De landbouw der zes lauden van de Europese Gemeenschap tegenover de Gemeenschappelijke Markt. De huidige graanpolitiek en zijn weerslag op de kleine gemengde bedrijven. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 30 OOGST 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1835 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Siondsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN m w b k i I Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage) In onze vorige bijdrage hebben wij vooreerst in grote trekken een overzicht gegeven van het verloop der landbouwkonferentie gehou den te Stresa van 3 tot 12 juli 1.1. en van de stand der voortbrengst aan landbouwprodukten in de landen der Europese Economische Ge meenschap en betreffende hun on derlinge handel in deze produkten In deze bijdrage zullen wij de toestand onderzoeken voor de dier lijke produkten en het demogra fisch en sociaal uitzicht van het vraagstuk in ogenschouw namen. De dierlijke voortbrengselen. Daar de voortbrengst aan slacht vee en vlees der zes landen van 1953 tot 1956 gemiddeld 7,3 miljoen ton bedroeg, heeft hun jaarlijkse invoer 100.000 ton niet overschre den, hetzij minder dan 1,5 van de produktie. De gemeenschap der zes landen voorziet aldus bijna in eigen behoeften, wat evenwel geen overschotten of tekorten in één der landen uitsluit. Alleen West Duits land kent vrij aanzienlijke tekorten om in zijn behoeften te voorzien. Onderstaande tabel vermeldt het percentage van zelfvoorziening aan vlees voor de verschillende landen, of anders uitgedrukt de mate waarin die landen door eigen voortbrengst in hun behoeften voorzien. West Duitsland Nederland Belgisch- Luxemburgse Economische Unie 96 Frankrijk 102 Italië 91 de Europese Econ. Gemeenschap 99 Percentage van zelfvoorziening. Aan alle Runds- en vleessoorten 92 128 Kalfvlees 90 103 97 105 87 98 Varkens vlees. 97 155 102 101 97 102 Wat de melkproduktie aangaat, komt Frankrijk vooraan op gebied der totale hoeveelheid alhoewel de voortbrengst per koe er relatief laag Voortbrengst per koe per jaar en in kg in 1956. Nederland 4.0C0 België 3.760 (in 1957 3.820)Duitsland 3.000 Frankrijk 2.170 Italië 1.800. Bij het begin van deze eeuw be droeg de melkgifte per koe en per jaar in België maar 1.780 kg, vóór de tweede wereldoorlog was zij gestegen tot ongeveer 3 000 kg. Thans bereikt zij 3.820 kg, zodat zij deze van zijn mededingers uit De nemarken en Nederland benadert. Wat betreft de voedingsvetten andere dan boter, wordt de totale behoefte der landen van de ge meenschap geraamd op 4 miljoen ton, waarvan meer dan de helft dient ingevoerd. Het betreft hier voedingsolie en vetten betrokken uit de tropikale en sub tropikale gebieden. Wat de eieren betreft, moet Duits land aanzienlijke hoeveelheden kopen in het buitenland. Deze wor den gedeeltelijk geleverd door Ne derland waarvan de voortbrengst grotelijks de eigen voorziening overtreft. België voorziet ruim schoots in eigen behoeften, alhoe wel het verbruik per hoofd der bevolking er het verbruik inde an dere landen der gemeenschap overschrijdt. Volgende tabel verstrekt inte ressante gegevens betreffende het eierenverbruik en de graad van zelfvoorziening in de landen van de gemeenschap België 261 102 Frankrijk 175 97 West-Duitsland 1%1 63 Nederland 150 240 Italië 135 92 Gemeenschap 165 94 Fruit en groenten. Over het algemeen mag men aannemen dat de Europese Ge meenschap der zes landen vol doende groenten en fruit voort brengt voor eigen voorziening, maar zij moet uit andere landen aanvullende hoeveelheden citrus vruchten en bananen betrekken. Wat het verbruik aan vruchten betreft komt de Belgische bevol king ook vooraan. Zie vervolg 3' bladz. 3e kolom.) Langs ons nummer van vorige week vernamen onze lezers dat er op de voedergranen nieuwe ver gunningstaksen zijn bijgekomen. In 't kort komt dat hierop neer dat op iedere 100 kg granen die in België worden ingevoerd volgen de vergunningstaksen worden ge heven op rogge, gerst en haver 100 fr. op maïs 60 fr. op andere voedergranen 33 fr. De vraag die de belanghebben den daarbij onmiddellijk stellen is wat bedoelt de regering met het verhogen van deze taksen Deze bedoeling werd in zijn ra diorede van vorige maandag door baron de Vleeschauwer, Minister van Landbouw, uiteengezet en komt hierop neer De interessante prijs, die de laat ste jaren voor de inlandse tarwe werd betaald, nl. 470 fr. gemiddeld over 't hele seizoen, heeft de met tarwe bebouwde oppervlakte van jaar tot jaar doen groeien zodat momenteel 40 van de met gra nen bezaaide oppervlakte door de tarwe ingenomen wordt. Een op brengst wordt dit jaar voorzien van rond de 800.C00 ton, waarmede de grenzen der wenselijkheid zouden overschreden zijn. Deze verhoogde opbrengst van tarwe stelt inderdaad zekere vraag stukken waarvoor men niet blind mag zijn daar is het vraagstuk van de vruchtopvolging. Door lonende tarweprijzen schijnt men de vrucht afwisseling te verwaarlozen en ja ren achtereen op 't zelfde perceel tarwe te verbouwen. Landbouw kundig gezien is zulks roofbouw. Anderzijds is daar de bezorgdheid om de kwaliteit van het broodmeel, dat bij een te hoog percentage in landse tarwe minder goed zou worden. De grote graanboeren die zich vroeger bepaalden tot de teelt van graan ontvangen nu voor hun voe dergranen belachelijke prijzen als gevolg van de landbouwoverschot ten in 't buitenland, dat zijn voor raden wil likwideren ten allen prij- ze. Dit heeft voor gevolg dat die graanboeren hun granen ter waar de trachten te brengen, niet zozeer door ze te verkopen, maar wel door dit graan zelf te verwerken tot vlees, melk of eieren; m.a.w. ze be ginnen zich ook meer toe te leg gen op de veeteelt wat eigenlijk hun rol niet is. Zodoende vormen zij een geduchte concurrentie voor de kleinere uitbatingen, doordat gemakkelijker overproductie ont staat. In het kader van een landbouw politiek op langere termijn meent de Minister van Landbouw dat het oorspronkelijke evenwicht tussen tarwe en voedergranen weer moet hersteld worden. Wanneer de graanboeren een lonende prijs krijgen voor hun voe dergranen zullen zij deze verkopen en van de veeteelt afzien, waar door grotere mogelijkheden gaan ontstaan voor de kleinere gespecia liseerde bedrijven. Bovendien heeft de regering al verwittigd dat de prijs voor de tarwe voor de oogst 1959 niet gewaarborgd is op het huidige peil. De Minister waar schuwde de betrokken landbou wers reeds nu, bij de komende be zaaiingen, daarmee rekening te houden. Als de toestand zich ontwikkelt zoals de Minister zich, als gevolg van de genomen maatregelen, voorstelt dan krijgen wij binnen af zienbare tijd dus een herleide op pervlakte tarwe, een uitbreiding van de voedergraanteelt, een ver mindering van veeteelt bij de graanboeren en dus grotere kan sen op de gemengde kleinere be drijven. Óf zoals de Minister het zelf for muleerde 1) de voedergraanteelt zal inte ressanter worden 2) de grote bedrijven zullen hun granen verkopen 3) het vetmesten voor rekening van derden door mensen buiten de boerenstand zal niet meer lonen 4) de veeteelt zal in handen blij ven van de kleine en middelgrote bedrijven 5) het verstoorde evenwicht zal weer worden hersteld. Tot daar de Minister van Land bouw. Landbouwpolitiek gezien lijkt dit een opvatting die te verdedigen is en wij menen, voor het geval dat men nu consequent die uitgestip pelde gedragslijn voldoende lange tijd blijft volgen (desnoods over de verschillende regeringen heen) dat dit reeds een staaltje is van poli tiek op lange termijn waar wat ach ter steekt. Een andere kwestie is nochtans of de middelen die men aanwendt om dit doel te bereiken wel de juis te zijn en in hoever dat de belang hebbenden die men wil bescher men geen slachtoffer gaan worden van de genomen maatregelen. De Minister gaf er zich voldoen de rekenschap van, zo zei hij, van het feit dat door de verhoging van de vergunningstaksen ook de kost prijzen van de veevoeders gingen Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars 1 Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Men kan zich abonneren op de 1 postkantoren en bij de briefdragers. Handelsregister Aaist Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. is. Landen Eierverbruik Percentage per inwoner van zelf en per jaar voorziening

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1