KERSTMIS. Het zuivelvraagstuk in Europa en de wereld. Weekblad i Arbeid adel Voor en door de Landbouwers Aan al onze Lezeressen en Lezers Zalig en Gelukkig Kerstfeest Feest van Licht en Vreugde, en van Vrede aan de mensen van goeden wil. AALST 20 DECEMBER 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1851 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 i Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. wensen we een In de loop van de geschiedenis van het mensdom hebben vele vol keren de zon vereerd en aanbe den, omdat er voor hun leven en voeding zoveel alhing van het re gelmatig verschijnen, en van de regelmatige terugkeer van dit wondere hemellichaam. Wanneer dan in het midden van de winter de zon schaars werd met haar licht en haar warmte, en er vrees ontstond dat ze wellicht wel eens niet zou kunnen terugkeren, wer den er bij al deze volkeren, biezon- der bij deze uit het noorden, waar de zon zich bijna niet meer ver toonde, feesten ter ere van de bron van het licht gehouden, opdat ze zich over de wereld ontfermen zou en haar redden van de eeuwige duisternis. En telkens weer her nieuwde zich het wonder-, de da gen werden weer langer, en de zon werd edelmoediger bij het geven van licht en warmte. Winterse volksfeesten zijn dan ook een algemeen verschijnsel bij de heidense volkeren. Men deed feestvuren ontbranden, waarvan de vlammen h oog oplaaiden, ols of men aan de zon weer warmte en sterkte geven wou. En de men sen geloofden in de goede uitwer king hiervan, want na de winter keerde telkens weer de zomer te rug de zomer die aan iedereen licht, warmte en vreugde gaf. Over het juiste jaar, en de juiste dag van het jaar waarop Kristus geboren werd bestaat er geen ze kerheid. De geleerden hebben hieromtrent wel min of meer waar schijnlijke berekeningen gemaakt, maar tot zekerheid kwam men niet. Over één zaak zijn echter al len het eens: de geboorte van Kristus betekende voor het mens dom een ommekeer van de duis ternis naar het licht, van het uit zichtloze naar de vreugde. Wan neer dan circa het jaar 330 onzer tijdrekening de Kerkvaders te be slissen hadden over het tijdstip waarop de geboorte van de Ver losser jaarlijks zou dienen her dacht te worden, viel hun keuze op de heidense midwinterfeesten (in het Noorden de Joelfeesten), en zo kwam het dat van af dit tijd stip Kerstmis ieder jaar gevierd werd rond de seizoenwende van het einde van het jaar. De centra le gedachte van de midwinterfees ten: de terugkeer van het licht, van de vreugde en van de hoop, werd voortaan samengetrokken op de figuur van de Zaligmaker: het licht, de vreugde en de hoop van de wereld. De smeekvuren ruim den stilaan de plaats voor de Krib be, en de joeldansen voor gods dienstoefeningen. Maar toch is er aan Kerstmis iets gekleefd geble ven van deze midwinterfeesten, het kerstgroen, de kerstboom, en... de maaltijden. Zo komt het dat sinds eeuwen het Kerstfeest zich afspeelt rond het beeld van de Kribbe, de ge boorte van de Zaligmaker voor stellend. Sinds eeuwen is de Kerst kribbe vergroeid met de volksge bruiken van de Westerse wereid. In de meeste kerken begint de vie ring van de Kerstnacht met een hulde aan de Kribbe. In zeer vele huiskamers staat er wel is waar een kerstboom, maar met daaron der of daarnaast de Kerstkribbe. Vooral in de Angelsaksische lan den moet de Kerstkribbe het on derdoen voor het Kerstmannetje. We zijn er echter van overtuigd dat 't spijtig zijn zou indien ook in onze streken het Kerstmannetje de krib be zou verdringen. Het Kerstman netje zegt ons niets, spreekt niet tot ons gemoed en is bovendien heidens, terwijl de Kribbe' sinds eeuwen in het kristelijk Vlaande ren de symbolisering is van de ge boorte van onze Zaligmaker. Maar laten we het vooral hou den bij de gedachte die aan de grond lag van de midwinterfees ten, en het centrale punt is van de Kristene Kerstviering: de vreugde omwille van het licht en de ziel vrede die door Kristus aan de we reld gebracht werden. We hebben allen zo'n behoefte, en aan vreug de, en aan licht, en aan vrede, en wie zou er durven ontkennen dat {Zie vervolg onderaan hierneven.) Voor enkele weken werd te Cre mona de derde konferentie van de Europese melkvoortbrengers ge houden die werd ingericht door de Internationale Federatie van Land bouwproducenten (Fédération in ternationale des producteurs agri- coles FIPA). Afgevaardigden uit 14 landen (België, Finland, Frankrijk, Denemarken, West-Duitsland, Ier land, Groot Brittannië, Italië, Lu xemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland) woonden deze belangrijke konfe rentie bij. Ons land was vertegen woordigd door de heren ing. Co- nix, ondervoorzitter van de Belgi sche Boerenbond, en Glineur en Scoumane van de Union Professi onnele Agricole. Meerdere belang wekkende referaten werden voor gedragen waarin verschillende uitzichten van het vraagstuk wer den behandeld. Onder meer besprak de heer Hartmann uit Zwitserland de hui- het Kerstkind in zijn Kribbe, in het hart van ieder mens niet een wei nig vreugde, licht en vrede brengt Met Kerstmis voelen de mensen zich nauwer tot elkander getrok ken, en voelen ze de behoefte om goed te zijn... Elk jaar heeft zijn wel en zijn wee. Er zijn wel is waar droevige en zonloze dagen, maar Goddank, er zijn er vreugdevolle ook. En zo als de donkere dagen komen zon der waarschuwing, zo komen ook de vreugdeboodschappen op het onverwacht en hebben we het vandaag minder, we moeten toch hopen dat we het morgen beter zuilen hebben. Welnu Kerstmis is een van die dagen dat we vreugde smaken en kennen, want op die dag staan de kinderen dichter bij de ouders, en de ouders bij hun kinderen, dan op andere dagen; ook de families komen weer met elkaar in nauwer kontakt, en op straat groeten de lui elkander met een zalig kerstfeest, terwijl hun ge laat vrede en vreugde uitstraalt. En al deze gevoelens worden over koepeld door het feit dat ieder ge lovige zich op deze dag dichter bij de hemel voelt, en hiervan de wel doende invloed ondergaat. En zo herhaalt zich ieder jaar de bood schap die op Kerstnacht de enge len uit de hemel aan de herder- kens brachten. «Wees niet bevreesd, want wij brengen U de boodschap van een grote Vreugde...Vrede aan de mensen van goeden wil. dige stand en de komende ontwik keling van de voortbrengst en het verbruik van melk en zuivelpro- dukten in Europa. Hij was de me ning toegedaan dat de melkpio- duktie verder zal toenemen door stijging dermelkgifte per koe. Bijna in elk land wordt uitbreiding ge geven aan de vervaardiging van kaas, melkpoeder en gekonden- seerde melk met het doel de boter markt te ontlasten. De botercrisis die zich in het voorjaar van 1958 bijzonder scherp stelde, schijnt voorlopig gemilderd. Om een nieu we marktontreddering te voorko men moet elk land in het kader van zijn eigen landbouwpolitiek er het zijne toe bijdragen om de bo- tervoortbrengst aan te passen aan het verbruik. Verder dient met alle middelen gestreefd naar een verdere ver mindering van de onkosten bij de voortbrengst, de verwerking en de bedeling van melk- en zuivelpro- dukten. Ook dient een bijzondere aandacht besteed aan de propa ganda tot uitbreiding van het ver bruik van melk enzuivelprodukten. De heer Deschars van de dien sten der Europese Economische Sa menwerking verstrekte enkele vooruitzichten betreffende de toe neming van de voortbrengst en het verbruik tijdens de eerstkomende jaren. Hij raamde dat in 1965 en voor het geheel der 17 landen van de E.O.E.S. de melkproduktie min stens 27 t.h. hoger zou zijn dan in 1955, terwijl het verbruik slechts met 18 t.h. zou zijn gestegen. Naar zijn oordeel zou alleen de toene ming van het boterverbruik met 20 t.h. aan deze ongunstige wen ding verhelpen. De heer ingenieur Brinckman handelde over de ge volgen van het tot stand komen der gemeenschappelijke Europese markt voor de zuivelprodukten. De verschillende maatregelen die in verband hiermede op 1 ja nuari a.s. van kracht worden, zo als vermindering der tolrechten met 10 t.h., de verruiming van de kontingenten, het in voege bren gen van een gemeenschappelijk tarief van tolrechten tegenover het buitenland en de weerslag van deze maatregelen werden uitvoe rig onderzocht en uiteengezet door de heer Brinckman. Ook de ver schillende toepassingsmogelijkhe den van het stelsel van de minima- prijzen werden nauwkeurig om schreven. Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) MAM De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1