Plantenbeschermende rol van de Kalkcyanamide. Het zuivelvraagstuk in Europa en de wereld. Nieuws Afdelingen 2 (Vervolg van Spreker wees tot besluit op de talrijke moeilijkheden die het tot stand komen van de vrijhandels zone tussen de zes landen van de Europese Gemeenschap en de ove rige landen van de Europese Or ganisatie voor Economische Samen werking alsnog in de weg staan. Hij drukte de hoop uit dat uitein delijk toch een akkoord zou tot stand komen tussen de betrokken landen. Een afgevaardigde van de FIPA schetste de zuiveltoestand in Au stralië, Nieuw-Zeeland, Canada en de Verenigde-Staten van Amerika. Ten slotte behandelde de heer Guérault, ondervoorzitter van de Fédération Internationale Laitiere (Internationale Zuivelfederatie) het ontstaan en de werking van dit internationaal organisme. Wanneer wij de voorgebrachte referaten overschouwen stellen wij vast dat zij alle gewagen van een voortbrengst die hoger ligt dan de vraag, De bevoegde internationale instanties zijn insgelijks tot het be sluit gekomen dat de huidige voort brengst van melk en zuivelproduk ten te aanzienlijk is voor de be schikbare afzetgebieden. Zij heb ben erkend dat de politiek tot on dersteuning van de prijzen toege past door meerdere landen grote le bladzijde) lijks heeft bijgedragen tot het ont staan van deze toestand. Wellicht hebben zij geen voldoende belang gehecht aan de merkelijke toene ming van de melkgifte per koe die in al de landen werd bekomen, in min of meer ruime mate. Volgende tabel verstrekt inlich tingen betreffende de ontwikkeling van de melkveestapel en de voort brengst per melkkoe in de bijzon derste landen van voortbrengst en uitvoer. Zij toor.t inzonderheid aan 1) dat in Groot Brittannië, dat veruit de voornaamste invoerder is van melkprodukten, het aantal melkkoeien gestegen is met 18 °/0 (zijnde een wereldrekord) en de voortbrengst per koe met 23 °/0 2) dat in de Verenigde Staten, eerste land van voortbrengst van koemelk, de melkgifte per dier toe genomen is met 44 °/0 (wereldre kord) doch dat het aantal melk koeien daarentegen is gedaald met 14 °/0 3) dat in Denemarken, Neder land, Australië en Nieuw-Zeeland, alle uitvoerlanden, het aantal koei en is afgenomen, doch de melkgif te per dier is gestegen 4) dat in de invoerlanden van West Europa, het aantal melkkoei en is toegenomen en de melkgifte per koe verbeterd Aantal melkkoeien en voortbrengst per koe in de belangrijkste landen. (2de bijdrage en slot). Vet kalkcyanamide kan men ge makkelijk windhalm vernietigen indien men de volgende richtlij nen toepast. -Uitstrooien op het einde van de winter, einde Januari, Februari of begin Maart, volgens de stre ken en wanneer de onkruidplan- ten reeds gekiemd zijn. -Zorgen dat de grond vochtig genoeg is om de kalkcyanamide te ontbinden en de giftige vrije cya- namide los te maken. Voor on- kruidplanten die zich reeds heb ben kunnen ontwikkelen, bij voor keur strooien over nat bedauwd gras, zodanig dat de vergiftigde werking terzelfdertijd op de bla deren en de wortels van de on- kruidplant plaats heeft. De cyanamide heeft enige da gen nodig om'haar volledige wer king uit te oefenen. Wanneer over vloedige regen kortelings volgt na het uitstrooien van kalkcyanamide zal dit een invloed hebben op het wellukken van de herbicidewer king. Op rogge en wintergerst wordt kalkcyanamide op dezelfde ma nier gebruikt. In zomergranen de kalkcyana mide aanwenden 5 tot 6 weken na het zaaien, wanneer het graange was ongeveer 7 tot 10 cm. hoogte heeft. De toe te dienen hoeveelheid schommelt tussen 200 en 250 kg/ha volgens de betrekkelijke hoogte van teelt- en onkruidgewas, de weersomstandigheden, volgens dat de planten nat of droog zijn. Voor bieten, wordt de kalkcya namide als selectieve onkruidver delger 12 tot 15 dagen voor het zaaien oppervlakkig op de grond uitgestrooid. De opkomst van on- kruidplanten komt later en de ver dere onderhoudszorgen worden vergemakkelijkt. Een dosis van 400 kg per ha is nodig. Op het ogen blik van zaaien hoeft de grond niet meer bewerkt te worden, hetzij zo nodig zeer oppervlakkig, zodanig dat er geen nieuwe onkruidzaden naar boven worden gebracht. Deze methode vergt natuurlijk een tijdspanne van ongeveer een paar weken tussen de bewerking van de grond en het zaaien. Aardappelen, welke enige da gen voor het bovenkomen 300 kg per ha kalkcyanamide hebben ont vangen, kunnen zuiver blijven tot bij het aanaarden, vandaar, ar beidsbesparing. Vóór het rooien voor het vernie tigen van aardappelloof en vooral van onkruiden, welke de teelt over woekeren wanneer het loof ver droogd is, bezigt men 300 tot 400 kg kalkcyanamide op nat bedauw de planten. Deze hoeveelheid toe gediende kalkcyanamide gaat niet verloren, maar zal volledig ter beschikking blijven voor de be mesting van de opvolgende teelt. Voor erwten en bonen kan de aanwending plaats hebben kort voor het ogenblik van opkomen, dan zijn de onkruidplanten ge kiemd, en weerstaan niet aan 200 kg kalkcyanamide per ha. In erw ten kan men de aanwending ter bestrijding van onkruiden insge lijks doen wanneer de erwtenplan tjes reeds opgekomen zijn en voor dat de jonge blaadjes ontplooid zijn. Voor maïs, geteeld in melkrijp- stadium en voor graan, kan kalk cyanamide aangewend worden vóór het zaaien, na het zaaien of na opkomst, ten laatste wanneer de maïsplanten 6 tot 10 cm hoogte hebben. Volgens M. Ing. STRIJCKERS is kalkcyanamide zeer goed geschikt voor de bestrijding van onkruid- planten in raaigras - en andere grassoortenteelten voor zaadpro- duktie. Men strooie in Januari Februari 250 tot 300 kg per ha op het einde van een vorstperiode, op het ogenblik dat men zich aan zachter weer mag verwachten. Ereprijs en muur worden alzo ver nietigd. De kalkcyanamide wordt ook met goed gevolg aangewend in menige groenten en bloemteelten. Voor ajuinen, wanneer zij goed ziin ingepoot, wendt men tot 3 kg per ha aan. In bepaalde streken van Vlaanderen wordt deze methade gewoonlijk toegepast. In aspergeteelten houdt het aan wenden in mei van 3 kg per are de aardruggen zuiver gedurende het oogsten, dit vergemakkelijkt het steken, bespaart handenarbeid, vermijdt delicaat hakken, welk de aspergescheuten zou kunnen kwet sen. Bij menigvuldige teelten kan kalkcyanamide doelmatig aange wend worden, hetzij, tussen het planten, en het bovenkomen, zoals bijvoorbeeld de bloembolplanten, (tulpen, hyacinten, gladiolen, le lietje der dalen,..), vóór de groei- herneming bij doorlevende plan ten (roselaars, seringen...), vóór het verpoten bij kolen, porei. Onderzoekingen worden op dit gebied met aanmoedigende uit slagen voortgezet, en de veiligheid is des te groter, daar het produkt geen giftige rest in de grond achterlaat, integendeel, nuttige voedingselementen. Kalkcyanamide heeft buiten zijn herbicide eigenschappen, nog an dere toepassingsmogelijkheden, soms zeer onvoorzien, gevonden. De onderzoekingen van HH. Pro fessoren VAN DEN BRUEL en MOENS hebben de doelmatigheid van 3.0 kg per ha kalkcyanamide aangetoond voor de vernietiging van slakken in graangewassen. Het produkt bewaart zijn slakken- dodende werking gedurende 4 tot 7 dagen. M. Professor VAN DEN BRAN DEN van Gent en zijn medewer kers onderzoeken het effect van de kalkcyanamide op de vrije ne- matoden van de grond. Ook hier schijnt het product een vernieti gende werking uit te oefenen. De langpootmuggen welke soms in groot getal in weiland aanwe zig zijn, worden bestreden met kalkcyanamide. Om volledig te zijn dient men de aandacht te vestigen op de zwam dodende werking van de kalkcya namide, namelijk tegen de voet- ziekten in graangewassen. Deze werking heeft men in menige ge vallen kunnen in het licht stellen en in Zweden wordt het product speciaal aanbevolen ter bestrij ding dezer ziekte. Er wordt aangeraden de kalk cyanamide aan te wenden op goed vochtig bedauwde plantjes ten (Zie vervolg onderaan hierneven NOORDAMER1KA Verenigde Staten 23.933 20.510 Canada 3.780 3.147 Totaal 27.713 23.657 EUROPA (invoerlanden) 3.300 3.863 Groot Brittannië West-Duitsland 6.049 5.641 België 967 976 Totaal 10.316 10.500 EUROPA (uitvoerlanden) 1.692 1.446 Denemarken Nederland 1.460 1 493 Totaal 3.512 2.939 OCEANIË (uitvoerlanden) 2.354 Australië 2.545 Nieuw Zeeland 1.787 1.998 Totaal 4 332 4.352 einde het aankleven en indringen van de cyanamide te bevoideren. Het uitstrooien van kalkcyana mide op de stoppelen voor het ploegen, versnelt de ontbinding van het stro en terzelfdertijd het verdelgen van de parasieten die er zich schuil houden tot de vol gende teelt. Dit vlug en bijgevolg zeer onvol ledig overzicht geeft een gedacht van de actuele mogelijkheden van kalkcyanamide, rekening gehou den met haar selectieve onkruid- dodende werking, insectendoden- de werking, slakkendodende wer king, nematodendodende werking en plantenziekte-verwekkende zwammendodende werking. De onderzoekingen die thans in ver schillende landen voortgezet wor den zullen de toepassingsmogelijk heden nog uitbreiden. Dank zij haar wijze van werking. 14 17 15 4.291 4.043 8.334 6.162 5.455 11.617 44 35 39 18 7 1 2 5.583 5.467 7.022 18.072 6 836 6.746 8 403 21.985 23 23 20 22 15 2 7 6.905 7 658 14.563 8.126 8.698 16.824 18 14 16 8 12 1 4.629 5.694 10.323 5 653 5.637 11.290 22 1 9 de afwezigheid van giftige residus en van schadelijke stoffen voor het microbenleven van de grond, heeft ook de kalkcyanamide, éen der oudste gebezigde produkten voor de bescherming der planten, niets verloren van haar actualiteit, en blijft ook een plaats bekleden bij de reeks der phytopharmaceuti- sche produkten. LEDE. Vergadering op zondag 21 de cember a.s. te 19 uur, in café Het Lindeken Broeder De Saedeleer- straat. Programma 1) Voordracht met lichtbeelden over: Voeding en verzorging van jonge kalvers en viggens 2) Tombola. voortbrengst Melkkoeien (duizend stuks) Landen 1934-1938 (gemiddeld) 1957 Verschil per melkkoe (in pond) 1934-1938 I 1957 (gemiddeld) Verschil

De Koornbloem | 1958 | | pagina 2