Dc Toekomst van Antwerpen in Gevaar. VAN DE HAK OP DE TAK. - 6 dec. 1958 3 Iedereen in dit land, hij weze Waal of Vlaming, gaat er wel mee over akkoord dat de haven van Antwerpen van kapitaal belang is voor de Belgische ekonomie. In het verleden heeft de haven van Ant werpen steeds helemaal het mari tiem verkeer van West Europa met de rest van de wereld beheerst, de havens van Rotterdam en Hamburg achter zich latend. Maar dat is ge schiedenis. Op dit ogenblik wordt Antwerpen voorbij gestoken, en flink voorbij gestoken, door de twee andere grote Europese zee havens. Voor oningewijden klinkt dat misschien verwonderlijk. Ieder jaar lazen we toch in de dagbladen over de rekords die Antwerpen haalde wat de binnengelopen schepen betrof Dit aantal groeit inderdaad ieder jaar er komen ieder jaar meer schepen te Ant werpen binnen, maar deze groei is veel aanzienlijker voor Hamburg en Rotterdam, vooral voor deze laatste zeehaven. En wat erger is, spijts deze groei, zien we heel wat zeeschepen die sinds jaren Antwer pen als aanleghaven hadden, deze stad verlaten om voortaan Rotter dam aan te doen, terwijl sinds jaren te Antwerpen gevestigde bedrij ven, er ernstig aan denken hun werkzaamheid naar Rotterdam te verplaatsen. Voorde Chrysler Cor poration is dit reeds een feit Het zijn ten andere vooral deze twee laatste feiten die de openbare opi nie en de verantwoordelijke rege ringsinstanties wakker geschud hebben. Maar laat ons de cijfers spreken. Dan wanneer het goederenverkeer per zee sinds het einde van de oorlog verdubbeld is in tonnemaat, in vergelijking met de vooroorlogse periode, is het aandeel van Ant werpen in dit verkeer geslonken van 6 °/o tot 4,2 °/0 Dan wanneer vóór 1940 36 °/0 van de totale in voer van West-Europa langs Ant werpen gebeurde, is nu dit percen tage op 22 gevallen En dit ten voordele van Hamburgen Rotter dam. Het aandeel van Rotterdam steeg in dezelfde periode van 32 °/0 tot 44 °lo, met andere woorden de aktiviteit van de haven van Rot terdam is het dubbele van deze van Antwerpen! Voor 1957 bedroeg de tonnemaat der langs Rotterdam in gevoerde goederen 74 millioen te genover 36 500 000 voor Antwer pen. Deze enkele, alles behalve schitterende cijfers wijzen er duide lijk op in welk een gevaar van bloedarmoede zich de haven van Antwerpen bevindt. We hoeven er niet op te wijzen welke noodlottige invloed dit moet hebben op gans de Belgische ekonomie. Waar liggen de oorzaken van dergelijke achteruitgang Er zijn er vele. Er is eerst en vooral het feit dat de lonen te Rotterdam merkelijk lager liggen dan te Antwerpen, en dat de Hollandse haven minder onderhevig is aan sociale konflik ten, maar vooral het feit dat de holiandse schippers op de binnen vaarten goedkoper varen. Op dit ogenblik worden bijna alle granen voor België in Rotterdam ver scheept De Hollandse regering heeft bovendien, bij de heropbouw van Rotterdam, haven en stad, in de na oorlogse periode, niet op de centen gekeken, en grote bedra gen ter beschikking gesteld om van Rotterdam een der modernste ha vens van het vasteland te maken, dan wanneer de verschillende na oorlogse Belgische regeringengeen voldoende belang gehecht hebben aan de noodzakelijke modernise ring der haven van Antwerpen. Onze nationale ha/en is te klein geworden met het oog op de ont wikkeling van het goederenver voer per schip, en ze beschikt niet over de moderne uitrusting waar over thans elke grote zeehaven dient te beschikken. Bovendien zijn de verbindingsmiddelen van Ant werpen met het hinterland niet meer aangepast aan de eisen van de tijd. Daar waar te Rotterdam grootse werken aan gang zijn, ge kend onder de naam van de wer ken der Europapoort beteke nisvolle naam werden de nood zakelijke werken voor Antwerpen verspreid over een tienjarenplan, tegen het einde van hetwelk de toekomst van Antwerpen waar schijnlijk onherroepelijk zal verlo ren zijn. Deze toekomst eist onmid dellijke en afdoende maatregelen. Naar het schijnt is zich de huidige regering van deze noodtoestand bewust, en dan ook zinnens het no dige te doen in samenwerking met het Antwerps havenbestuur en met de private ondernemingen die bij de toekomst van de haven het meeste belang hebben. Alvorens echter de verschillende allernoodzakelijkste werken aan te duiden, houden we er toch aan te onderlijnen dat de nationalisatie der haven van Antwerpen, oplos sing die in sommige middens voor gestaan wordt, in geen geval de aangewezen weg mag zijn. Een on derneming nationaliseren staat ge lijk met ze ten dode op te schrijven. De ondervinding heeft dit meerdan eens bewezen. Ze wordt dan het slachtoffer van paperasserij en bu reaucratie, om langzaam weg te kwijnen onder allerhande politieke invloeden en partijdige benoemin gen. De Staat is nooit een goede patroon, en zeer zeker niet wan neer het er op aan komt een zaak te redden Dit gezegd zijnde komt het er in een zeer nabije toekomst op aan het havenbestuur en het privaat initiatief te helpen voor de zeer dringende noodzakelijkheid de ha ven en het materiaal te moderni seren, voor het bouwen van een nieuwe zeesluis, voor het graven van een zevende dwarsdok, voor het bevaarbaar maken der Schelde voor schepen van 50.000 ton, en voor het aanleggen van nieuwe en moderne verbindingswegenmet het hinterland de autostrade Ant- werpen-Luik-Duitsland, de verbin ding met Henegouwen, en een mo derne verkeersweg met Rijssel, over Gent en Kortrijk. Slechts aan die voorwaarden zal het mogelijk zijn het verder doodbloeden van Antwerpen tegen te gaan. Het is wel waar dat verschil in lonen en binnenlandse vrachtprij zen met Holland zal blijven be staan, maar deze niet weg te cijfe ren nadelen kunnen ruimschoots vergoed worden door andere troe ven waarover Antwerpen beschikt in het nadeel van Rotterdam de buitengewone dichtheid van ons verkeerswegennet, over weg, per spoor en bij water, de zeer gunsti ge kansen voor de schepen die Antwerpen aandoen om retour vracht te vinden, daar 40 °/o van Op het internationale vlak (wat een deftig woord he zijn er deze week twee interessante gebeurte nissen het vermelden waard. Ten eerste de beslissing van Rus land zijn troepen uit Oost Berlijn te rug te trekken en zijn verzoek, of beter gezegd zijn eis, aan de Wes telijke mogendheden hetzelfde te doen. Het logisch gevolg van deze beslissing zou zijn dat de stad Ber lijn volledig zou ingesloten worden door het door de Russen bezet Oost Duitse gebied. Of, indien gij het nog klaarder wiltDe ganse stad Berlijn zou aan de willekeur van de Russen overgeleverd wor den wanneer deze het maar zouden wensen. Ook zou de meest vooruit geschoven post van de Westmach ten definitief uitgeschakeld wor den, iets waarnaar de Russen reeds lang streven. Rusland heeft dan ook gedreigd dat, wanneer binnen zes maanden de Westmachten het Russische voorbeeld niet zullen gevolgd heb ber, of wanneer in het gunstigste geval geen onderhandelingen aan de gang zullen zijn, zullen de Rus sen hun plan eenzijdig doordrijven en desnoods met geweld de toe gangswegen naar Berlijn afschaf fen. Alleszins een nieuw en ernstig twistpunt dat de betrekkingen tus sen Oost en West nog meer in het gedrang komt brengen, dat zelfs van aard zou zijn de wereldvrede in het gevaar te brengen. Zo ver zijn wij echter, gelukkig- ijk, nog niet. In zes maanden zal er nog heel wat water naar de zee lopen en zal de soep, die thans brandend heet wordt opgediend, wel wat afgekoeld zijn. Men mag aannemen dat de Wes terse landen niet zinnens zijn zich zo maar bij de neus te laten nemen. Dat weten de Russen ook. En met de tijd zal ook wel raad komen. De tweede vermeldenswaardige gebeurtenis zijn de verkiezingen die in Frankrijk gehouden werden. Zij brachten, naast een nederlaag van de communisten, tevens de ul tra nationalisten aan de winst. Wij zeggen wel aan de winst, nog niet aan de macht. Want de algemene indruk die in het buitenland heerst is dat de overwinnaars, die zich volgelingen van generaal ae Gaul le noemen, gaullistischer zijn dan de Gaulle zelf Met andere woorden dat de lange generaal zijn mede werkers ook nog wel anders kan zoeken dan bij deze ultra's, die on verzoenlijk staan ten overstaan van het Algerijnse vraagstuk en de ge neraal nog veel last zouden kunnen bezorgen in zijn poging een voor beide partijen aanvaardbare op lossing te geven aan de bloedige staat van oorlog die als een zware hypotheek weegt op Frankrijk. Ook hier is dus afwachten de boodschap. onze nationale nijverheid op de uitvoer is aangewezen, evenals de sinds vele jaren te Antwerpen ge Zie vervolg onderaan hierneven.) XXIII, is het geen geheim dat de Heilige Vader steeds blijk gegeven heeft van een fijne humor. Zo deed hij onlangs aan prins Chigi het verhaal van een van zijn kennissen, een missionaris die ge storven was. Vele jaren geleden had de mis sionaris zich tot doel gesteld een wilde stam menseneters uit het duistere hart van Afrika te gaan bekeren. De menseneters waren het in de beginne niet erg met de pater eens, verder meende de hoofdman van de stam dat zo een lekkere brok blank mensenvlees een aangename afwisseling zou vormen met het alledaagse neger vlees. Er werden toebereidselen voor de maaltijd gemaakt, zeker tot groot ongenoegen van de pater. Hij trachtte de hoofdman dan ook te overtuigen dat zijn vlees werke lijk ongenietbaar was. Toen de hoofdman dit niet wilde geloven, vroeg de pater een mes, sneet zich een stuk uit de kuit en overhan digde dit aan de menseneter. Deze proefde en spuwde het misprijzend weer uit: het smaakte hem werke lijk niet en de missionnaris werd opnieuw in vrijheid gesteld. Er dient noodzakelijk bij dit ver haal bijgevoegd dat de pater een houten kunstbeen had. Het communistisch China spant zich in om aan zijn bevolking de weldaden van de moderne bescha ving te brengen. Zo zijn sinds en kele tijd ook de spiegels in het be reik van de kleine man gesteld. In een afgelegen streek ging een jonge Chinees, TjingKwa Loe, naar de stad, kocht zich een spiegel en gaf deze bij zijn thuiskomst aan zijn jonge vrouw zonder één woord uitleg ten geschenke. De jonge Chinese keek er in en begon hartstochtelijk te wenen. Zij ging bij haar schoonmoeder haar beklag doen omdat haar man zich in de stad een andere vrouw ge kocht had De oude nam op haar beurt de spiegel, keek er in en troostte haar schoondochter onmiddellijk met te zeggen dat zij zich niet ongerust hoefde te maken omdat het toch maar een oud en lelijk wijf was. van Voor de onmiddellijke omgeving de nieuwe paus, Johannes vestigde internationale rederijen, die ten slotte toch niet gemakkelijk van standplaats zullen veranderen, van het ogenblik dat er een rede lijke kans bestaat dat de toestand binnen korte jaren verbeteren zal Voor Antwerpen is dus de toe stand wel ernstig, maar nog niet verloren. Het komt er echter op aan te handelen, en vlug te hande len. De Japanse geneesheer Yoshiaka Mihara heeft een uitvinding ge daan die van grote invloed zou kunnen zijn op de Japanse econo mie en het land van hongersnood zou sparen. Het betreft namelijk een nieuw- soortig en doeltreffend antivries middel dat de rijstvelden zou be schermen door te beletten dat het water in strenge winters zou be vriezen en aldus de rijstvelden zou vernielen. Ten titel van inlichting weze ver meld dat de rijst nog steeds het basisvoedsel van de Japanners is. Eerwaarde Heer Gordon Guin ness, onderpastoor van de kerk van St John te Dublin (Ierland) ver klaarde van op de kanselDrin ken is geldverspilling en moord. Alleszins een zonderlinge stel- lingname van iemand die de eer heeft te behoren tot de brouwers familie bij uitstekGuinness. Ge weet wel Guinness is good for you!»

De Koornbloem | 1958 | | pagina 3