NIEUWE LEZERS De landbouwtelling van 15 mei 1958. voor ons weekblad «De Koornbloem Landbouwers, (Vervolg van de voorziening van maagsteentjes na zekere tijd in 't gedrang komen, omdat het terrein onvermijdelijk eens afgegraasd geraakt. Wanneer de hennen over vol doende maagsteentjes beschikken verloopt de spijsvertering beter en het voederverbruik wordt gunstig beïnvloed, zodat het opgenomen voeder ook beter benut wordt. Tal rijk waren dan ook de standen waar voor deze maagsteentjes wer den aangeprezen. Trouwens die steentjes zijn reeds geruime tijd volop in de handel. De prijs die er voor gevraagd wordt lijkt ons goed besteed geld. Bij gelegenheid ko men wij nog eens speciaal op de ze kwestie terug. Verwarming Opvallend was wel dat in gans de tentoonstelling bijna geen ka- chelkunstmoeder te zien was die met kolen werd gestookt. De stan den met electrische verwarmings toestellen waren er echter legio. De voorkeur schijnt te gaan naar verwarminselementen voor ten hoogste een 2C0 tal kuikens. De in fra roodstralers, waar vroeger ja ren zo'n drukte over gemaakt werd schijnen precies wat in ongenade gevallen te zijn. Wij zijn niet op de hoogte welke prijzen voor de electrische stroom in Nederland wordt betaald, maar zoals de verhoudingen in België zijn, zal de kolenkachel het hier nog wel een tijdje uithouden. Voeding Het doet men eens goed vast te stellen dat de Nederlandse voeder- fabrikanten het voor de voeding van kuikens en hennen niet zoeken in allerlei buitenissige vormen en wijzen van persen. De waarde van al die soorten schilfers en schilfer tjes, kruimeltjes, pelletjes, enz. wor den natuurlijk door degene die ze fabrikeert hoog aangeslagen. In de praktijk is het doorgaans niets an ders dan wat oogverblinding. Wij zijn het volledig eens met wat een vooraanstaand voederfabrikant ons vertelde de innerlijke waarde van een voeder is van heel wat groter belang dan de uitwendige vorm. De Nederlandse kweker houdt het dan ook in hoofdzaak bij de klassieke meelvorm. Alleen zien wij een streven naar een goede voederbak, waarmee morsen on mogelijk wordt. Veruit de meeste voederbakken die werden tentoon gesteld waren uit metaal vervaar digd, wat wel enigszins verwon- le bladzijde) dert, daar in hout zeer doelmatige constructies bestaan. Is men mis schien bang dat houten modellen te gemakkelijk door de kwekers worden nagemaakt Onmogelijk is dat niet Drinkwatervoorziening Over de hele lijn streeft men naar een automatische drinkwater voorziening, die arbeidsbesparing beoogt en ook het verontreinigen van het water wil voorkomen. Er waren zo wat van alle systemen te zien, het ene al wat ingewikkelder dan het andere. Bijna alle syste men hadden hetzelfde nadeel: te weinig drinkruimte bij een behoor lijk dikke kostprijs. Terwijl er toch zeer handige en veel goedkoper oplossingen bestaan. Wij denken hier bv. aan de drinkgoot met overloop. Vangmateriaal. Weinig kwekers in België den ken er aan zich iets aan te schaf fen waarmee zij kun dieren ge makkelijk kunnen vangen. Eigenlijk is dit een tekort. Het valt toch re gelmatig voor dat de hennen moe ten gevangen worden, bv. ter ge legenheid van het enten, het selec teren, het verplaatsen van hok, enz. Is men daar niet speciaal op voorzien dan gaat het vangen ge paard met veel tijdverlies en nog meer lawaai. In Utrecht zagen wij enkele han dige vangkooien en vangnetten, die wij onze lezers gerust kunnen aanbevelen. De meeste zijn zo op gevat dat ze het vangen in het hok zelf toelaten. Ze bestaan uit een 6 tot 7 tal panelen uit harmonika- gaas, waardoor een gedeelte van het hok op handige wijze kan af gesloten worden. Het samendrij ven van de dieren wordt daardoor kinderspel. Dat is zo ongeveer het interessan te wat wij voor onze lezers uit Ne derland konden meebrengen. Inde grond is het maar goed dat niet ieder jaar grote veranderingen te melden zijn. Want dan zou men al heel vlug met een verouderde uit rusting gaan zitten. Als algemeen besluit kunnen wij zeggen hoofdzakelijk voor hok- kenbouw en binneninrichting was er iets te leren. Wij houden ons dan ook aanbevolen voor liefhebbers die nieuwe hokken willen bouwen of oudere moderniseren. Wij kun nen hen heel waarschijnlijk een heel pak goede raadgevingen be zorgen. En het kost niets. Iedere landbouwer en vooral iedere kweker, zowel van kiekens, zwijnen als van hoornvee, moet overtuigd zijn van de grote waar de van ons blad als raadgever en voorlichter op landbouwgebied. Deze die regelmatig onze bij dragen lezen zullen een klare kijk krijgen over tal van vraagstukken en deze die onze raadgevingen volgen zullen meer dan eens on dervonden hebben wat ze waard zijn. Als verdediger van de belangen onzer boeren zal De Koornbloem wel aan de spits staan van alle landbouwbladen. Alle landbouwers hebben er dus belang bij de Koornbloem regel matig te ontvangen wat enkel kan gebeuren door het nemen van een postabonnement. Wij willen bij deze aan alle le zers vragen om nieuwe lezers aan te werven en ons te helpen om De Koornbloem meer en meer te ver spreiden. Hoe meer lezers hoe meer we in staat zullen zijn ons blad beter en vollediger te maken en aldus meer en meer de belangen der land- en tuinbouwers te dienen. Een buitenstaander kan zich moeilijk inbeelden wat al moet ge daan worden om een blad als het onze week na week op te stellen. Men kan zich nog minder inbeel den wat onkosten eraan verbon den zijn om ieder week van 't jaar aan al de ingeschrevenen hun blad thuis te laten bezorgen. We moeten het hier verklaren De Koornbloem kost spijtig ge noeg een hoop geld aan de sa menwerkende maatschappij wat ten allen prijzen dient verholpen. De onkosten en lasten kunnen evenwel zeer verlicht worden als meer lezers ons blad ontvingen. De uitgaven voor de bijdragen, het drukken en meer zijn dezelfde voor 5000 als voor 10.000 lezers. Alleen de onkosten van papier en de postdienst verhogen met het aantal. Indien wij erin slagen het getal onzer lezers met 2000 te verhogen zal De Koornbloem geen lastpost blijven voor de vennootschap en bovendien zullen we bij machte zijn meer en bekwamer medewer kers aan te werven. Nu weet iedereen dat het jaar geld van 72 fr voor een blad als het onze zeer laag is. Sedert 1 januari 1952 werd het niet verhoogd al hoewel alle onkosten, zoals lonen, papier, posttarieven en meer, se dertdien aanzienlijk verhoogden. Teneinde de last te verminderen zullen we verplicht zijn het abon nement van 72 fr op 96 fr brengen, wat zowat op 8 fr. per maand zal komen. Wij veronderstellen en wij ho pen dat geen enkel lezer tegen deze lichte verhoging een bezwaar zal hebben. Als we daarbij onze lezerskring kunnen uitbreiden dan is het mo gelijk dat wij zonder verlies het jaar rondkrijgen We willen hier wijzen op het feit dai een abonnement op De Koorn bloem het lidmaatschap van Redt U Zeiven inhoudt, met al de voor delen eraan verbonden. Na al deze beschouwingen dur ven we aan alle lezers vragen als propagandist te willen optreden en vrienden en kenissen aan te zetten een abonnement te nemen op ons blad Het is een dienst bewijzen aan de vele landbouwers en aan de vereniging. Op onze zaakvoerders en ver kopers weegt de plicht mee te wer ken aan de verspreiding van ons blad, en in eerste plaats in het be lang van de lezers zelf die de vele wetenschappelijke bijdragen zul len ten nutte maken in hun bedrijf. Samenwerking van allen die het goed menen is hier geboden. De belangen van de landbou wers moeten in eerste plaats ge diend worden door het verschij nen van een blad dat niet alleen de standbelangen van de boeren tegenover iedereen weet te verde digen, maar bovendien als raadge ver en voorlichter onschatbare diensten kan bewijzen. Uitslagen en beschouwingen. Schapen Geiten Varkens biggen beren Fokzeugen van zes maand tot één jaar van één jaar en meer mestvarkens Totaal Pluimvee 1938 56.738 4.586 985.237 6 642 1957 53.257 4.932 939.018 6.296 136.003 143.249 1 320.801 1.263.758 7.637 595 De cijfers betreffende de veesta pel geven aanleiding tot volgende beschouwingen: De telling van 15 mei 1958 vertoont duidelijk de ge volgen enerzijds van de ruime ver- Vervolg van le bladzijde) wachtingen nopens het verhoogd vleesverbruik in verband met de wereldtentoonstelling die spijtig niet in vervulling gingen en an derzijds van de uitzuivering der stallen ingevolge de strijd tegen de tuberculose. De vermindering van de land- bouwpaarden houdt gelijke tred met de uitbreiding van het aantal landbouwtraktoren. Bij het rundvee is er een algeme ne vermeerdering van het jong vee zowel melkvee als slachtvee: ruim 31.000 stuks bij het jong vee van drie maand tot één jaar; 16.000 stuks bij de jonge stieren van 1 tot 2 jaar; 19 675 stuks bij de vaarzen van 1 tot 2 jaar; 11.148 stuks bij de jonge ossen van 1 tot 2 jaar. De 44.360 40.413 127.458 145.974 melkkoeien nemen toe met ruim 22.000 stuks, de vaarzen boven de twee jaar met ongeveer 8.500 stuks, het oudere mest- en slachtvee met circa 12.000 stuks. Bij de varkens is er een gevoeli ge stijging bij al de categoriëen met uitzondering van de mestvar kens. De toename bedraagt bij de fok zeugen ongeveer 12.500 en bij de biggen 46.C00 stuks. Bij de mestvar kens integendeel is er een lichte daling van 2.500 stuks. Wat de cijfers betreffende het pluimvee aangaat, deze dienen met voorbehoud gelezen. Het is waar schijnlijk dat onze pluimveestapel hoger ligt dan de aangegeven cij fers. De landbouwwerktuigen. Traktoren met benzine 1.792 1.883 met petroleum 10.522 10.430 Diesel 23.182 19.866 Motoculteur Jeeps Pikbinders Pikdorsers Bietenkopsnijders Bietenrooiers Bietenoogstmachines Sproeitoestellen met motor of paard 5.752 Melkmachines 26.900 2.845 5.115 5.201 37.179 37.193 1.877 1.616 1.277 1 254 1 618 1.658 357 260 5.578 24.602 Zoals de cijfers aangeven worden meer en meer machienen in de landbouw gebruikt. Dit houdt ge lijken tred met de vergroting van de bedrijven door uitschakeling van de kleine boerderijen. De vermeerdering van het aan tal melkmachines mag men vooral als gelukkig bestempelen dit met het oog op de verbetering van de melkwinning. leest en verspreidt uw blad

De Koornbloem | 1958 | | pagina 2