De Teelt Brouwgerst. Het selecteren van Leghennen. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 8 NOVEMBER 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1845 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Orgaan van de Voor de Ontwikkeling en de Landbouwersvereniging Standsverdediging van de Landbouwers REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De bloei van de brouwgerstteelt is in ons land ten zeerste afhanke lijk van het overleg en de innige samenwerking tussen de industriële verbruikers nl.de mouters en brou wers enerzijds en de gerstverbou wers anderzijds. Aan deze laatsten behoort het de variëteiten voort te brengen welke de mouters en brou wers nodig hebben en de kwaliteit derwijze te verzorgen dat zij ten volle geschikt zijn voor de verwer king. Aan de eersten behoort het aan de inlandse produkten de voorkeur te geven indien zij vol doen aan deze twee zoëven ge noemde vereisten. De jaarlijkse tentoonstelling ge paard gaande met een studiedag welke ingericht wordt door de Ve reniging voor Brouwerijonderzoek- en Onderwijs biedt voorzeker ter bevordering van voormelde samen werking tussen industriële verbrui kers en voortbrengers van brou werijgerst een niet te onderschat ten nut en draagt bij tot de verbe tering van de teelten. Dit jaar had deze tentoonstelling plaats te Brug ge op zaterdag 25 oktober 1.1. in de grote benedenzaal van het goever- nementspaleis. Er waren talrijke inzendingen van inlandse brouwgerst die door de jury werden gekeurd voor de toekenning van prijzen. De studiedag was van belang daar er niet alleen de balans op gemaakt werd van de Belgische brouwgerstkultuur in 1958 maar ook een overzicht gegeven van de uitslagen van de jongste gerstoog sten in Nederland en Frankrijk. Hij werd onder grote belangstelling gehouden in de raadszaal van het goevernementsgebouw in bijzijn o.m. van de heren Ronse, voorzitter van de provincieraad, Keil, inspec teur-generaal bij het Ministerie van Landbouw, senator Soubry, volks vertegenwoordiger De Nolf en an dere persoonlijkheden. De Heer Van Gorp, voorzitter van de technische gerstkommissie van de Vereniging voor Brouwerij- onderzoek en- Onderwijs (VEBO), wees in zijn inleidende toespraak op de noodzakelijkheid van droog installaties voor de gerst ten behoe ve van de pikdorsers en op de lof waardige pogingen welke met dit doel werden ondernomen door sommige gerstverbouwers en land bouwersverenigingen. Hij stipte met genoegen aan dat de gerstteelt in België weer lonend is geworden dank zij de heffing van hoge in voerrechten op vreemde gerst en de afschaffing van de buitenlandse uitvoerpremies. Nochtans ligt de Belgische brouwgerst, over het al gemeen beschouwd, inzake kwali- teit nog onder bij de meeste buiten landse soorten. Een der voornaam ste oorzaken daarvan is, volgens de heer Van Gorp, de voorbereiding of conditionering voor de verkoop die nog te wensen overlaat. VEBO onderzoekt thans hoe nieuwe de gelijke vreemde rassen zich op on ze bodem gedragen om aldus de kwaliteit van de Belgische brouw gerst te verbeteren. De gerstoogst in Nederland Dr Van Veldhuizen, directeur van het Nederlands Nationaal In stituut voor Brouwerij en Mouterij bracht verslag uit over de jongste gerstoogst in Nederland. Er werd dit jaar 73.000 ha zomer- gerst uitgezaaid tegen 64 000 ha in 1957. De opbrengst bedroeg 4 400 kg per ha, hetzij 10 per honderd minder dan bij de voorgaande oogst. Ten gevolge van de grote regenneerslag in de maanden juli en augustus, had het er aanvanke lijk de schijn van dat de oogst geen bevrediging zou geven, doch de jongste inlichtingen verstrekt door de mouterijmiddens laten toe te be sluiten dat de oogst tegen alle ver wachtingen nog een goed resultaat heeft gegeven. De gerstoogst in Frankrijk. Dr Bergal, directeur van de Fran se Maatschappij voor de Aanmoe diging van de Gerst en de Brou werij, gaf een overzicht van de uit slagen van de gerstoogst in Frank rijk. In tegenstelling met Neder land was de gerstoogst 1958 in Frankrijk een grote tegenvaller zo wel op gebied van gewicht als van kwaliteit. Niettegenstaande de be zaaide oppervlakte 150.000 hameer bedroeg dan het jaar tevoren, was de opbrengst lager. Er werd wel een kleine hoeveel heid goede gerst voortgebracht, doch veel meer slechte. De vooruit zichten voor de uitvoer zijn boven dien ongunstig. Een der voornaam ste oorzaken van deze tegenslag was het wisselvallig zomerklimaat, dat door grote vochtigheid was ge kenmerkt. De Belgische gerstoogst. Professor Isebaert bracht tenslot te verslag uit over de evolutie van de Belgische brouwgerstteelten. In 1958 werd 66.000 ha zomergerst ge zaaid tegenover 60.000 ha in 1957. Dertig per honderd van de be bouwde oppervlakte is gelegen in West-Vlaanderen. De beschikbare gegevens wijzen op een verdere vooruitgang van de Carlsberg-va- riëteit ten nadele van de Kenia- en Hertasoorten, en op een teruggang van de Baldersoort die nochtans [Zie vervolg onderaan hierneven). 2de bijdrage In onze vorige bijdrage gaven wij een beknopt overzicht van de uiterlijke veranderingen die jonge leghennen te zien geven, en die als basis kunnen genomen worden om de minderwaardige dieren uit te rapen. Hierbij hadden wij op 't oog het uitrapen van dieren op een ouder dom van 7 a 8 maanden en wij be schreven in korte trekken een me thode, die praktisch door iedereen in de praktijk kan aangewend wor den. Wanneer selecteren? Met deze vraag bedoelen wij: moeten jonge hennen van 7 tot 8 maand steeds uitgeraapt worden? Is dat wel altijd nodig In normale omstandigheden mag men van een koppel jonge hennen gerust een leg van 70 verwach ten. Halen ze dit cijfer niet dan scheelt er iets en dient de kweker een onderzoek in tp stellen. Er kan ziekte op komst zijn, de voeding kan te wensen overlaten ofwel zit- zeer gegeerd wordt in de brouwe rij. De Heer Isebaert waarschuwt de gersttelers, dat indien zij geen rekening houden met de behoeften van de brouwerij deze laatste zal verplicht zijn de Baldergerst in het buitenland aan te kopen. De weersomstandigheden heb ben ook in ons land een nadelige invloed uitgeoefend. West-Vlaan deren werd vooral door de zware regens geteisterd, wat voor gevolg heeft dat niet aide gerst als brouw gerst zal kunnen verkocht worden. Het is practisch zeker dat 70 per honderd van de opbrengst van de West vlaamse gerstakkers voor de brouwerij verloren is. In verband hiermede onderstreepte professor Isebaert met nadruk op het aller grootste belang van de installatie van droogkamers vooral in de teelt jaren met grote vochtigheid die in onze streken zo veelvuldig voorko men. De Heer Isebaert vroeg zich af wanneer onze voortbrengers ein delijk dit belang zullen begrijpen. Wat de opbrengst van de ver schillende variëteiten betreft, komt de soort Ingrid aan de spits met 4.338 kg per ha. Op gebied van kwaliteit wordt ze echter door an dere rassen voorbij gestreefd, o.m. door Domen, die stelmatig vooruit gang maakt. Wat het vraagstuk van de hop betreft welke eveneens op genoem de studiedag werd behandeld, wil len we in een bijzondere bijdrage ook ons standpunt laten kennen. ten er bepaalde hennen tussen die niet of althans te weinig leggen. Is dit laatste het geval dan zal selec tie nodig zijn. Hierbij kan men op twee wijzen te werk gaan 1) Men kan al de hennen door een vangren jagen, zodat ieder dier afzonderlijk in de hand kan worden genomen en onderzocht. Persoonlijk hebben wij daar wel bewaar tegen. Niet zozeer om het werk dat er aan vast zit, maar wel om de herrie, die bij het opjagen en vangen ontstaat. Het gevaar dat daardoor verlies aan eieren komt is niet denkbeeldig. Een an der bezwaar isdat men op die wijze ook zoveel uitgeraapte hennen kan krijgen dat men verplicht is een poeldenier bij te roepen. Deze merkt wel wanneer men absoluut van hennen afwil en... regelt daar naar wijselijk zijn prijs. Komen er echter te veel afwijkende dieren in de koppel voor of is de leg uit gesproken te laag, dan zal deze wijze van werken toch noodzakelijk zijn, wil men de verliezen tot een minimum bepsrken. 2) Een tweede manier van selec teren, waaraan wij persoonlijk ze ker de voorkeur geven is het alle dagen selecteren. Een zorgzame kweker komt in de loop van de dag toch herhaalde malen in de hok ken. Als hij dan aandachtig zijn dieren bekijkt, zal hij gauw merken of er minderwaardige tussen lo den. Trouwens de stand van de leg kan hem hierover vrij nauwkeurig inlichten. Naargelang ze hem voor de voeten lopen kan hij ze onder zoeken en desgevallend verwijde ren. Dit gaat met heel wat minder lawaai gepaard en men voorkomt ook het opeenhopen van slechte. Nu en dan één kan de kweker zelf meester aan tafel. Hier komen ze in alle geval beter tot hun waarde dan dat men ze in groep aan een poeldenier moet verkopen. Een praktische werkwijze Bemerkt men een hen, die in uit- zich of gedragingen afwijkt van de bende, dan moet deze onder zocht worden. Afwijkingen die kunnen voorkomen zijnhet ont breken van normale slijtagever- schijnselen (gele poten, prachtige pluimen, soms te groot gewicht, onontwikkelde kop, haanachtig uitzicht, enz.) Slechte legsters vertonen boven dien een dorre, taaie buik in tegen stelling tot de goede, die een ge vulde, malse buik hebben. Ook kunnen de legbeentjes niet vol- IZie vervolg 2' bladz. 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1