaalde maat regelen getroffen door de Minister tot ontlasting van de botermarkt en steun van de boterprijzen geens zins ontkennen, zoals verhoging tot 3,2 °lo van het vetgehalte van de verbruiksmelk van 1 maart 1958 af, bevordering van de verhoogde voortbrenging van melkderivaten en totale stopzetting van de boter- invoer. Ten slotte kunnen wij als nuttige maatregel tot beperking van de melkproduktie ook aanstip pen: de regeling tot bestrijding op ruime schaal van de rundertuber- culose gepaard gaande met een uitzonderlijke tijdelijke toelage tot opruiming van de aangetaste melk koeien. Doch deze maatregelen zijn onvol doende en kwamen te laat om de instorting der boterprijzen te her stellen en ruimen het gevaar niet weg dat de overdreven botervoor- raden opleveren voor de verdere evolutie der boterprijzen. (Zie vervolg 2? bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1