W oudschoolmeester $ssm& Postdiensten Buitengewone Uitslagen KONIJNENKORRELS het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet CURSUSSEN De Gedenkschriften van de Medeling vanwege de Bestelling ten huize van aller hande briefwisseling. Hieronder volgt een afschrift van de beschikkingen van het Ko ninklijk Besluit van 27 mei 1958, dat gepubliceerd werd in het Belgisch Staatsblad van 29 en 30 juni 11. en in werking trad op 10 juli 1958: Artikel 1. - De bestelling van poststukken aan woningen, waar van de bouw na de inwerkingtre ding van dit besluit wordt aange vat, zal slechts verzekerd zijn voor zover deze woningen voorzien zijn van een of meer brievenbussen die aan de eisen van dit besluit vol doen. Dezelfde regel vindt toepassing in geval van wederopbouw, voor zover de woning aan voorgenoem de eisen kan worden aangepast. Art. 2. - De brievenbussen moe ten een opening van ten minste tweeëntwintig centimeter op drie centimeter hebben. Deze opening moet zich bevinden op een hoogte van ten minste tachtig centimeter en ten hoogste honderdvijftig cen timeter ten opzichte van de plaats waar men zich moet opstellen om er toegang toe te hebben. De toegang tot de brievenbussen moet vrij, gemakkelijk en onge vaarlijk zijn. Art. 3.-De brievenbussen moe ten aan de grens van de openbare weg worden geplaatst. Deze bepaling vindt geen toe passing: 1°) op woningen die gelegen zijn op meer dan vijftig meter van de grens van de openbare weg die er toegang toe geeft; 2°) op woningen die van meer dan vier brievenbussen zijn voor zien deze bussen mogen ofwel aan de toegangsdeur, ofwel op het gelijkvloers op een goed verlichte plaats worden aangebracht. hebben we geboekt met ons vol ledig voeder voor konijnen. Redt U Zeiven hebben bij de kwe kers een ongewone uitslag gege ven en worden om hun hoge waar de ten zeerste gekocht. Wie deze voeders nog niet kent stelle niet uit ene proef te doen. ppi" T\ voor iedereen, kleine in- vJDl^L/ trest, Zakenkantoor Adh. Van den Eeckhout, Landgoed De Etting», Erondegem. Tel. Aalst 25191 Zo U het hectolitergewicht en de bakwaarde van de WINTERGRAANGEWASSEN wenst te verbeteren moet U ze een bemesting geven die 300 tot 400 K. chloorpotas 40 of 800 tot 1.000 K. sylviniet 17% en 250 K. Fertiphos per hectare bevat. Zo U samengestelde meststoffen gebruikt, eist dan steeds deze die rijk aan potas zijn. iGOED A.C.F. I KRUIWAGENS-BUISWAGENS l - LANDBOUWERS Voor de financiële behoeften van uw uitbating, wendt U tot 56, Jozef II straat, BRUSSEL, Tel. 18.40.04 - Leningen op korte termijn, maximum 12 maanden, tegen 5,5 °/0 's jaars voor uw aankopen van mestvee, voeders, zaden, enz. - Mogelijkheid leningen te bekomen van 2 tot 10 jaar met de landbouwuitrusting en de oogsten als ENKELE WAARBORG. - Leningen van langere duur tegen hypotheek. Interessante rentevoeten Geringe kosten Geheimhouding verzekerd. Vraagt alle nuttige inlichtingen en raadgevingen aan onze aange nomen vertegenwoordiger in uw streek MERCURIUS 62 Zal men hun de slechte en de goede zijden wijzen, nuchter alles voor hen uiteenzetten, hoe het ons zelf toeschijnt Of zal men hen in hun alles groot, wenselijk en het beste-zien, laten versterken? Het eerste zal een opvoeder doen, die noch verstand, noch hart heeft; het tweede zal een opvoe der doen, die alleen verstand" heeft; het derde zal een opvoeder doen, die verstand en hart bezit. Wat daar rond onze voeten loopt, met het gescheurde broekje op straat, met de boekentas naar de school, is dikwijls een heel neuswijs gebroed. Zij spotten en lachen en hekelen en achten zich wijzer dan de ouden. Voorname lijk in de steden. Thuis horen zij het geschimp. Menige opvoedings manier streeft er naar, de kleinen met gezwinde spoed tot recht koel verstandige mensen te ma- een. De kinderen moeten weten en denken, niets dan weten en den ken. Het warme gevoel verstikt, en dan verwondere men zich, wanneer zo weinigen kunnen en scheppen! Heeft zo'n jeugd zich dan zat geknaagd aan de hun tot voorwerpen van spot en speelgoed geworden werken van natuur en mensen, dan wordt zij nijdig, ijze- grimmig en jongelingen en meisjes zijn met twintig jaar van de wereld verzadigd. Weldra hebben zij zich overtuigd, dat hun eigen kunnen en willen niet hoger staat, of nau welijks zo hoog, als dat, wat zij zo dikwijls bespot hebben zij ver lammen en wanhopen aan zich zelf, en nu grijpt hen in de hoogste kracht de overtuiging aan, dat waar is, wat zij zo dikwijls hebben gehoord, zonder ondervinding zo dikwijls beweerd hebbende we reld is door en door slecht ze zijn ongelukkig. En zozeer heeft het hun bijge brachte ontkennende element hun werkkracht verwoest, dat zij niet eens moed genoeg hebben tot die stap, die hun de beste dunkt de sprong uit het leven. Niet onpractisch, ja voor het vooruitkomen in het leven dikwerf rechtaf nodig, is de tweede weg: menstellede kinderen de wereld zó voor, als zij ons redelijker wijze zelve verschijnt; men dele hun de ervaringen mee, die men zelf ge maakt heeft, opdat ze op zodanige grondslag verder kunnen bouwen. Maar die manier is niet daarom, dat zij nodig is, de beste zij vernietigt in de jonk heid dikwijls al te vroeg de ideale aandrift, die als een adem Gods de kinderharten doorwarmt en die later niet meer te vervan gen is. Men wijde daarom de kin deren niet voorbarig in de hard heid des levens inook weet het niet altoos zoveel, als men zou wil len geloven; wij zien toch elke dag, hoe de kinderen de hun uit ouder lijke ervaring bekende grondbe ginselen in de wind slaan, om uit eigen beurs het leergeld te beta len, door eigen scha en schande wijs te worden. Hoe zou 't ook gaan, als zij de pijnlijke ervarin gen hunner ouders zich werkelijk ten nutte wisten te maken, zonder zelve eigen ondervinding op te doen Uit welke bron zouden zij de levensleer voor hunne kinderen scheppen? Zulke dingen gaan niet de weg der overlevering. Slechts daar, waar zij kiemen en wassen, dragen zij vrucht. Mijn mening ismen behoede het vroeg bedauwde rozeknopje, kinderhart genaamd, zolang het te behoeden is. Men grijpe zo laat als mogelijk is in zijn denk- en werkkring. Ja zeker, zelfs driejari ge kinderen hebben dikwijls reeds hun zelf afgepaalden werkkring. Zij zoeken, zij vervaardigen speel goed, zij hameren, zij graven, zij tekenen, maken plannen en bou wen, en het is hun daarbij even zeer ernst, als ons volwassenen in ons streven. Het is een groot nadeel voor kinderen van rijke mensen dat zij niets dan klaar speelgoed in hun handen krijgen, dingen waaraan niets meer te doen of te maken is, dan ze wat bezige kin deren ook doen - kapot te maken. Hoe kunnen de kleinen vinden en uitvinden, hoe kunnen zij zich oefe nen in verkrijgen en behouden, in geduld en volharding, als alles, wat hun hart begeert en niet eens begeert, als door een toverroede tot hen komtHieraan mag het wel liggen, dat zoals ik meermalen opmerkte-kinderen van arme lui, die in hun vroegste jeugd reeds alles, wat zij willen hebben, zelve zoeken en scheppen moeten, dat zulke kinderen die van rijke lui zo dikwijls in geestesbekwaamheid overtreffen. Maar opwekken en op de weg brengen moet men de kleinen steeds in hun bezigheden en kleine scheppingen. 't Is altoos beter, dat men de mond der kinderen betoomt, dan hun hand. En hebben ze iets mis gedaan, iets verkeerds tot stand gebracht, zo geef hun de gelegen heid, het nog eens beter te doen. Vele ouders en opvoeders heb ben de gewoonte, hunne kinderen in de tegenwoordigheid van vreem de mensen te berispen en achter uit te zetten. Dat is haast nog ge vaarlijker dan de kleinen tegen over anderen op de voorgrond te plaatsen en te prijzen. In de plaats van de onderdrukte eerzucht treedt gaarne de lusteloosheid. In stee van in tegenwoordigheid van kinderen of met hen menselij ke daden en voorbeelden in hun ne goede en kwade eigenschap- Een te ontleden, houd ik het voor eter, dergelijke werken onbe paald te waarderen, de kinderen daarvoor eerbied en bewondering in te boezemen. Kennis en beoor deling der voorbeelden alleen heeft nog niemand bewogen, ze na te streven, wel vereering en geestdrift. Het wikkende en kriti- seerende element betekent maar al te dikwijls de ontkenning het is hoofdxaraktertrek van onbekwa me naturen en werkt nooit verster kend, wel echter dikwijls strem mend op het scheppende element. Wat op het verstand werkt, koelt af, wat op het hart werkt, bezielt. En in het bijzonder bij kinderen Kinderen moeten alleen horen van het schone, goede en grote. Onze eigen idealen, de lichtbeel den onzer jeugd, sterren onzes le vens, mogen heden reeds verduis terd zijn men ontsteke ze weer in de harten der kinderen, of, als de natuur het zelve heeft gedaan, dan voede men de lichten, blaze ze aan,- men zal zich zelf aan zon vuur weer verwarmen. Wordt voortgezet). WW DE KOORNBLOEM 11 okt 1958 voor een geïllustreerd catalogus lit stolen bu>s 10 TYPEN (L ,1 40 MODELLEN .VEEL STERKER DAN GELIJK WELKE!1 a.&g. CORNELIS ^ussE.T^rS mm wmt mm ^m mm mm mm am [SCP ei.1 (Offiiciële instelling) Mr A. DE COOMAN, Dorpstraat, 18, SERSKAMP. (Tel. Wetteren 79.03.35) houdt zitdag iedere zaterdag voormiddag in Café «De Koornbloem» Markt, Aalst, van 10 tot 111 u. Agenten overol govroogd Tuintekenen; Tekenen van parkenen plantsoenen Tuinarchitectuur; Aanleg en onderhoud van tuinen; Groenteteelt; Fruitteelt; Bloemisterij; Scheikunde; Natuurkunde; Landmeten en water passen Bloemschikken en -bindenDetailhandel Gr Fr. en Aardappelen Aardappelteelt Mid denstandsdiploma Paarden-, rundvee en varkensfokkerijMachinaal melkenKippenfokkerij EierhandelaarEierverzamelaar; Kuikenbroeder; Zaadhandel; Selecteur; Bedrijfsleider in land en tuinbouw; ZaaddeskundigeVeedeskundige; VeevoederdeskundigePluimveedeskundige Administrateur Boerenleenbank, groenten en fruitveilingZaakvoerder; Depothouder; Fokker; BI. Hovenier; Boekhouden. De bekende schriftelijke cursussen voor Rijks- en Vakdiploma's van het Instituut Mercurius te APELDOORN, Speciaal Instituut voor schriftelijk land- en tuinbouwonderwijs, beginnen weer Vraagt ons gratis 35-jarig Jubileumprospectus met 300 cursussen. APELDOORN, Holland «t; i

De Koornbloem | 1958 | | pagina 6