Wat onze boeren van de nieuwe regering verwachten» Spoelwormen bij Varkens. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 26 JULI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1833 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage). In ons nummer van 5 juli 1.1. heb ben wij de eisen en wensen uiteen gezet van onze landbouwers op het gebied van de prijzenpolitiek welke zij van de nieuwe regering verwachten. Onder de maatregelen welke wij hebben aanbevolen zijn er meerdere die een terugslag heb ben op of verband houden met de structuur van onze landbouw sa men met andere waarover wij in deze bijdrage zullen uitweiden. Dit brengt ons tot het onderwerp Welk structureel beleid verwachten onze boeren van de nieuwe regering Onder de maatregelen tot ver betering van de structuur van onze landbouwbedrijven vermelden wij 1) de doorvoering in versneld tempo en op ruime schaal van de ruilverkaveling. Zij is dringend ver eist tot vermindering van de uit- batingskosten en voor de uitbrei ding van het gebruik van land bouwmachines. Met dit doel die nen, naar onze mening, de pleeg vormen der ruilverkaveling vereen voudigd en moet het Ministerie van Landbouw ruime financiële middelen ter beschikking stellen tot uitvoering van de werken van openbaar nut verband houdende met de ruilverkaveling 2) de herziening van de erfrege ling voor de landbouweigendom, inzonderheid voor de kleine nala tenschappen, om een versnippe ring van het landbouwbedrijf te verhinderen waardoor het nut der ruilverkaveling zou verloren gaan, en de voortzetting van het land bouwbedrijf in renderende voor waarden te bevorderen 3) de drooglegging van de moe rassige en de sanering door drai nering van waterzieke gronden, om het verlies aan landbouwgron den te kompenseren dat sterk aan groeit tengevolge van de uitvoe ring van allerlei openbare werken ook ontginning met hetzelfde doel van de woeste en heidegronden die hiervoor in aanmerking komen. Naar blijkt zouden aldus niet minder dan 250 000 ha voor ont watering in aanmerking komen en zouden 140.000 ha waterzieke gron den aanzienlijk kunnen verbeterd worden. De landbouwvoortbreng- sten zouden aldus in sterke ver houdingen stijgen. 4) doeltreffende steun door toela gen en leningen tegen gunstige rentevoet voor het bouwen van moderne en degelijk ingerichte hoeven, of ombouwing van be staande hoeven tot doelmatig in gerichte hoeven, en voor het aan schaffen van modern materieel 5) herziening van de pachtwet met het doel door strengere en nauwkeurige bepalingen de aan wending voor eigen gebruik te om schrijven bij opzegging der pacht en het fictief gebruik door de ver pachter te voorkomen en te beteu gelen, alsook de bebossing van landbouwgronden te verhinderen; 6) strengere voorschriften en sancties om de wettelijke maxi mum-pachtprijzen te doen nale ven 7) doeltreffende wettelijke maat regelen om aan de pachter een voorkeurrecht te verzekeren tot aankoop van het gepachte goed en toekenning met dit doel van kredieten tegen gunstige rente voet 8) vermindering van het registra tierecht ter bevordering van de aanschaffing door de boeren van landbouwgronden of van een hoe ve voor eigen gebruik deze ver mindering zou vooral ten goede moeten komen aan de kleine boe ren, b.v. met een landbouwbedrijf van minder dan 10 ha zij zou af nemen naargelang van de belang rijkheid van het bedrijf. Het regis- tratierechtzou b.v. kunnen bepaald worden op l/3de van zijn normaal bedrag (hetzij 3 voor de aan kopen door boeren met een bedrijf van minder dan 10 ha en op de 2/3de voor aankopen door de land bouwers met een bedrijf tussen 10 en 20 ha 9) kartering van de gronden vol gens hun landbouwkundige waar de 10) aansluiting van de afgelegen landbouwbedrijven aan de elektri citeit met het oog vooral op de verschaffing van elektrische drijf kracht 11) verbinding van de hoeven met de drinkwaterleiding 12) grondige benuttiging van de mogelijkheden geboden door de nieuwe wetgeving op de polders entde)wateringen 13) verbetering der landelijke wegenis en het verharden der lan delijke wegen 14) bevordering van de oprich ting van nijverheden voor de ver werking van de landbouwproduk- ten in de landelijke gemeenten. (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom.) Ons stokpaardje, wat betreft de mogelijkheden om de kostprijs van de varkens nog te drukken, willen wij voor de zoveelste keer eens te rug uit de stal halen. Iedereen zal toegeven dat de schade die jaarlijks door allerlei ziekten aan onze varkensstapel wordt toegebracht, enorm is. En onder die schadevfrwekkers zijn de spoelwormen zeker niet de laat ste of de minst gevreesde. Het gaat niet op zich neer te leggen bij het feit dat er toch altijd ziekten en pa rasieten zullen zijn. Wij moeten trachten ze van ons hof te houden en ik ben er van overtuigd dat dit mogelijk is, als men ter zake maar ietwat bevoegd is. Deze keer wil ik ietwat uitvoe ring onderzoeken in hoever wij de gesel van de spoelworm van 't hof kunnen houden. En ik wil mij van meet af aan reeds akkoord stellen over het feit dat dit allemaal toch niet zo eenvoudig is. Inderdaad! Er wordt van de huidige kweker steeds meer vakkennis gevraagd en het zal mij een genoegen zijn, hem daarbij enigszings behulp zaam te zijn. Daar onze veehouders het door gaans te doen krijgen met slechts enkele soorten van wormen, die ^dan nog speciaal bij een bepaalde diersoort behoren, zullen zij er zich wellicht geen rekenschap van ge ven hoeveel soorten wormen er wel bestaan. Eerlijk gezegd ik weet het ook niet. Maar het is een feit dat er geweldig veel in de natuur voor komen. De enen verrichten daar een nuttig werk, de anderen komen jammer genoeg bij ons zelf of bij onze dieren terecht en worden daar wat wij noemen: parasieten, dwz. ze leven op onze kosten of op kosten van onze dieren. De spoelworm bij de varkens (met zijn Latijnse naam Ascaris lumbricoides L.) wordt gerang schikt onder de rondwormen, in tegenstelling met bv. de lintwor men, die thuishoren onder de plat- wormen De varkenspoelworm loopt naar voor zeer puntig uit. De mannetjes (lengte 15 a 17 cm) zijn aanzienlijk kleiner dan de wijfjes (deze bereiken een lengte van 20 tot 41 cm) en zijn van deze duide lijk te onderscheiden, niet alleen door hun lengte, maar vooral door hun kort opgerold achtereind. Levenswijze. Het wijfje is ongelooflijk vrucht baar, wat trouwens met het meeste ongedierte het geval is. Hetkantot 250 000 eieren per dag leggen, wat op gans haar levensloop een totaal geeft dat schommelt van 40 tot 80 miljoen. Dat is werkelijk iets om iedere kippenhouder te doen wa tertanden De eieren, die met de mest naar buiten worden gevoerd, zijn niet onmiddellijk besmettelijk. Óm dit te worden moeten ze eerst ver schillende dagen in de vrije lucht vertoeven (van 2 tot 3 weken). Ge durende die tijd wordt het embryo gevormd en pas dan zijn de eieren besmettelijk. Dergelijke eieren noemt men geembryoneerde eie ren. Deze eieren bieden een onge looflijke weerstand tegen de bui teninvloeden, waardoor ze niet ge makkelijk te vernietigen zijn. Zo heeft men, in een enigszins voch tig midden, na 5 jaar nog levende embryonen in het varkensmest ge vonden. Er is zelf al waargenomen dat eieren zich nog tot embryo ont wikkelden in formol en dat is nu zo'n krachtig ontsmettingsmiddel. Wanneer een wormenei waarin zich het embryo heeft gevormd (en dat dus voldoende lang in de buitenlucht heeft verbleven) door een varken wordt opgenomen, dan komen hieruit de larven vrij, door boren de darmwanden en gaan over in de bloedsomloop, die hen meevoert tot in de lever. Na een groeiperiode in de lever zetten ze hun reis voort, komen opnieuw in de bloedvaten, die hen via het hart naar de longen brengen, waar ze van 20 tot 23 dagen verblijven. De migratie of trek naar de longen duurt 6 tot 14 dagen. Van uit de longen komen ze langs de longpijp terug naar omhoog tot in het strot tenhoofd, waar ze opnieuw wor den ingeslikt en langs de slokdarm terug in de ingewanden terecht komen Daar vestigen ze zich in de dunne darm om tot volwassen wor men uit te groeien. Bij hun terug keer in de dunne darm hebben ze een lengte bereikt van 1/4 tot 1 1/2 mm. Een veel voorkomend misver stand bij de varkenshouders is wel dat ze menen dat de varkensspoel- worm besmettelijk zou zijn voor de andere dieren. Zo hebben wij eens een geval meegemaakt van een «specialist», die op een bepaald bedrijf hoorde dat de varkens wor men hadden, die de boer in kwes tie, die tevens hennen hield, waar schuwde tegen het gevaar dat zijn hennen liepen vanwege die var kenswormen. Volgens hem gingen die hennen, die op de varkensuit loop liepen, ook wormen krijgen. Erger was dat de boer de schrik te pakken kreeg en er niets beters op Zie vervolg 2' bladz. I' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1