DE SLECHTE PRIJZEN VAN DE SLACHTVARKENS. Slinger ziekte bij Varkens. 4 Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Dringende tussenkomst van het Ministerie van Landbouw gevraagd. AALST 9 OOGST 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1832 Eaheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het is nu al maanden dat de varkensmesterij niet vlotten wil. De prijzen waaraan de slacht var kens werden verhandeld bleven onder de vastgestelde richtprijzen. Af en toe kwam er wat opflak kering in fle markt maar deze ver betering werd vrij onmiddellijk te niet gedaan beperking van uit voer en te gemakkelijke invoer waven hieraan niet vreemd. De laatste weken vooral zijn de verkoopprijzen zeer slecht geweest en het is een feit dat in deze voor waarden de varkenskweek geen winst, maar eerder verlies moet laten aan de kweker. De oorzaken van deze teleur gang dienen zonder verwijl opge zocht en maatregelen moeten bij hoogdringendheid door hoger hand worden genomen. Als de markten regelmatig over zet zijn moet er van bevoegde zijde naar de middelen worden uitgezien om de toestand gezond te maken. Zijn er andere oorzaken dan dienen deze eveneens opgespoord ten einde het kwaad in de kiem aan te tasten en zo mogelijk het gestoorde evenwicht te herstellen. In Holland heeft men destijds beperkingen ingevoerd waarbij de kwekers wisten hoeveel dieren ze wel mochten op stal hebben en dit met het doel de overvloed in te dijken. Het zal in ons land voor 't ogen blik nog niet nodig zijn over te gaan tot dergelijke maatregel op voorwaarde dat de bevoegde Mi nisteries er de hand aan houden een gezonde regeling inzake in- en uitvoer te treffen. Zo kunnen we bijvoor beeld niet langer dulden dat varkensvlees wordt in gevoerd, als wij in ons land reeds meer dan ge noeg hebben. En toch gebeurt het nog weke lijks en meestal op een of ander bedekte manier. We hebben deze week een on derzoek ingesteld waaruit bleek dat ribstukken in bevroren toe stand nog immer van uit Holland worden binnengebracht. Zelfs kwamen er een deel verse stukken binnen en dat alles aan zeer lage prijzen. Het is een feit dat ribstukken en hespen de delen zijn van het slacht- zwijn die de prijs van het levend dier bepalen. Vet en spek, kop en schouders worden doorgaans zeer goedkoop verhandeld. Uitzonderlijk worden op dit ogenblik genoemde stukken goed verkocht, en dat is de reden waarom de prijzen der slachtvar- kens, en vooral van de zware, de laatste dagen beter waren. Indien eerstdaags de vraag voor die artikelen vermindert of de uit voer vervalt zullen we een inzin king van belang kennen voor de zwijnen. Want het zijn vooral hespen en ribstukken die de prijs van het dier bepalen in normale omstan digheden. Als deze nu aan spotprijzen over de grens komen dan vermin dert dit in grote mate de waarde van de slachtzwijnen en kan het ook niet anders dat deze aan ver lieslatende prijzen moeten worden verkocht. Men is in Brussel zeer bezorgd voor het indexcijfer en bijzonder lijk voor de prijzen van de fijne coteletjes die de vreemde en an dere bezoekers toch aan vette prij zen moeten betalen, zelfs al wor den ze zeer goedkoop ingekocht. Maar dat alles maakt het leven voor de kweker onmogelijk en het is hoog tijd dat onze Minister van Landbouw Kordaat optreedt bi) zijn collega van Economische Za ken om paal en perk te stellen aan die onduldbare practijken. (Zie vervolg onderaan hierneven). Meer dan vroeger komen geval len voor bij varkens (doorgaans biggen maar ook wel oudere die ren), die moeilijk recht geraken en die, wanneer het dan zo ver is, met slingerende gang voortbewegen. Typisch zijn deze verschijnselen echter niet, want ook andere aan doeningen kunnen voorkomen waarbij de dieren moeilijk recht staan en waarbij de gang onvast is. Wij moeten dan ook van meet af aan waarschuwen tegen de opvat ting als zou bij het optreden van slingerende gang steeds slinger- ziekte aanwezig zijn. Bovendien moeten wij voorzichtig zijn wan neer wij het hebben over deze ziek te. Dat is trouwens altijd het geval wanneer een of andere ziekte ge noemd wordt naar één van de begeleidende verschijnselen. Om maar een voorbeeld te geven: het is bekend dat heelwat uiteenlo pende aandoeningen bij de mens als begeleidend verschijnsel hoes ten vertonen. Men spreekt dan echter niet van de hoestziekte, maar men maakt een onderscheid tussen de ziekten die er achter schuil kunnen gaan, bv. tering, bronchitis, gewone verkoudheid, longontsteking, griep, enz. Bij de dieren worden bepaalde verschijnselen wel eens te vlug verheven tot een ziekte, wat dan onvermijdelijk verwarring gaat stichten. Tot op zekere hoogte is dit wel het geval bij de slingeren de gang van varkens. Het gaat hier immers om een weinig nauwkeurig te omschrijven aandoening en het is uiterst moeilijk een onaanvecht bare diagnose te stellen aan de hand van de verschijnselen die de levende dierente zien geven. Heeft men echter gelegenheid aan de ziekte gestorven dieren te onder zoeken, dan is de zekerheid heel wat groter, omdat dan verwarring met andere ziekten gemakkelijker kan uitgeschakeld worden. Aan de Heer Minister van Landbouw willen we verklaren Het ogenblik is gekomen om te tonen dat ge waarlijk de Minister zijt van de landbouwers en in dit geval van de kwekers. En we vragen U met aandrang Werk een programma uit dat tenminste een kans op leefbaar heid geeft aan onze boeren, voor al aan onze vee- en varkenskwe kers die het heden zo lastig heb ben om de kop boven water te houden. Over de ware aard van de slin gerziekte is men het nog niet vol ledig eens en een nauwkeurig om schrijving ervan zal men ook niet zo gauw tegenkomen. Wel kent men een reeks verschijnselen, die een totaalbeeld van de ziekte ge ven, maar die toch moeten onder scheiden worden van de verschijn selen die een of ander stadium van bv. pest, wormbesmetting, Tesche- nerziekte, enz. te zien geeft. Hoe dienen wij de slingerziekte te bekijken Blijkbaar gaat het hier om een zenuwaandoening, maar dan een waarvan de oorsprong niet erg duidelijk is. Onlangs lazen wij een artikel waar nogal uitdrukkelijk bevestigd werd dat slingerziekte enkel en alleen te wijten zou zijn aan een verkeerde of onvolledige voeding. Maar in datzelfde artikel begint men met er op te wijzen dat het verminderde weerstandsver mogen van sterk veredelde die ren ook wel aan de basis ligt. Moe ten wij ons de zaak dan zo voor stellen: dat door te ver doorgedre ven veredeling in een te eenzijdi ge richting (doorgaans de produc tie) een labiele toestand is ont staan, toestand die zou doorbre ken wanneer een of ander tekort in de voeding optreedt? Hoewel de invloed van een een zijdige teeltkeus ongetwijfeld wel van belang zal zijn, toch zouden wij het ontstaan van die labiele toestand daar alleen niet willen zoeken Wij menen dat ook de kunstmatige levenswijze daarin een rol speelt. Wij zien dat bv. zeer duidelijk bij mensen. Zonder hier een verkeerd gerichte teeltkeus te kunnen veronderstellen, stellen wij toch vast dat wij van dag tot dag meer en meer komen bloot te staan aan allerlei kuituur «-ziekten. Wij bedoelen daarmee ziekten die een gevolg zijn van de gewijzigde le vensomstandigheden. Onder die omstandigheden kun nen wij vermelden gewijzigde voeding, gebruik van genotmidde len, ander ontspanningsleven, min der nachtrust, intenser verkeer, enz. Het steeds meer optreden van ze nuwaandoeningen van de mens wordt hierdoor zeker voor een groot deel verklaard. En vele van die aandoeningen kwamen bij onze voorouders, met hun meer natuur lijke en eenvoudige levenswijze niet of althans zeer zelden voor. Neem maar één voorbeeld alleen het feit dat het vroegere volkoren brood nu praktisch overal vervan gen is door extra wit brood, moet op de algemene gezondheidstoe stand van de mensen zeker van in- (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). -..v WQOOQ wwwi*$ei*:"rrrrr; De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zei ven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1