Knolvoeten bij Rapen PLANTAARD APPELEN De Zaaigranen Vee- en Varkensmarkten Eiermarkt 30 sept 1958 Mededelingen Ministerie van Landbouw 4 DE KOORNBLOEM 4 okt. 1958 Zoals alle landbouwers weten zijn de landbouwkundigen van het Rijksstation voor Plantenverede ling te Lemberge er in gelukt twee soorten rapen te kweken, de Waaslander en de Meetjeslan- der, die weerstand bieden aan de zo gevreesde knolvoetziekte. Het is sinds jaren dat deze ras sen gespaard bleven en er weinig ziekte voorkwam. Dit jaar even wel komen over gans het land op bepaalde percelen ziekteverschijn selen voor. Dit is ook het geval voor enkele partijen bezaaid met door ons ge leverd zaad. Bij het ontvangen der klachten hebben we ons gekeerd tegen de kweker van genoemde zaden, die ons verwees naar de leverancier van het stamzaad, het Rijksstation voor Plantenveredeling te Lember ge. Het antwoord dat ons gegeven werd door de werkleider Land bouwkundig Ingenieur Rousseau laten we hier volgen ter inlichting van de belanghebbenden. Zoals onze lezers zullen zien wordt geen absolute waarborg ge geven en kan het nog voorkomen dat bepaalde stukken rapen be smet zijn. Hier volgt hoger vermelde brief Ministerie van Landbouw Rijksstation voor Plantenveredeling Lemberge, 26 september 1958. Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Zeebergkaai, 5, Aa'st. Mijne Heren, Gevolg aan uw geërd schrijven dd. 18 september j.l. Het is best mogelijk dat er aan tasting van knolvoet voorkomt op percelen gezaaid met variëteiten Waaslander en Meetjeslander. De kwestie van ziekteweerstand is een zeer moeilijk en ingewikkeld vraagstuk en het komt vaak voor dat een ras gedurende zeer lange tijd kan weerstand bieden tegen een bepaalde ziekte en plots die weerstand verliest, als gevolg van het optreden van een nieuw phy- siologisch ras van de ziekteverwek ker.—Dit zal ook wel het geval ge weest zijn met onze rassen «Waas lander» en «Meetjeslander» Feitelijk kunnen nooit volledige waarborgen gegeven worden be treffende ziekteresistentie en dit hebben wij ook nooit gedaan. Wel raden wij aan deze rassen te ver bouwen op met knolvoetziekte be smette grond omdat toch door de praktijk werd uitgemaakt dat deze rassen in bepaalde gevallen een hogere weerstand vertoonden dan andere handelsrassen. Steeds tot uw dienst voor ge beurlijk andere inlichtingen. Hoogachtend, De Werkleider, Ing. M. ROUSSEAU zijn in magazijn beschikbaar en worden besteld. Nieuwe aanvragers kunnen on middellijk bediend worden. te Anderlecht voor deze week. Varkens Niettegenstaande een merkelij ke meeraanvoer van 400 dieren waren de prijzen niet slechter en de verkoop verliep zeer normaal. Naar het schijnt verwacht men een goede vraag van Duitse zijde, wat de verkoop zou beïnvloeden. Prijs per kg levend gewicht extra vleesvarkens 24 29 fr.ma gere 22-23 fr. half-vette 20 21 fr. vette of buiten gewicht 19 tot 20 fr. Hoornvee De markt was overzet en de prij zen zwak. De verminderde vraag voor Hol land was vooral oorzaak dat de massa aangeboden dieren moeilijk werd verkocht. Bij het einde van het weidesei- zoen is dit een normaal verschijn sel. De prijzen Ossen dikbil 45-51 fr; goed ge vormde 33 41 fr.60 t.h. opbrengst 25-32 fr. ,- 55 t.h. opbrengst 18-21 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst 16-18 fr 50 t.h. opbrengst14 15 fr. Vaarzen dikbil 45 51 fr. ,- goed gevormd33-41 fr.60t.h. opbrengst: 26-32 fr. 55 t.h. opbrengst 18-22 fr. Stieren 60 t.h. opbrengst 25-28 fr. 55 t.h. opbrengst 18-23 fr.; zware 19-22 fr. worstdieren 10-13 fr. Kalvermarkt Er werden minder kalveren aan gevoerd en toch was de markt loom met onveranderde prijzen. Prijs per kg. levend gewichtdik bil 65 tot 75 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren :50tot 57 fr.,- goedgevormd :38 tot 46fr;gewone 27 tot 34 frminderwaardige 22 tot 25 fr. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt Grote: 2,35-2,20 fr. Middensoort (naar gelang 't ge wicht) 1,60-1,85 fr. Kleine 1,10- 1,50 fr. Prijs op tournee, welke dient op gevat als richtprijs Grote 2,00 fr. Middensoort (volgens 't gewicht) 1,50 fr. Kleine 1,00 - 1,20 fr. Marktbeschouwingen De pro ducentenmarkt was bijzonder vast voor extra zware eieren boven de 65 gr, waarvan de aanvoer niet ho ger is dan 7 °/0 op de totale pro ductie terwijl anderzijds de voort- brengst van de standaardeieren (55-60 gr) groot blijft en van deze kategorie blijven er grote hoeveel heden beschikbaar voor uitvoer. De stemming voor de kleine eieren was eveneens vast, maar dit komt voort uit het feit dat Spanje de poeljeneieren koopt. Aangevoerde hoeveelheden 1.260.00C eieren. BROEDEIERVEILING Aangevoerd 34.500 Verkocht 32.400 (2,40 d 3,90 fr.) Botermarkt 1.088 kg. - 76 a 79 fr. Tendens van de marktstijging. Zwijnen 21 - 22 fr. Biggen 24 -28 fr. Kalveren 36-45 fr. Het tijdstip voor de aankoop van veredelde plantaardappelen is aangebroken. De oogsten van eetaardappelen in ons land gaven dit jaar voldoening op gebied van opbrengsten. Sommige partijen leden door de plaag en gaven een min of meer groot deel zieke knollen. De handel gaat normaal maar de prijzen zijn niet aangepast aan de voortbrengstonkosten van de eetaardappelen. Terwijl men in de grootstad 2 fr. tot 2,50 fr. per kilo betaalt krijgt de boer circa 1 fr. en deze prijs is te gering om te kunnen spreken van een goede vrucht. Eersteling witte en rode kan als zeer vroege aardappel niet worden voorbijgestreefd. Dit jaar heeft deze variëteit veel van de ziekte geleden. Bintje blijft nog steeds de aardappel die overal en altijd in de handel wordt gevraagd en blijkt de ideale variëteit voor binnen- en buitenlands verbruik. De ziekte die in vele velden groot verlies bracht is niet verder gegaan en ook zijn vele gewassen weinig of niet aangetast. In de streken met zware en natte gronden alleen kan men van veel zie ke spreken. Record moet ziin heil zoeken in de uitvoer. Verleden jaar ging dit zeer goed maar we kunnen nog niet verzekeren dat het dit sei zoen even gunstig zal verlopen en dat Record goed zal verkocht worden, wat wel voor Bintje het geval zal zijn. Eigenheimer gaf dit jaar de beste uitslagen en iedereen is om te meer tevreden. De verkoop van deze goede tafelaardappel zal meevallen. Voor de wintervoorraad wordt heden voor Eigen heimers 0,50 fr. per kilo meer betaald als voor andere soorten. IJsselster gaf op enkele gronden de beste opbrengsten en is tevens een prima tafelaardappel. Enkele nieuwe soorten gaven de grootste voldoening onder meer was dit het geval met Climax die de beste uitslagen heeft gegeven, maar die verleden jaar op sluikse manier werd ingevoerd gezien geen officiële toelating bestond. Dit jaar werd voor Climax nog geen invoervergunning gege ven, men hoopt toch dat de toelating voor invoer mag verwacht worden. Sirtema heeft het zeer goed gedaan en leed niet van de ziekte, evenals Ginneke die de kroon spant voor dit jaar. Irene kreeg nog geen toelating, Doré gaf de beste uitslagen. De prijzen van het plantgoed Dit jaar krijgen we een ongewoon verschijnsel. Terwijl de prijzen van Eersteling, Bintje en Eigenheimer lager liggen dan verleden jaar zijn deze van Record en enkele andere soorten zeer hoog. Het verschil kan tot 3 fr. per kg lopen voor Record tegenover Bintje. Dit groot prijsverschil ligt aan het feit dat in Holland minder Record werd verbouwd en dat deze ongewoon grof is gegroeid, zo dat van plantaardappelen nauwelijks spraak is. Het zijn gewoonweg allemaal zware eetaardappelen die uit de grond komen. Wat de kopers in België van dergelijke zotte prijzen zul len zeggen is een vraag die nog op antwoord moet wachten. We willen in ieder geval de kopers inlichten en op hun hoede stellen alvorens zij de keus doen van de aan te kopen planters. De verzendingen van planters zullen rond 10 October beginnen. We moeten de belanghebbenden aanzetten hun keus te doen en hun inschrijvingen in te zenden. van het Directieprijzen voor melk, afgeroomde melk en boter. De directieprijzen voor melk, af geroomde melk en boter voor de winterperiode gaande van 1 okto ber 1958 tot 31 maart 1959 werden alsvolgt vastgesteld oktober 1958 tot einde februari 1959 3,35fr 0,7Cfr 83,50fr maart 1959 3,35 fr 0,70 fr 80,50 fr De bijzondere aandacht van de voortbrengers wordt gevestigd op het feit dat, in tegenstrijd met voor gaande jaren, de directieprijs voor afgeroomde melk dezelfde blijft als gedurende de zomerperiode, dit cm een vermeerdering van het ge bruik van het onderprodukt voor de voeding der dieren mogelijk te maken. melk aan afgeroomde melkerij 3,3°/o vet melk boter (per liter) (per liter) (het kg)

De Koornbloem | 1958 | | pagina 4