De Grote Chinese Muur. VAN DE HAK OP DE TAK. De Winter nadert Plantaardappelen Landbouwers, Met de Grote Pyramide van Egypte is de Grote Chinese muur een der best bewaarde monumen ten uit de Oudheid. Dit reusachtig bouwwerk, meer dan 3500 km lang, werd aangelegd op bevel van de Chinese Keizer Che Houang Ti, die over China regeerde van het jaar 246 tot het jaar 210 vóór onze tijdrekening, en die op die wijze zijn rijk wilde beschermen tegen de voortdurende invallen van Tar taren, Mongolen en Hunnen, die steeds uit het Noorden of uit het Westen kwamen. Door het bou wen van deze muur, die gans het noorden en het westen van China beschermde, vestigde de Keizer eveneens de innerlijke eenheid van zijn reusachtig rijk, daar hij aan zijn tegenstanders de kans ontnam weg te vluchten naar vei liger oorden, indien hun opstand niet met succes bekroond werd. Reeds vóór de regering van Kei zer Che Houang-Ti bestonden er hier en daar stukken stevige ver sterkingen onder vorm van grote muren op de wegen die meestal door de invallers gebruikt werden. Maar de Keizer liet al deze ver sterkingen met elkander verbin den tot één enorme muur die gans zijn rijk zou beschutten. Daarvoor gebruikte hij aanvan kelijk al de gevangen uit het ganse rijk, en toen dit onvoldoende bleek eiste hij tienduizenden boeren, mannen en vrouwen open wan neer ook dit nog niet genoeg was werden alle overtollige fonktiona- rissen aan het werk gezet. Een zeer uitgebreid leger van slaven, het wordt over het miljoen geschat, werkte aldus gedurende tientallen jaren aan de bouw van de muur, waarvan de Keizer zelf de voltooi ing niet kon bijwonen, daar hij stierf vóór het einde van de wer ken Op sommige plaatsen heeft de muur uiteindelijk geen weerstand geboden aan de inwerking van de tijd, het weer en de woestenij. Maar op andere plaatsen is hij wonderwel bewaard gebleven tot op de huidige dag, en biedt hij nog een geweldig en indrukwek kend schouwspel aan de toeschou wer. Vertrekkend van een plaats gelegen onder het peil van de zee spiegel klimt hij op sommige plaat sen tot op een hoogte van meer dan tweeduizend meter. Moest men hem bouwen op de Evenaar met een breedte van één meter en een hoogte van twee meter, dan zou hij de toer van de aarbol doen Boven op de muur loopt een weg van meer dan vijf meter breed, waar vijf ruiters gemakkelijk naast elkaar kunnen voortrijden. De Chi nese Muur is het enige aardse bouwwerkt dat van af de maan zou kunnen gezien worden! Keizer Che-Houang Ti zag ten andere alles in het groot. Hij leed onder grootheidswaanzin Men be weert dat hij in de hoofdstad van zijn Rijk zovele paleizen liet bou wen als er dagen in het jaar zijn en dat al deze gebouwen met el kander verbonden waren door on deraardse gangen om gemakkelijk te kunnen ontsnappen aan even tuele belagers. In een van deze pa leizen had hij een ontvangstzaal waar 10.000 genodigden konden plaats vinden Gans zijn Rijk door liet hij grote verkeersaders aan leggen, waar tegenover de Ro meinse heirbanen kinderspelen waren. Op elk van deze verkeers wegen waren drie verkeersstroken, waarvan de middelste voorbehou den was aan het verkeer voor de keizerlijke behoeftan. De bouw van de muur draagt dezelfde stempel van grootheid. Zoals we reeds zegden is hij meer dan vijf meter breed aan de top, en aan de voet bedraagt de breed te acht meter. Beide kanten van de muur zijn opgetrokken in blok stenen die op mensenrug werden aangebracht, of ook nog uit bak steen die ter plaatse vervaardigd werd. De opening tussen beide buitenmuren werd opgevuld met leem en kleiaarde. Naarmate de bouw vorderde werd de muur ingenomen door het leger. Waakposten werden opge steld in torens die zich op afstan den van 100 tot 500 meter bevin den, maar steeds zo dat eventuele aanvallers onder het bereik van de wakende boogschutters vallen. Verder worden er, ongeveer elke 1500 meter, forten gebouwd, die zich nog zes meter boven de muur verhieven, en vijf meter langs weerskanten van de muur uitsta ken. Deze forten dienden als ka zernen en opslagplaatsen. Zij be vatten doorgaans garnizoenen van 100 a 200 man, die voortdurend langs de muur de wacht optrokken Volgens sommige geschiedschrij vers zou het totale garnizoen van gans de muur bestendig drie mil joen man bedragen hebben. Dat is misschien overdreven, maar er be staat toch een geschrift van een missionaris uit het einde van de 17e eeuw, die vertelt dat de totale muur met 3000 forten versterkt was, en dat 900.000 man en 400.000 paar den er toen nog bestendig op wacht waren. Wat er ook van zij, gedurende vele eeuwen heeft de muur China beschermd tegen alle invallen. Er werden soms aan zijn voet bloedi ge gevechten geleverd, maar het is enkel na een verloop van veer tien eeuwen dat de beroemde Can gis-Kahn er voor de eerste maal in gelukte de muur in te nemen en te overschrijden na een belegering van twee maanden. Hij veroverde dan ten andere het grootste ge deelte van het Chinese Rijk. Toch mogen we niet vergeten dat deze muur opgebouwd word met het zweet en het bloed van gans een generatie, onder de zweep van duizenden toezichters. Meer dan 3C0.000 man zouden er het leven bij gelaten hebben, en men zegt dat doden en zieken in de grondvesten van de muur be graven werden. Deze zou dan in waarheid op de lijken van vele ongelukkigen gebouwd zijn ge weest. En dat is dan de veel min dere schone kant van gans deze geschiedenis. en het is hoog tijd voor het op slaan van de nodige Bestel nog heden wat nodig is voor de beplantingen van uw velden. De teelt van aardappelen is nog steeds de meest lonende vrucht van het bedrijf. Reeds sinds een paar jaar botert het niet te best tussen de jonge Arabische staten Egypte en Soe dan, en wel om de kwestie van de wateren van de Boven Nijl. Soedan beweert dat het de wa teren van de Nijl mag gebruiken om irrigatiewerken uit te voeren in de katoenstreek van Gezira. Egyp te van zijn kant beweert het tegen deel omdat, door het onttrekken van het water, groot nadeel berok- cent aan de stuwdam van Assoean, waardoor grote gebieden van gypte dienen vruchtbaar ge maakt te worden. Thans heeft er zich een voor bei de partijen zeer ongunstige ge beurtenis voorgedaan, bij zover dat alle twist voorlopig gestaakt is en de hoofden bij mekaar worden gestoken om het onheil te bekam pen. Dit onheil is niets minder dan het verschijnen van een plant, of beter gezegd van een bloem, aan de Nijlboorden. Haar botanische naam is Echornis Grassipes» maar in Brazillië, waar zij eigenlijk van daan komt staat ze beter bekend als «Seringen van de Duivel». Het heeft er de schijn van dat deze benaming geenszins overdre ven is. Deskundigen vergelijken deze sering in de plantenwereld met de myxomatose bij de konij nen. Deze duivelse plant heeft haar oorsprong in de maagdelijke wouden van Zuid Amerika, maar wordt er door de andere planten in toom gehouden, zodat zij aldaar geen werkelijk gevaar is. Het heet dat vrouwen van diplo maten die de siering een werkelij ke mooie bloem vonden, enkele van deze knollen medenamen naar andere streken en hierdoor de rem van het oerwoud braken. Deze plant verbreidt zich zo snel dat zelfs een afgerukt blad dadelijk wortel schiet en zich in een mini mum van tijd voortplant. Het klimaat van de Boven Nijl moet haar wel zeer bevallen. In zo ver dat de wateren van de Nijl één grote bloemenweide beginnen te lijken. Haar wortels boren gaten in de dijken zodat ganse streken overstromen en de bedding van de stroom leeg loopt. De Sering van de Duivel schijnt bovendien een grote vreter van zuurstof te zijn, bij zover dat de vissen die leven in de wateren die door de sering in bezit geno men zijn, bij gebrek aan zuurstof sterven. Het vraagstuk schijnt zo ernstig te zijn dat deskundigen vrezen dat de oude Nijlvallei, die toch een kultureel verleden heeft van ruim 4000 jaar, met de ondergang be dreigd is indien niet spoedig af doende maatregelen getroffen wor den. - Het hoofd van de familie is steeds verantwoordelijk voor de ruzies die door de huisvrouw met andere huisvrouwen gevoerd wor den. Indien deze ruzies uitbreken tussen geburen, moet de echtge noot van de vrouw die in fout be vonden wordt, zijn verontschuldi gingen gaan aanbieden aan de echtgenoot van de benadeelde vrouw en, zo nodig, de geleden materiële schade vergoeden. - Van de andere kant, wanneer de ruzies geschieden tussen de vrouw en de schoonmoeder, en deze nogal dikwijls voorkomen, is de echtgenoot gemachtigd de schoonmoeder te doen verhuizen. - In algemene regel kan de huurder, die door de raad der huurders als rustverstoorder van de algemene orde aangeduid wordt, verplicht worden binnen de 48 uren te verhuizen. De Hongaarse communistische pers maakt grote tam-tam over de onlangs door de regering genomen maatregelen tot bevordering van de nationale heropbouw. Onder de documenten die in dit verband gepubliceerd worden komt ook het «reglement voor vreedzaam socia listisch samenwonen in huurhui zen voor. Enkele uittreksels hier uit -Het is alleen toegelaten hon den, katten en andere huisdieren te houden, op voorwaarde dat alle huurders hiermede akkoord gaan Nu wij het toch over de commu nistische landen hebben. De Chinese autoriteiten maken de eerste resultaten bekend van de gevoerde actie tegen de vijanden van de mensheid 74 miljoen kilo vliegen, 8,6 miljoen kilo kevers, an derhalf miljoen ratten en evenveel mussen. In dit laatste land waren er tot vorige week niet minder dan 143.150 180 systemen om het ge wicht, de omvang en de oppervlak te te bepalen. Thans is er maar één meer het metrisch stelsel zoals het trouwens over bijna de hele wereld toege past wordt. Het is een geluk voor Armand Pien, de Weerman van de Vlaamse Televisie, dat hij niet in Amerika woont, of hij zou naar een andere job moeten uitzien. Daar maken zij immers thans het weder naar zij het wensen. Als men alles geloven mag, tenminste. Goed weer of slecht weer, het wordt er gemaakt naar keus, en met een heel eenvoudig en goed koop middel roet. Men werpt het roet niet meer in het eten, maar in de lucht. Zo lazen wij in de pers dat de Amerikaanse marine goed weer maakte op twin tig minuten tijd door zeven grote wolken met roet te besproeien. Men kan het ook doen regenen als men wil. Zo spoot men een hoe veelheid roet in een helderblauwe en wolkenloze lucht. En zie, in een minimum van tijd regende het. Amerikaanse specialisten noe men het het meest practisch sys teem dat tot heden in dit verband toegepast werd. En goedkoop bo vendien, want de twee operaties kostten slechts 250 frank. Wij dragen dan ook aan onze nationale Armand volgend puntge dicht op Pien, Ga naar Amerika eens zien Wat men met roet Er zoal doet, Dan wordt al uw gepreek (vergeef als ik zo spreek) Over zonneschijn en regen Voor ons een bron van zegen. leest en verspreidt uw blad.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 3