De begroting van landbouw voor 1959. Een uitgezocht middel om hennen2iekten te verspreiden Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 7 FEBRUARI 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1858 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Land 1 Drgaan van de lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In deze bijdrage beogen wij en kel een beknopt overzicht te ge ven van de structuur of de bijzon derste kenmerken der begroting van landbouw voor 1959. De be spreking deze begroting in de par lementaire kommissies alsook in de wetgevende kamers zal ons ver moedelijk gelegenheid geven na der op het onderwerp terug te ko men in een volgend nummer. Zeggen wij al dadelijk dat ook deze begroting van landbouw maar karig wordt bedeeld in het totaal der voorziene staatsuitgaven in 1959. Zij voorziet inderdaad maar kredieten ten belope van 1.389 mil joen frank, hetzij enkel 1,1 t.h. van het algemeen totaal van 's lands begroting. Dit is minder dan de begroting van de rijkswacht, on derdeel van onze gewapende macht, die meer dan 1.400 miljoen fr bedraagt. Er dient evenwel ge zegd dat bij de geldmiddelen uit getrokken op de begroting van landbouw de tegemoetkomingen uit het landbouwfonds dienen ge voegd. De uitgaven van deze instelling worden voor 1959 geraamd op 1.686 miljoen fr, hetgeen een ver mindering betekent van 500 mil joen fr. ten opzichte van 1958. Ook hier hebben de bezuini gingsmaatregelen van de regering zich laten gelden. In het bedrag van 1.389 miljoen fr voorzien door de begroting van landbouw is een som begrepen van 361.752.000 fr voor bestuursuitgaven waarin 259 miljoen fr voorkomt voor perso neelsuitgaven. De toelagen van economische aard die ten slotte het meeste belang bieden voor on ze landbouw zijn ten opzichte van verleden jaar zowat met 106 mil joen fr verminderd. De Minister van Landbouw heeft zijn begroting bij de senaatskom missie ingeleid door een beknopte toelichting van zijn politiek waarin hij o.m. verklaarde dat maatrege len ten voordele van de landbouw op korte en lange termijn zouden worden getroffen. Wat betreft de saneringsmaatregelen op korte ter mijn werden door de Minister beoogd de voedergranen en de zuivelprodukten. Wat meer bijzonder de boter aan gaat, wordt vastgesteld dat de krisis afneemt. De strijd tegen de botersmokkel aan de grens heeft uitstekende uitslagen opgeleverd. Voor andere landbouwprodukten zoals vlees, eieren, aardappelen, cichorei, hop en fruit worden even eens maatregelen overwogen om de bestaande moeilijkheden te milderen. Daarentegen zullen de maatre gelen op lange termijn slaan op de produktiepolitiek in de landbouw, de struktuur van onze landbouw, de vermindering van de voort- brengstkosten en prijzenpolitiek. De Minister wees er ten slotte op dat de Belgische landbouw zijn plaats moet innemen in de ge meenschappelijke markt. Dat moet niet geschieden, aldus de Minister, op defensieve wijze, doch rekening houdend met de werkkracht en de bekwaamheid van onze landbou wers, Onze landbouw moet zijn deel veroveren in de economische welvaart die de Europese Ge meenschappelijke Markt laat ver hopen Dit moet verwezenlijkt wor den door een nauwe samenwer king van de regering met de land bouwers en hun organisaties. De hoofdtrekken der landbouwbegroting De tegemoetkomingen aan de landbouw beogen in eerste plaats de vereiste steun te verlenen om de regelmatige afzet der voort- brengst in de nabije toekomst te verzekeren. De toelagen aan de zuivelsector maken hiervan het hoofdbestanddeel uit, alhoewel de voorziene kredieten voor toelagen aan zuivelbedrijven die sommige melkderivaten voortbrengen met 37 miljoen fr werden verminderd tot 226,8 miljoen fr. Deze vermindering wordt moge lijk geacht, rekening gehouden met de marktvooruitzichten. An derzijds wordt veel zorg besteed aan een grondige en bestendige verbetering van de exploitatie voorwaarden door vermindering van de voortbrengstkosten, opvoe ring van de produktiviteit en ver betering van de kwaliteit der pro- dukten. Op dit gebied geschiedt de tussenkomst van het Departe ment van Landbouw onder vol gende modaliteiten: wetenschap pelijk onderzoek in de rijksopzoe- kingsstations, en in het Instituut voor de aanmoediging van het Wetenschappelijk Onderzoek in de Landbouw, bekendmaking en vulgarisatie van de wetenschappe lijke methodes en toepassingen, ontwikkeling van het krediet aan de landbouwbedrijven, veeselec tie, bestrijding van de veeziekten, vulgarisatie van doeltreffende voe ding en van rationele zuivelcon- trole. De bestrijding van de vee- ziekten.^krijgt een krediet toege wezen van 195,5 miljoen fr, dat ech ter 12 miljoen fr lager ligt dan vo rig jaar, gezien de afname van de rundertuberculose. [Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) Een beetje meer verantwoordelijkheidszin ware gewenst Vorige week kwam ik per toe val op de markt terecht. Zo n we kelijkse markt, waar ongeveer van alles te krijgen is van kleerstoffen tot bloembollen en van rozijnen brood tot kolknopjes... Ook kuikens en poeljen! Daar ik nu en dan wel eens met hennen te maken heb, interesseer de het mij sterk te zien wat voor kuikens en wat voor poeljen dat daar eigenlijk waren. Laat mij het maar direct zeggenniets dat op wat trok. In de grond is dat nor maal te verwachten op een markt en verwonderd was ik dus niet. Toch kwam ik daar tot de vaststel ling van een paar feiten, die ik even in 't licht moet stellen. Vooreerst dit: er waren daar o.a. zogezegde 10-weekse poeljen, die door de verkoper als toekomstige legsters hoog werden geprezen. Bovendien waren ze nog goedkoop ook20 fr minder dan men normaal voor een goede 10-weekse poelje betaalt. Nu zal een vakman of een beroepskweker nooit dergelij ke poeljen onder de prijs kopen, omdat hij maar al te goed weet wat ze waard zijn. De brave boer echter, die ook eens naar de markt gekomen is, en die in veel geval len nog minder van hennen afweet dan van driehoeksmeetkunde, laat zich bij voorkeur vangen. Ik zeg bij voorkeur: want die poeljen zijn nu juist wat hij zoekt Laat mij toe dat ik u hier even waarschuw. Die witte hennen met wat zwarte pluimen in de hals en in de staart zijn doorgaans wat ze noemen «Suussex». Eigenlijk zijn ze dat niet, maar wel een kruising van een of ander ras hennen met een Sussex haan. Een veel gebrui kelijker kruising was tot voor korte tijd de Rhode Island-hen met de Sussex-haan, waarvan het krui- singsprodukt onbetwist goede hoe danigheden had als mestkuiken. Bovendien hebben wij gevallen meegemaakt dat dergelijke krui sing nog betrekkelijk goed legde ook. Wat niet zo wonderlijk is daar het moederdier een goede legster is. Tot hiertoe schijnt alles dus in orde te zijn. Toch zitten er een paar haken aan vast. Vooreerst is het niet ze ker dat de moeder een Rhode Is land is geweest. De laatste tijd is men, met de bedoeling nog sneller groeiende mestkuikens te verkrij gen, heel andere kruisingen gaan proberen, die misschien wel het uitzicht van een Sussex hebben, maar waarvan de ouderdieren dik wijls geen uitstaans meer hebben met een goede leg. Bovendien moet er op gewezen worden dat de op markt aangebo den poeljen zeker zijn uitgeraapt uit een partij afgemeste kuikens, zo dat het voor de hand ligt dat de voeding tot op een 8 tot 10 tal we ken uitsluitend afgestemd is ge weest op het vetten en niet op de leg. Komen dergelijke poeljen dan ook nog van een batterij, dan weet iedereen die wat van hennen af weet, wat voor vlees hij in de kuip heeft. Zonder aarzelen durf ik dan ook te teweren dat het in derge lijke omstandigheden een zeld zaamheid is dat de kopermet goe de leghennen naar huis gaat. De praktijk is daar trouwens om dat te bevestigen. Tot op zekere hoogte zou men hier nog de ogen kunnen dicht doen en zeggennou ja, ieder moet maar weten wat hij koopt. In zeke re zin is dat zo en persoonlijk zou ik daar niet zoveel bezwaar tegen hebben. Maar achter dat geschar rel steekt nog een ander, een veel groter gevaar. En daarmee kom ik tot het tweede feit waarop ik wil wijzen. Een feit dat heel wat groter draagwijdte heeft dan alleen het goed of niet goed leggen van er gens een 10-tal hennen. Het komt hier op neer: de poel jen, die op de bewuste markt te koop werden gesteld, zagen er ver re van gezond uit. Met gesloten ogen en verkleurde kam zaten ze in elkaar gedoken. Een paar onder hen hadden last met de ademha ling, wat duidelijk te zien was aan de manier waarop de bek open en toe ging. Nu en dan even niezen bevestigde wat ik vermoedde een of andere ademhalingsziekte. Ik zal nu niet beweren, dat ik zo maar op 't zicht kon zien welke ademha lingsziekte het wel was. maar ik zal er toch niet ver neven raden, als ik veronderstel dat de beestjes met de grol zaten. Zonder nu te gaan redetwisten over de werkelijke aard van die grol (er kunnen immers verschillen de ziekten voor in aanmerking ko men) toch ben ik er vrij zeker van dat het een besmettelijke ademha lingziekte was. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt li Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1