DE HOP. De landbouw in de economie van Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroendi. Weekblad Voor en door de Landbouwers ■fit» Arbeid adelt w AALST 22 NOVEMBER 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1847 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Wat gebeurde er in de Hophandel Hop is een plant die men niet overal aantreft. In ons land vindt men ze in de streken van Poperin- ge en van Aalst Asse Het is een plant die bijzondere zorgen en vakkennissen vraagt om ze te kweken en vooral om ze te plukken en te drogen. Men kan hop het best vergelij ken met geneeskundige kruiden die zeer verzorgd en eveneens ge droogd moeten worden. Hop is een onontbeerlijke grond stof voor het brouwen van bier. Zonder hop zou het bier niet be waren en het zou ook de smaak niet bezitten die deze drank ken merkt. De grootste voortbrengstcentra van hop vindt men in Amerika, Duitsland, Tsjechoslowakije en En geland. België en Frankrijk bren gen minder voort, terwijl Neder land en de Noorse landen geen hopplantingen bezitten. Hop is een grondstof welke geen twee volle jaren goed bewaart zo dat de brouwerij ieder jaar afhan kelijk is van de oogst die te ver wachten is. Vandaar komt het dat de prijzen van de hop van jaar tot jaar zo veel kunnen verschillen endit naar mate de opbrengsten in de ver schillende landen groter of kleiner zijn. De markt is dus zeer eng zowel voor wat de voortbrengst als het verbruik betreft. Zo kan een over schot van slechts 5 °/0 de prijzen doen dalen terwijl een voorzien tekort van dezelfde hoeveelheid de prijzen kan opdrijven. Eens deze vaststellingen gedaan willen we aantonen hoe het komt dat wij in 1957 de gekende prijsver schillen hebben gekend, dit alles volgens inlichtingen die we in han delsmiddens hebben gekregen. Er bestaan vier grote opbrengst centra en vier grote markten voor de hop en wel namelijk Amerika, Duitsland, Engeland en Tsjecho slowakije. Als een dezer landen slechte op brengsten heeft, zal het verplicht zijn minder uit te voeren of zelfs in ander landen te gaan kopen. Dit was in 1957 het geval voor Amerika die een slechte oogst kende en zich op de Duitse markt kwam bevoorraden, met het gevolg dat de prijzen aldaar in de hoogte gingen, prijzen die onmiddellijk gevolgd werden op de wereld markt. Zo zagen we in 1957 in België de aankopen die begonnen rond de 5.500 fr. per baal van 50 kg om gedurig hoger te lopen en te ein digen rond 13.000 fr. Enkel het feit dat Amerika een misoogst kende was dus oorzaak van deze zeer hoge prijzen. Wat gebeurde er nu in 1958 Het bleek alras dat Amerika een veel belovende oogst had welke circa 50°/o zou hoger liggen dan in 1957, zodat dit land niet in het bui tenland zou hoeven te kopen. Duitsland verwachtte een meer opbrengst van zowat30 °/0, Tsjecho slowakije een meeropbrengst van 50 °lo, terwijl de Belgische oogst circa 15 °/0 meer zou geven. Over de ganse lijn was dus een overvloedige oogst te verwachten, wat logischer wijze tot een vermin dering der prijzen moest leiden. Toch werden vóór het seizoen enkele balen in België verkocht aan 9.000 fr. Maar langzamerhand kreeg men de zekerheid over de grote oog sten en de prijzen daalden. Eerst in Duitsland en seffens gevolgd in België, waar vervolgens gekocht werd aan 5.000 fr. en waar men in de loop van het seizoen verder afdaalde tot 3.C00 fr. en minder. Wat hoger werd geschreven zijn inlichtingen, naar we reeds hebben vermeld, welke we via de handel hebben bekomen. Het zal wel in grote lijnen de toestand aangeven zoals deze in de laatste twee jaren heeft bestaan. Maar nu moeten we als kwekers de vraag stellen hoe het komt dat de prijzen zo vreselijk laag zijn ge vallen, zodat dezelve op verre na de kostprijs niet kunnen dekken, en waarom de regering niet tijdig heeft ingegrepen om deze gewel dige prijsdaling te verhinderen, door het remmen van de invoer uit het buitenland We weten dat België niet ge noeg voortbrengt, dat de brouwerij circa 3 miljoen kilo nodig heeft waar de opbrengst op slechts 1.500.000 kilo wordt geschat. Er moet dus hop worden inge voerd en deze wordt hoofdzakelijk in Duitsland en Tsjechoslowakije gevonden. Maar eerst dient, naar onze me ning, gezorgd dat onze inlandse voortbrengst aan behoorlijke prij zen aan de man kan worden ge bracht, alvorens een overvloed van buitenlandse hopjbinnen te laten. De prijzen die* in België betaald (Zie vervolg onderaan hierneven.) Het belang van de landbouw in de huishouding van onze overzee- gebieden wordt uitgewezen door volgende gegevens betreffende het jaar 1956. Aandeel van de landbouw in de nationale Congolese produktie Inlandse landbouw 20,4 °/0. Europese landbouw 5,5 Bewerking van landbouwvoort- brengselen 4.7 Bij wijze van vergelijking geven wij het aandeel van enkele andere bedrijfstakken in zelfde nationale Congolese voortbrengst Mijnen en basismetaalbedrijf 23,5 °/o. Verwerkingsnijverheden 7,5 Bouwmaterialen 2,5 Bouwbedrijf 3,8 °/0 Vervoer en verkeer 10,2 °/0. De toeneming van de Europese landbouwvoortbrengst in Congo ten opzichte van het gemiddelde over 1947 1948 verbeeld door het vergelijkingscijfer 100, wordt voor 1957 uitgewezen door het indexcij fer 249. Voor de mijnvoortbrengst bedroeg het indexcijfer maar 172 ten opzichte van het gemiddelde 1948-1949 verbeeld door 100. Op tien jaar tijds, van 1948 tot 1957, werd de uitvoer van Belgisch Congo en van Roeanda Oeroendi méér dan verdubbeld, stijgend van 11.014 miljoen tot 23.959 miljoen fr. De omvang van de uitvoer steeg in bijna even belangrijke mate nl van 844.345 ton in 1948 tot 1.530.616 ton in 1957. In deze tonnemaat ne men de plantaardige produkten 42,9 °lo voor hun rekening en de minerale grondstoffen 56,1 °/0. De dierlijke produkten en diverse arti- worden staan, naar men verklaart, min of meer in verhouding met deze van genoemde landen, waar dezelfde afslag is gekomen als bij ons, maar dit betekent niet dat de invoer in die mate mag toegelaten worden dat onze hopkweek in ge vaar verkeert en de kwekers met groot verlies moeten werken. We°'herhalen dat de hop een grondstof is die te veel aan de schommelingen is onderworpen en dat er iets dient gevonden om meer stabiliteit in de prijzen te verkrij gen, door een vaste regeling op de in- en uitvoer, zoals dit ten an dere met veel ander grondstoffen gebeurt. De prijzen van 1957 waren zeer hoog, maar deze van dit jaar zijn ellendig laag. Die onstandvastig heid houdt een gevaar in voor de kwekers, dat door alle middelen dient uitgeschakeld. kelen maken het overblijvende 1 °/0 uit. Benevens het aanzienlijk aandeel dat de landbouw neemt ia de bui tenlandse handel van onze kolonie, voorziet hij bijna volledig in de voedingsbehoeften van de inland se bevolking en voor een niet te onderschatten gedeelte in de be voorrading van de Europeanen. Het tweede tienjarenplan dat thans wordt voorbereid zal inzonderheid gericht zijn op de opvoering van de productiviteit in de landbouw en op de verbetering van de valo risatie der landbouwvoortbrengse- len. De Europese landbouw in Belgisch Congo en Roeanda-Oeroendi. Terwijl de inlandse landbouw zich voor meer dan 80 °/0 toelegt op de teelten voor binnenlands verbruik, zoals graangewassen, knollen en andere levensmiddelen, is de Europese landbouw overwe gend afgestemd op de voortbreng selen bestemd voor industriële ver werking en voor de uitvoer. Het betreft hier tevens teelten die bijzondere kennis en belangrijke kapitaalinvesteringen vergen. Meer dan 2500 Europese onder nemingen doen thans aan land bouw in Belgisch Congo en onge veer 200 in Roeanda Oeroendi. Onder de voornaamste land- bouwproduklen dienen vermeld de elaeis of palmboom die de palm olie en de palmnoten, de olie en palmkoek levert. De elaeis wordt geteeld door belangrijke land bouwondernemingen in midden- Congo, in Mayumbe, Kwango en de Kasai. Naar gelang van haar graad van zuurheid wordt de palmolie gebruikt hetzij als voe- dingsvet, voornamelijk in de mar garinenijverheid, hetzij voor de vervaardiging van zeep en andere industriële doeleinden. De handelsvoortbrengst van palmolie door Belgisch Congo be reikte in 1957 233 455 ton en deze van palmnoten 164.107 ton, hetzij ongeveer 20 °/0 van de wereld- voortbrengst voor palmolie en 140/o voor palmnoten. Op dit gebied be kleedt Belgisch Congo de tweede plaats in de wereldopbrengst, ach ter Nigeria en vóór Indonesië. De koffie is ook een belangrijke uitvoerteelt van Belgisch Congo en Roeanda-Oeroendi en wordt vooral voortgebracht in de Oostelijke pro vincie, in Kivu, de Evenaar en Roe anda-Oeroendi. Men onderscheidt twee soorten nl. de Robusta en de (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom'. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1