Bij de dood van Pius XII. De Belgische landbouw in 1957. Weekblad Arbeid adelt Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers AALST 18 OKTOBER 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1842 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De bovenmenselijke wilskracht van de H Vader heeft het ten slot te moeten afleggen tegen de na tuurwet, waaraan niemand ont snapt: de dood. Hiermede verliest de katholieke Kerk een paus van uitzonderlijk for maat, de wereld een buitenge woon staatsman en een zedelijke leider en de mensheid een mens in de volle betekenis van het woord. Het pausdom heeft in zijn be wogen geschiedenis heel wat hoogten en laagten gekend en tal rijke pausen zijn elkaar opgevolgd In die lange rij heeft nu Pius XII zijn plaats ingenomen als een der grootste, een der eerbiedwaardig ste en een der minstomstreden. Wat Hij gedurende zijn 19 jarig pontificaat, dat zich voltrok in een uiterst bewogen tijd, heeft gepres teerd grens aan het ongelooflijke en tot enkele dagen voor zijn einde bleef zijn werkkracht ongebroken. Van in de eerste wereldoorlog reeds, toen hij apostolisch nuntius was in Duitsland, speelde hij een vooraanstaande rol in 't openbaar leven van de Kerk, rol die nog be langrijker werd toen hij tot staats secretaris werd aangesteld. De staatspolitiek van de Kerk stond sindsdien in sterke mate onder zijn rechtstreekse invloed. Alleen ge- wapeld met zijn morele prestige wist hij door de grote staten de rechten van de Kerk te doen eer biedigen. Geen enkel staatsman ter wereld kon'Hem zonder meer over 't hoofd zien. Gedurende de tweede wereld oorlog heeft Hij met bloedend hart moeten toezien hoe de gelovigen uit de verschillende kampen elkaar te lijf gingen en dat in naam van allerlei leuzen waarvan Hij, de ogen op de eeuwigheid gericht, zo goed de betrekkei ij ke waarde wist. Ook voorzag Hij welke ruines deze broederoorlog zou overla ten. Het was dan ook zijn grote be kommernis de betrokken staatslie den bij het eindigen van de vijan delijkheden te wijzen op hun men selijke plicht begrip te tonen voor het recht van andersdenkenden. Hoewel zijn stem niet overal in de zelfde mate werd aanhoord toch is zijn serene en besliste houding voor velen, die dreigden hun ver trouwen in de Kerk en in de mens heid te verliezen, een steun ge- weest. Bij de vredesactie na de oorlog neemt Pius XII ongetwijfeld de eer ste plaats in. Waar de staatslieden vrede predikten met de ondertoon van persoonlijke belangen, daar streefde Hij de vrede hij om wille van de vrede, heel belangloos. En dat men er tot nu toe niet in ge slaagd is een duurzame regeling onder de staten te treffen ligt de reden daarin dat men gemeend heeft het zonder de Paus te kunnen stellen. Was het pontificaat van Pius XII zeer vruchtbaar op staatkundig gebied, het was het niet minder op zuiver godsdienstig en zedelijk gebied. Op godsdienstig vermel den wij alleen de bijzonderste fei ten de afkondiging van het dog ma der Maria ten-hemelopneming, het Heilig Jaar, het aanpassen van de kerkelijke diensten aan de eisen van de moderne tijd en zijn onvervaard stelling nemen tegen de vijandelijke houding van som mige landen ten overstaan van de katholieke godsdienst. Op zedelijk gebied nam hij on omwonden stelling tegenover de meest aktuele vraagstukken van onze tijd. De talrijke wereldbrie- ven van zijn hand laten weinig ge bieden van het zedelijk leven on besproken. Op de niet te tellen audiënties, die Hij verleende aan bijna elke stand uit de samenle ving wees hij iedereen op klare en vastberaden wijze op zijn plichten van staatgeneesheren, advoka- ten, letterkundigen, wetenschaps mensen, landbouwers, staatshoof den, handenarbeiders, patroons, leerkrachten, vroedvrouwen, pries ters, enz., elk werd op zijn plichten en rechten gewezen. Hoewel Hij bepaalde kerkelijke voorschriften merkelijk heeft verzacht, waardoor hij een groot begrip toonde voor de eisen van de tijd, toch hield Hij er aan stelselmatig op de onveran derlijkheid van het dogma en de zedelijke voorschriften te wijzen. Hierop gaf hij geen haarbreed toe. Zijn leer onderlijnde Hij met zijn eigen levenswijze. Hij mocht ge rust zeggen-, zie ook naar mijn da den. Ten slotte.komt de H. Vaderons voor als eenjzeer hoogstaand mens. Vervolg 2' bladz. onderaan le kolom (3de bijdrage). Na achtereenvolgens, aan de hand van de belangwekkende stu die van ingenieur-dienstchef J. Lommez in het Landbouwtijdschrift nr 5 van mei 1958, beknopt de toe stand van de akkerbouw en tuin bouw alsook van de dierlijke pro duktie te hebben geschetst tijdens het jaar 1957 in onze twee vorige nummers, willen wij thans nog even stil staan bij enkele interessante gegevens voorkomende in voor melde studie. Na uitvoerige statistieken te heb ben verstrekt betreffende de be voorrading van de landbouw in zaai- enpootgoed, handelt de heer Lommez over het gebruik van scheikundige meststoffen. Hij stelt vast dat er in 1957 een herneming plaats had in het gebruik van stik stofmeststoffen dat vorig jaar met 8.000 ton achteruit liep. De toename van het gebruik van fosfaat- en potasmeststoffen is de laatste jaren bijzonder opvallend. Ook de samengestelde meststoffen veroveren geleidelijk een meer en meer belangrijke plaats. Onderstaande tabel geeft het gebruik van scheikundige meststoffen gedurende de laatste jaren. Stikstofmeststoffen (in zuivere N) Fosfaatmeststoffen (in P2 Os) Potasmeststoffen (in K2O) 81.577 83.087 96.668 82 482 83 587 96.422 93.312 85.291 86.930 92 013 96.660 104.928 144.002 132.000 142.838 135.676 148.539 152.295 Veevoeders. De voortbrengst van veevoeders was over het algemeen bevredi gend op het bedrijf in 1957. Was er in de lente en de voorzomer soms een gebrek aan voeder op de wei de wegens de droogte, dan werd deze toestand ruim gewijzigd door de regenachtige zomer en 't zachte najaar. Overvloedig en goed gras was beschikbaar en de dieren kon den lang op de weide blijven. De groenvoederproduktie gaf hoge opbrengsten en het loof en de bie tenkoppen eveneens. Ook aan stro ontbrak het niet. De uitbreiding van de veestapel stelde evenwel grote eisen. De in voer van veevoeders was dan ook groot. Dit werd inde hand gewerkt door de lage prijzen van de voe- dergranen op de wereldmarkt en de overvloedige stocks. Het voort brengen op de hoeve van veevoe ders van hoge kwaliteit en het be waren ervan op oordeelkundige wijze blijven nochtans praktijken die zowel economisch als technisch gerechtvaardigd zijn. Machines en materieel. De mechanisatie van de land bouwbedrijven zet zich voort in een tempo dat verbazing verwekt. Onze Rechtskundige houdt zijn zitdag op zondag 19 oktober, tussen 10 en 12,30 uur, in ons lo kaal «De Koornbloem», Grote Markt, Aalst. In 1957 werden meer dan 32.000 landbouwtractoren geteld, hetzij vier maal zoveel als in 1950. Deze uitbreiding komt vooral voor reke ning van het diesel- en halfdiesel- type. Alle grote landbouwmachi nes, die jaarlijks geteld worden, zijn opnieuw in groter aantal aanwezig op de bedrijven. Vooral de maai dorsers kenden in 1957 een belang rijke uitbreiding met bijna 500 een heden of ruim 40 °/0 t o.v. 1956. Er zijn er thans twee en half maal zo veel als in 1950. Ook het aantal melkmachines is aanzienlijk gestegen. Hun aantal is sedert 1950 meer dan verdubbeld. In 1957 werden 22 coöperatieven opgericht voor het gemeenschap pelijk gebruik van landbouwma chines. Aldus bereikte hun aantal 275. Deze coöperatieven ontvingen van het Ministerie van Landbouw aan toelagen voor de aankoop van machines een bedrag van ruim 1 800.000 fr. De bevolking werkzaam in de landbouw. Jaarlijks wordt door het Ministe rie van Arbeid en Sociale Voorzorg een raming gemaakt van de totale actieve bevolking en haar onder verdeling. De ontwikkeling sinds de algemene volkstelling van 1947 is opvallend. Terwijlde totale werk zame bevolking van 3.481.000 in 1947 is gestegen tot 3.590.000 in 1957, is de gemiddelde bevolking werkzaam in land-tuin-bosbouw- en visserij gedaald van 422.800 in 1947 tot 352.100 in 1957 ,- hetzij van [Zie vervolg 2' bladz. 1' koloml De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zclven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. 1951-52 1952-53 1953-54 1954-55 ton ton ton 1955-56 1956-57 ton ton ton voorlopige cijfers)

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1