LAND BOUW BERICHTEN Vlaamse Schouwburg 2 DE KOORNBLOEM 11 okt. 1958 (Vervolg van le bladzijde) ontstonden verdwenen wanneer het ontbrekende aminozuur terug in het rantsoen werd opgenomen. Als slot, om de ingewikkelde gang van zaken bij het berekenen van de inhouden der voeders aan te tonen, en meteen in 't licht te stellen hoe voorzichtig men moet zijn met een voeder alleen op zijn eiwitgehalte te beoordelen, geven wij hieronder de berekening van een voeder met een inhoud van 16 °/0 eiwit Totaal eiwit Arginine Lysine Methionine Cystine Tryptophaan Glycine Isoleucine Leucine Phenylalanine Tyrosine Threonine Valine Histidine Vet Ruwe celstof Calcium Phosfoor Totaal zout Kalium Magnesium Mangaan Iodium 16.60 0.87 0.74 0.34 0.24 0.17 1.40 0.80 1.65 0 80 0.41 0.62 0.83 0.41 3.50 3.50 2.26 0.82 057 0.74 0.29 per miljoen 61 1.3 Om volledig te zijn zouden hier bij ook nog de cijfers voor de ver schillende vitamines moeten wor den aangegeven, zodat die bere kening waarlijk een indrukwek kende lijst begint te worden. Misschien zal de lezer hier de bemerking maken dat zaakje wordt mij al te geleerd. Wij moeten hem daarin gelijk geven. En meteen willen wij hier wijzen op onze be doeling waarmee wij deze artikels hebben geschreven. Bij de aanvang hebben wij de lichtzinnigheid veroordeeld waar mee sommige kwekers een oordee uitspreken over een bepaald voe der, zich daarbij alleen steunend op de inhoud aan eiwit die op het eti ket vermeld staat. Wij menen vol doende te hebben aangetoond dat dit getal op het etiket een zeer be trekkelijke waarde heeft. Nog al wat andere faktoren spelen immers bij de beoordeling van een voeder een rol. Op wat moet men zich dan steu nen Persoonlijk menen wij dat de beste waarborgen voor hoedanig heid van een bepaald voeder zijn .- de goede uitslagen, die men er mee behaalt, en vervolgens de naam van de fabrikant, die ze maakt. KONINKLIJKE BRUSSEL. Op dit ogenblik wordt in de K.V.S een reeks voorstellingen ge geven van een frisse comedie Eens in de honderd Jaar van F. Hugh Herbert. Dit stuk, waarin twee zeer moderne jonge mensen op zeer ouderwetse wijze op el kaar verliefd raken, wordt vertolkt door Dora van der Groen, Wies Andersen, Nand Buyl en Bert Struys, in de regie van deze laat ste. Op 11 en 12 October geen avondvoorstelling. BINNENLAND Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor september 1958. Volgens een mededeling van het Ministerie van Economische Zaken in het Staatsblad van 1 Oktober 1.1. bedroeg het indexcijfer der klein handelsprijzen voor de maand sep tember 1958 108,8 punten tegen over 108,7 in augustus. Deze wijziging vindt voorname lijk haar oorzaak, enerzijds in de prijsstijging van de eieren, van de boter, van de chichorei, en, ander zijds, in de prijsdaling van de ba nanen, van de sinaasappelen en van het vlees. De index van de voedingspro- dukten bedroeg in september 107,2 tegenover 107,2 in augustus. Deze van de niet eetbare produkten be droeg insgelijks in beide maanden 106,4. Het indexcijfer van de diensten bereikte echter in september 114,8 tegenover 114,7 in augustus. Als basis van de berekening van het indexcijfer geldt het jaar 1953 uitgedrukt door het cijfer 100. Verhoging van de kinderbijslag voor de zelfstandigen. Bij Koninklijk Besluit van 27 sep tember 1958 (Stsbl. 2 oktober) wor den de kinderbijslagen voor zelf standigen of niet-loontrekkenden waaronder onze landbouwers, ver hoogd alsvolgt met ingang van 1 juli 1958 3060 het bedrag van per halfjaar voor een gezin met 2 kinderen voor het eerste kind voor het tweede kind voor het derde kind voor het vierde kind voor het vijfde en elk volgend kind Daaruit volgt dat worden met 120 fr. 360 fr. 720 fr. 1.080 fr. 1.440 fr. Deze verhoging werd mogelijk gemaakt door vermeerdering van de staatstoelage van 105 miljoen fr. tot 203 miljoen fr. ten voordele van de kinderbijslag voor zelfstandigen; waardoor de toelage voor de kin deren van zelfstandigen en van loontrekkenden thans op eenzelfde bedrag van 416 fr. per jaar en per kind werd bepaald, zoals beloofd werd door Eerste Minister Eyskens in zijn regeringsverklaring. Niettegenstaande deze verbete ring, blijft het verschil tussen de kinderbijslagen voor de arbeiders en voor de zelfstandigen nog altijd zeer gevoelig. Dit komt doordat voor de loontrekkenden door hun werkgever voor de gezinsvergoe ding een veel hoger bijdrage wordt gestort (85 °/0 der uitbetaalde lo nen begrensd tot 6.COO fr per maand) dan door de zelfstandigen die zelf deze bijdrage moeten stor ten. Indien dus de zelfstandigen nog hogere kinderbijslagen wen sen, zullen zij ook hogere bijdra gen moeten betalen, tenware gans het stelsel der kinderbijslagen grondige hervormingen zou onder gaan in de richting van de finan ciering van gans het regime der gezinsvergoedingen door de staat. Anderzijds blijft nog het merke lijk verschil van de geboortetoela gen die voor de loontrekkenden 5.000 fr. bedraagt voor de eerste geboorte tegenover 1.800 fr voor de zelfstandigen en 2500 fr voor el ke verdere geboorte bij de loon trekkenden tegenover slechts 900 fr. bij de zelfstandigen. Daar het hier een maatregel met demogra fisch karakter betreft, zou het lo gisch en billijk zijn dat een zelfde geboortetoelage aan de zelfstan digen en loontrekkenden worde toegekend. Dit was trouwens voor heen het geval doch de regering van Acker heeft het in 1956 gemak kelijker gevonden de verhoging van de geboortetoelage voor de oontrekkenden te financieren met de opvoering der bijdrage lastens de werkgever, terwijl de geboorte- Kinderbijslag Vroegere bedragen 900 900 1620 2280 per zes maand of semester. Huidige bedragen 900 1020 1860 2640 Halfjaarlijkse verhoging 120 240 360 de 3420 kinderbijslag 360 zal verhoogd 2 3 4 5 6 toelage voor de zelfstandigen op haar vorig bedrag werd behouden. Uitvoer van slachtvee. Het Ministerie van Landbouw deelt mede: Teneinde tijgens de volgende weken een instorting te voorkomen van de prijzen van het slachtvee, heeft het Ministerie van Landbouw beslist tijdelijk de uit voer aan te moedigen van levend en geslacht vee door tussenkomst van het Landbouwfonds. De uitvoerders zullen door de zorgen van de Handelsdienst voor de Ravitaillering op de hoogte worden gebracht van de wijze waarop die tussenkomst zal ge schieden. De uitvoer van suikerbieten Door het departement van Land bouw werd, in overleg met dit van Economische Zaken, een nieuw contingent toegestaan voor uitvoer van 100.0C0 bruto ton suikerbieten. Deze beschikking houdt dus geen verband met deze van vori ge lente, ten voordele van hetzelf de produkt. De planters worden er evenwel aan herinnerd, dat bij de geogra- phische verspreiding van de voor uitvoer te contracteren tonnemaat, niettemin zal gewaakt worden dat de normale bevoorrading der sui kerfabrieken geen gevaar loopt. Provinciale wedstrijd voor monografieën. Het provinciebestuur van Oost- Vlaanderen heeft een wedstrijd voor economische monografieën uitgeschreven met een der volgen de onderwerpen: Welke bestaans- en aanpassings mogelijkheden bieden de kleine Oostvlaamse landbouwexploita ties in de Euromarkt? - Financiële struktuur van de Oost-Vlaamse textielbedrijven. Verwezenlijkte fusies en hun resul taten. Toekomstvooruitzichten. -Naar een betere struktuur van de distributie van de Oostvlaamse hofbouw. - Heeft Oost-Vlaanderen be hoefte aan een regionaal investe ringsorganisme -Is inplanting van een zware nijverheid wenselijk en mogelijk langs het kanaal van Terneuzen? Drie prijzen zijn voorzien voor bekroonde werken: een eerste van 25.000 fr, een tweede van 15.000 fr. een derde van 1Ü.0C0 fr. Een reglement van de wedstrijd is te verkrijgen bij het Provinciebe stuur (Economische aangelegen heden), Goevernementstraat, 1, Gent. De verhandelingen dienen uiter lijk op 31 december 1959 aan dit adres overgemaakt. BUITENLAND. WEST-DUITSLAND. Invoer van Belgische landbouwprodukten. Uit een bijdrage van Dr. Richard Bremer in DeBeLux (maandelijks orgaan van de Belgisch Luxem burgs-Duitse Kamer van Koophan del) blijkt dat West-Duitsland vol gende land- en tuinbouwproduk- ten van België heeft afgenomen in 19572 miljoen kg spek ter waarde van 2,4 miljoen D.M., tafeldruiven voor een waarde van ruim één miljoen DM; witloof voor een be drag van 2,4 miljoen DM, asperges voor een waarde van 2.151 miljoen DM, bloemkolen voor l.ólómilj. DM peren voor 1.971 miljoen DM, tafel appelen voor 1.611 miljoen DM, eieren voor 16 miljoen DM, suiker, suikerbietsap en siroop voor ruim miljoen DM, levende planten (kamerplanten, azalea's en groene planten) voor ongeveer 7 miljoen DM. Anderzijds heeft ons land uit West Duitsland hop en Bühlerse pruimen betrokken. DENEMARKEN. Afzetmogelijkheden voor landbouwmachines. Het aantal in Denemarken in ge bruik zijnde landbouwtractoren be draagt thans circa 100.000 stuks en zal in de komende jaren tot 120.000 stuks oplopen. Deskundigen nemen aan, dat met laastgenoemd cijfer het punt van verzadiging is be reikt, zodat er nog dan alleen van noodzakelijke vervanging sprake zal zijn. In verband met de trek van de plattelandsbevolking naar de stad zal de landbouw moeten worden gemechaniseerd, hetgeen de invoer van combines, in sterke re mate dan tot nu toe, tengevol- gen zal hebben. Momenteel zijn in Denemarken omstreeks 4.500 combinés in bedrijf tegen 25X00 stuks in Zweden, 10.000 in Noorwegen en 20.000 in Finland. De Deense behoefte wordt op on geveer 40.000 combinés geraamd, welke in de komende jaren zullen worden aangeschaft. In 1956 wer den 693 combinès ter waarde van 11,4 miljoen Deense kronen inge voerd, waarvan er voor 6,5 miljoen kronen uit West-Duitsland, voor 2,7 miljoen kronen uit Zweden en voor 1,7 miljoen kronen uit Groot Brit- tannië kwamen. PERU. Aankoop van rundvee in Denemarken. De Banco de Foriento Agrape- cuario heeft in Denemarken 15 vaarzen en 2 stierkalveren gekocht van het Deense rood bonte ras. Daarbij heeft de Deense vereniging van uitvoerders van vee nog twee vaarzen gevoegd als geschenk aan de Peruaanse regering. In 1925 werd eveneens Deens rood bont- vee ingevoerd ten behoeve van de kruising van het inlands vee.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 2