De wettelijke beperking van de pachtprijzen. Bestrijding van de Graankalander. Weekblad 4 Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 16 OOGST 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1833 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Drgaan van de Lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Wij hebben destijds in de Koorn bioem een uitvoerige toelichting verstrekt van de wet van 26 juli 1952, bekend gemaakt door het Staatsblad van 16 17-18-19 augustus 1952, waarbij het maximumbedrag wordt bepaald van de pachtprij zen voor landeigendommen. Wij achten het nuttig terug te komen op de bepalingen dezer wet om de volgende redenen 1) omdat onze rechtskundige op zijn zitdagen de ondervinding heeft opgedaan dat deze wet door talrijke eigenaars of verpachters niet wordt nageleefd. Algemeen wordt, ook van officiële zijde, aanvaard dat het huidig ge middeld bedrag der pachtprijzen het driedubbele bedraagt van de pachtprijzen van 1939, wat reeds aantoont dat voormelde wet niet wordt geeerbiedigd. Anderzijds vergt de scherpe crisis waarin de landbouw reeds sedert ruime tijd is gedompeld dat de wettelijke pachtprijs, als belangrijk bestand deel van de kostprijs in de land bouw, streng wordt nagekomen opdat de wettelijke bescherming waarvan de landbouwer geniet geen dode letter blijve. 2) omdat veie pachters niet op de hoogte zijn van de juiste bete kenis van de bepalingen van voor melde wet en van de middelen tot verdediging tegen de misbruiken welke zij voor hen behelst. Wij stellen ons voor in deze bij drage vooreerst een uiteenzetting te geven van de bepalingen der wet die van actueel belang blijven en nadien de verbeteringen aan te wijzen die aan de wet dienen ge bracht om haar doelmatigheid te versterken. I) Toelichting der bepalingen van de wet. A) Het maximumbedrag van de pachtprijs. Artikel 1 der wet bepaalt uit drukkelijk De pachrprijs van een landeigendom kan, tegen de wil van één der partijen, niet wor den gebracht op meer dan twee maal de pachtprijs van 1939. Deze bepaling betekent dat de pachtprijs tegen de wil van de pachter niet meer mag bedragen dan het dubbele van de pachtprijs welke voor dezelfde landeigendom in 1939 werd gevraagd. Alinea 2 van zelfde artikel be paalt evenwel in gemeen over leg tussen partijen mag hij worden verhoogd tot coëfficiënt 2,5. Deze bepaling beduidt dat een uitdrukkelijke overeenkomst van pachter en eigenaar vereist is op dat de pachtprijs 2 1/2 maal de pachtprijs van 1939 moge bereiken. Alinea 3 van artikel 1 bepaalt nog Indien het verpachte goed bedrijfs- of woongebouwen omvat, kan de vrederechter, uitspraak doende naar billijkheid, de pacht prijs, op verzoek van de verpach ter, verhogen tot twee en half maal het bedrag van 1939 Deze bepa ling betekent dat ook voor hofste den in principe of in algemene re gel de maximum pachtprijs beperkt is tot het dubbele van de pachtprijs van 1939, tenware partijen (eige naar en pachter) akkoord gaan de pachtprijs te stellen op 2 1/2 maal de pachtprijs van 1939. Indien der gelijk akkoord niet tot stand komt, dan moet de eigenaar of verpach ter zich wenden tot de vrederech ter om de pachtprijs te doen ver hogen tot 2 1/2 maal het bedrag van 1939. De vrederechter kan dan aan zijn verzoek voldoen indien hij dit gegrond vindt om redenen van billijkheid. Te noteren dat de vre derechter niet gehouden is in alle gevallen het verzoek in te willigen. B) Pachten waarop de beperking van toepassing is. 1) De beperking van de pacht prijs is van toepassing niet alleen op de pachten betaald in geld doch ook op deze bedongen in natura. Wat deze laatste betreft bepaalt artikel 2 der wet. Die beschikkin gen zijn eveneens van. toepassing op de pachtprijs vastgesteld in wa ren of berekend volgens de koers van zekere waren. In dat geval wordt hij verplicht omgezet in spe ciën zonder dat de verpachter de levering van waren in natura mag eisen. De nieuwe pachtprijs mag in geen geval hoger zijn dan een be drag overeenstemmend met de pachtprijs in natura, waarde 1939, omgezet in speciën, met toepas sing van de in het eerste artikel be paalde coëfficiënten Deze bepaling betekent dat wan neer de pachtprijs in natura of in bepaalde produkten werd bedon gen hij vooreerst dient berekend in geld volgens de aangenomen marktnotering. Dan wordt de aldus in geld omgezette pachtprijs ver geleken met de prijs in geld van dezelfde produkten in 1939 en wordt op deze laatste prijs de wet telijke verhoging toegepast. (Zie vervolg 2' bladz. 2' kolom). Ieder jaar is het voor de land bouwer een steeds terugkerende zorg zijn graan op een behoorlijke manier binnen te krijgen. En het schijnt zowat een gewoonte te worden dat de weersomstandighe den hem daarbij stelselmatig wil len dwars zitten. Eens het graan goed en wel ge schuurd betekent dit nog niet het einde van de zorgen, want gedu rende de min of meer lange be waarperiode kan er nog heel wat schade gebeuren :er zijn vooreerst een hele reeks parasieten en er is Dovendien het gevaar voor schim mel en verhitting, vooral als het graan in vochtige toestand op de zolder opgeslagen is. Onder de talrijke parasieten is de graankalander voor ons land wellicht de schadelijkste, reden waarom wij hem even onder de aandacht willen brengen. Wij geloven niet dat wij dit insect uitvoerig moeten beschrijven, daar het door de graanverbouwers ze ker wel voldoende gekend is. Het wijfje boort met demonddelen (het is een snuitkever) een gaatje in de graankorrel, legt er een eitje in en sluit de gemaakte opening af met een eiwitachtig secreet, zodat er van het gemaakte gaatje weinig of niets te bespeuren valt. Binnen in de korrel ontwikkelt zich nu de larve ten koste van de inwendige voedselvoorraad van het graan en Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 17 aug. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbioem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbioem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbioem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vnn zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. verpopt als haar voorraad is op gebruikt om ten slotte als volwas sen insect te voorschijn te komen. Wanneer de levensomstandig heden gunstig zijn, dan ziet iedere 5 weken een nieuwe generatie het licht. Dat bij zulk voortplantings vermogen na enkele maanden een enorme populatie kevers kan ont staan spreekt van zelf en dat de schade dan in verhouding zal zijn ligt voor de hand. Het is echter nodig de nadruk te leggen op die gunstiqe levensom standigheden. Want indien die om standigheden tegen werken dan komt er van een ernstige ontwikke ling niet veel tot stand. Daar zullen wij dan ook de eerste mogelijkheid tot bestrijding vinden. De gunstig ste omstandigheden zijn te vinden in een rustige omgeving met be trekkelijke hoge vochtigheids- en warmtegraad. De insecten zoeken dan ook in de graanhopen die la gen uit waar deze factoren voor hen voordelig werken. Bij de bestrijding moeten wij twee mogelijkheden onder ogen zien, nl. de bestrijding van de insecten op de ledige zolders, waar ze verstopt blijven tot het graan er op wordt gebracht en de bestrijding in de graanvoorraden zelf. Uitgaande van de onmisbaar heid voor hun ontwikkeling van een zekere vochtigheid en tempe ratuur kunnen wij als voorbehoeds- maatregel zorgen voor een goede verluchting en afkoeling van de graanopslagplaatsen. Zulke omge ving is voorde insecten minder ge schikt en ze verdwijnen al vrij vlug uit eigen beweging. Het spreekt van zelf dat hierbij moet gezorgd worden dat alle oude resten graan tijdig verwijderd worden, omdat de kevers daar juist gemakkelijk in leven blijven. Hoezeer gunstige levensomstan digheden voor de ontwikkeling van belang zijn heeft iedere vee voederfabrikant enkele jaren na de oorlog kunnen vaststellen. Op zeker ogenblik zijn uit Amerika aanzienlijke hoeveelheden granen ingevoerd die werkelijk krioelden van kalanders. Werden die granen opgeslagen opeen plaats waar bv. hamermolens dagelijks aan het draaien waren dan zag men na enkele dagen miljoenen kevers uit de zakken kruipen en wegvluch ten. Het voortdurend getril van de hamermolens was voor hen onuit staanbaar. Bij het graan dat in de silo's werd opgeslagen deden zich twee mo- (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). L -'.* ^"^T^"p5^^}jjy^'^^i™!^Mrtyi#MW!aa>g3ii5ia5gPPBCS38g3HgB5ai De Koornbioem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1