Voor de Verbetering van de Pluimvee en Konijnenrassen. Stikstofmeststoffen Landelijke Huishoudschool Het Koninklijk Besluit van 31 mei 1958 (Stsbl. 29-30 juni) bevat de re geling van de steun verleend door het Ministerie van Landbouw tot verbetering van de pluimvee- en konijnenrassen. Wij publiceren hieronder de bepalingen betreffen de de aanmoediging van de be- drijfspluimveehouders Artikel 1.-De Staat moedigt de verbetering van de pluimvee en konijnenrassen aan en draagt bij tot het verzekeren van de Jhoeda nigheid en de herkomst van de producten van de pluimveekweek 1° door de erkenning van de fok- verenigingen en door het toeken nen van toelagen aan deze vere nigingen binnen de perken der be grotingskredieten 2° door de erkenning van de ge specialiseerde pluimveebedrijven en van de boerderijen en door de bescherming van hun producten HOOFDSTUK I. Erkenning der Fokverenigingen en toelagen aan deze verenigin gen. Afdeling 1. Provinciale erenigingen van bedrijfspluimveehouders. Art. 2. - Onze Minister van Land bouw kan in elke provincie een ve reniging erkennen die de bedrijfs puimveehouders groepeert. Men verstaat onder bedrijfspluimvee houders deze die de verbetering en de valorisatie van de pluimveefok kerij nastreven door de selectieme thode, de beroepsvoortbrengers van consumptieëieren, de gespe cialiseerde fokkers van graankui kens en de gespecialiseerde mes ters. Hij kan jaarlijks tussen deze er kende provinciale verenigingen verdelen 1° Een toelage waarvan het to taal bedrag de 230.000 frank niet mag overschrijden als tussenkomst in de kosten van administratie en werking van deze verenigingen. Deze som wordt op volgende grondslagen verdeeld Maximum 15.000 fr wanneer het aantal leden de 150 niet overtreft; Maximum 20.000 fr wanneer het aantal leden hoger is dan 150 zon der 300 te overtreffen Maximum 25.000 fr wanneer het aantal leden hoger is dan 300 zon der 500 te overtreffen; Maximum 2.000 fr voor elke schijf van 200 leden boven de 500. 2° Een toelage waarvan het to taal bedrag de 270.0C0 fr niet mag overschrijden als tussenkomst in de controlekosten van de elite-, selec tie- en vermeerderingsbedrijven en broeierijen, op basis van maxi mum 170 fr per erkend bedrijf of broeierij; 3° Een toelage waarvan het to taal bedrag 45.000 frank niet mag overschrijden als tussenkomst in de kosten van de ziekte bestri] - ding; 4° Een toelage waarvan het to taal bedrag 5000 fr niet mag over schrijden als tussenkomst in cie kos ten van inrichting van voordrach ten op basis van maximum 550 tr per vereniging. Afdeling 2. Landsbond der provinciale vereniging van bedrijfspluimveehoudeis. Art. 3.-Onze Minister van Land bouw kan een landsbond erken nen welke de provinciale vereni- gingen van bedrijfspluimveehou- ders groepeert. Hij kan jaarlijks aan deze lands bond toekennen: 1° Een toelage waarvan het to taal bedrag 95.000 fr niet mag over schrijden als tussenkomst in de kos ten van administratie en werking van de verening; 2° Een toelage waarvan het to taal bedrag 100.000 fr niet mag overschrijden als tussenkomst in de inrichtingskosten van een na tionale prijskamp genoemd na tionale pluimveetest welke be trekking heeft op het broeden, de opfok, de voeding en de leg. Het reglement van deze prijs kamp moet vooraf door onze Mi nister van Landbouw goedgekeurd worden 3° Een toelage waarvan het to taal bedrag 10.000 fr niet mag over schrijden als tussenkomst in de kosten door de landsbond gedra gen voor de verbetering der vlees rassen. HOOFDSTUK II. Erkenning der gespecialiseerde pluimveebedrijven en bescherming van hun producten. Art. 7. Ten einde de hoedanig heid en de herkomst der produc ten van de pluimveefokkerij te waarborgen kunnen de natuurlijke of rechtspersonen welke aan pluim veeselectie doen, op hun aanvraag, erkend worden docr onze Minis ter van Landbouw voor zover ze zich onderwerpen aan zijn contro le en aan zijn zootechnische en sa nitaire richtlijnen. Zij worden erkend als selectie- bedrijf, als elitebedrijf of als ver- meerderingsbedrijf naar gelang ze de voorwaarden vervullen vastge steld voor elk van deze catego- riën onder de artikelen 8, 9 en 10. Art. 8 —Om erkend te worden als selectiebedrijf moeten ze: 1° De selectie uitvoeren met min stens 500 dieren per ras van de leg rassen of 200 dieren per ras van de mestrassen en de veredelde pro ducten verspreiden; 2° De zootechnische controle op de nuteigenschappen uitvoeren en de identificatie van alle dieren onder selectie opmaken,- 3° Alleen aan selectie doen met getraceerde dieren, dit wil zeggen met dieren welke afstammen van ouders ingeschreven in de stam boeken; 4° Vanaf de geboorte op elk dier een vleugelmerkaanbrengen waar van het model aangenomen is door Onze Minister van Landbouw en dat toelaat de herkomst van elk dier op te sporen; 5° Alle nodige maatregelen tref fen om de goede gezondheidstoe stand van het bedrijf te verzekeren. Gedurende een periode van hoogstens twee jaar kunnen de bedrijven, welke niet aan elk der voorgaande voorwaarden beant woorden, ten voorlopigen titel er kend worden als candidaat selec tiebedrijf. Art. 9.Om erkend te worden als elitebedrijf moeten ze 1° Definitief erkend zijn sedert minstens twee jaar als selectiebe drijf; 2° De selectie uitvoeren met min stens 1.000 dieren per ras van de leghennen of 500 dieren per ras van de mestrassen en de veredel de producten verspreiden,- 3° Gedurende twee opeenvolgen de jaren een voldoend resultaat be komen hebben op de nationale pluimveetest voorzien bij artikel 3, 2° en minstens eenmaal om de vier jaar deelnemen aan deze test en er een voldoend resultaat bekomen. Art. 10 Om erkend te worden als vermeerderingsbedrijf moeten ze 1° Ten minste 50 dieren op het bedrijf hebben welke rechtstreeks en uitsluitend voortkomen van een erkend elite- of selectiebedrijf of van een buitenlands bedrijf dat van gelijke waarde geacht wordt door onze Minister van Land bouw. De herkomst van de dieren moet kunnen vastgesteld worden door een vleugelmerk waarvan het mo del door onze Minister van Land bouw aangenomen is 2° De controle van de productie toepassen; 3° Het pluimvee, bestemd voor het voortbrengen van broedeieren, moet ten minste eenmaal per jaar aan een gezondheidsonderzoek onderworpen worden. Art. 11.-De bedrijven welke de finitief erkend zijn overeenkomstig artikel 8, mogen aan de benaming van hun bedrijf het woord selec tie» toevoegen. De bedrijven welke erkend zijn overeenkomstig artikel 9, mogen aan de benaming van hun bedrijf de wooraen selectie of elite toevoegen. Bovendien kan elk van deze er kende bedrijven gebruik maken van de benaming aangenomen of erkend Een erkenningsnummer wordt aan elk erkend bedrijf toegekend. Art. 12.-Ten einde de hoeda nigheid en de herkomst van de kui kens te verzekeren is het aan ge lijk wie verboden eieren te broeden te leggen in kunstmatige broedin- stellingen met een capaciteit van minstens 1000 eieren zonder hier toe vooraf erkend te zijn door on ze Minister van Landbouw. Deze erkenning wordt slechts verleend voor zover de exploitant van de broeierij zich onderwerpt aan de controle en aan de richtlij nen van onze Minister van Land bouw en bovendien de volgende voorwaarden vervult: 1° Slechts eieren te broeden leg gen welke voorkomen van een be drijf erkend overeenkomstig de artikelen 8, 9 en 10; 2° Op het ogenblik van het te broeden leggen op elke lade van de broedmachine inschrijven; a) de datum van het te broeden leggen; D) ae naam van de erkende kwe ker die de eieren heeft geleverd; c) het aantal eieren. De herkomst van de te broeden gelegde eieren moet blijken uit een document opgemaakt volgens een model aangenomen door on ze Minister van Landbouw. Dit do cument vermeldt de naam en het adres van de fokker die de eieren heeft geleverdhet erkennings nummer van het bedrijf; het aantal geleverde eieren met vermelding van het ras of de kruising; de da turn van de levering. Dit document wordt opgemaakt in drie exemplaren, waarvan een bestemd is voor de broeier, het tweede voor de fokker die de eie ren heeft geleverd en het derde voor de dienst van de Dierlijke Pro ductie van het Ministerie van Landbouw 3° Bi] de uitkipping en in elk ge val vóór ze de broeierij verlaten moeten de dieren bestemd voor de erkende bedrijven voorzien wor den van een vleugelmerk waarvan het model aangenomen is door onze Minister van Landbouw, en dat toelaat de herkomst van elk dier opite^sporen. De instellingen erkend overeen komstig dit artikel mogen gebruik maken van de benaming aange- men of erkend Art. 13.-Het is verboden broed eieren alsook eendagskuikens, kui kens, poeljen, hennen of levende dieren behorend tot andere huis- pluimveerassen te verkopen, te koop te stellen, te houden of te vervoeren met het oog op de ver koop onder een benaming welke kan doen geloven dat het een ver edeld product betreft wanneer dit product niet voortkomt van een der instellingen erkend overeen komstig de artikelen 8, 9, 10 en 12. Onverminderd de artikelen 5 en 22 van het Koninklijk Besluit van 17 december 1953 betreffende de uitvoer en de invoer van eieren, is dit verbod niet toepasselijk op de uitgevoerde of ingevoerde produc ten. Het is aan de pluimveebedrijven en aan de broeierijen welke niet erkend zijn overeenkomstig de ar tikelen 8, 9, 10 en 12 verboden ge bruik te maken van een der bena mingen selectie», «elite», «ver meerdering», «aangenomen» of van benamingen met een gelijke of gelijkaardige betekenis. HOOFDSTUK III. Nationale commissie voor pluim vee- en konijnenteelt. Art. 14.— Een commissie "Natio nale Commissie voor pluimvee- en konijnenteelt,, genaamd wordt op gericht bij het Ministerie van Land bouw voor de studie, op eigen ini tiatief of op het verzoek van de Mi nister, van de te nemen maatrege len in het belang van de pluimvee- en de konijnenfokkerij. Deze commissie omvat l°De directeur-generaal van het bestuur welke de dierlijke Produc tie in zijn bevoegdheid heeft of zijn afgevaardigde. Deze ambtenaar neemt het voorzitterschap van de commissie waar; 2° Het hoofd van de dienst van de dierlijke productie of zijn afgevaar digde 3° Het hoofd van de Dienst voor diergeneeskundige inspectie of zijn of zijn afgevaardigde; 4° De specialisten aangeduid door onze Minister van Landbouw. Nieuwe prijzen. De nieuwe prijzen zijn nog niet bekend en zullen eerst binnen een achttal dagen uitkomen. Zoals men weet wordt aange stuurd opeen regeling met Holland en Duitsland en voorziet men lager prijzen als verleden jaar. Sommige verkopers hebben op eigen risico een verkoopprijs voor- uitgesteld. Wij hebben liever te wachten om de juiste en de laagste prijs aan onze leden te kunnen rekenen. De Vilanderstraat, 2, Aalst Voor meisjes vanaf 14 jaar. PRACTISCHE LESSEN koken, knippen en naaien. THEORETISCHE LESSEN ge zondheidsleer, ziekenverpleging, voedingsleer, huishoudkunde, enz. LESUREN alle dagen van 8,30 u. tot 14 u., uitgenomen de zaterdag. INSCHRIJVINGEN en INLICH TINGEN elke zaterdag van 9 tot 11 u. GEZINSVERGOEDINGEN de leerlingen genieten van de kinder toeslag tot 21 jaar. OPENING begin september.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 5