BESCHOUWINGEN Rond de regeringsverklaring y Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 19 JULI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1829 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. over het verbouwen en aankopen van plantaardappelen. Het is gekend dat Nederland de toon aangeeft bij de veredeling van aardappelsoorten en tot op dit ogenblik de voornaamste voort brenger is van uitgelezen plant aardappelen. Het is een bedrijftak dat voor de Nederlandse kwekers naar onze mening steeds lonend is geweest en vele landbouwers en buiten staanders zijn de mening toege daan dat de telers van pootgoed er zelfs dik aan verdienen, vooral als men de prijzen nagaat welke de buitenlanders moeten betalen voor de aankoop van hollandse ge keurde planters. Ook in ons land vragen de land bouwers zich wel eens af hoe het komt dat gekeurde en uitgelezen plantaardappelen zo duur zijn in verhouding met de prijzen waar aan de eetaardappelen worden verhandeld. Voor iemand die weet hoe de vork in de steel zit zal dit evenwel niet zo vreemd zijn. Als men bedenkt wat er komt kijken vooraleer een zak plant goed met lood en keuringsbewijs bij de klant in België of in ander lan den aankomt zal het geen verwon dering baren dat de planteis duur moeten betaald worden. Vooreerst moet de hollandse vei bouwer beschikken over duur selectiemateriaal om dit te planten. Daarop volgt, buiten de gewone verzorging, de uitlezing, het ver wijderen van verkeerde struiken, het vier of vijfmaal sproeien. Dan komen de strenge mannen van de officiële keuringsdiensten die de partij goed of afkeuren. Is zij goedgekeurd dan volgen de cijfers E. A. B. en dat is de basis waarop de verkoopprijzen worden vastgesteld. Wanneer de aardappelen nog in grote bloei en verre van volgroeid zijn moeten ze vóór een bepaalde datum gerooid worden of het loof doodgespoten. Hierop volgen de oogst en sorte ringswerken, nogmaals keuringen met de daaraan verbonden onkos ten, zakken en loden en meer. Voeg daarbij de onkosten van verkoop, vrach en en taksen. En hoeveel kilo s aan plant goed kan een hectare geven In totale opbrengst kunnen am per 60 °/o voor plant dienen. Hier van zijn het grootste deel zware planters. Tenslotte komen amper 10 tot 15 °lo in de maat 25/35, wat op de totale[opbrengst 5 tot 8 °/0 be tekent. Wat uiteindelijk uitwijst dat de enkele balen 28/35 aan peperdure prijzen van de hand gaan. Gelukkiglijk worden in vele ge westen deze zeer kleine planters niet gewild Moesten alle kopers doen zoals in onze streek en enkel en overal dat kleine goed eisen dan waren ze niet met goud te betalen. We kregen de statistieken onder ogen van de Nederlandse Keu ringsdiensten en we moeten een eigenaardag verschijnsel vaststel len. Niettegenstaande de hoge prij zen voor sommige planters moet de teelt geen volle voldoening geven aan de boeren van het Noorden. Dit zeggen ons ten minste de cij fers en we willen deze onder de ogen brengen van onze lezers. Hierna volgen de opgaven in hectaren van de verbouwde poot- aardappelen over de jaren 1954 tot 1958 voor de rassen die voor België belang hebben. We zullen bemer ken dat er jaarlijks minder worden verbouwd. 1954 totaal 29.907 hectaren 1955 totaal 24.148 1956 totaal 23.720 1957 totaal 21.914 1958 totaal 19.642 Van 1954 tot heden stellen we dus een vermindering vast van meer dan 10.0C0 hectaren of meer dan 1/3 van de totale oogst. We weten niet hoe we dit ver schijnsel moeten uitleggen maar menen dat de Nederlandse kwe ker meer beloning vindt in het ver bouwen van andere teelten en stil aan het pootgoed laat varen. Voor dit jaar moeten wij er ten slotte uit besluiten dat de Neder landse goedgekeurde poters in de kleinere sortering niet erg goed koop zullen zijn wat ten slotte een spijtig vooruitzicht biedt voor onze landbouwers in België. Op de keper beschouwd moeten hoge prijzen voor prima klein poot goed ons toch niet te zeer afschrik ken alhoewel ze een meeruitgave voor ons betekenen Wat vooral in aanmerking komt is de hoedanigheid en de zeker heid dat we hier een grote oogst krijgen. Minderwaardige planters zijn steeds te duur, want pacht, bemes ting en arbeid zijn uitgaven die zo wel voor gemene als voor beste oogsten dezelfde zijn. Wat een even grote rol speelt zijn de verkoopprijzen van onze (Zie vervolg onderaan hierneven). Eerste Minister Eyskens heeft ter Kamerzitting lezing gegeven van het programma van werking der nieuwe regering. Zoals onze lezers weten bekwam de regering het vertrouwen op dit programma ook ter kamerziiting van 3 juli 1.1. tegen alle verwachting en met een meer derheid van enkel twee stemmen, doordat twee liberalen de heren Van Glabbeke en Lahaye en de vertegenwoordiger der Volksunie de heer Van der Eist voor de rege ring stemden. De lezing van de regeringsver klaring geeft een uitstekende in druk. Zij behelst flink gemotiveer de en vooruitstrevende maatrege len en hervormingen op econo misch, sociaal, financieel, fiskaal en politiek gebied. Het ligt niet in de opdracht van ons blad al deze maatregelen breedvoerig uit een te zetten. Wij zullen ons beperken bij een samen vatting der punten van het rege ringsprogramma welke onze land- eetaardappelen. Wanneer deze goed zijn en de opbrengst is in or de dan kunnen we, zelfs met dure poters, rekenen op een normale winst voor de voortbrengselen van onze aardappelvelden. De te telen soorten moeten ook in 't oog worden gehouden. Verle den jaar was het al Record dat de klok sloeg, terwijl Bintje omwille van de gevreesde aaraappelplaag enigzins werd geschuwd. Toch blijft Bintje voor binnen landse verkoop en voor uitvoer de kroon spannen en kunnen we moeilijk geloven dat deze variëteit door Record zal overvleugeld wor den. Nieuwe rassen als Sirtema, Cli max, Doré, Ginneken en andere die prima uitslagen geven verdienen de volle aandacht. Vast en zeker zijn er onder hen die andere oude soorten zullen verdringen. Proeven wezen verleden jaar uit dat Climax veel meer opbrengt dan Bintje en Record en tot 40 ton per hectare kan geven. Wat zal het dit jaar zijn? Pandora is een nieuw ras dat al de hoedanigheden bezit inzake smaak en bloemerigheid van Kru- ger. Sientje is een middenvroege geelvlezige aardappel met zware knollen en geeft de hoogste op brengsten in Nederland. Het ogenblik zal weldra aanbre ken voor onze verbouwers om tus sen de verschillende soorten hun keus te doen. We staan ten hunne dienst voor olie inlichtingen en om alles te kopen wat ze verlangen. bouwers als burgers aanbelangen, en enkel uitweiden over de punten die meer bijzonder de landbouw betreffen. Op onderwijsgebied voorziet de regeringsverklaring de koste loosheid van het verplichtend on derwijs niet alleen tot 14 jaar, doch ook voor hen die hun studies wil len voortzetten tot 18 jaar, zulks zo wel in het vrij als in het officieel onderwijs; uitbreiding van de stu diebeurzen voor hogere studiën en ten slotte gelijke staatstoelagen voor het vrije en officiële onderwijs voor wat betreft de subsidiering van de werking en gelijke bezoldi ging van de leerkrachten. Wat be treft de tussenkomst op de openba re financiën voor het optrekken van gebouwen, verklaarde de eer ste Minister dat, om de bedaring in de hand te werken, de regering beslist had deze niet te vragen voor het vrij onderwijs dat noch tans de vorming van 56 t.h. van 's lands jeugd verzekert Op gebied der landsverdedi ging behelst de regeringsverkla ring vermindering veto de leger dienst tot 12 maanden door opvoe ring van het aantal vrijwilligers. Tot aanwerving van deze worden bijzondere financiële gunstvoor- waarden voorzien. Op gebied der openbare fi nanciën verklaarde de eerste Mi nister dat de regering 's lands fi nanciën opnieuw gezond wil ma ken en zonder voorbehoud de waar de van de munt handhaven. Op dit gebied staat de nieuwe regering voor een zware erfenis van de vo rige regering nleen tekort van 2 tot 3 miljard op de gewone begro ting en van 18 miljard frank op de buitengewone begroting, wat haar zal verplichten volgens de verkla ring van de heer Eyskens, buiten de fiskale en andere ontvangsten een 20-tal miljard te vinden in 1958. Dit bedrag is reeds ten belope van 12 miljard door leningen gedekt. Daar de staatsschuld tussen 31 oktober 1957 en 31 mei 1958 gestegen is met 13,2 miljard frank waarin de schuld op korte termijn 12,1 miljard be draagt, is de schatkist blootgesteld aan een voortdurende instabiliteit. De regering zal zich inspannen om de kortlopende schuld tegenover het buitenland in de ruimst moge lijke mate te consolideren. Op fiskaal gebied beloofde de Eerste Minister een rechtvaardiger verdeling der belastingen door de verhoging van het van bedrijfsbe lasting vrijgesteld minimum, door ds afschaffing van de categorieën (Zie vervolg 2? bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1