VOEDERGRANEN. HET AANKOPEN VAN INLANDSE TARWE. Weekblad Verhoogde Invoerrechten Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Een ramp voor de kleine kwekers. AALST 23 OOGST 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1834 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc Orgaan van de lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het is gekend dat tot verleden week een invoerrecht werd gehe ven bij de invoer van voedergra nen en dit met het oog op bescher ming van de belgische verbouwer van voedergranen. We hebben destijds in verschil lende bijdragen ons gedacht ge zegd over het verkeerde van deze maatregel omdat het de kleine kweker is die het gelag moet be talen terwijl de graanboer al de voordelen en geen nadelen heeft. Er is de laatste maanden spraak geweest deze maatregel af te schaf fen of door een andere te vervan gen. In de landbouwmiddens waren de gedachten verdeeld. Vele wa ren van ons gedacht, andere meen den dat een verhoging van de be staande invoerrechten de redding zou brengen. Verleden week viel de beslissing en in het Staatsblad van 15 oogst 1958 verscheen het besluit van de Ministers van Landbouw en Eco nomische Zaken waarbij de in voerrechten op de voedergranen alsvolgt verhoogd worden Rogge, gerst en haver. Het bestaande invoerrecht van 50 fr. wordt op 100 fr de 100 kg ge bracht Maïs. Het invoerrecht wordt van 30 fr. op 60 fr. gebracht. Millet en dergelijke. Het recht wordt van 30 op 33 fr. gebracht. Het is voor iedereen zowel bij landbouwers als bij de handelaars een verrassing geweest en tot hier toe wacht men naar de uitwerking en de gevolgen van de genomen maatregelen. In De Standaard van 19 dezer lazen we een bijdrage van de heer Ing. Boon, economisch raadgever bij de Belg. Boerenbond, die ook de mening toegedaan is dat invoer rechten op voedergranen geen op lossing brengen en de kwekers voor een lastige taak zullen plaatsen. Dit kunnen we aanzien als een zienswijze van de leiders van de Boerenbond. Wat andere landbou wersgroeperingen hierover zeggen zullen we eerstdaags wel weten. Een zaak staat vast, en dat is onze mening de inlandse grote graanverbouwers die overschotten te verkopen hebben winnen het pleit. Hun voortbrengst zal door de kwekers aan dure prijzen be taald worden en bovendien zullen ze denkelijk nog hun deel krijgen van de opbrengsten der genoemde premies op invoer. De kwekers en vooral deze die op een klein bedrijf veel vee, zwij nen en kiekens houden, zullen door de verhoogde prijzen van in en uitlandse voeders de tol betalen en naar onze mening wordt het voor deze een ware ramp. Hoe de Minister van Landbouw dit ongelijk zal goed maken en de ze boeren zal steunen moeten we afwachten, maar we kunnen ons geen goed gedacht vormen op welke manier dat zal kunnen ge beuren. Een van de hoofddoelen welke de Minister nastreeft bestaat erin deze kwekers, zowel kiekens als zwijnenkwekers, die geen boeren zijn, te treffen en het bestaan on mogelijk te maken, om aan de landbouwers van stiel meer leef baarheid te verzekeren. Maar hiertegenover staan we met de kiekenkweek een bedrijf dat enkel door specialisten kan worden aangepakt en wier bestaan ten zeerste wordt bedreigd. Het zijn daarenboven meestal landbouwerszonen die bij gebrek aan bedrijf zich moeten toeleggen om op enkele aren grond hun brood te verdienen en dus ver plicht worden aan intentieve kweek van kiekens en zwijnen te doen. Hebben deze personen dan geen recht op bestaan Wij kunnen nu wel aannemen dat men maatregelen neemt om te beletten dat personen die totaal buiten de landbouw en veeteelt staan door hun speculaties de land bouwers concurrentie zouden aan doen. Maar is het daarvoor nodig de kleine bedrijven, die toch nog belangrijke hoeveelheden granen moeten aankopen, en die men toch ook wenst te beschermen, zelf te treffen Hoe men het ook draait kunnen tal van moeilijkheden niet uitblij ven. We blijven bij ons standpunt dat er iets anders moet worden gevon den om de bestaansmogelijkheid van onze kleine boeren en kwe kte vervolg onderaan hierneven) Het zal wel nuttig zijn de voor waarden bekend te maken onder dewelke de aankoop en de leve ring van de inlandse tarwe aan de molens moet gebeuren. Deze voorwaarden werden vast gesteld in gemeen overleg door de vertegenwoordigers van de land bouw, de handel en de maalde rijen en dat in akkoord met de Mi nisteries van Landbouw en Econo mische Zaken. Deze algemene voorwaarden re gelen, behoudens tegenstrijdige be dingingen, al de aan- en verkoop- verrichtingen van inlandse tarwe om in de maalderij te gebruiken. Hoedanigheid. De geleverde tarwe moet goed, gezond en voor de handel ge schikt zijn en beantwoorden aan de door de Commissie voor Stan- dardisatie, voor een tijdperk van 5 jaar, ingaande met het oogstjaar 1955, vastgestelde normen, name lijk 73 kg hektolitergewicht 16,5 °/o vochtgehalte. Alle tarwe meteen vochtgehalte van meer dan 18,5 of minder dan 67 kg hektoliter gewicht, mag door de koper geweigerd worden. Indien zij aanvaard wordt, zal alle tarwe met een vochtgehalte van meer dan 18,5 °/0 op de kosten van de verkoper gedroogd worden. Het toegelaten °/0 gekiemde gra nen bedraagt 5 /0. Het toegelaten gebroken gra nen (de korrel waarvan de melige kern zichtbaar is, wordt als gebro ken graan aanzien) bedraagt 5 Het toegelaten °/0 van andere granen dan tarwe bedraagt 1,5 °/0. Het toegelaten °/0 onzuiverheden bedraagt 0,5 °/0. Het toegelaten °/0 verschroeide granen (hieronder worden ver staan de granen, waarvan de me lige kern door drogen of verhitten aangetast werd en daardoor een abnormale kleur vertoont) bedraagt 0,25 °/0. Alle tarwe, die meer dan 10 °/0 gekiemde, of meer dan 10 ge broken granen, of meer dan 3 °/0 andere granen dan tarwe, of meer dan 2 °l0 onzuiverheden of meer dan 0,25 °/0 verschroeide granen be kers te verzekeren en dat het ogen blik slecht gekozen is om door verhoogde prijzen van de voe ders de winstmogelijkheden totaal te vernietigen. Ten ware er iets anders in de plaats komt, iets dat we met belangstelling tegemoet zien. vat, en alle tarwe die beschimmeld of gespikkeld is of ruikt of die look bevat zal als ongezond, niet goed en voor de handel ongeschikt be schouwd worden en door de ko per mogen geweigerd worden. Alle uit deze weigering voortvloeiende kosten (zoals bv. vrachtkosten, ar beidsuren) zijn ten laste van de verkoper. Vergoedingen en aftrokken. Zoals hoger werd medegedeeld is de vastgestelde norm voor vocht gehalte 16,5 °lo en voor hektoliter gewicht 73 kg. Wijkt het vochtgehalte slechts 1/2 °/o van deze norm af (ligt het vochtgehalte dus tussen de 16 en de 17 °/o) dan wordt geen aftrok of ook geen vergoeding toegepast. Hetzelfde geldt voor het hektoli tergewicht als er maar 1/2 kg van de norm wordt afgeweken. Dus bij hektolitergewicht dat ligt tussen 72,5 en 73,5 kg wordt geen aftrok of vergoeding in rekening gebracht. Zijn de afwijkingen van de nor men echter groter dan daar juist vermeld dan wordt de aftrok ofwel de vergoeding in rekening ge bracht Deze bedragen voor Hectolitergewicht Minder dan 67 kg wordt gewei gerd als ongeschikt. Van 67 tot 67,99 kg wordt er 3 °/0 van de contractprijs afgetrokken. Voorbeeld tarwe haalt 67,50 kg hektolitergewicht. Hier is dus een verschil van 73 kg 67,50 kg =5,5 kg tegenover de norm 73 kg. 5,5 X 3 16,5. Deze 16,5 vormt het 0/o dat van de bedongen contractprijs wordt afgetrokken. Is de prijs bv. 470 fr. dan zal daar worden afge trokken (16,50 X 470)100= 77,55fr. Van 68 tot 68,99 wordt er 1,5 °/0 van de contractprijs afgetrokken. Voorbeeld tarwe haalt 68,50 kg, wat dus een tekort tegenover de norm is van 73 kg 68,50 kg 4,5 kg. Deze keer dient dit getal ver menigvuldigd met 1,5. Dus 4,5 X 1,5 6,75. Dit °/o dient nu van de contractprijs afgetrokken. (470 X 6,75): 100= 31,725 fr die van de contractprijs 470 fr. dient afgetrok ken. Van 69 tot 69,99 wordt er 1 van de contractprijs afgetrokken. Voorbeeld bij tarwe van bijv. 69,50 hl gewicht krijgen wij dan volgende berekening 73 69,50 3,5 X 1 3,5. Dit is het dat van de prijs moet afgetrokken. Dus (470 X 3,50) 100= 16,45 fr. aftrok. (Zie vervolg 2* bladz. 1kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1