Volkshogeschoolreis naar Nederland op sociaal en volkscultureel gebied Een gelukkige oude Dag! DE KOORNBLOEM 5 juli 1958 STICHTING-LODEWIJK DE RAET op 26 juli-3 augustus 1958. Door deze reis willen wij speciaal de gedachtenis eren van Mr V. HAE- SAERT, die zoveel deed voor de toena dering tussen Noord en Zuid. Het is voor alle Vlamingen een plicht zich te interesseren voor het contact met Nederland en met het Nederlandse leven. Deze plicht ligt vooral op leiders en bestuursleden van sociale orga nisaties, culturele verenigingen, studenten en afgestudeerden, leer krachten van officieel en vrij on derwijs. Behalve een algemene kennis making met Nederland en met het Nederlandse volksleven zal deze volkshogeschoolreis vooral GE WIJD WORDEN AAN DE CULTU RELE ASPECTEN VAN DE SOCI AAL ECONOMISCHE VRAAG STUKKEN. De deelnemers krijgen de gelegenheid van dichtbij na te gaan hoe in Nederland de werken van volksopvoeding zich aanpas sen aan de moderne behoeften en nieuwere metoden. Wij zijn ervan overtuigd dat iedereen hier voor zijn eigen werk rechtstreeks kan bijleren. Vlamingen en Nederlanders moe ten mekaar beter leren kennen, van mekaar het goede leren, om zodoende hun gemeenschappelijke Nederlandse cultuur te beveiligen nu de politieke en economische in tegratie van grotere gebieden te verwachten is. PROGRAMMA. Zaterdag 26 juli Randstad Holland - Aankomst op de volkshoge school te Bergen (N.H.). - Algemene inleiding over de problematiek van het huidige Ne derland, gezien vanuit de randstad Holland Zondag 21 juli -Gelegenheid tot kerkgang. -Verkenning van de badplaats Bergen (Bergen aan Zee) en enkele omliggende badplaatsen. - Het probleem van de recreatie mogelijkheden. Maan iag 28 juli -Vertrek van Bergen, via West Friesland, Wieringermeer en Af sluitdijk naar Friesland. - Bezichtiging van Bolsward (stadhuis, Martinikerk). -Aankomst «Allardsoog» (Volks hogeschool te Bakkeveen). - Na het westen het overige Nederland en zijn reacties (be spreking over de verhouding van noord oost Nederland ten opzichte van het westen, en de activiteiten in dat verband) door F. Th van der MADEN. Dinsdag 29 juli Friesland in Nederland - Rit naar Leeuwarden, aankomst in de Prinsentuin - «Friesland in Nederland», door J. PIEBENGA, hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant (het Friese leven binnen het Nederlandse ge heel). -De bijdrage van het onder wijs tot de versterking van het Frie se leven binnen het Nederlandse geheel door Dr W. KOK, direc teur Fryske Akademy, voorzitter prov. Onderwijsraad. - De bijdrage van de culturele organisaties tot de versterking van het Friese culturele leven door Dr H.G.W. van der WIELEN, voor zitter Fryske Kultuerried, Radio Om roep Noord. - Lunch in de Prinsentuin. - Nabespreking over de uiteen zettingen. - Rondwandeling door Leeuw arden en bezichtiging van de be zienswaardigheden. - Ontvangst op de coöperatieve Zuivelbank uiteenzetting van Dr R. KUPERUS, directeur Zuivelbank, voorzitter Econom. Technol. Insti tuut Friesland, over de sociaal eco nomische situatie van Friesland - nabespreking. -Terugreis naar Allardsoog Woensdag 30 juli Groningen in 't geweer - Ontvangst op het Landbouw- huis te Groningen bespreking met mej.MrA.A.C. NIJHOFF, directri ce Stichting Groningen voor soci aal en cultureel werk, Mr J. A. BUURMA, secretaris Groninger Mij van Landbouw, en Drs P.A. WOL- TERS, secretaris van de prov. com missie ontwikkelingsgebieden Gro ningen, over de activiteiten in de provincie Groningen. - Lunch (Stadspark). - Bezichtiging van de stad (Gro ninger museum. Woningbouw). - Bezoek aan het universiteits gebouw en uiteenzetting van Dr K. van DIJK, voorlichtingsambtenaar van Curatoren, over De betekenis van de universiteit voor de ontwik keling van het noorden - Streekontwikkeling door zelf werkzaamheid van de bevolking», door mr J. J. SPAHR van der HOEK, medewerker Fryske Akademy, mr L.H. BOUMA, socioloog van de Stichting Friesland voor Maat schappelijk Werk, en Drs C VOOR MOLEN, directeur Drents Econ. Technol. Instituut. Donderdag 31 juli Drenthe in opbouw - Ontvangst in Assen bij de Stichting Opbouw Drenthe, direc trice mej. J. BOER. Uiteenzetting over het opbouwwerk in Drenthe. -Vertrek naar Zweelo/Aalden bezoek aan het Jeugdhuis aldaar. - Vertrek naar Emmen ont vangst op het gemeentehuis. Uit eenzetting over de ontwikkeling ven Emmen door Drs J. DATEMA. Rondrit door Emmen. Nabespre kingen. Vrijdag 1 augustus - Vertrek via de Noordoost Pol- dernaar Eerbeek (volkshogeschool) Zaterdag 2 en zondag 3 augustus -Oud en nieuw in en rond Arn hem (o m. het Openluchtmuseum, de Hoge Veluwe). -Moderne stadsuitbreiding van Arnhem. -Afreis. INLICHTINGEN. Vertrek zaterdag 26 juli vroege namiddag uit Brussel en Antwer pen. Terugkomst zondag 3 augustus *s namiddags. Bijdrage De totale prijs van grens (Zie vervolg onderaan hierneven) Oud worden is voor de mens doorgaans geen aangenaam per- spektief; het gaat in zijn verbeel ding gepaard met wankelende ge zondheid, verzwakte geesteskrach ten, hulpeloosheid, hopeloosheid, en in sommige gevallen: eenzaam heid. Toch is dit niet noodzakelijk zo. Er bestaan feitelijk geen ziekten die het gevolg zijn van het oud worden als dusdanighartstoornis- sen, aderverkalking, rheuma, hoor- en gezichtsverzwakking, zijn in de meeste gevallen het gevolg van een verkeerde levenswijze en een verkeerde voeding, niet van het oud worden. Het zijn zwakheden die we jarenlang gevoed hebben en die „op een bepaald ogenblik, wanneer de weerstand van het li chaam vermindert, op het voor plan treden. Met een gezonde le venswijze en een rationele voe ding zou dat niet het geval geweest zijn, en( zou men een gezonde ou de dag gekend hebben. Er zijn mensen die tot op een ho ge ouderdom een flinke gezond heid bewaren en geestelijk en li chamelijk springlevend blijven, ter wijl anderen op vijftigjarigen ou derdom reeds wrakken zijn, oud en versleten. Dat men ons echter niet verkeerd begrijpe. Wanneer men, eens de vijftig voorbij, begint te sukkelen, is dit noodzakelijk een bewijs dat men er vroeger maar zou op los geleefd hebben; ieder mens kan, op gelijk welke ouderdom ziekten opdoen, onafge- zien de levenswijze die hij er op nahoudt. Maar er goed van profi teren en er het zijne van nemen gedurende de jeugd en de rijpe ja ren is anderzijds toch geen waar borg voor een gelukkige oude dag. Men moet zich dus niet inbeel den dat oud worden noodzakelijk gepaard gaat met lichamelijke en geestelijke kwellingen; deze ge dachte alleen volstaat reeds om ons weerstandsvermogen te ver zwakken. Integendeel moet men trachten zo lang mogelijk fit te blij ven, overtuigd dat men geroepen is om een zeer hoge ouderdom te bereiken; oprust gaan is mee van het ergste wat een ouder worden de mens overkomen kaneens dat hij niet meer bezig is en zich niet meer tot iets nuttig voelt, gaat hij zeer spoedig geestelijk en licha melijk de berg af. Een gezonde en verstandige levenswijze vóór de vijftig, en aan het werk blijven i;a de vijftig, zolang dit enigzins mo gelijk is, is dus een eerste levens regel die moet in acht genomen worden. Een ander gevaar dat de ouder wordende lieden bedreigt, en wat hen noodlottig worden kan, is het gedwongen op pensioen gaan, wanneer men zich nog jong en fit gevoeld, en nog lange jaren tot vruchtbare arbeid zou in staat zijn. Het op pensioen gaan op 60 of 65 jarigen ouderdom is niet meer van onze tijd. Het was een goede le vensregel in een tijd dat de men sen doorgaans vroeg versleten wa ren en vroeg stierven, maar in de ze tijd van geneeskundige vooruit gang en van sterk verlengde le vensduur, heeft het geen zin meer gezonde mensen, die nog vele ja ren vruchtbare arbeid zouden kun nen verrichten, op pensioen te doen gaan en tot werkloosheid te verplichten. Het op pensioen gaan werkt ver zwakkend in op de mens langs ver schillende zijden. Eerst en vooral krijgt zijn inkomen een gevoelige slag neerwaarts, wordt hij ver plicht zuiniger te leven, wellicht een mindere woning te betrekken, allemaal zaken die deprimerend op hem inwerken. Daarbij komt dan het gevoel dat men als oud beschouwd wordt, als onnuttig enz. en de mens verliest aldus alle zelfvertrouwen en zelfzekerheid, wat hem snel de helling doet afda len. Een van de redenen waarom de mannen doorgaans vroeger ster ven dan de vrouwen ligt juist in het feit dat de ouder wordende vrouw nooit op pensioen gaat, zij blijft be zig in haar huishouden, zoals ze heel haar leven gedaan heeft, zij blijft bezig en gevoelt zich steeds nuttig en noodzakelijk. Dat is ze ker een van de geheime recepten voor haar langere levensduur. Ten slotte komt daar dan nog bij dat de ouder wordende mens zich stilaan alleen begint te gevoelen familieleden, vrienden en kenissen sterven en verdwijnen, en het spook van de naderende dood be gint de ouderling te vervolgen. Voor sommige mensen, biezonder wanneer ze godsdienstig zijn aan gelegd, is de naderende dood geen schrikbeeld, maar voor velen is het dit wel, en is het niet van aard om de levenslust te bevorderen. De omgeving van de ouder wordende personen moet daarom hoopvol en levenslustig blijven. Zij moeten leven met hun kinderen en klein kinderen, zij moeten er een stel vrienden op nahouden, en in be paalde gevallen kan hertrouwen een gelukkige oplossing beteke nen, wat de getrouwde kinderen er ook over denken mogen. Het geheim van een gelukkige oude dag is dus ten slotte zeer een voudig: matig en gezond leven zo lang men jong is geen overdaad in eten en drinken en andere lust gevoelens. Op rijpere leeftijd zich regelmatig laten onderzoeken door een geneesheer, en deze raadple gen bij de minste symptomen die op een ernstige ziekte zouden kun nen wijzen. Het op pensioen gaan zo lang mogelijk uitstellen, en wan neer men het niet meer vermijden kan, toch bezig blijven met nuttige arbeid, hetzij lichamelijk, hetzij geestelijk, hetzij voor persoonlijk nut, hetzij voor sociaal nut. Zich ten slotte niet afzonderen van de wereld, maar in betrekking blijven met familie, vrienden en kennissen, en desnoods hertrouwen zo men zich te alleen gevoelt. tot grens (inbegrepen trein, bus, bezoeken, ondeidak en voeding) bedraagt 1.950 fr. Wij hopen op deze bijdrage aan allen die een leidersfunctie in de volksopvoe ding bekleden een korting van 600 frank te kunnen verlenen. Inschrijving Men gelieve zich zo spoedig mogelijk op te geven en zeker vóór 15 juli e.k. Men ver meldt daarbij welke functie men vervult in onderwijs, volksopvoe ding of jeugdwerk. Men stort 100 fr. bij de inschrij ving op p.r. 833.14 van Stichting- Lodewijk de Raet te Brussel De laat ste mededelingen worden slechts gezonden aan hen die zich opge ven. I

De Koornbloem | 1958 | | pagina 3