VOORUITZICHTEN VAN DE INTERNATIONALE TARWEUITVOER Het gebruik van kiemremmende middelen ook en vooral op voederaardappelen. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 6 SEPTEMBER 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1836 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Orgaan van de lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In de meeste produktiegebieden van het noordelijk halfrond is de tarweoogst aan de gang en loopt ten einde. De vooruitzichten voor de opbrengst zijn in vele van deze gebieden merkelijk beter dan ge durende de laatste jaren. In Canada echter zou de oogst door grote droogte aanzienlijk slechter kunnen zijn dan vorig jaar en vermoedelijk enkel een derde van de opbrengst in 1956 bereiken. Ten aanzien van de verhoudingen op de wereldmarkt van tarwe heeft evenwel een misoogst in Canada niet veel te betekenen. De overschotten van de vorige oogsten in de belangrijkste uitvoer- landen zijn inderdaad zo aanzien lijk, dat zij de invoerbehoefte van de wereld tenminste anderhalf, ja waarschijnlijk twee jaar kunnen dekken. Volgens een raming van de F.A.O. (Internationale Landbouw- en Voedingsorganisatie der Vere nigde-Naties) zal de wereldtarwe oogst (met uitzondering van de Sowjet-Unie) in het seizoen 1958/59 (juli-juni) 170 miljoen ton bedragen tegen 160 miljoen in 1957/58 en 159 miljoen ton in 1956/57. Record oogst in de Verenigde-Staten. Ondanks het feit dat het bebouw de areaal dit jaar het kleinste is van de laatste veertig jaar wordt, volgens een mededeling van het Ministerie van Landbouw ver wacht dat de tarweoogst in de Ve renigde-Staten dit jaar een record- peil zal bereiken. Niettegenstaan de minder gunstige berichten in ju li over de vooruitzichten van de zomertarweoogst, wordt de Ame rikaanse produktie in 1958/59 ge schat op bijna 35 miljoen ton, dit is ruim 9 miljoen ton meer dan in 1957/1958. Het tarweoverschot aan het eind van het seizoen 1958/57 zal ver moedelijk ongeveer driemaal zo groot zijn als de hoeveelheid tar- we-ten bedrage van 10,7 miljoen ton die de Verenigde Staten in het seizoen 1957/58 hebben uitgevoerd. Toenemende tarwepro- duktie in West-Europa. Het Amerikaans Ministerie van Landbouw heeft echter geen grote verwachtingen ten aanzien van de aanstaande tarweuitvoer. Tenge volge van de verdere uitbreiding van het tarweareaal in de landen van de Europese Economische Ge meenschap, zal dit gebied vrijwel zelf in eigen behoeften kunnen voorzien, tenzij ongunstige weers omstandigheden te elfder uur de hoop op een oogst, die de gemid delde omvang zou overtreffen, te niet komen doen. Zoals men weet is de tarwe- voortbrengst ook sterk in ons land toegenomen. Dit jaar wordt de voor broodbereiding geschikte tar we geraamd op 8C0.000 ton en stelt de inmenging daarvan een moei lijk probleem. Verscherpte mededinging tussen de Verenigde-Staten en Canada. Onder de hierboven uiteenge zette omstandigheden zal de wed ijver van de beide grote tarwe-uit- voerende landen de Verenigde- Staten en Canada, zich kunnen verscherpen. Canada voert sinds enige tijd met toenemend sukses op de tarwemarkt een uitvoerpoli- tiek op basis van kredietverlening en vergemakkelijking van de be taling. Hiermede wordt het hoofd geboden aan de druk, die de Ve renigde-Staten op de markt uitoe fenen door piiddel van verkopen tegen vreemde valuta en het ter beschikking stellen dezer valuta of geldmiddelen van de invoerlan- den ter financiering van hun pro gramma's tot ontwikkeling van hunne economie. Amerika is gedwongen zijn enor me overschotten aan landbouw- produkten tegen gunstvoorwaar- den van de hand te doen, daar de Amerikaanse schatkist in de on mogelijkheid verkeert deze over schotten door aankoop of bele ning op onbeperkte wijze verder te financieren. De door een aantal op land bouwgebied met de Verenigde- Staten concurrerende landen sterk bekritiseerde wet nummer 480 van de Agriculturel Trade Develop ment and Assistance Act», die de Amerikaanse regering machtigt landbouwprodukten aan vreemde landen te verkopen tegen de gunstvoorwaarden hoger vermeld, liep weliswaar einde juni 1.1. af, doch deze wet zal vrijwel zeker worden verlengd, daar haar in vloed in de Verenigde Staten over het algemeen gunstig wordt be oordeeld. Of het grote aanbod ook tot lagere uitvoerprijzen zal leiden is twijfelachtig. De Amerikaanse en Canadese regeringen zullen vermoedelijk minder tot prijsconcessies dan tot gemakkelijke betalingsvoorwaar den bereid zijn. (Zie vervolg 2' bladz. 4' kolom). Wij menen dat het wel overbo dig is de landbouwers in te lichten over de mogelijkheid het kiemen van de aardappelen gedurende hun bewaring, te voorkomen. Wij mogen wel aannemen dat ieder een daarvan voldoende op de hoogte is. Het is toch sinds jaren een uitge maakte zaak dat de huidig be schikbare middelen afdoende wer ken en absoluut niet de minste schadelijke invloed uitoefenen op de behandelde aardappelen, zo wel wat de smaak als de andere hoedanigheden van de aardappel betreft. Sinds jaren stelt Redt U Zeiven voor het kiemloos bewaren van de aardappelen het alombekende middel TUBERITE ter beschikking, dat wel als het beste op de markt mag aanzien worden. Wij zien dan ook ieder jaar het aantal gebrui kers stijgen en telkens weer krijgen wij lovende getuigenissen over de bekomen uitslagen. Wij wensen nochtans te wijzen op een vrij veel voorkomend voor oordeel bij onze landbouwers reeds verschillende onder hen ge bruiken Tuberite op hun eetaard- appelen, want deze willen ze wel in perfecte'staat bewaren. Maar velen denken er niet aan hetzelfde te doen met hun voederaardappe len, deze dus die bestemd zijn om in de loop van de winter te worden vervoederd of verkocht. Als wij de landbouwers hier op wijzen krijgen wij wel eens als ant woord voor beestenaardappelen doen wij die kosten niet, of die aardappelen zijn dat niet waard, enz. Deze opvatting is echter totaal verkeerd. Inderdaad, wanneer men niet behandelde aardappelen wil vervoederen of verkopen is men verplicht de scheuten af te trekken. Berekenen wij alleen de kosten hiervan aan arbeidsloon dan komen wij reeds voor een veel grotere uitgave te staan dan een behandeling met Tuberite kost. Wij spreken dan nog niet van het ge wichtsverlies, de kwaliteitsvermin dering, enz. Wanneer wij de kostprijs van een behandeling berekenen dan komen wij op amper 3,75 tot 4,35 fr (naar gelang de hoeveelheid waar mee Tuberite wordt aangekocht) per 100 kg aardappelen. Zijn er boeren bereid het ontscheuten aan te nemen aan deze prijs per 100 kg? En wij herhaien het: dan is er nog geen spraak van de an dere voordelen, die een behande ling geeft. Welke zijn die voordelen 1) Volledig remmen van het kie men. 2) Daarvoor geen gewichtsver lies door verlies aan kiemen en door overdreven verdamping. 3) Daardoor geen verloren ar beidsuren door ontkeesten. 4) De aardappelen blijven vaster en harder en worden geen vijgen. Dus behoud van oorspronkelijke hoedanigheid en smakelijkheid en dus ook behoud van hun volle commerciële waarde. 5) Minder afval en rotting in de kuilen. 6) Geen woekering van bladlui zen op de scheuten, waardoor minder gevaar voor verspreiding van allerlei virusziekten op de vol gende oogsten. Voor wie maar even nadenkt be tekent die uitgave van 3,75 a 4,35 fr per 100 kg aardappelen maar een zeer klein gedeelte van het verlies dat anders optreedt. Wij vragen ons dan ook in alle ernst of: hoe komt het dan dat er nog aardappe len onbehandeld de winter ingaan Ons inziens moet dit eenvoudig liggen in een zeker onbegrip in verband met de mogelijkheden, die een behandeling geeft. Het is daarom raadzaam, dat zij die nog geen behandeling doorvoerden zich eens bevragen bij deze die het al jaren doen. Zij zullen gauw geleerd zijn. Een zaak van bijzonder gewicht, waar wij in dit verband ook moe ten op wijzen is het feit dat een landbouwer met kiemvrije aardap pelen de tijd kan afwachten dat voor die aardappelen een behoor lijke prijs wordt gegeven. Een aan dachtig toeschouwer zal wel al op gemerkt hebben dat in de loop van de winter op een of ander ogenblik een lonende prijs voor aardappelen wordt gegeven. Het komt er alleen op aan dat juiste ogenblik af te wachten. Het is ons inziens ook niet ver antwoord aardappelen, die voor menselijk gebruik in aanmerking komen zo maar aan de beesten te vervoederen, zeker als er een goe de prijs van gemaakt kan worden. Het is zeker dat men er dikwijls belang bij heeft van op het veld te verkopen, tenminste als de prijs re delijk is. Men is evenwel meer dan eens verplicht de aardappelen op te slaan in kuilen of kelders en dan is behandeling met Tuberite onont beerlijk. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1