Het belang van maagkiezel voor de hennen. Weekblad Het Belgisch verbruik aan voedingsvetten in 1957. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers 37ste JAARGANG Nr 1849 [«■■■■■■■■■■■HWIMIl'WBBgBWM Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Dieren die in de vrije natuur leven tonen duidelijk hoe trefzeker hun instinct datgene weet te vinden wat ze voor hun bestaan nodig hebben. Sluit men de dieren ech ter op, begint men ze in hokken te houden, dan zijn ze aangewe zen op wat hun verzorger hun heeft en vrij dikwijls openbaren zich dan de gevolgen van een of ander tekort. Kippen, die heel de dag de kans hebben in open lucht rond te scharrelen vinden doorgaans een voldoende aantal scherpe steentjes, die ze in de maag nodig hebben voor hun spijsvertering. Dit is ech ter minder of helemaal niet het ge val, wanneer ze, bv. gedurende de wintermaanden achter elkaar in het hok opgesloten blijven. Nog te weinig hennenhouders wijden vol doende aandacht aan dit vraag stuk en wij vinden het daarom nut tig hier enkele bijzonderheden uit een te zetten met het doel het voe- derrendement bij de dieren te ver hogen en daarmee ook het rende ment van de hennenhouderij. De spijsvertering bij de vogels is in meerdere opzichten verschil lend van die der zoogdieren. Bij zoogdieren bv. begint het proces van de spijsvertering reeds in de mond, waar het voedsel grondig wordt gekauwd (gemalen) en met speeksel wordt vermengd. Dit speeksel is het eerste spijsverte- ringssap dat met de afbraak van de opgenomen spijzen een begin maakt. Juist omdat reeds in de mond een eerste verteringssap vrij komt is het nodig dat de spijzen daar ter plaats worden gemalen, omdat het speeksel beter in contact zou kun nen komen met de voedseldelen, die moeten verteerd worden. Bij vogels en hier voor wat ons aangaat bij de hennen, wordt het proces van de vertering pas inge zet in de krop. Het voedsel wordt daar voorgeweekt om nadien ge makkelijker in de maag gekleind te kunnen worden. Dit is absoluut noodzakelijk daar de hennen geen tanden hebben. De krop levert dus eigenlijk maar voorbereidend werk en het is de maag die het eigenlijke werk van het kauwen moet doen. Ie mand, die een hennenmaag heeft opengesneden moet het opgeval len zijn dat de wanden gevormd zijn door buitengewoon dikke en krachtige spieren Een Amerikaans onderzoeker heeft de kracht, die door deze maagspieren ontwik keld wordt, geschat op ruim 8 kg per cm2. Het is door voortdurende samentrekkingen dat de maag het voedsel kneed en fijner maakt. Kneden alleen heeft echter niet voldoende vat op de kleine voed- seldeeltjes, vooral als deze bestaan uit de harde buitenlaag van de granen. Daarom moeten er in de maag harde steentjes met een ru we oppervlakte voorhanden zijn, zodat ook de hardste voedseldeel tjes fijn kunnen gewreven worden. Zoals wij reeds hebben vermeld krijgen de hennen, die in de vrije natuur rondlopen, wel voldoende gelegenheid daar hun maal- steentjes» zelf op te zoeken. Men kan zich toch afvragen in hoever dit het geval is op uitlopen die reeds jaren afgegraasd zijn. Het zelfde geldt voor hennen, die op een dichtbegroeide uitloop zitten, zoals bv. op een boomgaard. Hen nen die echter opgesloten zitten hebben doorgaans niet de kans de nodige steentjes te pikken en vrij dikwijls zien wij daar dan ook een minder gunstig verloop van de spijsvertering, met andere woorden een minder gunstig voederrende ment Praktijkmensen hebben wel eens neiging kleine bijzonderheden over het hoofd te zien, vooral al ze daar niet onmiddellijk de gevolgen van merken. Zo zien wij langs de ene kant de aanhangers van de «all- mash» voeding weinig belang hechten aan het geven van maag kiezel, omdat ze van mening zijn dat de dieren die niet nodig heb ben omdat ze toch geen graan eten. Proeven hebben echter aan getoond het toedienen van maag kiezel een voedselbesparing mee bracht van ongeveer 3 Moet dit verklaard worden door het feit dat er nog niet voldoende fijn wordt gemalen bij de fabrikatie van de voeders of spelen daar nog andere faktoren een rol? Bovendien maalt niet ieder fabrikant zijn voeders even zorgvuldig. Zo is het geen zeldzaamheid dat men in henne- melen een groot persentage ge broken granen aantreft in plaats van gemalen. Ook wordt er wel eens opgewor pen dat men bij dieren, die geen maagkiezel krijgen zelden als ge volg daarvan een afwijking ziet optreden. Dat men geen afwijking ziet is nog geen bewijs dat er geen kan zijn, vooral daar het hier om afwijkingen gaat in de ingewan den. {Zie vervolg 2e bladzijde 3e kolom) fr- 1936 1938 1956 1957 21,65 82,78 85,73 100 382 396 21,47 81,- 82,63 100 377 385 9,36 100 24,66 263 25, - 267 10,72 23,70 24,60 100 221 229 5,90 14,82 15,71 100 251 266 (2de bijdrage) In onze vorige bijdrage hebben wij aan de hand van een merk waardige studie van de Heer G. Vincent in het Landbouwtijdschrift van juli 1.1. de ontwikkeling ge schetst van het verbruik van ver schillende voedingsvetten in ons land tijdens het jaar 1957. Deze ont wikkeling is immers van het groot ste belang voor de afzetmogelijk heid van de boter en voor het be houd en de bloei van ons zuivelbe drijf. In deze bijdrage worden de oorzaken behandeld van de evolu tie uiteengezet in ons vorig artikel. De eerste oorzaak die in aanmer king komt is. De prijzenontwikkeling van de voedingsvetten. Het is duidelijk dat de prijzen ontwikkeling een aanzienlijke in vloed uitoefent op de omvang van het verbruik der voedingsvetten. Gemiddelde prijs van de voedingsvetten in 1957 t.o.v. 1936-1938. Uit deze tabel blijkt dat ten op zichte van de periode 1936 38 de boterprijzen in 1957 merkelijk in hoger mate zijn gestegen dan de prijzen van de margarine en van de andere voedingsvetten. Vergeleken met 1956 zijn de bo terprijzen in 1957 gemiddeld met 3,5 °/o gestegen voor wat betreft de melkerijboter en met 2 °/0 voor wat aangaat de hoeveboter, terwijl de prijsstijging van de margarine slechts 1,4 °/0 bedroeg. De prijs van de reuzel nam toe met 3,7 °L en deze van het rundsvet met 6 °/0. Wanneer men het verbruik van de margarine nagaat over de ver schillende maanden van het jaar stelt men vast dat het grootste mar- qarineverbruik elk jaar over het algemeen wordt waargenomen van augustus tot december, zelfs tot januari. Deze periode stemt voor een deel overeen met deze waarin een sterke stijging van de boterprijzen plaats heeft, doch daar ligt niet de enige oorzaak. Het feit echter dat ook een aanzienlijke verbruikstoe- name van de margarine werd vastgesteld vanaf augustus en sep tember wijst er op dat deze toene ming andere oorzaken heeft dan de lichte stijging van de boterprijs daar wij op dit tijdsap van het jaar nog ver verwijderd zijn van het hoogste of kritisch punt op het ge bied van de boterprijzen. Bedoelde verbruikstoename is vermoedelijk te wijten aan de ho gere gezinsuitgaven veroorzaakt door het verlof, door de herope ning van de scholen, door de na kende winterperiode (kolenvoor- raad, hogere gas- en electriciteits- verbruik), verschillende feesten als Sint Niklaas, Kerstmis, Nieuwjaar. Talrijke gezinnen zijn verplicht vanaf het einde van het verlof, hun huishoudelijke begroting in te krimpen om het hoofd te kunnen bieden aan nieuwe uitgaven. Voegt hierbij de zucht naar kom fort en weeldeartikelen (zoals au to, scooter enz;) welke er toe leidt dat uitgespaard wordt op de voe ding om aan deze zucht te kunnen voldoen. De boter nu is zonder twij fel een van de eerste voedingswa ren waarop belangrijke besparin gen kunnen verwezenlijkt worden, want het prijsverschil tussen de prijs van de boter en deze van de margarine is aanzienlijk. Hierbij komt nog dat een sterk uitgebrei de en degelijke gevoerde propa ganda het margarineverbruik aan zienlijk bevordert, terwijl de aan bevelingen van sommige dokters tot verbruik van plantaardige vet ten ook het boterverbruik hebben geschaad. Zolang een zo belangrijk ver schil zal blijven bestaan als thans tussen de prijs van de boter en die van de margarine zal het moeilijk vallen nieuwe dalingen van het boterverbruik te vermijden. Dit verschil zou moeten kunnen ver minderd worden. Voor de jongste jaren bedroeg het immers gemid deld 68,79 fr per kg voor 1955; 67,81 fr per kg voor 1956 en 70,38 fr per kg voor 1957. Deze verschillen zijn die aan de verbruiker van de melkerij boter en de margarine. Zij zouden op verschillende ma neren kunnen verminderd wor den, hetzij door de boterprijs te verlagen; hetzij door de margari- neprijs te verhogen; hetzij door deze twee middelen te combineren. De aanwending van deze midde len stelt ernstige en moeilijke pro blemen die nochtans een oplossing vergen. Inmiddels dient als ver weer tegen de uitgebreide propa- Zie vervolg 2de bladzijde le kolom.) De Koornbioem Abonnementsprijs 72 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, Jaren Melkerijboter in de mijn fr. index Hoevebc de m )fer op arkt index Margarine in kleinhandel fr. index Reuzel in hanc klein iet index Rundvet in kleinhandel fr. index

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1