Landbouw en Nijverheid Overwegingen NIEUWE JAAR. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt De lotsverbondenheid van op economisch gebied. Aan al onze Lezeressen en Lezers bieden wij onze beste wensen voor een Gelukkig en Voorspoedig Jaar, bij de aanvang van het AALST 27 DECEMBER 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1852 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stondsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Bij de aanvang van het nieuwe jaar willen we graag aan al onze lezers en lezeressen, aan al onze leden en vrienden een zalig en gelukkig jaar wensen, er bijvoe gend moge alles goed gaan in 1959, moge God, de gever van alle goed, U zegenen in uw huisgezin en in uw zaken Zo deden we toch ook de voor gaande jaren, maar of alles werke lijk goed ging, dat is een andere zadk. Voor velen, helaas, is het af gelopen jaar niet rooskleurig ge weest Anderen zullen 1958 als een gelukkige tijd uit hun bestaan kun nen optekenen. Het leven is en blijft voor iedereen een gedurige wisseling van wel en wee en zo zal het ook wel blijven En zo vragen we ons op 't einde van dit jaar al eens af Wat zal het volgend jaar ons brengen Alle twee of drie maanden vindt men iets nieuws op internationaal gebied om de spanning in de we reld te doen toenemen: het begon met de blokkade van Berlijn, dan volgde Korea, daarna Suez, dan Syrië, dan Formosa, dan Jordanië, nu weer opnieuw Berlijn, en mor gen zal het weer opnieuw iets anders zijn. In het wereldgebeuren is geen van al deze dingen van zo 'n groot be lang, dat het waard zou zijn, daar voor weer eens een grote oorlog te ontketenen, en toch wordt er over gepraat, en worden de zaken telkens zo voorgesteld alsof het om kapitale dingen ging. Voor al de ze zaken was, en is er een oplos sing te vinden, indien er met wat meer inschikkelijkheid, en wat minder hooghartigheid over ge praat werd. Daarom 20udenjwe dan ook in de eerste plaats voor 1959 wat minder pretentie, en wat minder grootheidswaanzin wensen aan alle Kroetchev's, Grotewohl's en andere Nasser's. Mochten ze het gezond verstand gebruiken en de wereld met vrede en rust te laten. Zo ge me echter toelaat U een raad te geven wil U om dit alles niette veel te bekommeren, en ho pen en geloven dat, spijts alles, de wereld toch uiteindelijk de vrede zal bewaren en een beter toekomst te gemoet gaan. Niemand kan de toekomst voorspellen, en daarom is het dan ook redelijker optimist te zijn, dan pessimist. Met het oog op de toekomst, is het ene zoveel waard als het andere, maar met het oog op ons persoonlijk welzijn, steekt het optimisme torenhoog uit boven het pessimisme. Gaat het in de wereld niet al te best, en kan ieder van ons op al dat gebeuren niet veel invloed uitoefenen, er is toch ene zaak waar we wel iets kunnen aan doen, en waar we wel vrede en ge luk kunnen doen heersen, en dat is in ons familieleven. En daarom wensen we U dan ook voor 1959 dat ge U nog meer dan in het verleden zoudt toe leggen, om van uw huis, van uw familiekring een hemelhuis te ma ken. Wanneer ge in uw huiskring gelukkig zijt, wanneer daar vrede en overeenkomst heerst, wanneer man en vrouw, ouders en kinderen elkaar begrijpen, steunen en hel pen, dan mag het er al erg toegaan in de wereld, eer deze er zal in ge lukken deze hemelse vrede te sto ren. De moderne mens is al te veel een uithuise mens. Maar de uit huizigheid bevordert het geluk en de tevredenheid niet, wel integen deel. Naarmate men van de huis kring vervreemdt, in diezelfde ma te vervliegt ook de ware vrede des (Zie vervolg onderaan hierneven). Wie regelmatig de pers van ver schillende richting of tendens volgt staat verbaasd over de kortzichti ge wijze waarop sommige dag- en weekbladen alsook bepaalde tijd schriften de belangen van de nij verheid stellen tegen deze van de landbouw. Deze laatste wordt er niet zelden van beschuldigd achterlijk te zijn, geen oog te hebben voor de tech nische vooruitgang, geen voldoen de inspanning te doen tot opvoe ring van de voortbrengst in zijn be drijf en beroep te doen op bescher mingsmaatregelen vanwege de overheid tot behoud van zijn tra ditionele uitbatingsmethodes waar door dan de levensduurte op een te hoog peil wordt gehandhaafd voor de ganse bevolking. Hierbij wordt echter uit het oog verloren door deze pers dat een bloeiende landbouw voor de in dustrie van aanzienlijk belang is omdat een landbouwbevolking met voldoende koopkracht een aanzienlijk aantal verbruikers van nijverheidsprodukten uitmaakt op de binnenlandse markt, omdat de inlandse landbouwvoortbrengst de meest veilige bevoorradingsbron voorde bevolking uitmaakt bij sto ring van het internationaal verkeer door onvoorziene gebeurtenissen omdat de landbouwbevolking de levensbron is die het meeste bij draagt tot hernieuwing van de werkende en nuttige elementen der bevolking. Anderzijds klaagt de landbouw erover dat de nijverheid meer en meer landbouwgronden opslorpt, arbeidskrachten uit de landbouw wegtrekt en de landvlucht bevor- harten. Ten slotte hebt ge dus voor 1959 het ware geluk en de innerlij ke tevredenheid in uw handen blijf zoveel mogelijk thuis, en maak van uw huis een hemelhuis. Me dunkt dat dit een van de beste en de schoor ste wensen is, die we U bij de aanvang van het jaar kun nen toesturen. En om van uw huis een hemel huis te maken kennen we ten slot te geen beter middel dan datgene wat een dichter zo eenvoudig en schoon wist uit te drukken: Daar alleen kan liefde wonen, Daar alleen is 't leven zoet, Waar men stil en ongedwongen Alles voor elkander doet. Mocht ge daar in 1959 dikwijls aan denken dert en in de economische politiek van het land een positie heeft ver overd welke de landbouw tot een ondergeschikte rol heeft gedoemd. Wanneer wij echter de verhou dingen tussen beide takken der economische bedrijvigheid van dichter bij beschouwen stellen wij vast dat er tussen hun basisbelan- gen geen tegenstelling is doch in tegendeel een vrij ruime samen werking. Het kan dan ook een gelukkig initiatief worden genoemd vanwe ge de C E.A. (Confédération Euro- péénne de 1' Agriculture) als on derwerp van zijn jongste algemene vergadering te Wenen te hebben gekozen De landbouw in de in dustriestaat en het te hebben la ten behandelen door een vooraan staande persoonlijkheid uit de nij verheidswereld, nl. de heer Frans Berg, voorzitter van het Verbond der Europese nijveraars. Deze heeft dit thema ontwikkeld met zulk klaar inzicht en warm be grip voor de landbouw dat zijn re feraat voorzeker een ruime weer klank zal vinden niet alleen in de landbouwmiddens doch ook daar buiten. De Heer Berg betoogde dat de tegenstellingen tussen landbouw en nijverheid grotendeels maar schijn zijn. De vooroordelen die van beide zijden bestaan vinden hoofd zakelijk hun oorzaak in het feit dat de stedelijke en plattelandsbevol king te ver van elkander in twee verschillende werelden leven die onderling eerder schaarse betrek kingen onderhouden. Deze voor oordelen zouden kunnen opge ruimd worden wanneer men een beter begrip kon vormen van el- kaars huishouding en produktie- voorwaarden. Aldus is het een feit dat de steeds afnemende boerenbevolking er niettemin toekomt de sterk toege nomen stedelijke bevolking over vloediger en beter te bevoorraden dan voorheen. Over een te ge ringe opvoering van de pro- duktiviteit in de landbouw heeft de nijverheid dus niet te kla gen. De Europese nijverheid, aldus de heer Berg, heeft reeds met suk- ses voor een groot deel het ontwik kelingsproces doorlopen waarvoor de landbouw nu staat, doch die het geloof in de leefbaarheid van (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zetven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1