SLA CHTTAK S 1 DE LENTEZAAIGRANEN. Weekblad Krijgen we een wijziging ¥oor en door de Landbouwers Arbeid adelt van de 1111 AALST 31 JANUARI 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1857 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Drgaan van de ibouwersvereniging IEDT U ZELVEN EEN VERANTWOORD WETSVOORSTEL. Onze lezers weten voorzeker dat onze landbouw reeds sedert lang meer varkensvlees voortbrengt dan vereist is voor het verbruik der Belgische bevolking. Ander zijds is de laatste tijd ook de voortbrengst van rundvlees der wijze gestegen dat zij ook de bin nenlandse behoeften overschrijdt. Voor beide vleessoorten dient dus de afzet verruimd op de binnen landse markt alsook in het buiten land en dient de voortbrengst bo vendien op een wijze ingericht dat zij het best beantwoordt aan de noodwendigheden en de mogelijk heden Van de afzet. Met dit doel geven bevoegde landbouwecono- misten sedert lang aan onze var kenshouders de raad geen te zwa re of vette varkens meer op de marktte brengen, daar deze maar tegen ongunstige prijzen van de hand gaan doch integendeel var kens van lichter gewicht, de zo ge naamde vleesvarkens, ter markt aan te voeren waarvoor merkelijk betere prijzen worden bekomen. Wat het rundvee betreft, wordt ook aangeraden jonger slachtvee en meer kalveren aan te voeren, waarvoor merkelijk betere prijzen worden bekomen. Dsze handel wijze bezorgt niet alleen betere prijzen, doch draagt ook bij tot ontlasting van de markt en ver mindering van de overproduktie aan slachtvee, welke thans niet al leen door onze landbouw doch ook door meerdere onzer nabuurlan den wordt gekend. Onze lezers weten vermoedelijk ook dat de overdrachttaks op de verkoop van goederen voor het vlees wordt vervangen door een forfaitaire slachttaks. Het bedrag en de wijze waarop deze wordt geheven is niet van aard om de voortbrengst van slachtvee aan te moedigen in de richting hoger aangeduid tot gezondmaking van de markt. Om deze redenen hebben de he ren De Nolf, Van Royen, Jacques, Streel, Mertens en Delbache in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers op 14 januari 1.1. eenwetsvoor stel ingediend met het doel de thans bestaande slachttaks aan te passen aan het gewicht of de leef tijd der geslachte dieren. In de toelichting van hun voor stel wijzen voormelde volksverte genwoordigers op de belangrijke uitbreiding die aan de rundvee en varkenshouderij in ons land werd gegeven tijdens de laatste jaren. De jaarlijkse tellingen geven dienaangaande duidelijke aanwij zingen 1950 1.902.391 runderen 1951 2.020.287 1952 2.127.001 1953 2.151.312 1954 2 213.309 1955 2.252.096 1956 2.242.346 1957 2.299.906 1958 2.413.396 Bovendien werden in 1956 10.353 ton rundvlees en in 1957 11X02 ton ingevoerd tegen een uitvoer van onderscheidenlijk 2.080 en 655 ton. Ook de varkenskweek geeft her haaldelijk aanleiding tot zware zorgen, tengevolge van ernstige moeilijkheden bij de afzet die ge paard gaan met lage prijzen. Ziehier de ontwikkeling van de varkenskweek tijdens de twee jongste jaren Jaar Aantal varkens 1957 1.263.758 1958 1.320.801 (waarvan 12.500 kweekzeugen meer dan in 1957) Het gevolg van deze toename is een overproduktie van vlees en een scherpe daling van de prijzen bij de voortbrenger des te meer dat interessante uitvoermogelijkheden niet zelden ontbreken. Als oplossing van deze moeilijk heden zou een beperking van de kweek in overweging kunnen wor den genomenwat zeer dikwerf het gevolg is na een tijdperk van verlieslatende prijzen. Het nadeel hiervan is echter een bepaalde vorm van werkloosheid in de klei ne en familiale landbouwbedrij ven die zich in hoofdzake op in tensieve vee en varkenshouderij moeten toeleggen. De indieners van het wetsvoor stel menen veeleer dat een slach ting van vee en varkens op lager gewicht de aangewezen richting lijkt. Ook het Ministerie van Land bouw heeft in deze richting aan gestuurd. Het staat inderdaad vast dat een varken geslacht op een levend ge wicht van 150 kg ongeveer 45 kg meer vlees maar vooral vet zal op leveren dan een varken met een levend gewicht van 100 kg. (Zie vervolg 2' bladzijde 2kolom) Wie de indrukwekkende lijst van de verschillende rassen lentezaai granen zo doorkijkt, komt tot de vaststelling dat veruit de meeste ervan onbekende nieuwigheden zijn. Keus is er blijkbaar genoeg. Of zo n grote verscheidenheid nu echter van aard is de keus van de landbouwer te vergemakkelijken is een andere vraag. In alle geval voelen wij ons ver plicht van de meest belangrijke rassen een korte beschrijving te geven, opdat de landbouwers toch ietwat zouden ingelicht zijn. Witte haver. Hoop van Gembioers: de oude getrouwe variëteit, door iedere landbouwer voldoende gekend en die nog steeds tot de meest oogst- zekere gewassen mag worden ge rekend. Zonne II: kruising tussen Ster- haver en Adelaar. Witte haver van goede kwali teit. De goede eigenschappen van Ster en Adelaar zijn in deze varië teit verenigd. Vooral op zeer zwa re gronden is Zonne II aan te beve len. Het stro is enkele centimeter langer dat dan van Marne, doch minstens even stijf. De rijpingstijd valt iets later. Zonne II kan een flinke stikstofbesmetting goed ver dragen. Marne: kruising tussen Echo en Adelaar. Deze haver kan de vervanger genoemd worden van de goed be faamde Adelaar, doch korrel en stro rijpen goed gelijktijdig af. Het stro is kort en stevig, goed bestand tegen legeren. Is geschikt voor alle grondsoorten. Moet tamelijk dik gezaaid worden; ze bedekt zeer snel de grond. De korrel is middel matig groot, wit van kleur, goed gevuld en zwaar en van eerste kwaliteit. Brevaafkomstig van een selec tie uit Carsten III. Een witte haver geschikt voor zware en vruchtbare bodem. Groeit goed rechtop met middelmatige uitstoeling. De pluim is tamelijk lang, middelmatig dicht en goed gevuld. De korrel is wit, tamelijk dik, buikig en kort. Het korte stro is zeer legervast. Geeft een regel matige rijping maar tamelijk laat. Over 't algemeen zeer hoge op brengst. Zeegold: Kruising tussen Mohr- gold en Zege. Donkergroen gewas, met breed, rechtopstaand blad. Stoelt stevig uit. De pluim is groot, los en tame lijk stijf. De legervastheid is vol doende. Witte, zeer grote korrel met hoog kerngehalte. Tamelijk kort en dik stro. Regelmatig en vol doende vroeg, rijpt dit ras zeer mooi geel af. Geschikt voor leem-, zandleem en goede zandgronden. Expresskruising tussen Ade laar en Mansholt III. Deze vroege haver vindt in Bel gië al meer en meer verspreiding. Dit ras ontwikkelt zich zeer snel en is ook vroeg rijp. Het zijn vooral deze eigenschappen, die het bij zonder geschikt maken voor de zwaardere gronden, die spoedig last hebben van droogteperioden. Express is bestand tegen abnorma le weersomstandigheden en is daardoor een der meest oostzeke- re haverrassen van deze tijd. De korrel is helder wit, grof en zeer zwaar. De opbrengst is zeer hoog. Gele Haver. Gouden regen: kruising tussen Zegehaver en Gouden regen I. Wie Gouden regen eens heeft uitgezaaid zal niet gauw een an dere variëteit gele haver nemen, daar vrij algemeen deze haver als de beste wordt aanzien. Speciaal wordt ze gezaaid op de armere grondsoorten. De korrel is tamelijk klein en smal maar het hectoliter gewicht is zeer hoog. De korrel is botergeel. Vroeg rijp en tamelijk lang van stro, maar dan stevig stro. Gouden regen wordt sterk aanbe volen. Zwarte haven Noire de Moyencour!krui sing tussen Manshold Binder en Versailles. Geeft een goede uitstoeling met een groot aantal halmen. Het stro, is stevig en goed bestand tegen le geren. Rijpt dezelfde tijd af als het graan. De korrel is zeer zwart met fijne pel en dikke schone aman del. Het is een zeer vroegrijp ras, dat vóór de tarwe rijpt. Geeft zeer goede opbrengsten met een hoog hectolitergewicht. Is best geschikt voor goede gron den, waarbij ze dan op middelma tige gronden ook nog goede uit- gen geeft. Orion IIIkruising tussen Gou den regen en Orion II. Schijnt geschikt te zijn zowel voor de zandgronden als voor de zware gronden. Is buitengewoon vroeg rijp en groeit zeer gemakke lijk. De korrel is lang en smal doch goed gevuld en heeft een blinken de zwarte kleur. Het stro is tame lijk lang en een geringe stikstofgif- te volstaat voor een goede oogst. Zomergerst. Kenia Kruising Binder met Goudgerst. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Z.elven Nr 14.25.93. Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER j De medewerkers zijn O. CAUDRON* J verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden HHJBSSïaKWï

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1