EETAARDAPPELEN. LAND BOUW BERICHTEN DE UITVOER VAN SCHOONAARDE Vlaamse Schouwburg DE KOORNBLOEM - 20 dec. 1958 Het Ministerie van Ekonomische Zaken heeft onlangs de uitvoer van aardappelen voor twee dagen stopgezet, om nadien deze maat regel alleen op Bintje toe te passen. Wij begrijpen deze beslissing niet, daar er volstrekt geen tekort is aan aardappelen, ook niet aan Bintje. Het Ministerie van Ekonomische £aken blijkt verder de gedrags lijn te volgen de prijzen der land- bouwprodukten te drukken om het indexcijfer der kleinhandels prijzen laag te houden. Toen in september oktober 1.1. de aardap pelprijzen rond de 90 fr per ICO kg lagen, is bedoeld Ministerie wer keloos gebleven. Nu echter een behoorlijke prijs werd bereikt en handelsrelaties in het buitenland werden gevestigd, treedt het Mi nisterie op-om de uitvoer stop te zetten. Wij tekenen met klem pro test aan tegen deze handel wijze die des te meer onverant woord is daar de landbouw se dert jaren in een zware crisis is gedompeld. We hopen dat onze ministers zullen inzien dat 2 fr. tot 2,50 fr. per kilo geen woekerprijs is, als men rekening houdt met de kostprijs van plantgoed, meststoffen, pach ten en arbeid. BINNENLAND De boter en vleessmokkel. Blijkens een antwoord van de Minister van Landbouw op een parlementaire vraag werden ge durende de eerste tien maanden van 1968 140.700 kg boter bij de grens aangeslagen. Er werden 3.428 processen-verbaal opgesteld. Tijdens dezelfde periode werden 32 processen-verbaal opgemaakt voor de smokkel van 113 stuks vee. Tot hernieuwing van de vlaspremie. De provinciale landbouwkamer van West-Vlaanderen heeft op 5 december het verzoek gericht tot de Minister van Landbouw om vóór het einde van het jaar een beslissing te treffen inzake de toe kenning van een teeltpremie voor het vlas. Deze premie zou weinig invloed hebben op de begroting, daar, waar geen vlas gezaaid werd, tar we of voedergranen zullen worden verbouwd die ook dienen gesub sidieerd. Daarbij beoogt de teelt premie het herstel der discrimina tie ten nadele van de vlasteelt. Tevens dringt de Provinciale Landbouwkamer er op aan dat de Minister van Landbouw zo spoedig mogelijk zou tussenkomen bij zijn kollega van openbare werken, op dat in het programma van de openbare werken de landelijke wegen en waterlopen de beschik baar gestelde kredieten zouden genieten. Internationale landbouwbeurs te Brussel. Van 15 tot 22 februaii 1959 zal te Brussel het Internationaal Land- bouwsalon worden gehouden. Op deze internationale landbouwbeurs zullen, naast tal van landbouwpro- dukten, in het bijzonder landbouw machines in grote verscheidenheid worden tentoongesteld. Het Land- bouwsalon gaat door in de Grote Paleizen van de Heisel. De inrich ters verwachten inzendingen uit België, Nederland, Frankrijk, Duits land, Canada, Verenigde-Staten, Zweden, Oostenrijk, Tsjecoslowa- kye en Groot Brittannië. Inlichtingen betreffende deze tentoonstelling worden verstrekt door de inrichters 29, Spastraat, Brussel. BUITENLAND. FRANKRIJK. Het Internationaal salon van de landbouwmachienen. Van 3 tot 8 maart 1959 zal te Pa rijs op de tentoonstellingsterreinen aan de Porte de Versailles de 30ste Internationale Beurs van land bouwmachines worden gehouden, waar de jongste ontwikkeling van machines, apparaten en toebeho ren voor landbouw, veeteelt en pluimveeteelt, voorts grondbewer kingsmachines, bevloeiings- en drainagemachines en toebehoren en verdere machines die in aller lei takken van de landbouw toe passing vinden, naar voren zullen worden gebracht. Volgens de beschikbare cijfers telde deze beurs in 1957 circa 280.000 bezoekers en omvatte 767 stands van machines van Frans origine alsmede die uit vijftien an dere landen. Inlichtingen betreffende deze beurs worden verstrekt door: Sa lon International de la Machine Agricole, 95 Rue Saint Lazare, Pa ris IXe, France. PHILIPPIJNEN. Invoer van kaas en levensmiddelen. De National Marketing Corpo ration zal voor een waarde van 1 miljoen dollar aan kaas en ande re voedingswaren ontvangen on der United States Law 480. Indien de Philippijnse regering haar toe stemming verleent, zal deze orga nisatie ook melkpoeder, bevroren vlees, lever en andere levensmid delen gaan invoeren. In dit ver band heeft de directeur van deze overheidsorganisatie een studie reis gemaakt door Japan, India, Hawai, de Verenigde Staten, Liba non, Italië, West-Duitsland, Zwitser land, Scandinavië, Nederland, Bel gië, Frankrijk en Groot-Brittannië, om zich in te lichten over de ver koopsystemen en coöperatieve werking in deze landen. PERU. Hogere melkvoortbrengst. Sedert de kunstmatige insemina tie in de vallei van Lima wordt toegepast, is de melkproduktie in dat gebied sterk toegenomen. Zij bedraagt thans per koe gemiddeld 4.512 kg melk met een vetgehalte van 3,3 °/0 over een lactatieperiode van 305 dagen, hetgeen een ver hoging van 18,7 °/o is ten opzichte van de vroegere opbrengst. AUSTRALIË. Vruchtenconserven. De conservenindustrie in Aus tralië bereikte in het financiële jaar 1957/58 een rekordproduktie van 110C00 ton met het inblikken van abrikozen, peren, perziken en gemengd fruit, met een opbrengst van 5 1/2 miljoen pond sterling. De totale hoeveelheid bedroeg 5,7 miljoen kartons (1 karton 24 blik van 20 oz), waarvan 40°/o perziken en peren elk, 2,2 miljoen kartons pe ren in blik betekent een nieuw re- kord voor deze sector. De ananas- blik in de winter en de zomer van 1957 was 940.000 kartons, een terug gang met 20 °lo ten opzichte van het vorige. Het Verenigd-Konink rijk nam meer dan de helft af. VIETNAM. Invoer en voortbrengst van kunstmest. Het Ministerie van Landbouw in Saigon heeft in samenwerking met Amerikaanse deskundigen een plan ontworpen om de rijstproduk- tie te vergroten. Dit zal o.a. ge schieden door in 1959 5.000 ton méér kunstmest in te voeren dan in 1958 De import bedroeg in 1957 55.000 ton. In hoofdzaak wordt ureum ingevoerd daar de bouw grond in Vietnam zuur is en op ureum gunstig reageert. Er worden momenteel plannen bestudeerd om in Vietnam tot de oprichting van een eigen ureumfabriek te komen. CHINA. Bevloeien op grote schaal Sinds de laatste winter zijn vol gens officiële opgave in China 30 miljoen ha bouwland onder be vloeiing gebracht waardoor het totale geirrigeerde gebied is ge stegen tot 64,6 miljoen ha. In de aanstaande winter en voorjaar zul len hieraan 32,6 miljoen ha wor den toegevoegd, terwijl 4,8 miljoen ha zal worden gevrijwaard voor onderlopen. Het verzamelde wa ter water zal tevens worden aan gewend voor krachtopwekking door middel van kleine hydro elektrische centrales op het platte land. ALGERIË. Invoer van eetaardappelen. Gedurende het jaar 1957 impor teerde Algerije in totaal 69.239,2 ton eetaardappelen. De waarde hiervan bedroeg 2,1 miljard francs De landen van herkomst waren (ton) (X 1000fr) Frankrijk 66.683 2.042 719 Marokko 195 12.023 Tunesië 1,2 68 Nederland 1.681 62.042 BLEU 679 24.619 MEXICO. De katoen- enfkoffieoogsten. De jongste katoenoogst wordt op 2.200.000 balen geraamd, dit is 300 000 balen meer dan in het voorgaande seizoen. De binnen landse behoeften liggen rond 500.000 balen, zodat de hoeveel heid beschikbaar voor de uitvoer 1.700.000 balen zal bedragen met een waarde van 2 miljard peso. De koffieoogst van het seizoen 1957 58 bedroeg 1 877.333 zakken van 60 kg tegenover 1.582.167 zak ken het voorgaande jaar. Er wer den i.437.333 zakken voor een ge zamenlijke waarde van ongeveer twee miljard peso uitgevoerd. VERENIGDE-STATEN. Ontwikkeling van de margarinevoortbrengst. De margarinefabricage heeft dit jaar een recordpeil bereikt. Gedurende de zes eerste maan den bereikten zij in totaal 352.000 ton, hetzij een verhoging van 9 °l° ten opzichte van het eerste half jaar van 1957. De totale produktie voor 1958 wordt geraamd op 692.000 ton. CANADA. Stabilisatie van het vleesverbruik. Het verbruik van rood vlees dat regelmatig was toegenomen bleef op hetzelfde peil verleden jaar en bedroeg zoals in 1956,60 kg per in woner. Indien het verbruik van varkens vlees verleden jaar is gedaald, is dit van de andere vleessoorten licht gestegen. Het ziet er naar uit dat dit jaar, het verbruik van rund vlees, kalfvlees, schapenvlees en lamsvlees geen wijzigingen zal on dergaan, terwijl het verbruik van varkensvlees enigermate zal toe nemen. LIBIË. Bouw van koelhuizen. Het Libisch ministerie van han del is voornemens, in samenwer- met de Libyan American Recon struction Commission een twee tal koelhuizen te bouwen. Deze zullen in de havengebieden van Benghazi en Tripolis worden opge richt en bestemd worden voor het opslaan van vers vlees, vruchten groenten. Het ligt in de bedoeling voor deze bouw internationale inschrij vingen mogelijk te maken. SURINAME Recorduitvoer van citrusvruchten. De Surinaamse Citrus Centrale heeft in 1958 tot eind oktober rond 204.000 kratten citrusvruchten (si naasappelen en citroenen) voor uitvoer verpakt, waarvan 14.000 kratten naar Curacao en 190.000 kratten naar Nederland gingen. Tot heden is dit de grootste hoeveel heid citrusvruchten, die in een jaar werd verscheept. De opbrengst bedroeg ruim 1 miljard gulden. Wij vernemen het overlijden van de heer Romain EEMAN oud Burgemeester van Welle We brengen hulde aan zijn na gedachtenis en bieden onze op rechte deelneming aan de getrof fen familie. KONINKLIJKE BRUSSEL. In de Koninklijke Vlaamse Schouwburg te Brussel worden op dit ogenblik voorstellingen gege ven van KERSTNACHTDROOM. Het is een familiestuk bij uitstek waaraan groot en klein evenveel plezier zullen beleven. De hoofdrol wordt vertolkt door Nand Buyl. Van Kerstnachtdroom worden extra-voorstellingen gegeven woensdag 24 december, te 20 uur, donderdag 25, te 15 uur en vrijdag 26, te 20 uur. Inschrijving voor brokkenkalk, kortelings te lossen op Statie Schoonaarde, bij Govaert Frede- rik, Schuitepias.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 5