VAN DE HAK OP DE TAK. W oudschoolmeester Mededelingen Ministerie van Landbouw De Gedenkschriften van de Verschillende kranten van de Turkse hoofdstad Ankara hebben een campagne ingericht met als doel de psychologische opvoeding van de Turkse vrouw. Ziehier en kele raadgevingen die verstrekt worden „Teak eraan, Fatima, dat het water een geschenk van Allah is. Bij uw toilet, baad u dan ook niet in parfum maar in water, want de moderne man heeft geen sterke zenuwen meer. Spreek zeer weinig, Fatima alsvorens je lippen te openen, die zijn als de tere blaadjes van een roos, denk na over wat je gaat zeggen je mond zal er mooier door worden. Wees stipt, Fatima. Wanneer je een afspraak gemaakt hebt, ver trek dan tijdig van huis. Zo zal je niet verplicht zijn te rennen als een kameel in de woestijn om op tijd te komen. Wanneer je iets niet weet, Fati ma, beken het zonder schroom de mannen zullen je er om hoog schatten. Wanneer je op het bureel bent, Fatima, of in de trein, in de bios coop of in het teater, denk niet dat de harten van de mannen in vuur en vlam staan bij je zicht alleen. Leer, Fatima, dat de nederig heid en de bescheidenheid mooie deugden zijn, kostbare sieraden die door de mannen naar volle waarde worden geschat. Mooi en overtuigend is dit alles gezegd. Maar of het helpen zal Ter gelegenheid van een plech tige zitting van de gemeenteraad van de Oost Pruisische stad Allen- stein (Duitse Sowjetzone) begon een schepen zijn rede met enkele cita- taten van de oud-Griekse wijsgeer Plato die hij vol socialistische ijver Volksgenoot Plato noemde. Bij een ironische onderbreking dat in die tijd er nog geen com munistische partij bestond, ging onze spreker verder met de oude Griek als burger Plato te be titelen. Nog uit Oost Duitsland. Een oude onderwijzer, niet ge woon een bladje voor de mond te nemen, had in de klas de commu nistische leider, Walter Ulbricht, als stommeling bestempeld. Hierop kreeg hij een gevange nisstraf van 12 maanden uit te zit ten. De oude stijfkop verklaarde na zijn verooi deling dat hij destijds hetzelfde gezegd had van keizer Willem II en van Hitier bij beide gelegenheden kwam hij er toen met één maand vanaf. Toeristen die reeds een bezoek brachten aan de koninklijke kaste len van Versailles, staan verstomd over de rijkdom en pracht die er in de tijd van de grote Lodewijken moeten geheerst hebben. Schijn bedriegt nogal dikwijls. Ook hier. Zo is het maar weinig geweten dat deze kastelen tijdens de stren ge winters helemaal niet verwarmd waren, zodat hovelingen en hof dames er bijna vervroren. Waar schijnlijk vandaar ook dat zij zich omzeggens niet wasten (water kan zo koud zijn) en met kleren en al in bed kropen. Welke toestanden hier op hygiënisch gebied uit voort kwamen, laten wij aan de verbeel ding van onze lezers over. Vermeldenswaardig is ook het feit dat het in die tijd helemaal niet vernederend was er een ganse ko lonie luizen op na te houden. Om het gescharrel en gewriel van dit ongedierte enigszins draaglijk te maken, hielden de hofdames er een mooie scharrelaar op na. Uit goud, want noblesse oblige Verder, gezien het volledig ont breken van sanitaire instellingen, verdwenen die fijne jonkers en da mes geregeld en diskreet achter een of ander zwaar gordijn om te doen wat iedereen doen moet. De fairste beoefening van de edele voetbalsport komt zonder twijfel wel voor te El Harwas aan de Persische Golf. Het is hoogst zelden dat aldaar nog zware over tredingen tegen de spelregels voor komen. De reden hiervoor is dat de ar biters gewapend zijn met een zware gummi-stok en gemachtigd zijn de overtredingen met een on middellijk pak slaag te bestraffen. van het De 4de Landbouwomschrijving (Gent-Eeklo) organiseert in samen werking met Het Rijksstation voor Veevoeding Het Rijksstation voor Boerderij- [bouwkunde Een grote demonstratie van insi- leren onder het thema WAT? Hakselen of Kneuzen Inkuilen met of zonder silo Kneuzen op het veld of stationnair Landbouwers, komt deze ver schillende werkmethodes zien. Do cumenteert U. Is silobouw nog noodzakelijk Het antwoord kunt U zelf zien op deze demonstratie die doorgaat op woensdag 19 no vember e.k. van 13 tot 16 uur, op de hoeve van de heer Reys Camiel, Eelveldekalseide, 224, MALDEGEM. De Fosfoor-Potasbemesting bevoordeelt de overvloedige produk- tie van gras dat rijk is aan eiwitstoffen en kalkfosfaat. STROOI DUS OP UWE WEIDEN 800 tot 1.000 Kg Sylviniet 17 of 300 tot 400 Kg Chloorpotas 40 en 300 Kg Fertiphos per hectare. Zo U de voorkeur geeft aan samengestelde meststoffen, eist dan steeds deze die rijk aan potas zijn. Daar strompelt de oude Rüpell de trappen op: Schoolmeester Als 't orgel nou al zwijgen wil, neem dan de viool O God, Rüpell, die is te Hol- denschlag bij de lijmer! «En kon ik ook al de viool hier niet dwingen, ik zou bij mijn ziel de kerkliederen vrij op de cither zingen I Om dat woord heb ik de oude zo onstuimig omhelsd, dat hij er van schrok tot in zijn binnenste. Ik vlieg en haal de cither, en bij de mis klinkt op het koor een snaren spel, zoals het in deze en misschien ook in andere kerken nooit zo is gehoord geworden. De lui luiste ren, de pastoor zelf wendt zich een weinig om en slaat een haastige blik naar mij op. En zo is midden in de langen win ternacht te Winkelsteg een Kerst feest gevierd geworden. Zacht be ven en wiegen de tonen der sna ren; zij zingen het nieuwgeboren Jezuskindje het wiegelied en de mensen de vrede toe. En zij wekken met schrille klank het slapende kind, eer de valse Herodes komt, en zij trilleren een reisliedje voor de vlucht naar Egypte. Ik speel het misgezang, speel liederen, zoals mijn moeder ze zong, en mijn pleegvader, de goe de parapluiemaker, en in het huis van de baron, de freule... En op 't laast weet ïk zelf niet meer, wat ik, kind geworden man de gemeente en het heilige kind heb voorgespeeld in deze Kerst nacht. Ik word in de ogen 'der Winkel- stegers nog zo Lot getikt, als Rijm- Rüpell. Na de middernachtdienst heeft de pastoor door mij de armsten der gemeente, de ouden, de gebrek- kigen, de veriatenen, bij zich in de pastorie laten roepen. HéDaar is 't nog helderder, dan in de kerk! Daar is midden in de kamer een boom opgegroeid, en die bloeit met vlamme-bloesems aan alle takken en twijgen. Godswonderlijk gluren de oude mannetjes en wijfjes naar binnen en gichelen en wrijven zich de ogen van wege de malle droom. Dat op een boom des wouds enkel kaarselichten groeien, dat hebben ze al hun levensdagen nog niet ge zien. -Het bekende wondervogeltje van voor duizend jaren, zegt de pastoor, is weer door het woud ge vlogen, heeft een zaadje in de grond gelegd en daaruit zal dit boompje met de vlammebloesems ontsproten zijn. En dat was dan de derde boom des levens. De eerste was de boom der kennis in het pa radijs de tweede was de offer boom van Golgotha, en deze derde boom der mensenliefde, die het Golgotha der aarde weer omvorm de tot paradijs. In het brandende doornbos had God vroeger een maal de geboden afgekondigd, en in dat brandende bos herhaalde hij het hedengij zult de naaste liefhebben, als u zelf! Hierop heeft de pastoor voedsel en kleding verdeeld, aan voor wie ze bestemd waren en daarbij ge zegdbedank niet mij, het Cris- tuskind heeft het gebracht Kijk 's an, kijk 's an roepen de luidjes elkander toe, nou komt het Christuskind zelfs heel en al bij ons in't woud! Ja, omdat wij nou 'n kerk hebben, en zo 'n heel goede heer pastoor! Rüpell, ook een der begifigden, is alleen kinderlijker, dan de ande ren allemaal samen. Hij joeg de boom rond, als zocht hij het Chris tuskind in de takken. Lieve tijd roept hij eindelijk, de zon houd ik hoog in waarde, maar ik weet geen ander licht op aarde, ik weet er geen te noemen, die op zo helder licht kan roemen, als deze denne- bomen hier, met zijn helder sier! Weest netjes stil en luistert! Hoort gij hoe 't in de takken fluistert? Als mussen fladdren de engeltjes en bouwen gezwind, een nestje voor 't heilige Cristuskind. Die witte daar, die kleene-vleugels heeft ie nog niet eens-die was hier bij na afgevallen. Gauw, laat je een paar klimijzers geven door de smid, ik betaal ze zonder mallen. Kijk, ik kreeg vandaag 'n warm buis en bovendien in elke zak een daalder mee naar huis, En wil nu engelen gauw komen, in ons woud op alle bomen, en ontsteekt de luchtkronen bij duizend miljoenen. Geen lepel vol at de oude Rü-. peil, als de anderen bij Grassteiger warme pop genoten. En toen er stro in de kamer werd gebracht en een bed werd gespreid, opdat de luidjes niet in de nacht naar hun afgelegen hutten zouden moeten gaan, is Rüpell naar buiten gegaan onder de vrijen hemel en heeft de sterren geteld en elk een naam ge geven. En de opgaande morgen ster gaf hij de naam Vader Paul. De pastoor heeft zich herhaal delijk gewend tot de landheer, om te bewerken, dat hier aan de keu terboertjes - die met veel moeite de slechte grond bruikbaar ge maakt hebben-die grond tegen vergoeding zou worden afgestaan. Maar er is geen antwoord geko men. Het heet, dat de oude heer op reis is en de jonge in de hoofd stad, en de wereld is te wijd en de hoofdstad te druk, om zo n woord uit het woud verstaanbaar te doen worden. Wij Winkelstegers blijven dus leenroerig. De veertiende van januari 1958 Vandaag heb ik het bericht van de dood mijner nicht, tante-Lies, ontvangen. Zij heeft mij tot haar esfgenaam benoemd. Oude beken den uit mijne jeugd, die zich sinds twintig jaren niet om mij bekom merd hebben, wensen mij geluk met de erfenis. Ik weet echter nog niets anders. Hoeveel kan de vrouw bezeten hebben? Wel was ze rijk geweest, maai heeft alles in kansspel gewaagd. Maar al was 't maar één grosen, ja al was 't niemendal - bij mijn ziel, toch verheugt 't mij, dat ze aan mij heeft gedacht. Ze heeft het steeds goed met mij gemeend. Nu heb ik geen verwanten meer in deze wereld. (Wordt voortgezet).

De Koornbloem | 1958 | | pagina 3