Met R.U.Z. op reis Petkus Zomerrogge als nateelt. W oudschoolmeester Vlaamse Schouwburg Vraagt overal (jOlMN-MNCEl (xamvfMmiFjv De Gedenkschriften van de iwwwwpa DE KOORNBLOEM 5 juli 1958 A. Naar ParijsNinove, Edin- gen, Zellik, Bergen, Maubeuge, le Cateau, St Quentin, Noyon, Com- piégne, Senlis, Parijs, stadsbezoek met autocar onder leiding van een gids. Terugkomst over Senlis, Es- trées St Denis, Roye, Péronne, Cam- brai, Valenciennes, Leuze, Aat, Les sen, Geraadsbergen, Ninove. VER TREK: 4 uur. PRIJS: 225 fr, gids en rondrit in Parijs inbegrepen. 1) Op WOENSDAG 9 JULI voor APPELTERRE en omgeving. Inschrij ven bij Lauwaert Raymond, Eychem en bij Neuckermans Emiel, Waar- beke 2) Op ZONDAG 13 JULI voor Strijtem en Omgeving. Inschrijving bij Geeroms Jozef, Driesstraat. B. Naar de Eifel, Monschau en Aken (Duitsland) Brussel, Leuven, Tienen, St Truiden, Luik, Verviers, Eupen, Monschau, Aken, Maastricht, Tongeren, St Truiden, Brussel. VERTREK5,30 uur. ZATER DAG 5 JULI: inschrijving bij Van Overstraeten Frans, Wambeek, en bij Petrus De Wael, Tenbroekstraat, St Ulriks-Kapelle en De Muynck Albert, Steenweg op Brussel, Eise- ringen. PRIJS: 150 fr. C. Naar het Groot Hertogdom Luxemburg Brussel, Namen, Marche, Bastenaken, Aarlen, Lu xemburg stad, Echternach.Diekirch Ettelbrück. WOENSDAG 16 JULI Inschrij ving bij Wed. D'Haeseleer, Vonde- len, 6, Denderhoutem. VERTREK 5 u PRIJS 200 fr. D. Naar Waterlo, Tervuren Meisbroek en Wereldtentoon stellingPRIJS90 fr, ingangskaart inbegrepen. VERTREK-. 8 uur Op DONDERDAG 10 JULI. Inschrijving bij Govaert Frederik, Schoonaarde. E. Reisnaar KeulenDINSDAG 8 JULI Inschrijving bij Claessens Alfons, Babbelaar, Hofstade. VER TREK 5 u. PRIJS 200 fr. KONINKLIJKE BRUSSEL. Zaterdag 5, zondag 6 en maan dag 7 juli, gaan in de Koninklijke Vlaamse Schouwburg te Brussel nog voorstellingen van Pygmali on van Bernard Shaw. Dit zijn de laatste voorstellingen die dit sei zoen in de K.V.S. worden gegeven. Op 26 en 27 juli echter, telkens te 21 uur, geeft hetgezelschap van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg, op de Grote Markt, een feestvoor- stelling van De gecroonde Leers- se van Michiel de Swaen, in de regie van Kris Betz, en een speciaal ontworpen decor van Huib Van Hellem. De choreografie wordt ge leid door ElsaDarciel en de muziek werd geschreven door H. Daems. De algemene inkomprijs is vast gesteld op 20 fr. per persoon. Voor groepen worden speciale prijzen toegestaan. Tel. 18 39.40. los. BAETEN Kwaliteitsmerk Petkus zomerrogge als nateelt. kan een opbrengst beste groenvoeder geven, dat ook goed geschikt is voor het inkuilen Een gemiddelde opbrengst is ongeveer 18.000 kg per hectare. Petkus zomerrogge kan op alle vrijgekomen gronden uitgezaaid worden, rond 10 a 15 augustus, met ongeveer 150 kg zaad per hectare. Wanneer de teelt bestemd is om in te kuilen en de grond vrij is, mag deze ook wat vroeger gezaaid worden, daar deze dan op het gepaste moment kan afgemaa d worden, bij het begin van het in het aren schieten. Om een maximum opbrengst te geven, is een goede stikstofbemesting noodzakelijk, ongeveer dezelfde die vereist is voor snijrogge in het voorjaar. De hoeveelheid hangt natuurlijk at van de staat van de grond. Petkus zomerrogge onderscheidt zich van gewone rogge, doordat deze gelijk op welk tijdstip van het jaar uitgezaaid dadelijk doorgroeitterwijl de gewone winterrogge een koude periode nodig heeft om door te schieten. De Petkus zomerrogge is in de Belgische Rassenlijst sedert 1956 opge nomen en wel bijzonder voor zijn eigenschappen als groenvoeder. Zaaigraan in klasse origineel zal hiervan kunnen geleverd worden. V^anneer U bij uw gewone leverancier geen zaaigraan kunt bekomen, kunt U dit rechtstreeks bij de vertegenwoordiger in België van de kweker vragen Firma André FOCQUAERT, Stationstraat, 60, MALDEGEM. Tel. 714 81 715.05 Prijs en verdere inlichtingen ontvangt U dadelijk op aanvraag Vertegenwoordiger voor de streek S. M. REDT U ZELVEN, Zeebergkaai, Aalst. Grote Keus in Kruisjes goud 18K vanaf 225 fr. Ketting goud 18K vanaf 195fr. Bracelets, oorbel len en ringen de laatste modellen aan de goedkoopste prijzen Zwitserse uurwerken PONTIAC vanaf 895 fr Trouwringen, verlovings ringen, de nieuwste modellen VOOR ELKE VINGER DE GEPASTE RING. In het Oud Huis Van den Bossche Tel: 21650 Houtmarkt, 14 Aalst. Aan iedere koper, prachtig geschenk of 5 °/0 vermindering. 49 Daarmee vraag je naar alles roept hij vermoeid lachend uit, daarmee vraag je naar mijn le vensloop, naar mijn zieleleed, naar mijn duivel en naar mijn God. Goed, goed, kom maar hier en zet je bij mij op deze stam. Geen plaats leent zich beter voor mijn antwoord, dan ene, die door vernietiging ont stond. Neem alzo plaats op deze ruïne Ik werd ietwat angstig. In de^ dennen is het zo stil, dat men het trage knarren vernemen kanmaar daar boven vliegen de wolken van de ene bergwand naar de andere. Ik neem plaats naast de man, in wiens ogen en woorden echter veel meer kracht ligt, dan men in de ge bogen, zich met moeite voortsle- penden Eenspanner had kunnen vermoeden. Ja, de Eenspanner gekromd, om dat hij nooit in gezelschap van een tweede gezien werd. Thans zit het tweespan op de stam; de vraag en het antwoord. «Weet je, wat dat is, een here kind vroeg de man plotseling, mij in 't gezicht starend. - In een paleis geboren, in een gouden wieg gewiegd worden. De ruwe bodem bedekt met zachte weefsels,- de brandende zonnestralen en bliksemschichten des hemels ge dempt door zware zijden gordij nen voor elke kleine wens een vlugge bediendenschaar,-- een he den vol evenredigheid en honderd voudig bewaakt geluk; een toe komst vol genot en hoge waardig heden: dat betekent herekind te zijn. Ook ik ben een herekind ge weest, en als zodanig armer dan een bedelknaap. Ter dier tijd heb ik het echter niet geweten, en eerst toen ik twaalf of veertien jaren tel de, is de vreselijke vraag in mij ont waakt: mens, waar is je moeder? Mijne moeder heeft mij het leven gegeven en het zonnelicht - haar eigen is het geweest; bij mijn ge boorte is zij gestorven. Mijn vader heb ik zelden ge zien hij was op de jacht of op reis, of in de grote stad Parijs, of op badplaatsen. Mijne liefde, voor va der en moeder mij in 't hart gege ven, verkwist ik aan een gouver neur, die steeds om mij heen was als onderwijzer en tot gezelschap en die mij heel lief had. Hij is pries ter en behoort tot de Jezuïetenorde. Hij is een vriendelijke, opgewekte man en zeer vroom en goed. Dik werf had hij, als hij in onze huiska pel de mis gelezen had, een ver heerlijkt gelaat, Zoals de H. Frans Xaveer op het altaar. Ik herinner mij nog, dat hij mij eenmaal in ver trouwen verteld heeft, hoe hij bij de mis dikwijls in zaligheid op zweefde, dat hij dan bij herhaling ingevingen had, dat ik, zijn lieve jonge vriend, tot grote goddelijke dingen uitverkoren ben. Daaruit leerde ik zijne buitengewone liefde jegens mij kennen. En nu zou ik op zekeren dag de ze mijne enige vriend verliezen. Terzelfder tijd is een kwade wet uitgevaardigd en alom begint de vervolging van de Orde der Je zuïeten. Mijn goede gouverneur moet weg, bitter schreit hij, bij het afscheid nemen. Maar in een toestand van geestelijke helder ziendheid spreekt hij de verwach ting uit, dat wij na doorgestane droefenis elkander zullen terug zien. En zie, dat priesterlijke woord is boven alle verwachting spoedig vervuld. Na enkele maanden is mijn opvoeder weer in huis. Hij is uit de Jezuïetenorde getreden, be hoort nu tot de vaderen des Ge- loofs, weshalve hij weer bescher ming vond in ons land. Ik wies op tot jongeling. Mijn gouverneur heb ik lief als een ou dere broeder. Dikwerf heb ik hem berijd om zijn opgewekte kalmte en om het stille geluk zijner ziel. Van mijzelf begon zich terzelfder- tijd een ongedurigheid meester te maken. In huis is het mij te eng, buiten niet ruim genoegis het stil, ik verlang naar drukte en is het druk, dan verlang ik naar stilte. Mijn innerlijke drang is geweest als een blinde, uitgehongerde padloze man op de heide. In dien tijd zegt mijn opvoeder eens: dat is, beste vriend, de vloek van de kinderen der wereld. Dat is het razende verlangen, dat trots al le goederen en genietingen der aarde geen verzadiging vinden kan, tenzij zij vlucht in de burcht, die Christus heeft gegrondvest op aarde, in het rijk Gods der heiliqe Kerk. Als gij tot mij spreekt - antwoord ik-ge weet dat ik een katholiek Cristen!ben. Dat zijt gij slechts in uw geeste lijk leven zegt hij maar je li chaam, je hart is het, wat zo woest naar vervulling smacht. Je lichaam, je hart moet je in het rijk Gods op aarde inleiden. Mijn lieve vriend, alle dagen bid ik tot God, dat Hij je zo gelukkig late worden als ik ben, dat je als ik een broeder van Jezus Christus wordt tot heil van je ziel en ter bevordering van het heilig geloof. Van deze dag, af aan waarop mijn geestelijke gouverneur zo tot mij gesproken heeft, gevoel ik de last der ongedurigheid dubbel zwaar in memaar bij ernstige zelf beproeving zie ik dat het mij on mogelijk zou zijn, de wereld te ver zaken. Gij hebt mij niet begrepen, zegt hierop mijn opvoeder eens, en het verwondert mij, dat je na een op voeding zovele jaren je vriend zo kan misverstaan. Wie zegt je, dat je de vreugde der wereld verzaken moet? De genietingen der wereld zijn een geschenk Gods; maar ze niet genieten om haar zelfs wil, maar ter ere Gods, dat is het, wat ons ware bevrediging schenkt. Daardoor ontsluit zich voor mij een nieuw leven,- mijn zedelijk ge voel, dat mij vroeger weerhield, zet mij nu aan om al het verlan gen mijner zinnelijkheid bevredi ging te verschaffen. In vreugde en genot God den Heer dienen,-op die wijze is er in het leven geen tweespalt meer. N* ijn vriend glimlacht en laat mij begaan. De wereld is mooi, als men jong, en ook goed, als men rijk is. Ik laat haar goed voor mij zijnik wil haar zoetsten beker le digen, eer ik aan het altaar de kelk van het goddelijk offerbloed drink. (Wordt voortgezet). SggflHg Jos. Baeten Haaltert cua; mmtmmëHKROFMMmnMMtt«mnhms i

De Koornbloem | 1958 | | pagina 6