Nuttige Wetsvoorstellen Het verweer van de boerenstand moet sterker worden En beter georganiseerd! Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt voor de Landbouw. AALST 18 APRIL 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1868 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Deze laatste weken werden bij de Kamer van Volksvertegenwoor digers bepaalde wetsvoorstellen ingediend die belang vertonen voor de landbouw. Wij willen deze voorstellen hieronder beknopt toe lichten. I) Wetsvoorstel tot wijziging van de voorwaarden van opzegging inzake landpacht. Dit voorstel werd neergelegd door de volksvertegenwoordigers E. Cooreman, L. Lindeman, J. Mer- tens, A. De Nolf, J. Van Den Eynde en M. Dewulf en heeft als doel ar- tfkel 1775 van het Burgerlijk wet boek aan te vullen waarbij de op zegging der pacht wordt geregeld. Dit artikel bepaalt dat de opzeg ging, op straffe van nietigheid dui delijk de redenen moet veimelden waarom zij werd gedaan. De pach ter kan inderdaad binnen de drie maanden na de betekening van de opzegging, bij aangetekende brief of deurwaardersexploot gericht aan de verpachter, verzet aante kenen tegen de opzegging indien deze niet steunt op ernstige rede nen. Het voornemen door de ver pachter geuit om het goed zelf in bedrijf te nemen wordt algemeen als ernstige reden van de opzeg ging aanvaard. Zoals wij op onze zitdagen kon den vaststellen gebeurt het niet zelden, dat de verpachter van de pachter een pachtprijs eist die mer kelijk de door de wet toegelaten verhoging overtreft. Wanneer de pachter zich op de wet beroept om de pachtverhoging te weige ren krijgt hij een opzegging en wordt deze gemotiveerd door per soonlijk gebruik. Wanneer de ver pachter zelf niet aan landbouw doet, dan bestaat dit persoonlijk gebruik in het aanleggen van een bos waardoor opnieuw het reeds zo beperkt landbouwareaal tot na deel van het algemeen belang en van de landbouw wordt ingekrom pen. De indieners van het wetsvoor stel willen deze ontduiking van de pachtwet te keer gaan door artikel 1775 van het burgerlijk wetboek inzake opzegging aan te vullen als volgt: Er dient te worden verstaan dat het planten van bomen niet geldt als eigen gebruik bij opzeg ging Ze motiveren hun voorstel door economische beschouwingen waarin zij betogen dat één der oor zaken van de belangrijke land- bouwcrisis welke ons land door maakt, gedeeltelijk te wijten is aan de te kleine oppervlakte der be drijven welke verhoging van grondprijzen en landpachten voor gevolg heeft. In verscheidene streken, hoofd zakelijk in het Vlaamse land, wor den regelmatig goede landbouw gronden met bomen beplant, wat oneconomisch is en voor de be trokken landbouwers soms drama tische gevolgen heeft. II) Wetsvoorstel tot behoud van de varkenskweek als bedrijfstak voor de landbouw. Dit voorstel werd ingediend door de volksvertegenwoordigers A. De Nolf, J. Van den Eynde, J. Dupont, J. Van Royen, M. Jacques en P. Streel. Zij motiveren hun voorstel in grote lijnen als volgtDe bescher ming van het beroep is een strek king welke in ons land praktisch algemeen wordt aangenomen. Ten bewijze dient de onlangs gestem de vestigingswet ten bate van de middenstand. Thans verliest de landbouw ge leidelijk een zijner bijzonderste bronnen van inkomen en werkver schaffing. Volgens een recent onderzoek zijn in West-Vlaanderen thans 62 der mestvarkens eigendom van niet landbouwers en een bepaalde propaganda is van aard om deze bedrijfstak binnen kort nog meer aan de landbouw te onttrekken. Intussen dient vastgesteld dat het aantal actieve personen in de landbouw sinds 1950 opnieuw met 74.000 eenheden is verminderd. Dit betekent dat zoveel arbeidskrach ten meer op de arbeidsmarkt ko men en er de massa van werkzoe kenden komen vermeerderen. Bij gemis aan lonend werk en aan toekomst in de landbouw verlaten 60 °/o der boerenkinderen het land, om eldeis mogelijkheden te zoe ken. Deze gedwongen landvlucht dient dan ook te keer gegaan met alle mogelijke middelen. Het wets voorstel waarvan hier sprake heeft voornamelijk tot doel het aantal gelegenheids varkensmesters, die trouwens over andere inkomsten beschikken, te beperken en de var- kensmesterij zoveel mogelijk voor de landbouw te bewaren. Dit doel is des te meer verantwoord omdat de overproduktie en de afzetmoei- lijkheden van mestvarkens groten deels veroorzaakt worden door de gelegenheids-varkensmesterij. (Zie vervolg 2' bladz. 2' kolom.) (2de bijdrage) In onze vorige bijdrage wezen wij op de wenselijkheid en ook op de noodzakelijkheid voor onze boerenstand te komen tot één groepering, die alle boeren omvat en dan ook alle boeren kan verte genwoordigen. De bedoeling van een dergelij ke groepering zou dan zijn de nu verspreide krachten te bundelen, opdat de boerenstand eindelijk eens zelf voor zichzelf zou kunnen spreken en ook handelen. Wij wezen daarbij op de nood zaak in zulke groepering zich al leen te bepalen tot het behartigen van de standsbelangen, om te be letten dat allerlei andere belangen de hoofdbedoeling op een zijspoor zouden schuiven. Wij stipten ook aan dat van de kant van de boe ren weinig of geen bezwaren te duchten zijn tegen de voorgestel de organisatie, daar zij nu wel al stilaan zullen begrepen hebben waar hun (materiële) belangen ge legen zijn. Dat men nu niet bewere dat de weerbaarheid en de strijdlust van de boeren uit de wereld is Het is wel waarschijnlijk dat men de boe ren niet zo gemakkelijk meer warm maakt voor een of andere zaak, omdat ze al te dikwijls in 't ootje genomen zijn. Maar wij zijn er van overtuigd dat er nog wel wat mee te doen valt eens dat ze een zaak goed hebben begrepen en dat ze daarbij de zekerheid hebben ge leid te worden door mensen, waar op ze kunnen betrouwen. Het ontbreekt alleen aan een centrale leiding, waarvan de boer moet weten met een volstrekte ze kerheid, dat die leiding zijn be langen dient en geen enkele ande re. Van welk groot nut en welke verdragende kracht zulk een alle boeren omvattende organisatie zou kunnen zijn willend wij even aanto nen aan de hand van een stout staaltje durf, dat Luxemburg ons te zien heeft gegeven. Vooraf moe ten wij er op wijzen dat de stoot tot heel die zaak maar onrechtstreeks van de boeren is uitgegaan, maar eerder van de gegroepeerde mel- kerijen. Dat de boeren dergelijke actie steunen spreekt vanzelf daar beider belangen in dezelfde lijn liggen. Maar toch wijzen wij er met nadruk op dat de stoot niet uitgegaan is van een of andere re presentatieve boerenbond als dus danig. Dat wijst er weer eens op dat de boerenorganisatie nog op verre na niet is wat wij er normaal toch van zouden mogen verwachten. Ziehier waarover het gaat: Het zal onze lezers wel be kend zijn op welke uitdagende manier al sinds verscheiden jaren door de margarinefabrikanten pro paganda wordt gemaakt, niet al leen voor hun produkt, maar uit gesproken tegen de boter. Zij schijnen daarvoor te beschik ken over zulke enorme sommen geld dat het iedereen de ogen uit steekt. Nog deze morgen werd hier in de stad een propagandaaktie op touw gezet, waarbij ieder huis houden, benevens twee met mar garine gesmeerde broodjes ook nog een bon ten geschenke kreeg ter waarde van 9,50 fr (dus een pakje van 1/4 kg voor niets!) Die bon was dan een heel stuk littera tuur, waarin verteld werd dat zo fijn en zo zuiver, enz. was als het beste natuurprodukt I En dat de vrouwen hun man eens een bo terham moesten gereed maken met het natuurprodukt en een met die fameuze en dat hij zelf het verschil niet zou merken I Als wij daartegenover stellen de manier waarop voor de boter pro paganda wordt gemaakt, als wij dan zien welk gekkenhuis die bo- terhistorie in ons land is geworden (herinneren wij er maar aan dat wij ons overtollige boter verkoch ten voor een goede 20 fr per kg, terwijl wij boter aankochten in Luxemburg voor in de 50 fr het kg) als wij dus zien op welke wijze die boter in discrediet wordt gebracht, dan moeten wij stilaan wel gaan veronderstellen dat binnen enkele jaren onze bevolking wel zal ver geten zijn dat er nog boter bestaat. Nu heeft iedereen het recht pro paganda te maken voor zijn pro dukt, zoveel als hij wil, maar dan op voorwaarde dat hij binnen de perken van de voorschriften blijft. Sommige organismen hebben het zelfs aangedurfd onder de mom van zogenaamde wetenschappelij ke publikaties de mening te ver spreiden als zou boter schadelijk zijn voor de gezondheid. Margari ne zou dan heel wat beter zijn om dat zij geen cholesterolbevat. Het gaat zelfs zo ver dat sommige geneesheren het aandurven op grond van die twijfelachtige publi katies hun patiënten het gebruik van boter af te raden. Wij menen (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt li Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1