Op de jongste interministeriële conferentie van Benelux. Plantenbeschermende rol van de Kalkcyanamide. Weekblad Arbeid adei t V oor en door de Landbouwers Realistische taal van Minister de Vleeschauwer. AALST 13 DECEMBER 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1850 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Dinsdag 2 december 1.1. had te Brussel een vergadering plaats van Ministers der Beneluxlanden. Een der punten van de dagorde had betrekking op de harmonisatie of het in overeenstemming brengen der landbouwpolitiek van de Be neluxlanden. Tot deze harmonisa tie werd besloten op een intermi nisteriële conferentie der Benelux landen in 1955. De heer Lefebvre, toenmalig Minister van Landbouw heeft aanvaard dat deze verande ring zou worden doorgevoerd bin nen de vijf volgende jaren. Sindsdien laten de Hollanders geen gelegenheid voorbij gaan hetzij op de bijeenkomsten van de ambtenaren, hetzij op deze van de Ministers, om aan de Belgen te vra gen hoeverre zij staan met bedoel de harmonisatie. Volgens hun op vatting staat harmonisatie immers gelijk met nieuwe vrijgevingen van de invoer van land en tuinbouw- produkten. Inmiddels brengen zij zelf echter geen de minste wijziging aan hun streng dirigistische land bouwpolitiek welke gepaard gaat met een ruime subsidiëring van overheidswege. De officiële mededeling betref fende het verloop van de intermi nisteriële conferentie van 2 decern ber 1.1. liet vermoeden dat op land bouwgebied geen overeenstem ming werd bereikt. Het dagblad La Libre Belgique verstrekt in haar nummer van 6 december 1.1. nadere bijzonderheden betreffen de het verloop der besprekingen over het landbouwprobleem. Vol gens deze inlichtingen zou onze Minister van Landbouw, baron de De Vleeschouwer, op kordate en realistische wijze zijn zienswijze over de harmonisatie van het land bouwbeleid der Beneluxlanden hebben uitgedrukt. De Minister zou inzonderheid hebben betoogd, dat harmonisatie en vrijgeving van de invoer geen synoniem zijn en niet met elkander mogen worden ver ward. De harmonisatie moet eerst worden verwezenlijkt, nadien ko men enkel de vrijgevingen van de invoer. Deze zienswijze van de Minister komt overeen met deze welke wij hier herhaaldelijk hebben voorge staan. Wij hebben steeds voorge houden dat een vrij verkeer van land- en tuinbouwprodukten tussen Nederland en België enkel moge lijk was op voorwaarde dat een ernstige toenadering tot stand komt tussen het economisch en sociaal beleid der twee landen, nl: op ge bied van de vorming van de kost prijzen en van de lonen en sociale lasten. Dit is op heden op verre na niet het geval. De lonen liggen in Nederland nog steeds 30 tot 35 °/0 onder deze in België, de pachtprijzen werden van overheidswege vastgesteld op maximum 40 °/0 boven het vóór oorlogs peil, wijl zij in België door de wet werden bepaald op twee en twee en half maal de waarde van 1939, en in werkelijkheid het driedubbele van de pachtprijs van 1939 bereiken. Wat de vrijgevingen van de in voer betreft waarop door de Ne derlandse Minister van Landbouw werd aangedrongen op de laatste conferentie, zij hadden betrekking op bloemkolen, aardappelen en kersen. De heer de Vleeschauwer blijkt zich te hebben verzet tegen een beslissing over deze vrijgevin gen, daar zij niet op de agenda stonden van de vergadering. Hij verklaarde zich echter bereid dit vraagstuk te bespreken op een vol gende bijeenkomst in den Haag. Er werd dan ook besloten deze pro blemen te laten behandelen op een volgende vergadering der Mi nisters van Landbouw der Bene luxlanden die zou doorgaan in Den Haag De Belgische Minister van Land bouw zou verder hebben betoogd dat België sedert drie jaren de weg der harmonisatie is opgegaan door de instelling van het Landbouw fonds, doch dat een harmonisatie niet ia enige richting mocht ge schieden en hij wenste te weten wat de Nederlanders hebben ge daan om een toenadering van hun landbouwbeleid met het Belgische te verwezenlijken. Aldus zijn de kostprijzen der landbouwproduk- ten in de drie Beneluxlanden geens zins naar elkaar gegroeid, omdat de Nederlanders steeds geweigerd hebben iets te wijzigen aan het kunstmatig karakter van het appa raat hunner landbouweconomie, nl: lage pachtprijzen, beperkt door de wet, lage lonen, tussenkomst van de Staat in het tekort van het Egalisatiefonds voor een bedrag dat dit jaar 7 tot 8 miljard frank bedroeg enz. Zie vervolg 2bladz. 1' kolom) Op de internationale studieda gen die in de loop van september te Ath werden gehouden werd door ing. Michiels van het Belgisch Stikstofbureau een voordracht ge houden over de rol die kalkcya namide speelt bij de teelt en de bescherming van de planten. Wij drukken hier deze voordracht af, omdat wij ervan overtuigd zijn dat ze voor onze lezers zeer nuttige inlichtingen bevat. De kalkcyanamide en de bescherming der planten. Bij het einde van de vorige eeuw werd de eerste practische metho de gevonden om de vrije stikstof uit de lucht in een scheikundige samenstelling vast te leggen. On geveer zestig jaar geleden lukten de scheikundigen A. Franck en N. Caro er in kalkcyanamide te fa briceren door inwerking van de stikstof uit de lucht op verhit cal- ciumcarbide. Naderhand werden voor het stikstofprobleem nog andere op lossingen gevonden, en wanneer heden de fabricatie van de kalk cyanamide niet meer de eerste plaats inneemt in de volgorde van de wereldproductie der stikstof- stofmeststoffen, blijft de historische rol welke de kalkcyanamide ver vuld heeft, er geenszins door ver minderd. Als meststof wordt de aandacht van de gebruiker gevestigd op haar specifieke eigenschappen, welke enerzijds voortvloeien uit het feit dat de stikstof onder cya- namidische vorm aanwezig is en anderzijds dat zij kalk bevat. Al in 1907 toonde A. Ritter in Duitsland aan dat de kalkcyana mide ook werkelijke onkruidver- delgende eigenschappen bezit en tot het vernietigen van herik in haverteelten kan dienen. Omstreeks 1928, werd de kalk- cyamide in België aangewend sa men met zwavelzuur, kopernitraat, kopersulfaat, en kleurstoffen op basis van D.N.O.C., als selectieve onkruidverdelger in graangewas sen en namelijk in haver. Na het einde van de laatste we reldoorlog doet de opkomst van onkruidverdelgende produkten met hormonale werking, zoals zou ten van 2, 4, dichloorphenoxyazijn- zuur (2. 4. D) en van methychloro- phenoxyazijnzuur (M.C.P.A.), bij de landbouwers de hoop ontstaan dat zij voortaan in alle teelten de onkruiden scheikundig zullen ver nietigen, en kostbare handenar beid kunnen besparen. Indien, sinds 1945, vele nieuwe scheikundige produkten beproefd en gelanceerd geworden zijn, met min of meer goede uitslag, zijn de toenemende problemen welke zich stellen nog ver niet volledig opge lost. Maar de onderzoekingen hebben zich niet enkel beperkt tot het op zoeken van nieuwe produkten, zij hebben ook de toepassingsmetho den verbeterd. Alzo is ook de «pre- emergence techniek ontstaan, waarvan er verschillende modali teiten bestaan. De kalkcyanamide, ver van uit geschakeld te worden door het gebruik van allerlei onkruidver- delgingsmiddelen, heeft de bewe ging gevolgd. In verscheidene landen werden de eigenschappen van de cyana- mide bestudeerd en nieuwe toe passingsmogelijkheden gevonden. Dit heeft haar toegelaten zich niet enkel op de markt te handha ven, nu dat de prijs van deze stikstofmeststof hoger ligt dan die van ammoniaknitraat en ammo- niaksulfaat, maar zelfs, in België, de plaats van 1937/38 terug te ne men. In die tijd was kalkcyanamide vooral gebruikt als meststof, thans zijn het haar eigenschappen als selectieve onkruidverdelger en de hulp die zij voor de bescherming der planten kan aanbrengen, die haar voornaamste bestaansrede nen uitmaken. Hoe werkt de kalkcyanamide? De kalkcyanamide met als schei kundige formule: CaCN2 geeft bij wateropname: CaCN2 2H20 H2CN2 4- Ca(OH)2 vrije cyanamide en gebluste kalk. Deze vrije cyanamide bezit een zeer giftige werking voor de plan ten en ander levende organismen. Het kan door de bladeren en kruid achtige gedeelten maar ook langs de wortels opgenomen worden en deze tedere en fijngevoelige orga nen doden. De vrije cyanamide werkt dus op de bovengrondse en ondergrondse delen van de plant als een inwendige, systemieke on kruidverdelger. Maar de fase van vrije cyanami de is vluchtig, zowel in de grond als in de plant. De omzettinq qaat verder. H2CN2 -+- H20 CO(NH2)2 Er wordt ureum gevormd, daarna ammoniumkarbonaat en bij nitrifi- catie nitraatstikstof. Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1