Vooruitzichten van de wereldmarkt voor vee en vlees. Nogmaals het verweer van de boerenstand Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adel Rechtskundige Dienst AALST 9 MEI 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1871 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 i Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het Nederlands Produktschap voor Vee- en Vlees heeft ingevol ge het verzoek zijner leden een onderzoek ingesteld betreffende de ontwikkeling van de internationale handel in rundvlees. De uitslag van dit onderzoek is opgenomen in een verslag dat de evolutie beschrijft van de voortbrenging en het ver bruik in acht van de belangrijkste gebieden. Deze gebieden omvat ten inderdaad ongeveer 85 p.h. van de werelduitvoerhandelj in rund- en kalfsvlees en bijna 70t.h. van de invoerhandel. Het verslag opent voor de voort - biengers een gunstig vooruitzicht, een zekere uitbreiding van de rundveeproduktie blijkt verant woord te zijn daar tengevolge van een daling van het aanbod moet gerekend worden met hogere vleesprijzen voor de verbruiker. Het verslag behandelt achter eenvolgens de evolutie in Argen tinië, de grootste uitvoerder in de wereld, in de Verenigde Staten de meest koopkrachtige afnemer, in Canada met zijn sterk toenemende produktie, in Oceanië wellicht in de toekomst de werelduitvoerder nr 1, in Ierland en Denemarken de voornaamste leveranciers van slachtvee in Europa, en in het Ver enigd Koninkrijk sedert lang de bijzonderste invoerder. Spijtig zijn de landen van de Euromarkt niet in bewust verslag betrokken, het ware inderdaad belangwekkend geweest de evolutie in dit onder deel van de markt te kunnen vol gen. Wat Argentinië betreft zijn er aanwijzingen dat de uitvoer sterk zal dalen. Door de snelle industria lisatie van het land zijn de eigen behoeften aan rundvlees aanzien lijk toegenomen, terwijl het over schakelen naar akkerbouw ten kos te van de veehouderij nadelige ge volgen heeft gehad voor de vee stapel. Het zal reeds heel wat in spanning vergen om deze laatste op ongeveer de helft van het hui dig peil te handhaven. Australië had weer te kampen met een langdurende droogtepe riode en daar ook doen de gevol gen van de voortschrijdende in dustrialisatie zich gevoelen. Noch tans blijven de kansen voor een belangrijke uitbreiding van de rundveestapel hier aanwezig. Nieuw Zeeland blijkt het land te zijn der toekomst en maakt een goede kans Argentinië en Austra lië als uitvoerder van rundvlees voorbij te streven. Hier rijst echter de vraag of de afzet zich niet zal verplaatsen van Engeland met zijn sterke drang naar zelfvoorziening en van het gebied der landen van de Europese Economische Gemeen schap naar Japan, de Filippijnen en Noord-Amerika De afstand van Nieuw Zeeland naar San Fran cisco bedraagt enkel 17 dagen va ren en van Nieuw Zeeland Lon den 33 dagen varen. Inmiddels dient genoteerd dat Nieuw Zeeland sedert 1952 zijn export van rund vlees heeft kunnen verdubbelen. De verbruikers in de Verenigde Staten geven de voorkeur aan vlees van rund- en pluimvee. De voortbrengst van schapen- en var kensvlees heeft terrein verloren niettegenstaande de stijging van de prijzen van het rundvlees die leidde tot de naoorlogse toename van de rundveestapel, waarbij het achterhouden van het vee door de boeren een rol speelde en nog speelt. Voorlopig wordt nog een stijging der prijzen verwacht, ver der voor de eerste helft van 1959 nog een prijshoudende markt maar in de verdere toekomst een daling Er zou zowat een tweede Korea noodzakelijk zijn om deze snelle daling der prijzen te voorkomen. Canada heeft een sterk toene mende voortbrengst. Deze wordt echter grotendeels opgenomen door het stijgend binnenlands ver bruik, De uitvoer is bijna geheel gericht op de Verenigde Staten en bestaat uit vlees van eerste kwali teit bestemd rechtstreeks voor het verbruik. Vlees voor verwerking in de fabrieken voert Canada zelf in De onlangs in voege getreden vrij making van de dollarexporten zal mogelijk leiden tot een uitbreiding van de export naar Engeland. Zo lang evenwel de vraag in de Vere nigde Staten naar mestvee en vlees niet afneemt, is zulks niet waarschijnlijk. Groot-Brittannië biedt voor het ogenblik een krim pende afzetmarkt. Er is zoveel aan bod dat een aanzienlijke prijsda ling is ingetreden, die zelfs aan leiding gaf tot een zekere Engelse uitvoer van slachtvee. Doch er wordt voorzien dat deze toestand maar tijdelijk is. Voor de eerstvolgende jaren ver wacht men een tekort aan de aan voer en een gevoelige schaarste aan rundvlees trots de uitbreiding van de binnenlandse voortbrengst. (Zie vervolg 3' bladz. 4' kolom.) Toen wij in onze bijdragen over de noodzakelijkheid van een alle- boerengroeperende beroepsvere niging schreven, dat het niet van de zijde van de boeren zelf zou zijn dat de meeste tegenstand zou te verwachten zijn, hebben wij zeker niet overdreven. Wij hebben dit vernomen uit de mond van verschillende landbou wers, wi] hebben dat gehoord bij verschillende discussies, wij kregen daar ook een bevestiging van in de brieven, die ons omtrent deze brandende kwestie werden ge schreven. Het is nu juist omwille van som mige uitlatingen in die brieven, dat wij op dit onderwerp terugko men. En hoewel sommige opvattin gen, die in die brieven tot uiting komen, vrij duister en verward zijn, toch kernen bij de meeste ge lijkgerichte ideën voor, die wel de moeite lonen besproken te worden. Wel een eenheidsorgani satie, maar dan los van de politiek. Hoe het in andere landen daar mee staat kunnen wij nu buiten be schouwing laten. In België is het zo wat de gewoonte geworden, dat iedere uiting van het open- Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 10 mei tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr„ per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. baar leven in een politieke kleur moet gestoken worden. Dat is wel zo erg geworden dat sommige mensen niet meer in staat zijn an ders dan politiek te denken. Dat komt dan hier op neer dat de poli tiek, die toch in de grond slechts een middel kan zijn om een gesteld doel te bereiken, zelf tot doel wordt verheven. Wij zien in de praktijk dan ook dat de belangen van een bepaalde organisatie, of liever de belangen van haar leden, dienst baar worden gemaakt aan een of ander politiek santekraam, waar van het wijsje, dat door het be- stuurscomité wordt gefloten dan bepaalt hoe er door de leden zou moeten gedanst worden. Treffende staaltjes krijgen wij hiervan bij ie dere kiesstrijd, waar een politieke partij beweert een of ander zaak te patroneren. Doorgaans vindt de politieke partij daar wel baat bij, maar wij betwijfelen of het voor deel wijderzijds is. Blijkbaar voelt de landbouwer aan welke bedreiging de politiek' voor hem kan inhouden. Al te dik wijls heeft hij ondervonden dat zijn belangen te gemakkelijk wor den opgeofferd om een of ander politiek oogmerk te dienen. Laat ons als voorbeeld geven het ge bruik en misbruik dat al sinds jaren van de boerenstand wordt ge maakt in verband met de index der kleinhandelsprijzen. Dat is praktisch uitsluitend gericht op het voordeel van de loontrekken- den. Daar tegenover staat er ook een landbouwindex. Die dient dan al leen om er statistieken mee te ma ken. In hoever er rekening mee wordt gehouden om de boer een menswaardig bestaan mogelijk te maken, is dan een andere vraag. Blijkbaar is hier minder politieke munt uit te slaan In onze vorige artikels hebben wij met opzet vermeden te spre ken over de boerencorporatie. Misschien heeft dat wel verwon dering gewekt, daar dit toch het enige organisme is geweest dat de boerenstand in zijn geheel heeft verenigd. Wij deden dit echter op zettelijk omdat dit begrip boeren corporatie voor velen onder ons slechte herinneringen wekt. In een ons toegezonden brief lezen wij nochtans ...een nationale land bouwcorporatie zouden wij ook in vredestijd moeten hebben I (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1