Algemene Vergadering Doelmatige bodemvalorisatie. Weekblad Voor en door de Landbouwers VERSLAG REDT U ZELVEN. Zalig en Vrolijk Paasfeest Het groot nut van een Arbeidi adelt Aan al onze Lezeressen en Lezers AALST 28 MAART 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1865 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan vanfde Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 34.25.93. O. CAUDRON. van de jaarlijkse van de samenwerkende maatschappij wensen we een Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 (2de bijdrage) Zoals aangetoond in onze vori ge bijdrage is een snel doorgevoer de en doeltreffende ruilverkave ling een element van bijzonder be tekenis voor een doeltreffende va lorisatie en benuttiging van de landbouwgronden. Naar het oordeel van de Land- bouwcommissie werkzaam in de Economische Raad voor Vlaande ren bieden volgende maatregelen met dit doel eveneens een aan zienlijk belang. 1) een stelselmatige en ruime toepassing van de nieuwe wetgeving op de polders en wateringen. De door deze wetgeving vastge stelde polderzone omvat een op pervlakte van 147 C00 ha en de in de wateringen begrepen opper vlakte 52.000 ha. De polders zijn volledig en de wateringen voor de helft gelegen in het Vlaamse land. De technische en economische vraagstukken die gesteld worden in een groot gedeelte van voor melde 173.000 ha houden verband met de gezondmaking van de wa- terzieke gronden welke wij hierna behandelen. Inmiddens kunnen volgende diserata naar voren ge bracht met het oog op een doeltref fende toepassing van de nieuwe wet op de polders en wateringen 1) de bestaande polders zouden geleidelijk dienen uitgebreid tot aan de wettelijk bepaalde grenzen der polderzone. Ook de bestaande wateringen zouden op rationele wijze dienen verruimd. Het Minis terie van Landbouw zou hiertoe het recht tot initiatief moeten bezit ten. 2) de zeer kleine polders en zeer kleine wateringen zouden met het oog op een behoorlijke organisatie en werking moeten kunnen samen smelten 3) er zou op ruimer schaal moe ten gebruik gemaakt worden van de door de wet voorziene moge lijkheid tot oprichting van vereni gingenvan zelfstandige polders en/ of wateringen voor het stand bren gen van een gemeenschappelijke verdediging tegen overstromingen of waterschade en voor het uitvoe ren van passende verbeterings- werken. Het statuut dezer vereni gingen zou nader dienen bepaald. 4) de verschillende bestuurlijke diensten in het Ministerie van Landbouw betrokken bij het pro bleem dienen samengeordend voor een stelselmatige uitvoering van de verschillende wettelijke bepa lingen. 5) ten slotte dient op ruimere wij ze door de bevoegde Centrale diensten voorlichting, technische hulp en geldelijke steun verleend aan de besturen van polders en wateringen en dient de werking dezer laatste op behoorlijke wijze gecontroleerd. Gezondmaking van waterzieke gronden. Volgens de ramingen van de Landelijke Waterdienst van het Mi nisterie van Landbouw kunnen in het Vlaamse land volgende land- bouwoppervlakten door waterbe heersing worden verbeterd: 30.000 ha door bemaling; 70.000 ha door natuurlijke lozing, dit beduidt door verbetering van waterlopen en aanleg van nieuwe ontwateringswerken 70.000 ha door ondergrondse drainering. De 100.000 ha door bemaling of natuurlijke lozing te saneren gron den vormen 11 <7, van de Vlaamse landbouwgronden en zijn verspreid als volgt39.000 ha in de provincie Oost Vlaanderen, 27.000 ha in West-Vlaanderen, 14.000 ha in Lim burg, 11.500 ha in Antwerpen en 8 000 ha in het Vlaams gedeelte van Brabant. De verhoging van opbrengst voortspruitende uit de verbeterings werken kan worden geraamd als volgt: op 60 tot 100 °/0 voor de gronden te saneren door bemaling op 25 tot 50 °/0 voor gronden te verbeteren door natuurlijke lozing en op 15 tot 30 °/0 voor de gronden te verbeteren door drainering. (Zie vervolg 3C bladzijde 1' kolom) De vergadering ging door op 22 maart te 3 uur nanoen en werd ge opend door de Voorzitter van de begeerraad, de heer Emiel Baten. Er waren ruim twee honderd aan deelhouders aanwezig. De beheer ders Baten, Wynant, Schollaert, D'Hondt en Moens, evenals de toe zieners Van Bockstael, Van de Vel de, Kiekens en Goeman waren aan wezig. De heren Possemiers en Van Den Haute lieten zich verontschul digen. De Voorzitter opende de zitting met een dankwoord tot de aanwe zigen en een oproep om allen te ijveren voor de verderen bloei van Redt U Zeiven. Hij verleende vervolgens het woord aan de heer Frans Wynant afgevaardigde Beheerder, die le zing gaf van het verslag van de Beheerraad. De heer Gerard Van de Velde, lid van de toezichtsraad, gaf lezing van de balansrekeningen, als mede van de rekening van winst en ver lies. Het verslag van de Raad van toezicht werd vervolgens door de h. Van de Velde gelezen. De vergadering gaf met algeme ne stemmen haar goedkeuring aan de balans en de winst en verlies re keningen evenals aan de voorge stelde winstverdeling. Ze gaf met algemene stemmen ont lasting voor het mandaat van be heerders en kommisarissen. Vervolgens nam de heer O. Cau- dron, bestuurder, het woord om enkele posten van de balansreke ning toe te lichten. Hij richtte zich tot de aandeel houders om hen te wijzen op hun plichten als lid van de samenwer kende landbouwersvereniging wel ke hij met een huishouden verge leek. Hij wijdde verder uit over de ko mende gemeenschappelijke markt, waarvan niemand de gevolgen kan overzien. Het kan voor de landbouwers goede uitslagen geven, maar het kan ook mislopen. Zeker zullen we de mogelijkheid krijgen om in de verschillende lan den onze waren af te zetten, maar daarentegen zullen deze op hun beurt ook de kans krijgen hun voortbrengselen vrij naar hier te zenden. Een ding is zeker de landbouwers zullen zich moeten aanpassen aan de moderne werkwijzen, ze zullen niet langer op de stoel van groot vader mogen blijven zitten, zoniet zullen ze onmedogend uitgescha keld worden door andere meer ge specialiseerde voortbrengers. De boeren zullen ook het ver schil moeten leren tussen geld uit geven aan allerlei luxe en praalar- tikelen en geld plaatsen in hun be drijf onder de vorm van aankopen van de noodzakelijke grondstoffen. De praaluitgaven zijn verloren centen, terwijl het geld voor aan koop van voeders, meststoffen, zaai goed, werktuigen en meer, hoge in tresten opbrengen. Er wordt van hogerhand even eens aangedrongen op ruilverka veling ten einde grote akkers saam te leggen die beter de mekanisatie mogelijk maken. Ook de arbeids krachten mogen niet te overvloe dig zijn, zodat vele boerenzonen van lieverlede verplicht zullen wor den een stiel aan te leren of studies te doen. Dat alles hebben wij niet gewild, noch gevraagd. Het werd tussen de regeringen bedongen en wij kunnen daar niets aan veranderen en zullen verplicht zijn ors aan te passen. De heer Caudron meent dat er toch één goede kant zit aan gans die zaak in officiële middens be gint men in te zien dat land- en tuinbouwers ook mensen zijn, die evenals alle andere stervelingen recht hebben op een eerbaar be staan. Dit bestaansrecht zal gewaar borgd worden, maar enkel voor de ze die willen meegaan op de weg van de nieuwe techniek. Vervolgens sloot de spreker zich zich aan bij het verslag van de be heerraad en bracht hulde aan de pionniers die 40 jaar geleden mee hielpen om de vennootschap te stichten. Hij las de namen van de overle den leden van de raad aan wie hij hulde bracht. Hier volgen de narden van Be heerders en Toezieners die ons sinds het onstaan zijn ontvallen Victor De Clippel, Woubrechtegem 25-1-1927 Emiel Coppens, Haaltert, 1-12-1930 (Zie vervolg 2' blaiz. 1' kolo m) De Koornbloem Postcheckr. S. M. Redt U Zelvcn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, Abonnementsprijs 96 ft. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1