De Fruitafzet op de gemeenschappelijke Europese markt. Weekblad Magnesiumgebrek en kopziekte bij melkkoeien. Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t AALST 2 MEI 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1870 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Stctndsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. Op de jongste vergadering van de Nederlandse Fruittelersorgani satie hield de heer Ingenieur Grote, bestuurder van deze belangrijke vereniging een spreekbeurt over de afzetmogelijkheden voor fruit op langere termijn in Euromarktver- band op grond van de bevindin gen die hij opdeed tijdens een on langs gehouden congres van fruit telers uit de Euromarkt-landen in Noord Italië. Op dit congres gaven fruittelers uit elk van deze landen hun visie op de ontwikkeling van de fruitteelt in hun land, mede in verband met het tot stand komen van de Europese markt. België. In ons land zijn 28 C00 ha hoog- stam en 3.500 ha struikvorm appe laars, alsmede 15.000 ha hoogstam en 800 ha struikvorm perelaars. Al hoewel er voor de nieuwe aan plant een premie wordt verleend van 25 p. h. van de aanplantings- kosten zijn er van 1952 tot 1956 al dus slechts 721 ha geplant. Op bedoeld congres werd uit eengezet, dat Nederland voorkeur geniet op de Belgische markt, met een vrije invoer, zolang de prijs van het Belgisch produkt niet on der een bepaald minimum daalt. Gezien de grote kostprijsverschil- len tussen België en andere Euro marktlanden, wordt in ons land een vrije invoer van fruit vooralsnog onmogelijk geacht. Nederland. Uitvoer is van essentieel belang voor de Nederlandse fruitteelt. Voornamelijk onder druk van de Italiaanse konkurrentie op de bui tenlandse markt, zijn er in de ver lopen jaren in Nederland vele ha gerooid, waartegenover een klei nere aanplanting staat. Het appelareaal dat in 1952 57.500 ha bedroeg was in 1956 reeds gedaald tot 48.500 ha. On danks deze inkrimping van de op pervlakte, blijft de Nederlandse appelproduktie tengevolge van se lectie en verbetering van de teelt methode gelijk, terwijl de produk- tie van peren enigszins is gedaald. Het niet tot stand komen van een Europese vrijhandelszone wordt in Nederland als een groot nadeel beschouwd, daar de Nederlandse uitvoer van vers fruit voor 16 p.h. en deze van verduurzaamd fruit voor 47 p h. is gericht op het ge bied van de landen behorende tot deze vrijhandelszone. Wesf-Duitsland. Er zijn in West Duitsland zowat 90.C00 bedrijven die aan fruitteelt doen, doch daarvan zijn er enkel 3.000 gespecialiseerd. Deze laatste vindt men in het westen en het noorden van het land. In midden en zuid-Duitsland vindt men veel kleine bearijfjes met een moeilijk bestaan. In meerdere staten van de Bondsrepubliek zijn van overheids wege maatregelen getroffen voor, een strukturele verandering en verbetering van deze bedrijven. Er zijn reeds 3 miljoen minderwaardi ge fruitbomen gerooid en in ver vanging hiervan zijn nieuwe boom gaarden aangelegd. In geval van veel kleine perceeltjes werd zelfs overgegaan tot gemeenschappe lijke aanplantingen, die door een vakman worden geleid. In andere gevallen worden ver schillende werkzaamheden in koöperatief verband uitgevoerd. Er zijn inpakstations en koelhuizen gebouwd. Voor de investeringen worden kredieten tegen lage ren tevoet beschikbaar gesteld. Er wordt in West Duitsland een niet onbelangrijke toeneming van de voortbrengst voorzien die in de toekomst zelfs uitvoermogelijkhe- den zou opleveren. Inmiddels wor den toch grote hoeveelheden fruit door West Duitsland ingevoerd. In 1956 bedroeg deze invoer 600 mil- oen kg waarvan 80 p.h. uit de üuromarktlanden (Italië 70 p.h. en Nederland 6 p.h.). Het Duitse in- voerstelsel is in staat de invoer af te stemmen op de eigen voort brengst. In praktijk zijn er welhaast geen beperkingen op de invoer. Wel wenst men het bestaande stelsel van minimum invoerprijzen aan te passen aan de sedert 1953 ontstane kwaliteitsverbetering en verhoging van de productiekos ten. Ernstige marktverstoringen worden bijwijlen veroorzaakt door de Italiaanse consignatiezendin gen waarbij het fruit tegen elke prijs wordt verkocht. In het licht van de Euromarkt wordt in Duits land de uitbreiding van de Ita liaanse fruitteelt met bezorgdheid gade geslagen. Het fruitverbruik heeft hier de verzadigingsgraad bereikt. (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom.) II In onze vorige bijdrage, die de voornaamste gedachten weergaf uit een artikel, dat over dit onder werp verscheen in de Nieuwe Veldbode» wezen wij op het ver band dat bestaat tussen het optre den van de kopziekte en het mag nesiumgehalte van het bloedse rum. Er werd ook vermeld dat met de sterk veranderde bemestings methoden er in de scheikundige samenstelling van onze voederge wassen een even sterke verande ring is gekomen. Deze gewijzigde samenstelling van de voederge wassen zou dan medeverantwoor delijk zijn voor het optreden van de kopziekte. Om nu uit te maken in welke mate een wijziging in de bemes ting, en hier wordt dan een ver hoogde gifte van stikstof en potas bedoeld, een rechtstreekse invloed heeft, werd volgende proef opge zet: 16 koeien werden verdeeld in 4 groepen van 4 koeien. Van deze dieren werd, onder de wisselende proefomstandigheden, iedere week een bloedmonster genomen en on derzocht op het magnesiumgehal te van het bloedserum. Deze 4 groepen werden nu elk afzonder lijk op een perceel grasland ge bracht dat voor elke groep een an dere bemesting had gekregen. Twee percelen kregen een vrij la ge gifte aan stikstof, nl. perceel I en III. De percelen II en IV kregen echter 4 maal meer. Percelen I en II kregen een bemesting van 20 eenheden kaliumoxyde (potas) ter wijl perceel III en IV een bemes ting kreeg aan potas die 6 maal hoger was. Op 23 april werden de koeien naar de weide gebracht. Voordien, nl. op 18 april was aan de hand van een bloedmonster uitgemaakt dat het magnesiumgehalte in het bloedserum normaal was (respec tievelijk: 2,52-2,48-2,40-2,46). Als normaal wordt aanzien een gehalte van boven de 2,0 mgr per 100 ml bloedserum. Tussen 1,1 en 2,0 wordt het gehalte als verlaagd beschouwd, terwijl gehalten bene den dat 1,1 als gevaarlijk laag wor den bestempeld. TABEL I. bemesting magnesiumgehalte van bloedserum Stikstof Potas op 18/4 op 25/4 op 3/5 I 20 20 2,52 2,38 2,18 II 80 20 2,48 2,25 1,90 III 20 240 2,40 1,75 0,58 IV 80 240 2,46 1,68 0,53 Op 25 april, dus amper na twee dagen verblijf inde weide, daalden de magnesiumgehalten bij alle 4 de proefgroepen, zoals uit tabel I duidelijk blijkt, maar dan veruit het meest bij de twee groe pen, die op de percelen verbleven met de zware potasbemesting. Die daling ging stelselmatig voort tot 3 mei. Er werden dan ge halten genoteerd (zie tabel Ibij de proefgroepen III en IV, die on der de gevaarlijke drempel waren gedaald. Op de percelen III en IV, deze dus met een zware potasbe mesting deden zich op het totaal aantal koeien (8 stuks) 4 gevallen van kopziekte voor; nl. 3 gevallen bij groep III en 1 geval bij groep IV. Het magnesiumgehalte bij de zieke dieren op het ogenblik van de aanval bedroeg resnectievelijk 0,4-0,4-0,5-0,7. De dieren uit groep I en II gaven in dezelfde periode geen enkele af wijking te zien en het magnesium gehalte van hun bloedserum bleef ongeveer normaal rond de 2,0 schommelen. Bij de groepen III en IV bleven er dus nog 4 uiterlijk gezonde koeien over. Deze verkeerden ech ter in zulkdanige labiele toestand dat besloten wordt de proefgroe pen van plaats te verwisselen. Groep I en II werden nu op de per celen gebracht met zware potas bemesting en de groep III en IV kwamen in de plaats van I en II op de percelen met een lichte po tasbemesting. Wat was hier nu het gevolg van? TABEL II. Groep bemesting magnesiumgehalte van bloedserum Stikstof Potas op 9/5 op 16/5 I II III IV 20 80 20 80 240 240 20 20 0,83 0,68 1,10 1,00 2,45 2,20 2,38 2,15 De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U 'Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden (Zie vervolg 2de bladz. Ie kolom)

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1