Land- en Tuinbouw voortbrengselen Rij ksgewestelijke School voor Sproeiondernemers te Gent. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 25 OKTOBER 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1843 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Drgaan van de [bouwersvereniging &EDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Toenemende afzetmoeilijkheden voor in Nederland. In de memorie van toelichting op de begroting voor 1959 van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schrijft de Ne derlandse Minister Vondeling o m. Het in het komende begrotingsjaar te voeren beleid, dat eveneens in voorgaande jaren gericht zal zijn op het verzekeren van een redelij ke bestaansbasis aan de landbouw, zal uiteraard in het teken staan van de toenemende moeilijkheden bij de verkoop van landbouwpro dukten. Rekening houdend met de mate waarin de Nederlandse land bouw een uitvoerende bedrijfstak is, vraagt het verloop van de uit voer de bijzondere aandacht. Uit de tot dusverre beschikbare gege vens en de daarop gebaseerde ra mingen blijkt dat in het komende jaar een verbetering nauwelijks kan worden verwacht. Hoewel de omvang van de uit voer zich vrijwel over de gehele lijn op een niet onbevredigend peil kon handhaven, is inzonder heid de toestand op zuivelgebied zeer ongunstig tengevolge van de sterke prijsdaling van boter en kaas. De tuinbouwsector daarentegen vertoont een betrekkelijk gunstig beeld. Ook de uitvoer van de pro- dukten in de vee- en vleessector en van de pluimveehouderij kon zich handhaven. Indien de exportprijzen tot een zekere hoogte als kenmerkend kunnen beschouwd worden voor de ecocomische toestand van de Nederlandse landbouw, wordt het beeld echter nog somberder, in dien men de prijzen voor land- bouwprodukten af bedrijf, of aan de voortbrenger, beziet in verhou ding tot de produktiekosten. De kostenfactoren geven een voortgezette stijging te zien, die merkelijk hoger ligt dan de stij ging van de prijzen (toelagen uit gezonderd) voor de landbouwpro- dukten en die door de voortschrij dende verhoging van de produk- tiviteit slechts zeer ten dele wordt vergoed. Het feit dat de kosten meer zijn gestegen dan de prijzen van de produkten komt in het ar beidsinkomen per bedrijfshoofd duidelijk naar voren. Vooral in het laatste jaar is de toestand merkelijk verslecht. In het lopende begrotingsjaar moeten dan ook grote bedragen uit over heidsgelden aan de landbouw worden uitgekeerd, om het inko men op een enigermate redelijk peil te handhaven. De in de laatste jaren voor dit doel reeds ter beschikking gestel de gelden hebben een goede uit werking gehad. De Minister verklaart dat een groot deel van de Nederlandse landbouw in een weinig rooskleu rige toestand verkeert. De vraag rijst dan ook of deze toestand van voorbijgaande aard is dan wel of een structurele ontwikkeling aan gang is en de Nederlandse land bouw zich zal moeten instellen op blijvende afzetmoeilijkheden. De voortbrenging van een aantal land- bouwprodukten, welke Nederland uitvoert, is in de landen die de Ne derlandse produkten afnemen in belangrijke mate toegenomen. De ontwikkeling van het ver bruik blijkt in vele gevallen bij de ze produktiestijging achter te blij ven. Het landbouwbeleid der Ne derlandse regering zal met dit ver schijnsel, dat niet van tijdelijke aard zal zijn, rekening moeten houden. Dit geldt met name voor de melk- en zuivelprodukten, al zal uit een niet te ongunstige ontwik keling op de vleesmarkt en de eiermarkt niet mogen worden af geleid dat daar geen gevaren dreigen. De Minister handelde vervolgens over de internationale regels be treffende de afzet van landbouw overschotten. De doeltreffendheid van deze regels zal op aandrang van de Internationale Federatie van Landbouwproducenten in op drachtvan de Commissie van Goe derenvraagstukken en van de Con ferentie van de F.A.O. worden on derzocht door de subcommissie voor de Afzet van Overschotten. De nagestreefde procedure komt er op neer, dat landen die over schotten uitvoeren, in beginsel be langhebbende derde landen die nen te raadplegen vóórdat defini tieve regelingen met de ontvan gende landen worden getroffen. Over de internationale goede renovereenkomsten laat Minister Vondeling zich uit als volgt: de beide goederenovereenkomsten voor landbouwprodukten (suiker en tarwe) waaraan Nederland deelneemt, lopen dit jaar af. Een onderhandelingsconferentie voor een nieuwe suikerovereenkomst is tegen einde september te Genéve bijeengeroepen. De meeste landen, die belang hebben bij de wereldsuikermarkt, blijken hernieuwing van de over eenkomst voor te staan. Indien de onderhandelingen over hoeveel- (Zie vervolg onderaan hierneven.) Studie- en voorlichtingsdag te Gent op 18 oktober. Door het Verbond van de oud- leerlingen en het bestuur der Rijks gewestelijke School voor sproei ondernemers werd vorige zaterdag in de Feestzaal van de Rijksland- bouwhogeschool te Gent een stu die- en voorlichtingsvergadering ingericht. Deze vergadering was niet al leen van belang voor diegenen die handel drijven in sproeistoffen of die sproeiondernemers zijn, maar evenzeer voor allen, die op een of andere manier zelf sproeistoffen gebruiken. Het hoofdtema van de gehouden spreekbeurten was immers het ge vaar dat een onverantwoordelijk gebruik van giftige sproeistoffen met zich brengt. En aan dit gevaar staat vooral hij bloot, die ze ge bruikt, evenals zijn gezinsleden, die er mee in aanraking kunnen ko men. 't Is trouwens om het aantal ongevallen te beperken dat het Koninklijk Besluit van 31 mei 1.1. een scherpere reglementering in dit gebied heeft voorgeschreven. heden en prijzen niet op onover komelijke moeilijkheden stuiten, is er een redelijke kans dat een nieuwe overeenkomst van hetzelf de type in het begin van 1959 in werking zal kunnen treden. De Mi nister hoopt dat het ook voor Ne derland weer mogelijk zal zijn op bevredigende wijze aan een nieu we overeenkomst deel te nemen. In de tweede helft van oktober komt een conferentie bijeen, die zich zal uitspreken over het type van een internationale tarweover- eenkomst, dat voor het grootste mogelijk aantal landen aanvaard baar is. De lopende overeenkomst wordt veelal als te zwak beschouwd mede door de te geringe deelne ming. Daarna zullen in maart 1959 de eigenlijke onderhandelingen over een nieuwe internationale tarwe-overeenkomst worden ge voerd. Thans valt nog niet te zeg gen of het mogelijk zal blijken be langrijke wijzigingen of verbete ringen aan te brengen. Hoewel de gebruikelijke vorm vrij goed past in de Nederlandse verhoudingen op tarwe gebied, zal van Nederlandse zijde in be ginsel ook medewerking kunnen worden verleend aan pogingen om een sterkere overeenkomst tot stand te brengen. Dhr Verplanken, voorzitter van de oud leerlingenbond richtte een woord van welkom tot de aanwe zige personaliteiten en tot de zeer talrijke opgekomen belangstellen den Hij wees op de zeer speciale be tekenis van de feestzitting en dit in het licht van het besluit van 31 mei, dat zich opdrong als een noodza kelijkheid bij de zeer snelle ont wikkeling die de markt van de be strijdingsmiddelen de laatste jaren heeft genomen. Het is nodig dat de menselijke tol, die jaarlijks aan het gebruik van deze nuttige en zelfs onont beerlijke middelen wordt betaald, tot een minimum wordt herleid. Het feit dat de overheid een zeer speciale plaats aan de afgestu deerden van de scholen voor sproeiondernemers heeft toege staan, is wel een duidelijk bewijs van de grote verdienste van de promotors, nl. de Rijkstuinbouw- consulent dhr Peeters en inspec teur van Mol, directeur van de school, die toch de eerste was van die aard voor het ganse land. Aan diegene, die vandaag wor den bekroond komt evenals aan hun voorgangers de grote verdien ste toe, dat ze hun inspanningen gedaan hebben, vóór de thans verschenen reglementering. De betrachtingen van de afge studeerden staan onder het leid motief de phytopharmaceutische wetenschap in dienst van de mens,,. Prof. Dr. A. Heyndrickx, direc teur van het laboratorium voor to xicologie bij de hogeschool van Gent, belichtte op pakkende wijze de grote verantwoordelijkheid, die het gebruik van giftige stoffen in land- en tuinbouw met zich brengt. De phyto pharmacie heeft de laatste jaren een grote vooruit gang gekend, dank zij het opzoe- kingswerk dat gedurende de twee de wereldoorlog werd onderno men. Vooral in de Verenigde Sta ten werd er in deze wetenschap veel verwezenlijkt, zodat tal van produkten op de markt werden ge bracht, die kunnen dienst doen als insecticiden, rodenticiden, fungici- den of insektenafwerende stoffen. Daar de meeste van deze stoffen zeer giftig zijn en het verhandelen in België ook door onbevoegden mag geschieden, staan dagelijks Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 72 h. 'b jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1