Veulens en Paarden Keukenrijst EN GEZONDHEID. Prijskamp voor (Vervolg van le bladzijde) Wat dient er gedaan? De poging om een gedeelte van de frigo-boter uit te voeren naar Engeland (aanvankelijk 1.000 ton) tegen de spotprijs van gemiddeld 20,50 fr. per kg (het verschil tussen deze prijs en de aankoopprijs op de Belgische markt hetzij 57 fr per kg zou door de regering worden bijgepast uit het Landbouwfonds) is grotendeels mislukt tengevolge van het verzet van de Engelse Na tionale Boerenbond en van Nieuw- Zeeland lid van het Brits Gemene best en traditionele boterleveran- cier van de Engelse markt. Beide verzetten zich tegen de kunstmati ge Belgische boteruitvoer en eisten de onmiddellijke toepassing van de anti-dumpingswet. Het gevolg was dat de algemene invoerver gunning voor de Belgische boter werd ingetrokken. Anderzijds is er in de andere Europese landen geen noemenswaardige kans voor afzet, hetzij omdat men er ook een over- produktie van boter kent (b.v. Ne derland, Denemarken, Zweden, Finland), hetzij omdat de inlandse voortbrengst sterk is toegenomen (b.v. in West-Duitsladd), hetzij om dat de markt betwist wordt door uiterst scherpe concurrentie tussen de importerende landen (b.v. Groot- Brittannié) Men heeft ook gesproken van het smelten van 1300 ton oude koel huisboter. Voor de gesmolten bo ter wordt een prijs genoemd van 22 fr per kg bij de levering aan de smelterijen, van 30 fr per kg aan de groothandel, 31,50 fr per kg aan de kleinhandel en van 40 fr per kg aan de verbruiker. Dit zou neerko men op een regeringstoelage van 55 fr. per kg te smelten boter. Het is echter ver van zeker dat de ge smolten boter aftrek zal vinden bij de verbruikers. Van meer belang is de overeen komst getroffen met het Ministerie van Landsverdediging tot weke lijkse levering van 21 ton verse bo ter aan het leger, wat ongeveer 1.000 ton per jaar vertegenwoor- digt. Naar onze mening dienen zonder verwijl nog volgende maatregelen getroffen tot verruiming van de boterafzet: - de meest strenge maatregelen aan de grens tot verhindering van elke onwettige boteruitvoer,- -het verplichtend maken van het verbruik van inlandse boter in al de instellingen (van onderwijs, gasthuizen, ouderlingengestichten enz.) afhangende van, of financi eel gesteund door de staat of de openbare overheden; bevordering van de uitvoer van boter naar onze kolonie -een ruime en flink doorgevoer de propaganda tot uitbreiding van het boterververbruik o.m. door een stelselmatige actie tegen de zo ge naamde wetenschappelijke publi- katies ten nadele van de boter en ten voordele van de margarine -strengere reglementering van de verkoop van margarine door verplichting van de vermelding ha ren samenstelling op de verpak king, het verbieden van alle recla me die verwarring kan verwekken met natuurboter of gericht is tegen deze laatste. Zo nodig mag niet geaarzeld worden om de botermarkt te ont lasten de inmenging van een zeke re hoeveelheid boter in de marga rine voor te schrijven. Het economisch en sociaal be lang van duizende landbouwers is voor het land gewichtiger dan het (Zie vervolg onderaan hierneven) STAD AALST. Kermis 1958. Op zaterdag 5 juli te 9,30 uur voormiddag, in de Statiestraat en Statieplein. van het ZWAAR INLANDS TREKRAS ingericht door 't Landbouwcomice Aalst met de medewerking van 't bestuur van de Stad Aalst. PRIJZEN. le Kategorie Merriën-Zuigelin gen, voor de kwekers uit de kan tons Aalst, Ninove, Herzele, Zot- tegem, Dendermonde, Asse. 1.125 fr. prijzen. 2e Kategorie Hengsten Zuigelin gen, voor de kwekers uit de kan tons Aalst, Ninove, Herzele, Zot- tegem, Dendermonde, Asse. 925 fr. prijzen. 3e Kategorie Merriën-Jaarlingen 1.725 fr. prijzen. 4e Kategorie Hengsten Jaarlin gen. 1.325 fr. prijzen. 5e Kategorie Tweejarige Merriën 1.900 fr. prijzen. 6e Kategorie Driejarige Merriën 1.500 fr. prijzen. 7e Kategorie ongeprimeerde Mer- liën 4 jaar en meer voor de kwe kers uit de kantons Aalst, Ninove, Herzele, Zottegem, Dendermonde, Asse. 2 050 fr prijzen. 8e Kategorie Merriën geprimeerd op Staatsprijskampen 4 j. en meer. Voorbehouden 1) voor de laureate van de 7e ka tegorie te Aalst 2) geprimeerd op omschrijvingsprijskampen. 2.450 fr. prijzen. Ereprijs, een kunstvoorwerp voor 't schoonste en verdienstelijkste paard. Een aanmoedigingspremie is voorzien voor de eigenaar van het grootst aantal tentoongestelde veulens en paarden. ALGEMENE SCHIKKINGEN De inschrijvingen worden ge nomen de dag van de prijskamp van 8,30 tot 9 u. voormiddag in het restaurant Hotel de la Gare Statieplein. De veulens en paarden beta len een inkomrecht van 20 fr. - De prijskamp begint te 9,30 u. stipt. - De uitreiking der prijzen ge schiedt onder toezicht der hiertoe aangestelde Kommissie onmiddel lijk na de prijskamp in het lokaal Eendracht „.Statieplein. Prachtige partij in magazijn beschikbaar financieel belang van een paar grote margarineiabrikanten. Ten slotte moet de regering blij ven uitzien naar exportmogelijk heid met alle middelen ter harer be schikking. Onze veehouders hebben hun nerzijds de plicht geen verdere uit breiding meer te geven aan hunne melkveestapel zolang geen nieuwe afzetmogelijkheden voor de zui- velprodukten worden geschapen. De Landbouwkundige afdeling op de Wereldtentoonstelling van Brussel moet zonder enigen twijfel beschouwd worden als een merk waardige verwezenlijking. Onder de verschillende afdelingen van deze Agro-Expo is de sectie Melk en Zuivelprodukten van het aller grootste belang, niet alleen omdat ze wijst op de zeer grote plaats die de zuivelproduktie inneemt in onze nationale landbouwnijverheid, maar ook nog, en misschien wel vooral omdat er een zeer nauw verband bestaat tussen het ver bruik van de verschillende zuivel produkten en de volksgezondheid. Er bestaat inderdaad een zekere wanverhouding tussen de zuivel- voortbrengst en het zuivelverbruik, en deze wanverhouding is een van de oorzaken dat het met de land bouw in ons land niet goed gaat, en ten tweede dat het peil van on ze volksgezondheid nog niet op het peil staat van deze van sommi ge der ons omringende landen. Van alle volkeren der aarde leven de Hollanders het langst, dit wil zeggen dat de doorsnee Hollander de ouderdom van 72-73 jaar be reikt, geen enkel volk heeft tot nog toe dit stadium kunnen bereiken. Maar Holland is ook het land waar het zuivelverbruik, biezonder melk en kaas, een zeer hoog percent be reikt. Het is natuurlijk wetenschap pelijk niet mogelijk te be wijzen dat er een verband van gevolg tot oor zaak bestaat tussen deze twee ver schijnselen, maar het is zeer waar schijnlijk dat het zuivelverbruik hier voor een groot deel tussenzit. Op dit gebied kan er in ons land nog wel een en ander verbeteren. Ons land staat aan de kop van alle landen van de wereld wat het bierverbruik betreftwij willen er niet over redetwisten of dit als een eretitel of als een nationaal gebrek moet worden beschouwd het is in ieder geval een pluimpje dat on ze brouwers op hun aktief mogen brengen maar het zou \oor onze mensen heel wat meer betekenen indien ze even grote melkverbrui- kers waren. De Belg drinkt over het algemeen veel te weinig melk. Jawel, onze kinderen krijgen melk genoeg, maar onze volwassenen verbruiken er veel te weinig. Melk is niet alleen goed en heilzaam voor kinderen, maar is het ook voor volwassenen. Inzake gezondheid en de middelen die moeten aan gewend om ze te bewaren en te bevorderen bestaat er niet altijd eensgezindheid onder de geleer den, maar wat de melk betreft, zijn allen het er over eens om te beves tigen dat melk het meest volledige en het meest gezonde voedsel is voor de mens, zowel voor de vol wassene als voor het kind. Ieder van ons zou per dag ten minste een halve liter melk moeten gebruiken; voor het ogenblik verbruiken we een kwart liter per hoofd. Met an dere woorden, met het oog op de volksgezondheid, zou het melkver bruik in ons land moeten verdub belen. In een zeer merkwaardige kon- ferentie die de Oostenrijkse Profes sor W. Halden onlangs te Leuven hield, konferentie die werd bijge woond door vooraanstaande me dici van onze verschillende hoge scholen, wees deze geleerde er op dat melk niet alleen een volmaakt voedingsmiddel is, maar tevens voorbehoudend inwerkt om ons li chaam te beschermen tegen aller hande kwalen. Gezonde volkeren zijn melk drinkende volkeren (en niet bierdrinkende). Een zeer voedzame en heilzame vorm van de melk is de youghourt, die benevens de voedende be standdelen van de melk, ook mil joenen weldoende kiemen in het organisme brengt, die een directe aktie uitoefenen tegen de rottings processen die in de darmen kun nen ontstaan, en tegen de gifstof fen die hieruit kunnen voortsprui ten. De youghourt bacteriën zetten niet alleen de melksuiker om tot melkzuur, dat de vertering bevor dert, maar doen ook Vitaminen B ontstaan die acn het menselijk or ganisme meer energie en levens kracht geven, die vermoeienis doen verdwijnen en heel het organisme verjongen. Het is bijgevolg niet te verwonderen dat bij de Russen, en de volkeren van Zuid Oost Europa, die grote youghourt konsumenten zijn, meer mensen met zeer hoge ouderdom gevonden worden dan waar ook. Het zou hier ook de plaats zijn een woord te zeggen over de ver schillende kaassoorten, met hun onmisbare minerale stoffen en hun talrijke vitaminen Agro-expo heeft goed gedaan met in het licht te stellen dat er ook in ons land uit muntende kaas wordt voortge bracht!— maar we verkiezen ons een ogenblik stil te houden bij het boterverbruik, omdat hieromtrent de jongste jaren heel wat ver keerde begrippen verspreid wer den. Boter zou, zo heet het, een gevaarlijk voedingsmiddel zijn om dat het veel cholesterol bevat (een chemische stof die aanleiding geeft tot aderverkalking) en bijge volg door mensen op leeftijd zou moeten vermeden worden. Dit vooroordeel, want dat is het, zou een van de oorzaken zijn, waarom het boterverbruik in ons land ge durende de laatste jaren voortdu rend gedaald is. Weze eerst en vooral gezegd dat oudere mensen, en ik bedoel hier mede mensen boven de veertig, voorzichtig dienen om te springen met alle vetverbruiu, dus ook met boter; maar daaruit besluiten dat boter in ieder geval zou moe ten vermeden worden is een be sluit waartegen steeds meer en meer geleerden opkomen. De reeds hoger vernoemde Professor Halden beweerde tijdens zijn voordracht dat uit proefnemingen die hij in Oostenrijk op een groot aantal per sonen heeft uitgevoerd, de conclu sie mag worden getrokken, dat bij een normale evenwichtige voe ding, 50 gr. botervet per dag een gunstig effect heeft op het metabo lisme van het bloedcholesterol. De doorsnee Belg nu verbruikt slechts 30 gram boter per dag, zodat we ook onder dit opzicht het besluit mogen trekken dat over het alge meen de zuivelprodukten in onze voeding niet de plaats krijgen die hen zou moeten toekomen. Boter bevat bovendien en in ruime mate veel vitaminen waaraan t lichaam bestendig behoefte heeft Ons besluit weze dus dat de volksgezondheid alles te winnen heeft bij een ruimer gebruik van melk en melkprodukten, niet alleen voor kinderen, maar ook voor de volwassenen, met deze beperking nochtans dat oudere lieden voor zichtig moeten zijn voor alle vet ten, boter inkluis, wat dan weer niet wil zeggen dat men er aan verza ken moet, omdat ons lichaam, ook dit van bejaarde lui, bestendig be hoefte heeft aan vetten, en dat een matig boterverbruik in dit opzicht voor hen zelfs gelukkige gevolgen hebben kan. DE KOORNBLOEM

De Koornbloem | 1958 | | pagina 2