Wat onze boeren van de nieuwe regering verwachten. N ATEELTE N. Het jaarlijks Verlof. Weekblad WINTERVOEDER Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 5 JULI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1828 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc Drgaan van de Lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Na langdurige en geduldige on derhandelingen met de linkse par tijen heeft de heer Eyskens aange duid door de Koning als Vormer een minderheidsregering uit leden van de C.V.P. Van de stemming in de Kamer zal het afhangen of hij met deze regering van wal zal kun nen steken. Er kan vastgesteld wor den dat de Belgische Boerenbond in de nieuwe regering flink verte genwoordigd is, vermits zijn onder voorzitter de heer Van Hemelrijck werd benoemd als Minister van Openbaar Onderwijs en de heer De Vleeschouwer, een zijner ver trouwensmannen, als Minister van landbouw. Wij hopen dat de landbouwers tot de bevinding zullen komen dat er in het nieuw regeringsbeleid een voor hen gunstige richting zal worden gevolgd. Het is immers aan de vruchten dat de boom wordt beoordeeld. In deze bijdrage wensen wij in grote lijnen de verwachtingen van onze landbouwers ten opzichte van het beleid der nieuwe regering te formuleren. De maatregelen die wij van de regering verwachten tot steun van de landbouw hebben een dubbel karakter nl: van economische aard waaronder wij vermelden een doeltreffende prijzenpolitiek en maatregelen ter verbetering van de structuur van het Landbouwbe drijf en van sociale aard gelegen in de aanpassing van bepaalde so ciale wetten. 1) Economische maatregelen. A) De prijzenpolitiek. De nadelige ontwikkeling van het landbouwinkomen wordt uit gewezen door de statistieken Ter wijl tijdens de periode 1948 1955 het globaal nationaal inkomen in België gestegen is van 256 tot 366 miljard frankschommelt het aan deel van onze landbouw daarin tussen 19 en 22 miljard en. in ver houding tot het geheel daalt het van 8,6 °/0 in 1948 tot beneden 8°/0 in 1955. Het ligt zelfs beneden het procent der actieve bevolking werkzaam in de landbouw dat 12 bereikt. Als algemene maatregelen ener doeltreftende prijzenpolitiek ver melden wij: 1) de aanpassing van de richt prijzen aan de toenemende voort- brengstkosten; 2) de verwerping van de nood lottige indexpolitiek waarbij een normale verhoging van de prijzen der land- en tuinbouwprodukten wordt verhinderd zelfs wanneer zij gemotiveerd is door de stijging van de voortbrengstkosten, om de index der kleinhandelsprijzen laag te houden; 3) het nauwkeurig toepassen van het landbouwprotocol met Neder land en van het tuinbouwkalender met de andere betrokken landen om een voldoende afzet tegen be hoorlijke prijzen van de inlandse produkten op de binnenlandse markt toe te laten 4) streng toezicht op de invoer van gecontingenteerde produkten om overtollige invoer vooral tegen dumpingprijzen te verhinderen 5) het actief optreden van onze officiële diensten in het buitenland ter bevordering van de afzet van onze land en tuinbouwprodukten en een dynamische en billijke be handeling van zelfde produk'en bij de afsluiting van handelsovereen komsten met de vreemde landen om de uitvoer mogelijk te maken in de bedrijfstakken waar over schotten voor de export voorhan den zijn; 6) een waakzaam beleid der rege ring opdat in de bestaande of toe komstige internationale overeen komsten voor economische samen werking of integratie waartoe ons land is toegetreden, zoals de Eco nomische Unie met Nederland, de Europese Organisatie voor Econo mische Samenwerking, de G.A.T.T. en de Gemeenschappelijke Euro pese Markt, de rechtmatige belan gen van onze land- en tuinbouw veilig worden gesteld, zodat geen vrijer handelsverkeer worde toe gestaan zonder voorafgaande har monisatie van de economische en sociale toestanden in de verschil lende betrokken landen 7) afschaffing van de taksen en invoerrechten op de grondstoffen, het materieel en de benodigdhe den onmisbaar in het landbouw bedrijf; 8) vermindering van de prijzen der kunstmeststoffen aan de land bouwer tot het peil van toepas sing in Nederland; 9) toepassing van een logische exportpolitiek ten opzichte van de land- en tuinbouwprodukten waar bij de uitvoer dezer produkten wordt toegelaten tegen concurre rende prijzen op de buitenlandse afzetmarkten (Zie vervolg 2bladz. 2' kolom.) Hoe zorgen we na de graanoogst voor Als nateelt worden in onze streek algemeen rapen gezaaid. Dit is een vrucht die als koevoeder in de eerste rij komt en haar sporen ver diende. Er zijn evenwel nog andere teelten die als wintervoeder in aanmerking komen, vooral met het oog op de inkuiling, en wel name lijk de zomerrogge, de mergkolen en de Lihoraps. Rapen en mergkolen zijn alge meen gekend en daarom zullen we in deze bijdrage vooral hande len over twee minder gekende voeders, de zomerrogge en de Lihoraps. LIHORAPS. - Lihoraps is een veredeling van zomerkoolzaad als voederplant die speciaal veredeld is om een meer ontwikkeld blad te geven en zachte stengels die bij het verder doorgroeien zacht blijven en waar van de zure stoffen op een mini mum gehouden worden. In vergelijk met andere nateel- ten blijven stoppelrapen nog steeds éénder hoofdteelten, daar waar de grond en de omstandigheden zich voor de teelt ler en. Voor stoppel- rapen is de zaaitijd evenwel be grensd en kan over het algemeen niet meer na graanstoppels andere dan rogge, gekweekt worden. In andere gevallen kan het ook voor komen dat in zware grond het moeilijk is hierop te telen door dat de grond teveel kleeft en het dus te moeilijk is om de vrucht van het veld te halen. Waar dus de omstandigheden niet voldoen voor stoppelrapen, kan nog gunstig Lihoraps ge kweekt worden, daar deze later mag gezaaid worden, zelfs tot 25 augustus; na deze datum begint ook de opbrengst te verminderen. Hoe staat Lihoraps tegenover mergkool Mergkool moet ook op een vroe gere periode kunnen gezaaid wor den dan Lihoraps waar de oogst wat later komt, wordt in veel ge vallen de voorkeur gegeven aan Lihoraps deze groeit op een kor tere periode. Waar er vroeg ge noeg kan gezaaid worden, wordt er normaal de voorkeur gegeven aan mergkool. Deze houdt zich dan ook gemakkelijker in de herfst, om dat ze niet, zoals de Lihoraps, in bloei komt. Wanneer er niet vroeg genoeg kan gezaaid worden, bv. in stop pels andere dan rogge of andere blootkomende grond, kan de Liho raps het ook goed doen. Gezaaid rond 20 augustus, komt deze, bij normale weeromstandigheden, nog in knoppen, tot begin van bloei, hetgeen wel de gunstigste periode is om een goede opbrengst te heb ben en doordat de weersomstan digheden dan kouder geworden zijn, blijft het gewas in dezelfde toestand, zonder zich nogverderte ontwikkelen. Deze kan dan ook, volgens de noodwendigheden, zelfs dagelijks op het veld gemaaid worden. Om een maximum opbrengst te hebben, is er voor beide laatstge noemden boven de nodige potas en fosfoorzuur een flinke stikstof bemesting nodig. Men kan best dezelfde samenge stelde meststof toedienen welke voor de rapen wordt genomen en die op basis van snelwerkende stik stof wordt gefabrikeerd. (Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom). Teneinde geen onderbreking te hebben in de leveringen en bestellingen hebben we het volgende besloten De bedienden en de werklieden zullen om de beurt verlof nemen zodat de magazijnen en burelen regelmatig zullen open blijven. Enkel zullen we verplicht zijn voor ons blad De Koorn bloem andere maatregelen te treffen, en^zal ons weekblad niet verschijnen op 12 juli e. k. Onze lezers gelieven ons hiervoor te verontschuldigen. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 'a jaara Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1